„Ta taška je vaše?“ oslovila nás prodavačka v nákupním centru v Ostravě. Stalo se tak ve chvíli, kdy si redaktor zkoušející zimní boty ověřoval jejich „padnutí“ před zrcadlem.

Tašku s firemním telefonem a peněženkou s částkou, jež by stačila na několikadenní mejdan, nechal lehkomyslně na stoličce asi deset metrů opodál. „Chcete, aby vás okradli? V podstatě denně voláme policii, kdy někdo okrade zákazníky, kteří si při zkoušení bot nedávají pozor na své tašky,“ důrazně varovala prodavačka.

Podobných případů před Vánocemi přibývá. Někteří zloději tyto krádeže berou jako inovaci svého „řemesla“, jiní se pouze postupem času zdokonalují. Do druhé kategorie patří šestatřicetiletá žena z Ostravy, jež se tímto způsobem živí minimálně deset let.

Recidivistka

Nedávno policie informovala o jejím obvinění z řady krádeží. Vybírala si situace, kdy si ženy v prodejnách zkoušely obuv. Vzala jim věci za desítky tisíc korun. „K jednání se v podstatě doznala, přičemž důvodem měl být nedostatek financí na jídlo, zábavu či kosmetické služby,“ uvedli kriminalisté.

Ilustrační foto
Děsivý začátek adventu: Vnuk málem umlátil babičku a matku

Podle zjištění Deníku jde o ženu, která se tímto způsobem živí již řadu let. Policista, řešící podobné případy, Deníku neoficiálně potvrdil, že tato žena s přestávkami strávenými ve vězení okrádala ženy v prodejnách s obuví více než deset let. Po návratu ze žaláře se ke svému „řemeslu“ vrátila.

Minimálně deset let

První zmínky a jejich aktivitách nalezl Deník z roku 2010. Není však vyloučeno, že v „policejních svodkách figurovala i dříve. V roce 2010 policie informovala o zlodějce, která v prodejně obuvi ukradla zákaznici kabelku s penězi a cennostmi za 180 tisíc korun. Stalo se tak ve chvíli, kdy si dotyčná zkoušela boty. Podle zjištění Deníku je zlodějkou výše zmíněná šestatřicetiletá žena.