Před okresním soudem probíhalo hlavní líčení obviněných z loupeže, porušování domovní svobody a násilí proti skupině obyvatelů. Mělo k tomu dojít v poklidném penzionu na Hluboké mezi dvěma klany olašských Romů, brněnskou a ostravskou „keški“.

Jsou jakžtakž zadobře, sjíždějí se na svatbách, pohřbech, hostinách a občas se pojmou jako druh a družka, psal náš list. K „uspořádání“ vzájemných vztahů si budějovický soud předem opatřil detailní mapku, kdo s kým jak je příbuzný, jaké užívají přezdívky atd. od brněnského státního zastupitelství, které se klany zabývalo opakovaně.

Muž v bytě ve Václavské ulici v Brně vyhrožoval zabitím rukojmí.
Drama v Brně: muž držel v bytě dvě ženy a děti jako rukojmí, hrozil jim zabitím

Pak jednou Čurdovi z pejreských utekla Japonka, matka jeho dvou dětí, ke Zlatovi z bandyovců. Olašská samospráva to odsoudila a v rámci zvyklostí dohodla, že Zlatova rodina zaplatí ochuzenému Čurdovi za Japonku odstupné 70 000 korun. Čurdův strýc Čoko ale nevyčkal stanoveného termínu, praštil Ciťátka z druhého klanu něčím do hlavy a prohlásil, že když Lakatošovci do 24 hodin neopustí Ostravu, někoho zabije. Ti se pro jistotu odstěhovali z města.

Výprava

Bumbu pak zastihne na obědě v Brně telefonát sestry, že doma v Prostějově nemá dceru Sonitu (Mercedes) a že ji asi unesli na Hlubokou do penzionu, kde pobývá Вeáš, otec zhrzeného Čurdy. Šest Romů klanu sedá do auta a jedou pro ni.

Podle obžaloby Bandy s pistolí a Bumbo s tyčí požadovali po Beášovi peníze, Herečce z podprsenky odcizili 20 000 korun, ostatní výhrůžkami zabitím zaútočili „plnou silou“ tyčemi na Pickiho a vyvedli z pokoje plačící 12letou Dajánku, dceru Herečky a Pickiho.

To všechno obvinění popřeli, do penzionu prý vešli neozbrojeni otevřenými dveřmi a když dceru nenašli, odešli. Nikoho nenapadli, nic neukradli.

Na Chodově se srazily dva autobusy.
Policie obvinila řidiče autobusu kvůli nehodě. Může dostat až pět let

Únos Mercedes na Hlubokou se ukázal být planým poplachem, oznamovatelka nevěděla, že dívenka v tu dobu pomáhala strýcovi. Unesli ji prý ale pejreští o půlnoci téhož dne. Policie ji našla za tři dny v nemocnici v Ostravě se zlomenou nohou.

A tuhlo dál. 18. července ve 3.30 Beáš, Čoko a další vnikli do domu Josefa Lakatoše, bratra a švagra obviněných z Hluboké a strýce Japonky, zbili ho a Beáš mu z pistole prostřelil břicho. U budějovického soudu později jeho příbuzní budou nabízet novinárům pohled na jizvu.

Se zásahovkou

Výpovědi aktérů u budějovického soudu jsou podrobně v Deníku 6. května 2008. Po zkušenostech z předchozího dne, kdy se do sebe oba tábory pustily i v soudní síni, povolala mladičká soudkyně policejní zásahovku v plné zbroji. Bandyovi se ale k jednání omluvili a byl klid. Beáš, předvedený z vazby s obviněním z vraždy, popsal také druhý únos Mercedes - zamilovala se prý do jeho syna Luciana, ale její rodina s tím nesouhlasí…

Proces zpestřil dopis zmocněnce Unie olašských Romů Josefa Stojky ostravské senátorce Lianě Janáčkové s žádostí o pomoc vyřešit napětí mezi moravskými Romy. List přečetla v úvodu jednacího dne soudkyně. Stojka varuje před eskalací situace a navrhuje jednání o ní na nejvyšších místech…

Ten den vypovídali přepadení hosté penzionu. Herečka prohlásila, že jí peníze z podprsenky nikdo nevzal, bylo horko, tak si triko roztrhla sama. Peníze pak našla doma při úklidu věcí její malé. Ta potvrdila, že je našla v penzionu, když tam maminka nebyla. Nevěděla, čí jsou, tak si je nechala. Když ti druzí Romové vešli, dveře penzionu nebyly úplně uzavřené. Pistole neměli a řekli, že hledají nějakou holčičku. Že byli druha do hlavy, to jí řekl on.

Ilustrační foto
Vražda. Za smrt novorozence na Vinohradech policie obvinila ženu

Státní zástupkyně shrnovala, že došlo k velmi emotivnímu jednání především ze strany obžalovaných, k jednání, které je u romské komunity tradičně hlasitější, ale které v tomto případě nenaplňuje znaky stíhaných trestných činů. Podle ní nešlo ani o přestupek. Soud tak také rozhodl a obžalované obžaloby zprostil.

Případ Mercedes pak pokračoval u prostějovského soudu procesem se dvěma jejími „únosci“. Skupina vedená Luciánem Danišem narvala dívku do auta. Přitom jí zlomili nohu. Banda umístila zraněnou ke členovi ostravského klanu, tomu se dívky zželelo a odvezl ji druhý den do nemocnice na pojistku své dcery. Podvod však zdravotníci odhalili. Podle příbuzných si Mercedes nohu zlomila při pádu na schodech… S Luciánem se měli rádi, odjela s ním dobrovolně, prohlásila její matka. Soud ale rozhodl o vině obou únosců, Luciánu Danišovi dal čtyři roky, Richardu Rafaelovi rok. Oba se odvolali a nakonec snad vyvázli s podmínkami.