U schránek, u výtahu nebo u vstupu do bytu. Tam všude si musíte dávat v činžovním domě pozor na lupiče. Obětí jsou nejčastěji senioři. Lapkové využívají toho, že je muž či žena s holí nemá moc šancí dohonit. V posledních dnech se objevily případy, kdy zloději číhají na správný okamžik, až si senioři položí tašku na zem, aby třeba otevřeli schránku, přivolali výtah nebo odemkli dveře od bytu. Tašku ukradnou a utečou. Jdou po peněženkách, ale i potravinách.

Jakub Ptáčník, analytik kybernetické bezpečnosti Moneta Bank
Pozor na zloděje. Může se tvářit, že volá z vaší banky, varuje IT analytik

O tom byl i zmíněný případ z Teplic. „Zloděj vstoupil nedovřenými dveřmi do chodby panelového domu, kde využil nestřeženého okamžiku, až si 86letá žena bude vybírat poštovní schránku. Přitom si odložila svou tašku vedle sebe na zem. Vytáhl peněženku a z domu s ní poté utekl,“ popsala mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová.

Policistům se podařilo zloděje dopadnout. „Je jím 50letý teplický recidivista, který už byl za podobné předchozí krádeže odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody. Pobyt ve vězení ho ale nenapravil,“ podotkla policistka.

Navíc to nebyla jeho jediná krádež v tento den. Už v dopoledních hodinách oslovil na chodníku 76letého muže s tím, zda mu nedá cigaretu. „Poškozený vytáhl ze zadní kapsy kalhot krabičku cigaret a v dobré víře zloději nabídl. Ten na oplátku muže obejmul. Nebylo to ale vděkem, nýbrž lstí, jak se dostat k zadní kapse kalhot. Z té pak nic netušícímu muži vytáhl peněženku s penězi a doklady,“ popsala další případ Gazdošová.

Na nebezpečí upozorňují i besedy 

Vloni policisté v teplickém okrese řešili přes 400 prostých krádeží, kam spadají také ty kapesní. Pro zlepšení prevence pořádají policisté různé preventivní besedy pro seniory, při nichž na možná nebezpečí upozorňují.

Podobná setkání organizují také strážníci nebo Probační a mediační služba ČR. Z ní nedávno přišla za seniory do centra Kanape Evelina Dvořáková. Odpovídala na otázky, jak se bránit nekalým praktikám, jak obnovit pocit bezpečí a důvěry a jak postupovat, když se někdo ze seniorů stane obětí trestného činu.

Šmejdi mají nové taktiky.
Pozor na podvodníky. Na ulici vám umí změnit i zdravotní pojišťovnu

Přítomný byl také náměstek primátora Teplic Jiří Štábl. „Podobné besedy mají podle mě velký význam. Starší lidé jsou často snadným cílem zlodějů. Právě na takovýchto setkáních se seniorům snažíme vysvětlit, co dělat, aby se tak nestávalo,“ okomentoval Štábl.