Zdravotní sestra sice křikem přivolala kolegy na pomoc, ti však na místo dorazili až ve chvíli, kdy se žena podle nemocnice stačila útoku sama ubránit. Ani mladší bratr obžalovaného muže údajnému násilném činu nepřihlížel. Podle vyjádření nemocnice měl mladík sestru zatáhnout do pokoje.

Na dotaz předsedkyně trestního senátu Slepičkové, kdy muž před incidentem do Českém republiky přicestoval, sdělil, že před dvěma měsíci. „Před tím jsem nikdy v Evropě nebyl,“ řekl obviněný. Na otázky Slepičkové odpověděl, že je islámského vyznání a nikdy nesledoval porno. "S žádnou ženou jsem nikdy nic neměl," vypověděl dále mladík s tím, že ale v Německu má dívku, s níž je zasnoubený. Na opakovaný dotaz soudkyně, zda sahal zdravotní sestře na prsa a pak si přes tepláky mnul svůj penis, odpověděl, že nikoli. Obviněný obžalobu odmítl. Problém podle něj byl v komunikaci, protože nezvládá český jazyk.

Sahal mi na prsa, tvrdí poškozená

Poškozená sestra, které je 51 let, ale incident popsala jinak. Afghánec podle ní přišel na ošetřovnu, kde byla s kolegyní, a něco vykládal ve svém jazyce. „Nerozuměly jsme mu. Potom říkal room, room, to jsme pochopily, že pokoj. Působil na mě, jako kdyby byl mimo,“ vypověděla zdravotní sestra z místnosti pro utajené svědky.

Státní zástupkyně k případu

Státní zástupkyně hovoří k případu. | Video: Deník/Marcel Mihalik

Napadlo ji, že je něco s tříletým bratrem obviněného, a tak za ním šla. „V pokoji se asi dva kroky ode dveří otočil ke mně čelem. Nechápala jsem, co se děje. Pak jsem zaregistrovala pohyb levou rukou a pravou mě přitáhl. Já si vybavuji razantní tahání k posteli. To bylo hodně naléhavé. Snažila jsem se vyprostit, on se pustil levou rukou a přejel mi dvakrát přes prsa,“ popsala incident. Na žádné polibky ani sahání na boky, zadek či do rozkroku podle sestry už nedošlo. Ve výpovědi poškozené shledala soudkyně rozpor, když v přípravném řízení žena tvrdila, že měla z obviněného strach, což už dnes ale u soudu nezopakovala. 

Znalec z oboru psychiatrie a sexuologie Luděk Daneš dnes před soudem navíc vyloučil, že by afghánský mladík trpěl nějakou úchylkou. Na přímou otázku, zda preferuje ženy starší 50let, uvedl: „Nebylo zjištěno, že by preferoval ženy nad 50 let. Vzrušují ho dospívající dívky a dospělé ženy.“ Obviněný podle lékaře rovněž popřel, že by masturboval, „protože jim to zakazuje náboženství“.

Server Seznam Zprávy už dříve informoval, že obviněný 19letý muž s iniciály S.D. je synem bývalého tlumočníka českých vojáků v Afghánistánu, za jehož služby dostala jeho rodina údajně trvalý pobyt v Česku.

Incident loni vzbudil rozruch i na politické scéně, když poslanci hnutí ANO a Okamurovy SPD interpelovali premiéra a ministra vnitra, jak se Afghánec do Česka dostal. Bohuslav Sobotka odpověděl, že obviněný nebyl součástí žádného z migračních programů.

Mladému muži hrozí v případě odsouzení až pětiletý pobyt za mřížemi. Jeho obhájce žádá mírnější trest, protože prý nešlo o pokus o znásilnění, nýbrž o jazykové nedorozumění. 

Hlavní líčení pokračuje v úterý výslechem lékařského personálu, který bezprostředně po incidentu na místo dorazil.