„Škoda byla předběžně vyčíslena na 350 tisíc korun. Případ šetříme jako možné poškození cizí věci,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. Vzhledem k poměrně vysoké škodě může pachatel, pokud se jej podaří dopadnout, zamířit na půl roku až tři léta za mříže.

Vandalové poničili radar ve Studánce na silnici číslo 265. Ten je poměrně často cílem kritiky, protože stojí na výjezdu z města a přímo u něj stojí pouze jeden obydlený dům. Další jsou stovky metrů daleko odsud. I poměrně značná odlehlost tohoto místa může hrát svou roli při vyšetřování vandalismu.

Radary, ilustrační foto.
Radary ve Varnsdorfu jsou podle vnitra nezákonné

Měřící zařízení nepatří přímo městu, ale soukromé firmě Water Solar Technology, která jej městu za provizi pronajímá. „Budeme se snažit, aby poškozený radar opět co nejdříve fungoval,“ uvedl mluvčí varnsdorfského městského úřadu Tomáš Secký. Jak ke zničení došlo, zatím není jasné. Plastové kusy radaru měly ležet až na druhé straně silnice. Začalo se proto spekulovat o útoku nějakou výbušninou.

Podle informací Deníku by za zničením „mozku“ radaru mohla být zábavní pyrotechnika, kterou neznámý pachatel odpálil v sobotu pozdě večer. Ta by součástky tak daleko rozmetat mohla. Přestože jsou radary podle kritiků díky svému umístění pro město jen zlatým dolem, někteří místní si je pochvalují.

Kašna na Masarykově náměstí.
Děčín nechá opravit secesní kašnu na Masarykově náměstí

„Po spuštění radarů došlo k velkému zklidnění dopravy. Jediný, kdo si z toho pořád nic nedělá, jsou motorkáři,“ řekl jeden z obyvatel Studánky, který si přál zůstat v anonymitě. Měřit rychlost ve Studánce začal Varnsdorf loni na jaře. Každý měsíc přistihl okolo 20 tisíc řidičů, kteří tu rychlostní limit nedodrželi. Jen do konce listopadu tak radary evidovaly 100 tisíc přestupků. Za každého řidiče, který překročil nejvyšší povolenou rychlost, má majitel radarů, firma Water Solar Technology, dostat 300 korun.

MĚŘENÍ ŘEŠÍ VNITRO

Právě to může být problematické. Podle ministerstva vnitra, na které se někteří obyvatelé Varnsdorfu obrátili, je takový postup v rozporu se zákonem, odvolává se přitom na dřívější rozsudky Nejvyššího správního soudu. Podle zákona totiž nesmí být třetí strana hmotně zainteresovaná na výsledku měření. Varnsdorf se brání tím, že podle názoru krajského úřadu je jím zvolený postup v pořádku.

Nové auto děčínského primátora Jaroslava Hroudy.
Andrej Babiš se opřel do děčínského primátora

Ministerstvo nyní dalo Varnsdorfu prostor na reakci a odpověď na jeho výtky. Resort může v krajním případě město popohnat až před Nejvyšší správní soud. U toho ale varnsdorfský radar pravděpodobně skončí tak jako tak, obrátit se na něj chce řada pokutovaných šoférů.