Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

dnes 15:24

Koncert světových muzikálů. Slavní Bídníci, Mozart i Carmen zavítali do Bučovic

/REPORTÁŽ/ - Je nedělní podvečer. Venku začínají padat první sněhové vločky a nepříjemná zima nutí lidi směřující do kina Brigáda zrychlit krok, aby byli co nejdříve v sále. Teplo však není hlavním důvodem jejich spěchu. Za několik málo minut začíná totiž koncert ze světových muzikálů. „Koncert pořádáme už několik let, většinou však na jaře. Tento rok jsme ho zařadili do série Bučovický podzim a proto se koná až v listopadu,“ uvádí organizátorka Martina Hašková.

dnes 13:55

Příběh o hledání štěstí a mezilidských vztazích vstoupí do kin v lednu

Cena za štěstí. Tak se ve finále jmenuje nový film Olgy Dabrowské, který původně vznikal pod pracovním názvem Děti samotářů. Do kin vstoupí 10. ledna 2019.

dnes 08:22

Národní galerie láká na novou výstavu Bonjour, Monsieur Gauguin

Bretaň. Magické jméno přitahující svého času umělce z různých koutů Evropy. Připomíná to čerstvě otevřená výstava v Národní galerii, jež se usadila v Paláci Kinských.

dnes 07:41

Rammstein vydají po deseti letech novou desku

Rovnou dva koncerty ohlásili na červenec v pražské Eden areně němečtí Rammstein. Ještě před tím, než v květnu vyjedou na turné, vydají desku, která zatím nemá název.

dnes 07:14

Zázračné hudební duo z Lotyšska zavítá do Ostravy

Mezinárodně uznávaná klavíristka Lauma Skride společně se svou sestrou, houslistkou Baíbou (vítězkou soutěže královny Alžběty v Bruselu v roce 2001) vystoupí v Ostravě. A to už v pondělí 19. listopadu 2018 v Domě kultury města Ostravy od 19 hodin, v rámci komorních koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava.

včera 16:57

FOTO: Kapela Jelen roztančila mosteckou halu

Populární kapela koncertovala ve sportovní hale v Mostě a dokonale ji roztančila.

včera 09:33

Svoboda se má praktikovat. Na výstavě v Praze si můžete osahat nahé muže

Netradičně se rozhodl oslavit státní svátek 17. listopadu slovenský umělec Mário Petreje. S heslem "svoboda se nemá pouze slavit, svoboda se má hlavně praktikovat" uspořádal o víkendu v Praze Výstavu skutečných nahých mužů.

17.11.2018

Noc divadel zpřístupní lidem desítky scén v Česku, letos pošesté

Více než stovka divadel ve třech desítkách českých měst se v sobotu zapojí do šestého ročníku akce Noc divadel. Návštěvníkům nabídnou představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Tématem letošního ročníku je česko-slovenská divadelní spolupráce. Detailní program je k dispozici na webu www.nocdivadel.cz.

17.11.2018

Výstava ukazuje příběh zaniklé pražské sklárny

Historii pražské sklárny Inwald, jejíž produkty patřily do výbavy mnoha nejen českých domácností, ukazuje výstava ve smíchovské Portheimce. Areál skláren Josefa Inwalda byl na Zlíchově, dnes zbyla jen administrativní budova se zaniklou vzorkovnou, ve kterých sídlí centrum MeetFactory. Sklárny Inwald patřily mezi největší sklářské firmy v Rakousku-Uhersku.

17.11.2018

Jan Rosák: Míval jsem hroznou trému, na DAMU mě nevzali

I když Jana Rosáka kdysi nevzali na DAMU, k divadlu se dostal oklikou a dnes hraje například Boha nebo krále. Na Primě uvádí pořad Poklad z půdy, moderuje své pořady v Českém rozhlase, kde kdysi našel poklad v podobě manželky Jiřiny, a užívá si svá vnoučata.

16.11.2018

GLOSA: Stingovi a Shaggymu to ladilo. Doplňovali se

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Žádné zbytečné řeči, jen muzika. Dvojice, na jejíž spolupráci by si ještě nedávno moc lidí nevsadilo, vyprodala Forum Karlín. Šestadvacet skladeb bez jediného zaváhání a zdržování odehráli Sting a Shaggy během půl druhé hodiny.

16.11.2018

Nejdražší dílo žijícího umělce: Hockneyho obraz za 2,1 miliardy korun

Obraz britského malíře Davida Hockneyho pojmenovaný Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) byl ve čtvrtek večer prodán v newyorské aukci v přepočtu za téměř 2,1 miliardy korun. Dílo se tak stalo vůbec nejdražším obrazem žijícího umělce, který byl dosud vydražen.  

16.11.2018

Monkey Business: Gentlemani právě nezažívají zlaté časy

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Stálice české scény vydala po třech letech desku Bad Time for Gentlemen. Poprvé na něm zpívá Tereza Černochová. Pokřtí ji 4., 5. a 6. prosince v pražském Lucerna Music Baru.

16.11.2018

Jelen spí v obilí. Skupina vzdá hold Michalu Tučnému na podzimním turné

Poctu legendě české country Michalu Tučnému vzdá na svém podzimním turné kapela Jelen. Posluchačům přiveze osobité předělávky jeho písní, některé zazpívá i Tučného dcera Míša.

16.11.2018

Dopisy Olze v podání dua SKUTR. Premiéra v Dlouhé je 17. listopadu

Druhou premiérou 23. sezony Divadla v Dlouhé je první scénické uvedení dopisů Václava Havla z vězení z let 1979 až 1983, které připravuje režijní tandem SKUTR. Tvoří jej Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou již třetí sezonu součástí uměleckého vedení divadla a Dopisy Olze jsou jejich třetí inscenací v Dlouhé (po Čechovově Rackovi a autorské inscenaci Sen v červeném domě).

16.11.2018

Kapela Lucie je ve formě a její novinky naživo fungují

Deska Evolucie vyšla začátkem listopadu. Na koncertě v Ostravě z ní kapela zahrála pět nových skladeb.

15.11.2018

Zemřel herec Rolf Hoppe, král z pohádky Tři oříšky pro Popelku

Ve věku 87 let zemřel německý herec Rolf Hoppe. V Česku byl znám díky postavě krále v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Hoppe proslul také v 80. letech v oscarovém snímku Mefisto.

15.11.2018

V Šumperku vystoupí Joan Osborne. Zpěvačka megahitu One of Us

/ROZHOVOR/ Dnes vystoupí na festivalu Blues Alive v Šumperku americká hvězda Joan Osborne. Zpěvačka provokativního megahitu One Of Us, který pro ni napsal kamarád Eric Bazilian. Písnička i album, na němž se objevila, dobyly svět. Od té doby Joan vydala deset dalších desek, včetně té poslední s písněmi Boba Dylana.    

15.11.2018

Barvy zpěvačky Marty Jandové. Poprvé zcela sólo

Ač je etablovanou zpěvačkou nejen na české scéně, poprvé nahrála sólové album s názvem Barvy. Marta Jandová s ní přichází v roce, kdy si připomíná 25 let svého působení v německé kapele Die Happy.

15.11.2018

Klapka. Akce! Seriál Čechovi připomene americký Dallas

/FOTO/ Herecký dům Viktorka v Ratibořicích se ve středu změnil na bohaté sídlo rodiny, která nápadně připomíná Ewingovy z amerického seriálu Dallas.

14.11.2018

Retro zima za socíku. Výstava v Tančícím domě ukazuje dobové oblečení i hračky

/FOTOGALERIE/ Stýská se vám po socialismu? Chcete si zavzpomínat na dětství? Nebo toužíte poznat, jak vypadaly Vánoce v Československu v 70. a 80. letech minulého století, když v zemi vládla komunistická strana? Galerie Tančící dům v Praze ve středu zahájila výstavu Retro zima za socíku, která navazuje na předchozí expozici inspirovanou stejným obdobím. Výstava potrvá až do 3. března 2019.

14.11.2018

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. Do formy baletu se ji nyní rozhodl zpracovat pro liberecké Šaldovo divadlo hostující choreograf Richard Ševčík. 

14.11.2018

Vlasta Horváth: Tragická smrt mého bráchy Martina mě pořádně rozhodila

/ROZHOVOR/ V roce 2005 vyhrál druhou řadu soutěže Česko hledá SuperStar. Žije v malé vesničce Vranov na Benešovsku v rodinném domě s manželkou a dvěma dcerami. V domě má nahrávací studio, takže tu tráví většinu času. Nikdy nepřijal nabídku, aby se přesídlil do Prahy, cítí tam v davech lidí nejistotu a přílišný chaos. V jeho písničkách je ale naopak cítit pohoda a klid.

14.11.2018

Vánoce s Českou televizí: Kouzelník Žito i odvážný Martin

Štědrý večer bude letos na obrazovkách České televize patřit pohádce Kouzelník Žito. Z dalších novinek se mohou diváci těšit na česko-slovenskou koprodukční pohádku O zakletém králi a odvážném Martinovi. 

14.11.2018

Fantastická zvířata jsou zpět. A nabízejí opulentní podívanou

/RECENZE/ Vizuálně a trikově okázalá, časově natažená. Fantastická zvířata číslo 2 jsou tu. Nabízejí opulentní podívanou a baví hlavně díky svým titulním hrdinům potvůrkám všeho druhu. 

13.11.2018

Orchestr ND se poprvé představí na pražské scéně Jatka78

Orchestr Národního divadla (ND) se ve čtvrtek poprvé představí na pražské scéně Jatka78, kde pro orchestr vyvrcholí oslavy 100. výročí založení Československé republiky. Jedná se o druhou část slavnostního koncertu, jehož první část se uskutečnila 21. září v Národním divadle.

13.11.2018

Překupnický server Viagogo prodává předražené i neplatné vstupenky

Web Viagogo se tváří jako oficiální předprodejní server. Napálil už sportovní a kulturní fanoušky po celém světě, kteří zaplatili vysoké poplatky, a stejně se na akci nedostali.

12.11.2018

Divadlo MANA uvedlo novinku. Břitkou tragikomedii Gin Game s Kronerovou a Sitkem

První novinkou v repertoáru Vršovického divadla MANA (VDM) je inscenace Gin Game v režii Ondřeje Zajíce. Hra amerického dramatika D. L. Coburna, ověnčená Pulitzerovou cenou, je obrazem života, napínavou komedií a ojedinělou hereckou příležitostí pro Zuzanu Kronerovou a Dušana Sitka.

12.11.2018

Peter Nagy: Nechápu, že někdo dokáže zabít žirafy

Většina lidí se o likvidaci žiraf v zoo ve Dvoře Králové nad Labem z roku 1975 dozvěděla teprve před pár dny. Hlavně zásluhou písně 50 žiráf, kterou napsal a nazpíval slovenský zpěvák Peter Nagy. „Věděl jsem o tom smutném příběhu celé roky,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

12.11.2018

Hlavní cenu si z FAMUfestu odneslo izraelské nádraží

O víkendu skončil 35. ročník festivalu studentských filmů FAMUFEST. Účastnilo se jej celkem 77 snímků, z nichž dvacet tři figurovalo v soutěžní sekci. Hlavní cenu si odnesl snímek Central bus station, který vyhrál i cenu za zvuk a střih. Jeho tvůrce Tomáš Elšík v něm nahlíží do útrob obludného autobusového nádraží v Tel Avivu.

12.11.2018

Zemřel Marián Geišberg, herecký živel z Revivalu

V sobotu zemřel slovenský herec Marián Geišberg, který zazářil ve filmu Alice Nellis Revival jako jeden ze čtveřice stárnoucích rockerů. 23. prosince by mu bylo 65 let. Delší dobu se potýkal s rakovinou plic, jejich část mu podle serveru pluska.sk lékaři před časem odstranili.

12.11.2018

Hubatý seriál Most! pustí Česká televize v lednu. Mostečané se chechtali

/FOTO/ Česko brzy uvidí peprnou televizní grotesku z Mostu, která obnažuje mezilidské vztahy a sociální problémy. 

12.11.2018

Lisbeth znovu zachraňuje svět. Tentokrát jako Dívka v pavoučí síti

/RECENZE/ Milénium. Mrazivá trilogie Stiega Larssona, kterou proslavily i filmové adaptace. Hackerka Lisbeth se teď vrací i na plátna. Jako Dívka v pavoučí síti. 

11.11.2018

Rugolo pro celou rodinu

Marka Míková patří k autorkám, které mají dar psát pro děti, ale zároveň oslovit i jejich rodiče. Budějovická rodačka s hudebním talentem navrch má na kontě například knihu o velrybách Varvara nebo Pán a vrabec o osamělém pisateli, jemuž zpestří život ptačí společník.

11.11.2018

Rédl. Sonda do zatáčku devadesátých let

Do období „divokých devadesátek“ zavede diváky nový čtyřdílný krimi thriller Rédl, inspirovaný příběhem známého šéfa StB, generála Alojze Lorence. První díl se na obrazovkách České televize objeví už tuto neděli.

11.11.2018

První světová na stříbrném plátně

11. 11. v 11. V tomto symbolickém čase zavládlo před sto lety příměří na všech frontách první světové války. Války, jež pronikla i na filmová plátna.

11.11.2018

Zemřel komentátor Jan Petránek, účastník protiokupačního vysílání rozhlasu

Novinář Jan Petránek zemřel v sobotu večer ve věku 86 let. Signatáři Charty 77 selhalo srdce.

11.11.2018

K rekordu se protančilo přes dva tisíce lidí. Festival Life! láká na adrenalin

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zatímco v jednom pavilonu se v záři reflektorů přes dva tisíce sportovních nadšenců právě protančuje k novému rekordu, o kousek dál se stovky hudebních fanoušků zaposlouchávají do koncertu oblíbeného rappera Ega. Festival Life! na brněnském výstavišti pozvolna ukončuje svůj sobotní program. Další festivalové akce čekají zájemce v neděli.

10.11.2018

Městská divadla pražská připomenou sté výročí narození Miroslava Horníčka

Nedožité sté narozeniny kdysi oblíbeného komika a herce Miroslava Horníčka v sobotu připomenou Městská divadla pražská. Scéna, na níž divadelní i filmový herec strávil přes tři desítky let, zahájí výstavu fotografií a uvede scénickou koláž inspirovanou Horníčkovým životem a jeho texty. Narozeniny herce, režiséra, dramatika i výtvarníka připadají právě na dnešní den.

10.11.2018

Robert Jašków: Chodím domů hodinu před půlnocí „urvanej jak borůvka“

/ROZHOVOR/ Robert Jašków je novým „likvidátorem“ v televizní show Tvoje tvář má známý hlas. Tato pozice mu naprosto vyhovuje, protože netouží po vítězství, ale po tom, aby se diváci bavili. Pracuje od rozbřesku do noci, třikrát týdně navštěvuje svůj oblíbený hobby market a ve volných chvílích muzicíruje se svými třemi dětmi.

9.11.2018

S novým rockovým impulsem. Petra Janů vyráží na turné s hity i koledami

Na turné, které dohromady čítá kolem dvaceti zastávek po celé republice, vyrazila zpěvačka Petra Janů. Doprovází ji na něm skupina Amsterdam, některá vystoupení svou účastí ozvláštní i Smíchovská komorní filharmonie.

9.11.2018

Dočkají se Češi i svět. Očekávané desky dnes vydávají Lucie i Muse

Simulation Theory od Muse a Evolucie od Lucie jsou dvě očekávané desky letošního roku. Novinky vydají také Tři sestry nebo posmrtně rapper Lil Peep.

8.11.2018

Slavný americký žurnalista Hersh navštívil Prahu

Jeden z nejslavnějších žurnalistů a držitel Pulitzerovy ceny, americký novinář Seymour Hersh, přijel do Prahy. Hersh byl jedním z hostů Festivalu spisovatelů Praha. Představil zde svou nejnovější knihu Reporter: A Memoir, která nebyla zatím přeložena do češtiny. Hersh byl první, kdo zveřejnil informace o masakru ve vietnamské vesnici My Lai v roce 1968, odhaloval pozadí mnoha do té doby nezveřejněných informací včetně situace ve věznici Abú Ghrajb.

8.11.2018

Lenka Filipová představí album Oppidum. Poslechněte si nový singl Na cestě

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová přichází po patnácti letech s novým studiovým albem Oppidum. Zpěvačka v něm oživuje příběhy z keltské minulosti a na jaro připravuje velké stejnojmenné turné v Česku i na Slovensku. Již nyní si můžete poslechnout jedinou česky zpívanou píseň, která nese název Na cestě.

8.11.2018

Eliška v Lakomci má tvář Denisy Nesvačilové

Nedávno se objevovala na obrazovkách České televize jako policistka Bára Vajštajnová ve třetí řadě kriminálního seriálu režiséra Jiřího Stracha Labyrint. Teď lze Denisu Nesvačilovou vídat v novince pražského Divadla Radka Brzobohatého Moliérově Lakomci.

8.11.2018

Hudebními cenami ověnčení J.A.R. se na turné zastaví i v Meziříčí

Jedna z předních českých hudebních skupin J.A.R. se v pátek 9. listopadu zastaví ve Valašském Meziříčí na svém podzimním turné Eskalace dobra. Od 20 hodin zahraje ve velkém sále Kulturního zařízení.

8.11.2018

Cop a Nezmaři. Dvě legendy oslaví výročí na společném jevišti

Pražská Lucerna bude v sobotu patřit folkovým Nezmarům a bluegrassovému Copu. Spřátelené kapely tam odehrají hned dva koncerty, jimiž oslaví čtyři desítky své existence.

7.11.2018

Výstava připomíná život diplomata Maxmiliána Lobkowicze

Dosud nepublikované dokumenty související s kariérou, soukromým životem i aktivním zapojením Maxmiliána Lobkowicze (1888 až 1967) v československých diplomatických službách ukazuje výstava v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Připravili ji kurátoři Lobkowiczkých sbírek u příležitosti 100. výročí založení Československa. Výstava potrvá do konce ledna příštího roku. V paláci je ale také možné navštívit stálou expozici Lobkowiczkých sbírek s díly Pietra Brueghela staršího, Lucase Cranacha staršího či Canaletta.

7.11.2018

Plzeňská kapela COP slaví čtyřicítku na turné

Čtyřicítka. To je pro kapelu úctyhodný věk. A letos se ho dožil plzeňský bluegrassový COP, který právě jede narozeninové turné. V sobotu 10. listopadu koncertuje v pražské Lucerně.

7.11.2018

Batulková, Javorský nebo Vagnerová. Kalendář ukazuje byty známých umělců

Charitativní projekt přispěje na dopravu postižených do škol a dílen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT