Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

22.7.2018

Skleněný. To je Bruce Willis a hon na magora

/TRAILER/ M. Night Shymalan přichází s dalším thrillerem inspirovaným komiksem. Skleněný spojí dva předchozí režisérovy filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016) a vrátí se v něm i známé tváře. 

22.7.2018

OBRAZEM: Hudební festival na Čeřínku přilákal tisíce fanoušků

Jedenáctý ročník festivalu Čeřínek Fest v Jihlavě v pátek nabídl koncerty Tomáše Kluse, Oldřicha Kaisera i skupiny Wohnout.

22.7.2018

OBRAZEM: JesFest po roce znovu rozezněl Jesenici

Areál jesenického letního kina na Rakovnicku po roce opět hostil tradiční multižánrový hudební festival JesFest.

22.7.2018

Pavel Kohout připravuje divadelní verzi svého románu Katyně

Dramatik a spisovatel Pavel Kohout připravuje divadelní verzi svého románu Katyně, jejíž světová premiéra s názvem Lízinka se uskuteční na počátku jara 2019. Uvedl to v rozhovoru pro ČTK. "Premiéru na počest Václava Havla sehraje amatérský soubor v Horních Počernicích, kde ji měla i jeho Žebrácká opera," uvedl Kohout.

22.7.2018

Amber Galloway Gallego na Colours tlumočí koncerty do znakové řeči

Na první pohled je určitě nepřehlédnutelná. Plnoštíhlá postava, oděná celá v černém. Částečně vyholenou hlavu zdobí „červený kohout“. Američanka Amber Galloway Gallego se představila na festivalu Colours of Ostrava ve velmi specifické roli.

21.7.2018

Fanoušci Linkin Park si v Přerově připomněli tvorbu Chestera Bennigtona

Svíčky i vzpomínky, které mnohdy vyústily v silné emoce. Takový byl druhý vzpomínkový koncert na zesnulého amerického zpěváka kapely Linkin Park - Chestera Benningtona, který se uskutečnil v pátek 20. července – v den prvního výročí jeho úmrtí, na náměstí Přerovského povstání, kam také v letošním roce přišli vzdát hold stovky fanoušků kapely.

EXKLUZIVNĚ
21.7.2018

Šéfka ostravského festivalu Zlata Holušová: Colours není na prodej!

/ROZHOVOR/ Pro většinu lidí bude jméno Zlaty Holušové už jednou provždy spjato s ostravským festivalem Colours of Ostrava (COO), bezpochyby akcí světové úrovně. Jak to má ale první dáma barevného festivalu s politikou, co sleduje v televizi, jakou kuchyni ráda jí a vaří? Přečtěte si, co na sebe v rozhovoru pro Deník prozradila.

21.7.2018

Utøya, to je rozpačitý norský pokus o terapii

/TRAILER/ Říká se, že strachu ze tmy lze čelit tím, že se do ní vnoříme. Podobně nejspíš budoval Erik Poppe film Utøya, 22. července, který po sedmi letech oživuje tragickou událost na stejnojmenném norském ostrově. Střelba, která se ozvala toho dne v roce 2011 mezi stany s kempující- mi dětmi a po níž zůstalo 69 obětí, otřásla celou Evropou.

21.7.2018

Colours of Ostrava vyvrcholí Grace Jones, Ziggym Marleym i Kygem

Největší open air v Česku zatím nabídl mírné zklamání v podobě N.E.R.D., pozitivní energii George Ezry či podmanivou atmosféru bluesrockerů z Kaleo i překvapení Banditos.

20.7.2018

Hvězda YouTube v Ostravě. Kovy dětem přiblížil své povolání

Youtuber. Nejzvláštnější povolání dnešní doby? Řečeno podnikatelskou hantýrkou, dnes má Kovy na statisíce klientů. Tedy lidí, kteří bedlivě čekají na každé další jeho video na portále YouTube. Stovky z nich dnes odpoledne přišly na jeho besedu v ostravském Knihcentru, které je jedinou externí scénou diskusního fór Meltingpot, jež je součástí festivalu Colours of Ostrava.

20.7.2018

Obscénní, deviantní, kýčovitá. Slováci žádají zrušení výstavy Ringo Čecha

Výstava obrazů Františka Ringo Čecha, která je od začátku června k vidění v Liptovském Mikuláši, vyvolala nevoli zaměstnanců tamní galerie.  Ti považují expozici nazvanou Ringo ever, Rembrandt never za dehonestující a žádají její okamžité uzavření. Vedení galerie se ale postavilo za českého umělce.

AKTUALIZOVÁNO
20.7.2018

Zpěvačka Eva Pilarová měla vážný úraz. Musela ihned na operaci

Trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík Eva Pilarová je v nemocnici. Po vážném úrazu musela být dokonce osmasedmdesátiletá zpěvačka neodkladně ve Střešovicích operována. O jejím úrazu informoval na svém facebooku Pivovar Ústí nad Orlicí – Hylváty, kde měla vystupovat.

20.7.2018

Dobrý konec všechno spraví: Pitínského komedie zaujme, pak ztratí tempo

/FOTOGALERIE/ Méně známou Shakespearovu komedii Dobrý konec všechno spraví zvolili možná trochu překvapivě pořadatelé Letních shakespearovských slavností za letošní stěžejní titul. Brněnskou premiéru na hradě Špilberk měla inscenace v režii Jana Antonína Pitínského v úterý. Zaujme výraznou pohybovou složkou ve stylu commedie dell’arte, stylizovanou hudbou i suverénním hereckým výkonem Anny Fialové. Po přestávce ale ztrácí tempo, doplácí na absenci hlubší zápletky a utápí se v moři metafor či symbolů.

20.7.2018

Národní muzeum pozve nově do pravěku i nedávné minulosti

Osm nových stálých expozic z přírodovědných i historických oborů připravuje pro návštěvníky Národní muzeum, jehož generální rekonstrukce spěje do finále. Otevřeny budou postupně v letech 2019 a 2020.

20.7.2018

Ivan Král se vydá na české turné

Jeden z celosvětově nejslavnějších hudebníků českého původu, Ivan Král, oslavil v květnu sedmdesáté narozeniny. Přesto však neslevuje ze svého pracovního a tvůrčího tempa. Svědčí o tom skutečnost, že se v září vydá na turné po českých klubech, které čítá sedm koncertních zastávek.

20.7.2018

Playboy v ženském těle aneb Po čem muži touží

Po čem muži touží. To je česká komedie, kterou uvidíme v kinech od 20. září. Zahráli si v ní Jiří Langmajer, Anna Polívková a Táňa Pauhofová a vypráví o tom, co se stane, když se muž probudí v ženském těle. Vznikla podle scénáře Radky Třeštíkové a natočil ji Rudolf Havlík. Režisér filmů  Zejtra napořád a Pohádky pro Emu. Vedle hlavního tria uvidíme ve filmu také Matěje Hádka a Jiřího Havelku.

20.7.2018

Pitný režim na Colours of Ostrava: pivo je levnější než kofola

/FOTOGALERIE/ Letošní „Coloursy“ jsou ve své polovině. Po úvodním propršeném dni včera nastalo před předpovídanými tropy v závěru týdne ideální festivalové počasí.

19.7.2018

Moebiův komix Svět Edeny je pompézní sci-fi vizí Adama a Evy

Letní měsíce nejsou perfektní jen pro čtení detektivek. Prázdniny jsou také dobou vhodnou pro čtení rozsáhlejších komiksů. Na pulty českých knihkupců se tak dostalo jedno z velkých komiksových dobrodružství, které patří k tomu nejlepšímu, co francouzská komiksová škola vytvořila.

19.7.2018

Londýn zdobí obří socha Jeffa Goldbluma, připomíná 25 let Jurského parku

V Londýně se ve středu ráno objevila nečekaně na břehu Temže obří socha pololežícího Jeffa Goldbluma v rozepnuté košili s odhaleným hrudníkem. Pětadvacet stop (přes 7,5 metru) dlouhá socha připomíná 25 let, které uplynuly od premiéry filmu Jurský park. V něm Goldblum ztvárnil jednu z hlavních rolí, doktora Iana Malcolma. Po čtvrtku socha ale zase zmizí.

19.7.2018

GLOSA: N.E.R.D. trochu zklamali, George Ezra potěšil a Banditos překvapili

/FOTOGALERIE/ - Úvodní den sedmnáctého ročníku Colours of Ostrava nabídl headlinera akce Pharrella Williamse s jeho kapelou N.E.R.D. i britského písničkáře George Ezru. I přes nepřízeň počasí - celý den provázelo mrholení, se areál zaplnil a největší špičce byly uličky Dolu hlubina rušné a dostat se z jednoho konce na druhý nějaký čas zabralo. Jak už je u pořadatelů této akce zvykem, počty návštěvníků nezveřejňují.

19.7.2018

Krvavá jelita uvedla šílence do říše extrémů a obscénností

/FOTO, VIDEO/ Festival nejtvrdší hudby na světě, jakou lze poslouchat, se nejmenuje Obscene Extreme jen tak. Říše plná extrémů a obscénností otevřela ve středu dveře naplno dokořán na trutnovském Bojišti.

19.7.2018

Petr Lexa o klipu k písni Nový obzory: Měl jsem pocit, že cestuju v čase

Kapela Slza má nový videoklip. Petr Lexa s Lukášem Bundilem v něm zavzpomínali na dobu dospívání. Celý klip k písni, která je první spoluprací kapely s anglickým producentem Oliverem Somem, se odehrává v dětském pokojíčku.

19.7.2018

Petr Janda, Yvonne Přenosilová či Petr Nárožný zazpívají Pavlu Bobkovi

V den jeho nedožitých narozenin, 16. září, na něj v Divadle Bez zábradlí vzpomenou jeho hudební i divadelní kolegové na koncertě nazvaném Pocta Pavlu Bobkovi. Za mikrofonem se vystřídají například Marie Rottrová, Petr Janda, Robert Křesťan, Kateřina García, Pavlína Jíšová, Yvonne Přenosilová, které doprovodí skupina Druhá tráva.

19.7.2018

Prague Proms uctí Miloše Formana

Tradiční koncert Hollywood Night dnes uzavře přehlídku klasické, jazzové a filmové hudby Prague Proms, kterou pořádá Český národní symfonický orchestr (ČNSO). V Obecním domě nabídne hudbu z filmů Star Wars, Toy Story, Chicago, La La Land, Železná lady nebo Pravdivá romance.

19.7.2018

Na festival Benátská! se poprvé chystá Marie Rottrová

Letos šestadvacátý ročník festivalu Benátská! s Impulsem se odehraje už příští týden (26.-29. července) ve Vesci u Liberce. Poprvé se jej zúčastní stálice české populární hudby Marie Rottrová, která zazpívá v sobotu 28. července.

19.7.2018

Mamma mia podruhé. A špatně

/RECENZE/ Už Mamma Mia! z roku 2008 bude stěží někdy řazena po bok legendárních muzikálů West Side Story, New York, New York nebo hudebních opusů Boba Fosse All That Jazz a Kabaret. Je prostě z jiné sorty.

18.7.2018

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Známá jména české i slovenské hudební scény se v pátek a v sobotu představí na pastvinách pod hradem Kunětická hora, kde se bude konat tradiční festival Hrady CZ. Vystoupí například Divokej Bill, Škwor nebo Pražský výběr.

18.7.2018

Národní muzeum otevře v letech 2019 a 2020 osm stálých expozic

Národní muzeum (NM) v Praze otevře v letech 2019 a 2020 ve své historické i nové budově osm stálých expozic z přírodovědných i historických oborů. Některým tématům se ve svých expozicích dosud nevěnovalo. Na ploše 12 tisíc metrů čtverečních bude vystaveno přibližně 80 tisíc sbírkových předmětů, některé poprvé. Celkový rozpočet pro přípravu stálých expozic je 483 milionů korun. Informoval o tom ředitel muzea Michal Lukeš.

AKTUALIZOVÁNO
18.7.2018

Začal festival Colours of Ostrava 2018. Nabídne bohatý hudební program

Už posedmnácté se Ostrava proměnila v jedno velké festivalové město. V areálu Dolní oblasti Vítkovice totiž začal multižánrový festival Colours Of Ostrava.

18.7.2018

Démon alkohol a „smutní muži“ Dana Svátka rezonují u diváků

Český film Úsměvy smutných mužů, který natočil Dan Svátek na motivy knižního bestselleru Josefa Formánka, přilákal za první víkend do kin 23 561 diváků a jen o pár stovek skončil na třetím místě za americkými trháky.

18.7.2018

Déčko slaví pět let. Nově pozve na Skautskou poštu či Pata a Mata

Patnáct premiérových formátů připravuje do podzimního vysílání dětská stanice České televize Déčko. Budou mezi nimi seriály zaměřené na novodobou českou historii, přírodovědu, tanec či popularizaci matematiky. 

18.7.2018

Ani spolu, ani bez sebe. Pawlikovského Studená válka nabízí milostnou baladu

/RECENZE/ Polský režisér tvořící v Británii Pawel A. Pawlikowski svými díly šetří. Ale když se jeho film objeví na plátně, stojí to za to.Před pěti lety okouzlil publikum i kritiku snímkem Ida (oceněným posléze i Oscarem), teď vstoupil do kin jeho šestý hraný film Studená válka. A znovu je o čem mluvit.  

17.7.2018

Dozvuky koncertu z března slyší politici ještě dnes, Janda dostal 200 tisíc

Nové téma sporů se rýsuje mezi středočeskou koalicí a opozicí. Emoce vyvolává dvousettisícová podpora Středočeského kraje pro březnový megakoncert zpěváka Dalibora Jandy v pražské Lucerně. Jak v úterý upozornil server Lidovky.cz, peníze měly jít z krajského fondu hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof. 

17.7.2018

Písničkář Voxel: Vždycky jsem toužil hrát na Rozmarném létě

/ROZHOVOR/ Už dávno to není ten kluk, co se pitvoří a dělá si legraci z talentových soutěží či z velkých hitů. Písničkář Václav Lebeda neboli Voxel dospěl, což dokazuje i fakt, že se mu letos v zimě narodil druhý syn. Za sebou má hit V naší ulici, nově se na pozici jedničky dere i klip k singlu Nádech, který se natáčel v africkém Zanzibaru.

17.7.2018

Colours of Ostrava startují. Odbavování bude letos rychlejší

Ostravský open air, který už řadu let vozí do Česka zvučná jména a nemá v tom konkurenci, nabídne kromě hudby z 35 zemí a divadla i mezinárodní diskusní fórum Meltingpot.

17.7.2018

Největší filmový propadák? Čínské fantasy za více než dvě miliardy stahují z kin

/TRAILER/ Čínský film Asura, který filmové tvůrce stál více než Pán prstenů, byl po prvním týdnu stažen z kin. Film s rozpočtem 112 milionů dolarů (2,57 miliardy korun) se možná stane jedním z největších propadáků filmové historie. Fantasy z čínské mytologie, které nešetří obrazovými i zvukovými efekty, se navíc mělo stát odrazovým můstkem pro celou ságu.  

16.7.2018

VIDEO: Masters, to je 24 tisíc spokojených metalistů. Podívejte se

Spokojenost na všech stranách, žádné větší problémy. Takový byl letošní, v pořadí už 16. ročník největší rockmetalové události v České republice Masters of Rock ve Vizovicích. Ujít si jej nenechalo na 24 tisíc fanoušků z 38 zemí světa. 

16.7.2018

Divadelní léto nabídne Hamleta, šašky i pravěká zvířata

Léto je v plném proudu, i když v předchozích dnech možná nebylo úplně tak horké, jak by si mnozí představovali. Nic to ale nemění na faktu, že se i letošním divadelním festivalům pod širým nebem daří. Dokladem toho je, že mnohé nabízené inscenace jsou dlouho dopředu vyprodány. A jak například sdělili zástupci Letních shakespearovských slavností, ani občasný déšť zatím nezpůsobil zrušení byť jednoho kusu.

16.7.2018

Festival Nultý bod přiváží tanečníky a jejich intimní zpovědi

V Divadle v Celetné, ve Veletržním paláci a ve Werichově vile se ode dneška budou konat představení fyzického a tanečního divadla. Zejména zahraniční performery a tanečníky přiváží festival Nultý bod, letos se koná podesáté a potrvá do soboty. V Praze dnes začíná také festival pouličního divadla Za dveřmi. Artisty, loutkoherce, muzikanty či žongléry lidé najdou až do čtvrtka na holešovickém Výstavišti.

16.7.2018

Krištof Kintera znovu boduje s knihou Fatal Banal

Velkolepá, hravá, kouzelná. Taková je kniha Fatal Banal Krištofa Kintery, jednoho z nejuznávanějších žijících umělců u nás, na které se podílel také Vladimir 518 a jeho vydavatelství BiggBoss.

15.7.2018

OBRAZEM: Na festival České hrady na Točníku se přijely bavit tisíce lidí

Čtrnáctý ročník festivalu ČESKÉ HRADY.CZ začal v pátek 13. července a pokračoval v sobotu 15. července na hradě Točníku. Páteční program nabídl koncerty Monkey Business, Ivana Mládka a Banjo Bandu či Pipes and Pints, ale také hradních nováčků, jako je Marpo či kapela Škwor. V sobotu si mohli fanoušci letní hradní tour poslechnout Tomáše Kluse, kapelu Divokej Bill, Mandrage nebo Rybičky 48 a nově na Lenny, Slzu nebo kapelu Jelen a další zpěváky a skupiny.

15.7.2018

Zemřel režisér Petr Weigl. Tvůrce legendárního filmu Radúz a Mahulena

Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl. Informaci serveru iDnes.cz potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Weigl se zasloužil o legendární díla české kinematografie. Je podepsán například pod filmem Radúz a Mahulena v hlavní roli s Magdou Vašáryovou a Janem Třískou.  

15.7.2018

Jde to i bez známých jmen. Festival Letiště vykročil novým směrem

Na letišti v Drahotuších zněla dva dny v kuse muzika, hrálo se divadlo, hořely ohně, ale hlavně se zde setkávali lidé. A právě o to šlo podle organizátorů tradičního festivalu Letiště především.

15.7.2018

Regionální ochotnická divadla se představí v Praze

Studio DVA poskytne koncem července své jeviště amatérským souborům. Uskuteční se zde nultý ročník Léta ochotnických divadel. Diváci se mohou těšit na divadelní spolky z celé České republiky, které předvedou ty nejlepší inscenace ze svého repertoáru.

15.7.2018

Přestože se rozloučil, vystoupí hvězdný Morricone v Praze ještě dvakrát

V loňském roce se oscarový hudební skladatel Ennio Morricone rozloučil s Prahou. Měl to být jeho poslední koncert v největší hale v zemi. Standing ovations v O2 areně nebraly konce.

14.7.2018

OBRAZEM: Budějovické náměstí se protančilo do období první republiky

Náměstí Přemysla Otakara II. se v sobotu proměnilo v prvorepublikový taneční parket. V Tančírně pod Černou věží, na kterém si tanečníci zatančili v rytmu swingu, život si osladili návštěvníci v retrokavárně a pokochali svůj zrak přehlídkou veteránů.

14.7.2018

Zemřela první žena legendárního zpěváka Franka Sinatry. Bylo jí 101 let

Nancy Sinatrová starší, která byla dětskou láskou zpěváka Franka Sinatry, první z jeho čtyř žen a matkou jeho tří dětí, zemřela v pátek 13. července. Na Twitteru a svých internetových stránkách o tom informovala její dcera Nancy Sinatrová. Nesdělila však, kde její matka zemřela.

14.7.2018

Smetanova hudba v okolí Vltavy, projížďka po řece. Skladatelovo muzeum slaví

Hudba Bedřicha Smetany zní po celou sobotu v pražském Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce a v jeho okolí. V rámci akce s názvem Smetana na Vltavě zájemci mohou zhlédnout několik uměleckých souborů, které přednesou Smetanovo dílo v různých úpravách.

14.7.2018

Když se tasí ovladač. Akumulátor 1 je zpět

Petr Forman na mostě posílající energii do nebes, kde zachrání padající letadlo. Legendární scéna z filmu Akumulátor 1. Teď se do kin vrací s novou energií celý film.

13.7.2018

Collegium Marianum vystřihlo skladbu z kukského archivu

Druhý koncert festivalu Hudební léto Kuks v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu ozdobil krásně zbarvený hlas slovenské sopranistky Stanislavy Mihalcové v doprovodu pražského souboru Collegium Marianum.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT