Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

7.2.2018

Šokující výstava v Hradišti, Mžyk ukáže obří ženské akty

Hned dvě nové výstavy představí na úvod sezony Galerie Slováckého muzea. Zatímco v přízemí se návštěvníci od čtvrtka 8. února mohou kochat pracemi sochaře a malíře Jaroslava Kovandy, v sálech prvního patra je svými obrazy na principech pop-artu šokuje malíř, kreslíř, ilustrátor a grafik Josef Mžyk.

7.2.2018

Sziget zve na Arctic Monkeys, Kendricka Lamara či Liama Gallaghera

/VIDEO/ Organizátoři odhalili už první velká jména ostrov-ního festivalu Sziget v Budapešti. Uskuteční se od 8 do 15. srpna. Jde o největší hudební akci pod širým nebem ve střední Evropě.

7.2.2018

Do Jirkova míří Nigel Price, uznávaný jazzman z Velké Británie

Jirkov - Výjimečný hudební zážitek nabídne už tento pátek divadlo v Jirkově.

7.2.2018

Nostalgický svět Kamila Lhotáka se vrací. Ve správnou dobu

/FOTOGALERIE/ Nostalgie starých aut, balonů či vzducholodí. Tím vším bojoval Kamil Lhoták proti smutku plynoucímu mimo jiné z politických zvratů 40. a 50. let 20. století. Třeba jeho svět zafunguje i nyní. Můžeme do něj vkročit na výstavě v Obecním domě. 

6.2.2018

Karel Roden bude pátrat po „principu slasti“

Princip slasti. To je osmidílná série České televize, jejíž natáčení se nyní přesouvá do Prahy. Po projektu Marie Terezie je to další koprodukce, do níž stanice vstoupila, tentokrát s Polskem a Ukrajinou.

6.2.2018

Století Brdečky: Od Sirael přes Cartera k Divokému západu

Bizarní věci, rozprava s Janem Werichem, saloon či projekce. To vše najdete na výstavě o Jiřím Brdečkovi v Chvalském zámku. Pokud jste to nestihli před koncem roku, ještě je šance. Stojí to za to.

6.2.2018

Oscara za filmovou píseň nedostávají hvězdy

(AUDIO, VIDEO) Mysleli jste si, že Oscara za nejlepší filmovou píseň získávají vždy slavná jména jako Eminem, Phil Collins nebo Bruce Springsteen? Tak jste na omylu. Mnohem častěji putují do rukou neznámých hollywoodských skladatelů. Letos ovšem může opět získat Oscara za filmovou píseň známý interpret. Za rok 2017 je nominovaný americký zpěvák a multiinstrumentalista Sufjan Stevens.

6.2.2018

Zemřel John Mahoney, herec ze seriálu Frasier a dabér ze Simpsonových

Britský herec John Mahoney, známý například ze sitcomu Frasier, podlehl ve věku 77 let rakovině. Držitel ocenění Tony award také daboval postavu otce Roberta Terwilligera (Levák Bob) v seriálu Simpsonovi. Mahoney zemřel v hospicu v americkém Chicagu.

5.2.2018

Alternativa i jazz. Žánroví Andělé se předají během těch hlavních

Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny, Anděl, procházejí po loňském restartu významnými změnami. Slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů se uskuteční 20. března v pražském Foru Karlín a v přímém přenosu jej bude vysílat ČT1.    

4.2.2018

Obraz Toyen se na aukci v pražském Mánesu vydražil za 5,5 milionu korun

Poválečný obraz malířky Toyen Les Lavandiéres se stal nejdražší položkou dnešní aukce v pražském Mánesu. Z vyvolávací ceny 3,95 milionu se vyšplhal na 5,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Částku 3,9 milionu korun pak zaplatil kupující za obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp. 

4.2.2018

Ostravský medailér Pavlica: Při tvorbě medailí a mincí je důležité řemeslo

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V posledních letech se zařadil mezi naše velmi uznávané tvůrce pamětních mincí a medailí. Na výtvarné scéně se pohybuje už téměř půl století, ale pravdou je, že několik desítek let pracoval převážně v oboru propagační a užité grafiky. Akademický malíř Vladimír Pavlica žije a tvoří v ateliéru v Ostravě-Hošťálkovicích.  

4.2.2018

Prezident Blaník? Podle ostravských diváků bude aktuální i za pár let

/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

4.2.2018

Aukce v Mánesu nabídne obrazy Toyen, Šímy či Kupky

Obrazy Josefa Šímy, Františka Kupky nebo Toyen nabídne dnešní aukce v pražském Mánesu, která předznamenává letošní jarní aukční sezonu. Nejdražší položkou bude obraz malířky Toyen Les Lavandiéres s vyvolávací cenou 3,95 milionu korun, obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp se bude nabízet za 2,95 milionu korun. Aukce pořádaná společností Adolf Loos Apartment and Gallery začíná ve 14 hodin.

3.2.2018

Laterna magika oslaví v dubnu šedesátiny. Do oslav zapojí mladé umělce

Pražská Laterna magika si na jaře připomene 60 let od chvíle, kdy jako první multimediální divadlo na světě vznikla. Od 28. do 30. dubna připraví doprovodný program k oblíbeným představením, do oslav zapojí mladé umělce a nabídne setkání s pamětníky v tradičních i netradičních prostorách. Upozorní i na fenomenální úspěch československého pavilonu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, kde se program s názvem Laterna magika uváděl, řekla novinářům mluvčí souboru Lucie Kocourková.

3.2.2018

OBRAZEM: Holešovické výstaviště patří od tohoto týdne mumiím

Expozice na Výstavišti v Holešovicích představí mumie a artefakty zapůjčené ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek z celého světa. 

3.2.2018

Senát vystavuje protokolární dary pro zahraniční představitele

Křišťálový lev jako symbol české státnosti nebo skleněné šachy jsou k vidění na výstavě protokolárních darů pro zahraniční představitele, kterou ve svých prostorách přichystal Senát. Expozici v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce je možné navštívit tento a první březnový víkend a poté ještě v dubnu. Vystaveny jsou i některé dary, které senátoři za 20 let dostali od zahraničních partnerů.

3.2.2018

Klára Issová: Člověk by měl být spokojený v první řadě sám se sebou

Usměvavá, rozverná, vtipná i v situaci, kdy se jí před publikem nepovede vtip o Eskymácích. A hlavně stále půvabná, že se neubráníte otázce, jak to vlastně dělá?

2.2.2018

Dušan Vančura: Vím, že povinnost je životodárná síla

Se svými blízkými už dlouholetý člen skupiny Spirituál kvintet, zpěvák, kontrabasista, textař, skladatel a aranžér Dušan Vančura, své 80. narozeniny oslavil jak by taky ne, když připadají na prosinec. V únoru, konkrétně 18., se k dosavadním gratulantům přidají další jeho přátelé a příznivci, kteří se zúčastní dvou speciálních narozeninových koncertů Dušana Vančury v pražské Lucerně.

2.2.2018

Divadlo F. X. Šaldy uvede muzikál. Inspirovalo se filmem režiséra Almodóvara

V pátek večer má v Divadle F. X. Šaldy premiéru muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení inspirovaný slavným filmem španělského režiséra Pedro Almodóvara.

2.2.2018

Nit z přízraků. Sólo ušité pro Daniela Day-Lewise

/TRAILER/ Doslova na míru pro Daniela Day-Lewise. To je Nit z přízraků, film, kde držitel tří Oscarů exceluje jako módní guru, pro nějž je svět látek a čarování s nimi vším. Končící kariéru nemohl uzavřít lépe.

2.2.2018

V únoru zahrají alt-J, Animals, Sepultura, Toto i Fever Ray

Koncertní sezóna pomalu začíná. I v únoru vystoupí v Česku zajímavá hudební jména.

1.2.2018

Když se „přepisovaly dějiny“. Národní muzeum připomíná na Vítkově fenomén Nagano

Národní muzeum ode dneška připomíná 20. výročí olympiády v Naganu výstavou v Národním památníku na Vítkově. Výstava s názvem  Přepište dějiny…! Nagano 1998–2018 seznámí návštěvníky s úspěchy českých olympioniků, ale i s ohlasem her ve společnosti. Úspěšnou olympiádu si návštěvníci mohou připomenou až do 29. dubna. 

1.2.2018

Žebřík slaví 25 let a zná nominace

Anketa Žebřík: Pět nominací má Tomáš Klus, po třech získali Ewa Farna, David Stypka, Divokej Bill a Mydy Rabyca.

1.2.2018

RECENZE: Depeche Mode si v Praze vychovali tisícihlavý sbor

/GALERIE, VIDEO/ - Depeche Mode přijeli do Česka podruhé v rámci svého Global Spirit Tour. Vysočanskou O2 arenu se jim podařilo beznadějně vyprodat. Diváci seděli i ve slepém úhlu za pódiem. Frontman David Gahan se v noci stal dědečkem.

1.2.2018

Pavel Hromádka je v širší nominaci na Thálii

Překvapením vyvrcholilo středeční přestavení Králova řeč ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Ředitel hradišťské scény Michal Zetel bezprostředně po představení předal představiteli hlavní role Pavlu Hromádkovi certifikát, na kterém stálo, že je v širší nominaci na Ceny Thálie.

1.2.2018

Hraběnka ještě o svého muže zabojuje

Dvacáté provedení Mozartovy Figarovy svatby v historii opery Národního divadla, které poprvé režíruje žena Magdalena Švecová, má dnes a v sobotu premiéru ve Stavovském divadle. V roli Hraběnky Almavivy se v alternaci představí sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

1.2.2018

Jak šuměla a šumí nejen česká filmová soda

Do kin vstupuje Prezident Blaník, film, který Marek Najbrt točil cíleně na čas po prezidentské volbě. Je pokusem o domácí satiru, jíž máme jako šafránu.

1.2.2018

Proč není Tonda na Hradě? Do kin vstoupil film Prezident Blaník

/VIDEO/ Mluví jako dlaždič, chová leguány, jeho vzorem je Václav Havel, zálibou móda a metou prezidentský úřad. Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. 

31.1.2018

Febiofest: pětadvacet let s Lolou i Pianistou

Už čtvrtstoletí završí letos Febiofest, který výročí uctí mj. přehlídkou deseti nejoblíbenějších děl ve své historii.  

31.1.2018

Svatý kopeček nebo Mariánská Týnice. Přibude na 20 národních kulturních památek

Seznam národních kulturních památek (NKP) rozšíří 19 sakrálních staveb a areálů. Je mezi nimi třeba poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku, Svatý kopeček u Mikulova nebo Svatý Kopeček u Olomouce. Návrh ministerstva kultury na prohlášení těchto staveb za památky požívající nejvyšší možné ochrany státu dnes schválila vláda v demisi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT