Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

5.8.2018

OBRAZEM: Historické slavnosti ve Zruči zakončil Petr Kolář

Na náměstí v Kutné Hoře se seřadil průvod a za bubnování tamborů se vydal na pochod do zámeckého parku. Moderátor Zdeněk Vrba z Nočního proudu Českého rozhlasu Dvojky přivítal hosty. Starostu Martina Hujera, poslankyni PČR Věru Kováčovou a Zdeňka Štefka, předsedu Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje. Ti krátce pohovořili a akci zahájili.

5.8.2018

Matěj Ruppert se svlékal na náměstí, show dovršili obři a ohňostroj

Hned po zahájení si návštěvníci letošní Porciunkule v Hostinném na Trutnovsku mohli užít žánrově rozmanité kapely.

5.8.2018

Zemřel legendární slovenský herec Stanislav Dančiak. Bylo mu 75 let

Známý slovenský herec Stanislav „Stano“ Dančiak, spoluzakladatel Divadla na Korze, zemřel ve věku 75 let. Muž, kterého zdravotní problémy trápily dlouhodobě, údajně naposledy vydechl ve spánku v jedné z bratislavských nemocnic.

5.8.2018

Davy fanoušků uvedl do varu Kabát i úmorné vedro. Ochladili se pod sprchou

/VIDEO, REPORTÁŽ/ Říká se: To nejlepší na konec. Rocková kapela Kabát uzavírá svým vystoupením festival Létofest v Brně. Sice o čtvrt hodiny později, než bylo v programu, o to větší měla ohlas.

5.8.2018

Rozhlasový Big Band Gustava Broma v Praze vystoupí s Lenkou Dusilovou

Rozhlasový Big Band Gustava Broma dnes vystoupí ve speciálním setu s Lenkou Dusilovou v Letenských sadech pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze. Mezi písněmi Dusilové upravenými pro big band zazní i skladba Brother, v níž se s ní jako host představí britský muzikant žijící v Česku Justin Lavash. 

5.8.2018

Tanec žen sklidil v Bařicích opět velké ovace

/ROZHOVOR/ Páté setkání nejen se seniory v Bařicích na Kroměřížsku opět překvapilo svým programem, o který se mimo dechové hudby Nedokoňanka postarali i sami místní. V úvodu své nadání představily děti, a to nejen tancem, zpěvem, hrou na trubku či heligonku, ale i hereckým výkonem.

EXKLUZIVNĚ
5.8.2018

Režisér Jan Kačer: Jsem vycpaný mamut. Zcela mimo pravidla

/ROZHOVOR/ Kde všude to vyjde? Praha a regionální mutace? Takže celonárodní ostuda, zhodnotil s příslovečným důvtipem Jan Kačer mou žádost o rozhovor… Ale nechť rozhodnou čtenáři. Úspěšný divadelní režisér i herec nové vlny filmů Evalda Schorma či Antonína Máši předloni oslavil osmdesátku.

4.8.2018

Komediální zrno jsem chytla od svého staršího bratra, říká Iva Janžurová

Drzá zrzka, mladá vdova, ale také ráčkující královna. Nejen takto si většina lidí vybaví Ivu Janžurovou, která si takřka za půl století filmové, ale i divadelní práce získala srdce nejednoho diváka.

4.8.2018

Robert Vano ukazuje homosexuální páry, které chtějí vstoupit do manželství

Na hlavním nádraží v Praze si mohou cestující prohlédnout 13 velkoformátových fotografií Roberta Vana, které zachycují gay a lesbické páry toužící po možnosti uzavřít manželství. V pondělí vpodvečer bude mít výstava s názvem Jedna láska, jedno manželství vernisáž, jíž se autor fotografií zúčastní. Putovní výstava do konce prosince projede celou zemi, uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech.

4.8.2018

Miss OK šla do plavek a pod sprchu. Krásnou Nelly jsme fotili na koupališti

/ROZHOVOR/ Šestnáctiletá Nelly Urbánková z olomouckého Gymnázia Čajkovského se jako vítězka středoškolské soutěže krásy Miss OK nechala nafotit pro Deník na koupacím biotopu v Litovli. 

4.8.2018

Výstava fotografií ve Staroměstské radnici připomíná srpnovou invazi

/FOTOGALERIE/ Výstava v Křížové chodbě a Rytířském sálu Staroměstské radnice v Praze připomíná přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Snímky od 40 fotografů dokumentují vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968, demonstrace a další bezprostřední reakce obyvatel nebo pohřeb Jana Palacha. Výstava zachycující atmosféru Prahy a dalších velkých měst potrvá do 30. srpna.

4.8.2018

Galerie i Národní knihovna musejí víc chladit vzácné exponáty

Větší náklady na udržení stálého klimatu nutného pro přechovávání vzácných uměleckých děl bude mít po současných teplých dnech Národní galerie v Praze. Uvedla to mluvčí instituce Tereza Ježková. Národní galerie má mezi stovkami tisíc exponátů vzácná historická díla, která musejí mít stálé klima. Přehřívají se i depozitáře Národní knihovny, ta využívá ke chlazení vodu z Vltavy.

4.8.2018

Prima podzim: Tátové na tahu, Krejzovi či show 1 proti všem

Podzim na TV Prima bude opravdu prima, slibují její zástupci. Diváci této první české komerční stanice, která slaví pětadvacet let od úvodního vysílání, se mohou těšit na nové seriály, zábavu pro celou rodinu i novou porci gastronomie.

3.8.2018

Pozoruhodný projekt vrací slavné muzikály do letního kina

Nestárnoucí muzikály Moulin Rouge, Vlasy, Limonádový Joe i Zpívání v dešti nás baví už desítky let, ale stále se k nim rádi vracíme.

3.8.2018

Knihy Kische či Masaryka zdarma? Blíží se konec ochrany děl slavných autorů

Rok 2018 kromě kulatého výročí řady přelomových událostí českých dějin nabízí také 70. výročí úmrtí několika významných osobností tuzemské literatury. To znamená, že od příštího roku se na jejich díla již nebude vztahovat ochrana autorství a kdokoli je bude moci volně šířit ať už prostřednictvím klasických, nebo třeba elektronických knih. 

3.8.2018

V Mánesu začíná třídenní festival akvarelové tvorby

Mezinárodní festival akvarelové tvorby začne dnes dopoledne v pražské výstavní síni Mánes. Během tří dnů na něm bude vystaveno na 450 děl umělců ze 64 zemí. Součástí festivalu je i doprovodný program, kdy mohou návštěvníci sledovat ukázky tvorby malířů za hudebního doprovodu.

3.8.2018

Dance Divas vzpomenou na Houston i Jacksona

Světové hudební osobnosti Whitney Houston a Michaela Jacksona, kteří by letos v srpnu oslavili životní jubilea (ona pětapadesát a on šedesát), připomene pětatřicet účinkujících na velkolepém mejdanu Dance Divas. Vypukne 10. srpna u Křižíkovy fontány v Praze.

2.8.2018

Prima oslaví pětadvacáté narozeniny novými seriály i filmovými premiérami

Zábava pro celou rodinu, napětí, nová porce gastronomie i další inspirace pro domácí kutily. Televize Prima letos slaví pětadvacáté narozeniny. Kromě populárních pořadů a seriálů divákům představí i několik novinek. Těšte se na seriály Krejzovi a Tátové na tahu, show 1 PROTI VŠEM s Leošem Marešem a Liborem Boučkem, nebo nový pořad Ano, šéfová!

2.8.2018

Vystupovat v Liberci je pro Sebastiana vždy jiné. Z Benátské byl nadšený

/ROZHOVOR/ Jako každý rok vystupovali na Benátské! 2018 i představitelé liberecké hudební scény. Mezi nimi nesměl chybět ani mladý zpěvák Sebastian. 

2.8.2018

Warneři chtějí znovu oživit slavného mimozemšťana Alfa, píše Variety

Televizní a filmový produccent Warner Bros. začíná pracovat na nové podobě klasického sitcomu Alf. Uvedl to americký časopis Variety s odkazem na nejmenovaný zdroj.

2.8.2018

Festival Divadlo aneb To nejlepší z evropských jevišť

Výjimečné divadelní zážitky v podání evropských i domácích souborů nabídne v Plzni od 12. do 20. září již 26. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Zemřel herec Ilja Racek. Bylo mu 88 let

Ve věku 88 let zemřel herec Ilja Racek. Dlouho hrál v Divadle na Vinohradech, daboval, a ač antikomunista, proslavil se ve filmu rolí Julia Fučíka.

2.8.2018

Zpěvačka Marta Jandová střídá v Talentu Lucii Bílou

Tvůrčí tým pod vedením zkušeného režiséra Jeffa Minaříka má za sebou castingové víkendy, které probíhaly po celém Česku a na Slovensku, a měl tak možnost zhlédnout plejádu zajímavých soutěžních čísel. Příznivci show se mají bezpochyby na co těšit.

2.8.2018

Nová mise agenta Toma Cruise. Akční exhibice navážno

/TRAILER/ Do kin vstupuje již šesté pokračování série Mission: Impossible, která kdysi odstartovala v Praze.

1.8.2018

Drama Toman se představí poprvé ve Slavonicích

Filmové drama Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu člověka, který kšeftoval s osudy lidí, čeká slavnostní předpremiéra. Proběhne v rámci Letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest, kde ho už 2. srpna představí režisér Ondřej Trojan.

1.8.2018

Hudební festival Sziget: v Budapešti se chystá nekonečná party

Maďarský Sziget patří k nejlepším světovým festivalům. Navíc je spolu se slovenskou Pohodou nejčastějším cílem českých fanoušků hudby, když vyrážejí na zahraniční festivaly. Chcete tam vyrazit? Máte poslední šanci.

1.8.2018

Podzim s Českou televizí: Rédl, Labyrint i Zahradnictví

Pět nových seriálů a minisérií připravila pro své podzimní vysílání Česká televize. Diváci se mohou opět těšit i na oceňovanou zahraniční tvorbu a „nablýskanou“ show StarDance. Mezi českými novinkami se vyjímá čtyřdílná minisérie Rédl, v níž režisér Jan Hřebejk odkrývá pozadí podivného kriminálního případu z devadesátých let. 

DOTYK.CZ
1.8.2018

Básník Karel Šiktanc: Život v exilu jsem si nedovedl představit

K našim nejznámějším žijícím básníkům patří bezesporu Karel Šiktanc, jehož mnozí znají i jako autora poutavých pohádek pro děti. Dvojnásobný nositel literární Ceny Jaroslava Seiferta, udělované Nadací Charta 77, nemohl v 70. a 80. letech oficiálně vydávat knihy, přesto stále psal a pod cizími jmény publikoval.

31.7.2018

Zemřela operní pěvkyně brněnského Národního divadla Kodetová. Bylo jí 88 let

V osmaosmdesáti letech v úterý zemřela bývalá sólistka opery Národního divadla v Brně i v Praze Sylvia Kodetová. O úmrtí operní pěvkyně informoval Brněnský deník Rovnost její vnuk Petr Dvořák. „Zemřela v úterý v dopoledních hodinách,“ uvedl.

31.7.2018

Esa letošních Havířovských slavností: James Blunt, Epica, Apocalyptica, Elán...

Letošní Havířovské slavnosti nabízejí opět slavná jména a bohatý doprovodný program. Slavnosti se budou konat v pátek a sobotu 7. a 8. září v areálu Městské sportovní haly.

31.7.2018

YouTube připravuje vlastní seriály pro Asii, Evropu a Jižní Ameriku

Videoportál YouTube plánuje výrobu vlastních původních pořadů. Určeny budou pro zahraniční trhy mimo Spojené státy. Především pak pro Francii, Německo, Mexiko, Indii či Japonsko. Vlastní tvorba YouTube bude přístupná pouze pro uživatele služby YouTube Premium.

31.7.2018

Desetidílný Temný seriál z pera Stephena Kinga míří na HBO

/TRAILER/ Castle Rock. To je nový seriál, u jehož zrodu stály dvě tvůrčí osobnosti: spisovatel Stephen King a režisér J. J. Abrams. Už zítra odstartují na HBO GO v premiéře hned čtyři jeho díly.

31.7.2018

Po pěti letech se na Benátskou! vrátila Aneta Langerová: Užila jsem si to

/ROZHOVOR/ Tisíce lidí proudily minulý týden do Vesce. Nejednalo se o žádnou výprodejovou akci, ale o jeden z největších hudebních festivalů v Libereckém kraji, který přilákal přes 40 000 návštěvníků.

31.7.2018

Filmy táhnou. Kina poprvé vydělala miliardu za pololetí

Češi se mají nejlépe v historii a začíná se to projevovat také na jejich vůli utrácet. Daří se pohostinstvím a také biografům, které za první pololetí letošního roku utržily více než miliardu korun. Tuto magickou hranici za prvních šest měsíců roku kina překonala vůbec poprvé v historii. Vyplývá to z údajů Unie filmových distributorů.

30.7.2018

Pátý poklad Broumovska se zjevil v otovickém kostele sv. Barbory

Kostel sv. Barbory v Otovicích byl poslední červencovou sobotu místem konání pátého koncertního zastavení letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Festival se tak dostal do své poloviny.

30.7.2018

Festival Pernštejn(l)ove přiveze převážně komedie

Ve středu v Pardubicích začne třetí ročník festivalu Pernštejn(l)ove. Od středy do soboty se na Zámek sjedou divadelní soubory z celé České republiky, aby předvedly své inscenace týkající se tématiky lásky a vztahů. Festival pořádá Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se spolkem NaEx.

30.7.2018

Zpěvák Klus nebojuje sám. K bojkotu Babiše se připojili Macháček i Pazderková

Zpěvák Tomáš Klus nebude účinkovat na akcích, které jsou financované z peněz premiéra Andreje Babiše a jeho firem a neobjeví se ani v jím vlastněných médiích. K bojkotu, o kterém Klus minulý týden informoval na svém Instagramu, se nyní připojili i další umělci, mezi kterými nechybí herec a zpěvák Jiří Macháček, zpěvák Matěj Ruppert nebo herečka Iva Pazderková.

30.7.2018

Srpen nabídne open air festivaly, Die Antwoord i alt-J

 Léto je samozřejmě ve znamení open air festivalů, ale i během srpna si můžete zajít na koncerty zahraničních hvězd.

30.7.2018

Freddy z První republiky se chystá na roli Ticháčka v muzikálu Trhák

Herec Robert Urban na sebe upozornil zejména rolí Freddyho v seriálu České televize První republika. Mnohé diváky jistě potěší, že se na obrazovky chystá její třetí řada.

29.7.2018

Pražský výběr "uslyší" lidé bez sluchu. Titulky pomohou i těm, kdo nezná texty

Titulky s texty písní, které zpřístupní koncert lidem neslyšícím nebo se zbytky sluchu, začala používat kapela Pražský výběr. Zařízení ale pomůže i lidem, kteří texty neznají, ale chtěli by si je s muzikanty zazpívat

29.7.2018

Ostrava v plamenech. Premiéru mají Bohemian Metal Rhapsody

Bohemian Metal Rhapsody je nové rockové hudební těleso, které fanoušci premiérově uvidí 4. srpna od 18.20 na hlavním jevišti letošního ročníku festivalu Ostrava v plamenech.

29.7.2018

Vrací se Hellboy, jak jsme ho ještě neviděli

Slavného komiksového hrdinu jeho tvůrce Mika Mignola vůbec poprvé propůjčil jiným autorům.

29.7.2018

Finále Benátské! 2018: Zábava s Nohavicou a minimum deště

V sobotu 28. července slibovaly předpovědi pro festival Benátská! v libereckém areálu Vesec dokonce přívalové deště, ale nakonec naštěstí zůstalo jen u slibů. A počasí ten den bylo doslova exkluzivní, takže si dlouhou klouzačku zkraje areálu užívali dospělí i děti.

28.7.2018

GLOSA: Energická dáma Bonnie Tyler s nakřáplým hlasem ovládla zmoklou Benátskou

/FOTOGALERIE/ Druhý den Benátské nabídl Bonnie Tyler, Guano Apes, Jasnou páku, Tublatanku nebo Mňágu a Žďorp. V sobotu v libereckém areálu Vesec vystoupí například Žlutý pes, Marie Rottrová, Ben Cristovao, liberečtí interpreti jako Paulie Garand, Lipo, Atmo Music nebo Jakub Děkan. Večer vyvrcholí koncertem Jarka Nohavici.

28.7.2018

Muzikálem skrz naskrz. V kinech začíná Projekt 100

Zpívání v dešti, Vlasy, Rocky Horror Picture Show, Mouline Rouge a Limonádový Joe. Pětice rozličných titulů, kterou spojuje muzikálový žánr, se od 1. srpna připomene v rámci Projektu 100 ve vybraných kinech napříč republikou.

28.7.2018

Natáčení epizody IX Star Wars startuje. „Zahraje“ si i zesnulá herečka Fisherová

Tvůrci filmových Hvězdných válek oznámili herecké obsazení epizody IX. Další z dílů kultovní ságy zatím nenese žádný název. Natáčet se začne příští týden v Londýně, premiéra je plánovaná na prosinec 2019. Fanoušci se mohou těšit na staré hvězdy i nové tváře.  

28.7.2018

Přijede někdejší člen Yes, klávesista Rick Wakeman

Jeden z nejlepších klávesistů všech dob Rick Wakeman zahraje s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Tuto hudební symbiózu někdejšího člena legendární artrockové kapely Yes a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

28.7.2018

OBRAZEM: Benátská se rozjela na plný plyn

Druhým dnem pokračoval v pátek festival Benátská. Během odpoledne vystoupila například Bonnie Tyler, Metalinda, Guano Appes, Jasná páka nebo Tublatanka.

27.7.2018

Něco za něco. Divadlo pod Palmovkou zahraje Shakespeara na festivalu v Gdaňsku

Pražské Divadlo pod Palmovkou v srpnu vystoupí v Polsku na festivalu Gdansk Shakespeare Festival, který divadelníci označují za nejslavnější shakespearovský festival v Evropě. Uvedou na něm 2. srpna dvakrát inscenaci Něco za něco (Measure for measure), kterou v Divadle pod Palmovkou režíroval uznávaný polský režisér Jan Klata. 

27.7.2018

Slender Man: Děsivý muž bez tváře míří do kin

/TRAILER/ Záhadná postava, která se dokázala dostat svým obětem do hlavy a převést je k šílenství, před několika lety doslova ovládla internet. Inspirovala tisíce umělců k tvorbě krátkých filmů, koláží či hororových povídek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT