Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

14.11.2018

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. Do formy baletu se ji nyní rozhodl zpracovat pro liberecké Šaldovo divadlo hostující choreograf Richard Ševčík. 

14.11.2018

Vlasta Horváth: Tragická smrt mého bráchy Martina mě pořádně rozhodila

/ROZHOVOR/ V roce 2005 vyhrál druhou řadu soutěže Česko hledá SuperStar. Žije v malé vesničce Vranov na Benešovsku v rodinném domě s manželkou a dvěma dcerami. V domě má nahrávací studio, takže tu tráví většinu času. Nikdy nepřijal nabídku, aby se přesídlil do Prahy, cítí tam v davech lidí nejistotu a přílišný chaos. V jeho písničkách je ale naopak cítit pohoda a klid.

14.11.2018

Vánoce s Českou televizí: Kouzelník Žito i odvážný Martin

Štědrý večer bude letos na obrazovkách České televize patřit pohádce Kouzelník Žito. Z dalších novinek se mohou diváci těšit na česko-slovenskou koprodukční pohádku O zakletém králi a odvážném Martinovi. 

14.11.2018

Fantastická zvířata jsou zpět. A nabízejí opulentní podívanou

/RECENZE/ Vizuálně a trikově okázalá, časově natažená. Fantastická zvířata číslo 2 jsou tu. Nabízejí opulentní podívanou a baví hlavně díky svým titulním hrdinům potvůrkám všeho druhu. 

13.11.2018

Orchestr ND se poprvé představí na pražské scéně Jatka78

Orchestr Národního divadla (ND) se ve čtvrtek poprvé představí na pražské scéně Jatka78, kde pro orchestr vyvrcholí oslavy 100. výročí založení Československé republiky. Jedná se o druhou část slavnostního koncertu, jehož první část se uskutečnila 21. září v Národním divadle.

13.11.2018

Překupnický server Viagogo prodává předražené i neplatné vstupenky

Web Viagogo se tváří jako oficiální předprodejní server. Napálil už sportovní a kulturní fanoušky po celém světě, kteří zaplatili vysoké poplatky, a stejně se na akci nedostali.

12.11.2018

Divadlo MANA uvedlo novinku. Břitkou tragikomedii Gin Game s Kronerovou a Sitkem

První novinkou v repertoáru Vršovického divadla MANA (VDM) je inscenace Gin Game v režii Ondřeje Zajíce. Hra amerického dramatika D. L. Coburna, ověnčená Pulitzerovou cenou, je obrazem života, napínavou komedií a ojedinělou hereckou příležitostí pro Zuzanu Kronerovou a Dušana Sitka.

12.11.2018

Peter Nagy: Nechápu, že někdo dokáže zabít žirafy

Většina lidí se o likvidaci žiraf v zoo ve Dvoře Králové nad Labem z roku 1975 dozvěděla teprve před pár dny. Hlavně zásluhou písně 50 žiráf, kterou napsal a nazpíval slovenský zpěvák Peter Nagy. „Věděl jsem o tom smutném příběhu celé roky,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

12.11.2018

Hlavní cenu si z FAMUfestu odneslo izraelské nádraží

O víkendu skončil 35. ročník festivalu studentských filmů FAMUFEST. Účastnilo se jej celkem 77 snímků, z nichž dvacet tři figurovalo v soutěžní sekci. Hlavní cenu si odnesl snímek Central bus station, který vyhrál i cenu za zvuk a střih. Jeho tvůrce Tomáš Elšík v něm nahlíží do útrob obludného autobusového nádraží v Tel Avivu.

12.11.2018

Zemřel Marián Geišberg, herecký živel z Revivalu

V sobotu zemřel slovenský herec Marián Geišberg, který zazářil ve filmu Alice Nellis Revival jako jeden ze čtveřice stárnoucích rockerů. 23. prosince by mu bylo 65 let. Delší dobu se potýkal s rakovinou plic, jejich část mu podle serveru pluska.sk lékaři před časem odstranili.

12.11.2018

Hubatý seriál Most! pustí Česká televize v lednu. Mostečané se chechtali

/FOTO/ Česko brzy uvidí peprnou televizní grotesku z Mostu, která obnažuje mezilidské vztahy a sociální problémy. 

12.11.2018

Lisbeth znovu zachraňuje svět. Tentokrát jako Dívka v pavoučí síti

/RECENZE/ Milénium. Mrazivá trilogie Stiega Larssona, kterou proslavily i filmové adaptace. Hackerka Lisbeth se teď vrací i na plátna. Jako Dívka v pavoučí síti. 

11.11.2018

Rugolo pro celou rodinu

Marka Míková patří k autorkám, které mají dar psát pro děti, ale zároveň oslovit i jejich rodiče. Budějovická rodačka s hudebním talentem navrch má na kontě například knihu o velrybách Varvara nebo Pán a vrabec o osamělém pisateli, jemuž zpestří život ptačí společník.

11.11.2018

Rédl. Sonda do zatáčku devadesátých let

Do období „divokých devadesátek“ zavede diváky nový čtyřdílný krimi thriller Rédl, inspirovaný příběhem známého šéfa StB, generála Alojze Lorence. První díl se na obrazovkách České televize objeví už tuto neděli.

11.11.2018

První světová na stříbrném plátně

11. 11. v 11. V tomto symbolickém čase zavládlo před sto lety příměří na všech frontách první světové války. Války, jež pronikla i na filmová plátna.

11.11.2018

Zemřel komentátor Jan Petránek, účastník protiokupačního vysílání rozhlasu

Novinář Jan Petránek zemřel v sobotu večer ve věku 86 let. Signatáři Charty 77 selhalo srdce.

11.11.2018

K rekordu se protančilo přes dva tisíce lidí. Festival Life! láká na adrenalin

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zatímco v jednom pavilonu se v záři reflektorů přes dva tisíce sportovních nadšenců právě protančuje k novému rekordu, o kousek dál se stovky hudebních fanoušků zaposlouchávají do koncertu oblíbeného rappera Ega. Festival Life! na brněnském výstavišti pozvolna ukončuje svůj sobotní program. Další festivalové akce čekají zájemce v neděli.

10.11.2018

Městská divadla pražská připomenou sté výročí narození Miroslava Horníčka

Nedožité sté narozeniny kdysi oblíbeného komika a herce Miroslava Horníčka v sobotu připomenou Městská divadla pražská. Scéna, na níž divadelní i filmový herec strávil přes tři desítky let, zahájí výstavu fotografií a uvede scénickou koláž inspirovanou Horníčkovým životem a jeho texty. Narozeniny herce, režiséra, dramatika i výtvarníka připadají právě na dnešní den.

10.11.2018

Robert Jašków: Chodím domů hodinu před půlnocí „urvanej jak borůvka“

/ROZHOVOR/ Robert Jašków je novým „likvidátorem“ v televizní show Tvoje tvář má známý hlas. Tato pozice mu naprosto vyhovuje, protože netouží po vítězství, ale po tom, aby se diváci bavili. Pracuje od rozbřesku do noci, třikrát týdně navštěvuje svůj oblíbený hobby market a ve volných chvílích muzicíruje se svými třemi dětmi.

9.11.2018

S novým rockovým impulsem. Petra Janů vyráží na turné s hity i koledami

Na turné, které dohromady čítá kolem dvaceti zastávek po celé republice, vyrazila zpěvačka Petra Janů. Doprovází ji na něm skupina Amsterdam, některá vystoupení svou účastí ozvláštní i Smíchovská komorní filharmonie.

9.11.2018

Dočkají se Češi i svět. Očekávané desky dnes vydávají Lucie i Muse

Simulation Theory od Muse a Evolucie od Lucie jsou dvě očekávané desky letošního roku. Novinky vydají také Tři sestry nebo posmrtně rapper Lil Peep.

8.11.2018

Slavný americký žurnalista Hersh navštívil Prahu

Jeden z nejslavnějších žurnalistů a držitel Pulitzerovy ceny, americký novinář Seymour Hersh, přijel do Prahy. Hersh byl jedním z hostů Festivalu spisovatelů Praha. Představil zde svou nejnovější knihu Reporter: A Memoir, která nebyla zatím přeložena do češtiny. Hersh byl první, kdo zveřejnil informace o masakru ve vietnamské vesnici My Lai v roce 1968, odhaloval pozadí mnoha do té doby nezveřejněných informací včetně situace ve věznici Abú Ghrajb.

8.11.2018

Lenka Filipová představí album Oppidum. Poslechněte si nový singl Na cestě

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová přichází po patnácti letech s novým studiovým albem Oppidum. Zpěvačka v něm oživuje příběhy z keltské minulosti a na jaro připravuje velké stejnojmenné turné v Česku i na Slovensku. Již nyní si můžete poslechnout jedinou česky zpívanou píseň, která nese název Na cestě.

8.11.2018

Eliška v Lakomci má tvář Denisy Nesvačilové

Nedávno se objevovala na obrazovkách České televize jako policistka Bára Vajštajnová ve třetí řadě kriminálního seriálu režiséra Jiřího Stracha Labyrint. Teď lze Denisu Nesvačilovou vídat v novince pražského Divadla Radka Brzobohatého Moliérově Lakomci.

8.11.2018

Hudebními cenami ověnčení J.A.R. se na turné zastaví i v Meziříčí

Jedna z předních českých hudebních skupin J.A.R. se v pátek 9. listopadu zastaví ve Valašském Meziříčí na svém podzimním turné Eskalace dobra. Od 20 hodin zahraje ve velkém sále Kulturního zařízení.

8.11.2018

Cop a Nezmaři. Dvě legendy oslaví výročí na společném jevišti

Pražská Lucerna bude v sobotu patřit folkovým Nezmarům a bluegrassovému Copu. Spřátelené kapely tam odehrají hned dva koncerty, jimiž oslaví čtyři desítky své existence.

7.11.2018

Výstava připomíná život diplomata Maxmiliána Lobkowicze

Dosud nepublikované dokumenty související s kariérou, soukromým životem i aktivním zapojením Maxmiliána Lobkowicze (1888 až 1967) v československých diplomatických službách ukazuje výstava v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Připravili ji kurátoři Lobkowiczkých sbírek u příležitosti 100. výročí založení Československa. Výstava potrvá do konce ledna příštího roku. V paláci je ale také možné navštívit stálou expozici Lobkowiczkých sbírek s díly Pietra Brueghela staršího, Lucase Cranacha staršího či Canaletta.

7.11.2018

Plzeňská kapela COP slaví čtyřicítku na turné

Čtyřicítka. To je pro kapelu úctyhodný věk. A letos se ho dožil plzeňský bluegrassový COP, který právě jede narozeninové turné. V sobotu 10. listopadu koncertuje v pražské Lucerně.

7.11.2018

Batulková, Javorský nebo Vagnerová. Kalendář ukazuje byty známých umělců

Charitativní projekt přispěje na dopravu postižených do škol a dílen.

7.11.2018

Jak se zaplést do pasti soucitných gest

Netrpělivost srdce, mistrovský román rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga, má 8. a 9. listopadu českou premiéru ve Stavovském divadle. Na jeviště jej převedl Daniel Špinar.

7.11.2018

Inspiroval Hendrixe i Page. Buddy Guy poprvé v Česku

Bluesová legenda představí v Praze své nejnovější album nazvané The Blues Is Alive And Well.

7.11.2018

Objevy posledního století představí vědci veřejnosti při zábavných show

Až do neděle mají zájemci možnost navštívit festival Týden vědy a techniky, jehož letošním tématem je Století české vědy. Většina akcí pro rodiny s dětmi se uskuteční ke konci týdne a o víkendu. V nabitém programu nechybí ani úniková hra, jejímž cílem je otevřít během 50 minut 15 zámků. Nutnou podmínkou úspěchu je ovšem znalost národních dějin.

6.11.2018

O třetinu více. Národní muzeum se připravuje vystavit 80 tisíc exponátů

Expozice na větší rozloze než před rekonstrukcí a s větším množstvím exponátů nabídne návštěvníkům historická budova Národního muzea (NM). Uvedl to ředitel muzea Michal Lukeš. Celkem bude vystaveno zhruba 80 tisíc sbírkových předmětů, o třetinu více než před uzavřením historické budovy. Národní muzeum má za svou dvousetletou historii 20 milionů sbírkových předmětů. Nejsou však určeny k vystavení, ale sbírka jako celek je primárně vědecký pramen.

6.11.2018

Křest alba po čtvrt roce. Písničkář Artway se představí v pražské Akropoli

Písničkář Thom Artway vydal druhé album All I Know už koncem srpna. Až ve středu jej ale pokřtí v pražském Paláci Akropolis.

6.11.2018

Xindl X a Jananas napsali novou hymnu Světlušky. V klipu si zahrály známé tváře

/VIDEOKLIP/ Xindl X, skupina Jananas a spousta hvězdných hostů rozsvítili svět nevidomých ve videoklipu k singlu ZZZ, který se stal novou písničkou Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který už patnáct let pomáhá těžce zrakově postiženým. Píseň vznikla ve spolupráci s britským producentem Jonathanem Owusu – Yianomahem. 

6.11.2018

Plácido Domingo bude dirigovat Mozartovy narozeniny v Praze

Koncert Mozartovy narozeniny, který se každoročně koná na počest Wolfganga Amadea Mozarta 27. ledna ve Stavovském divadle, bude dirigovat Plácido Domingo. Operní pěvec povede Orchestr Národního divadla. Jako sólisté na koncertě vystoupení Adela Zahariová, Štěpánka Pučálková, Petr Nekoranec a Simone Alberghini. ČTK o tom za Operu Národního divadla (ND) informovala Eva Sochorová.

6.11.2018

Posmrtné masky Beneše i Masaryka zamíří z olomoucké dílny do Izraele

/FOTOGALERIE / Vlastivědné muzeum v Olomouci začalo v pondělí vyrábět kopie posmrtných masek tří mužů, kteří stáli u zrodu Československa.

6.11.2018

Recenze: Ten, kdo tě miloval nabízí žánrový koktejl duchařské krimi

Krimi střižená duchařinou. To je film Ten, kdo tě miloval, v němž zkušený režisér detektivek Jan Pachl kurážně naložil s námětem Marie Poledňákové. Autorka ho zamýšlela jako klasickou detektivku, ta měla ale své žánrové slabiny, a tak ho režisér úspěšné televizní série Rapl Jan Pachl posunul jinam.

5.11.2018

Nohavica s medailí od Putina vyvolal bouřlivé reakce na sítích. Podívejte se

Český písničkář Jaromír Nohavica obdržel v neděli na slavnostní recepci u příležitosti Dne národní jednoty Puškinovu medaili za zásluhy o upevnění přátelství mezi národy. Jeho ocenění od ruského prezidenta Vladimira Putina v Kremlu vyvolalo rozporuplné reakce. Podívejte se na ty nejzajímavější ze sociálních sítí.   

5.11.2018

Na střeše Lucerny zahrají členové nizozemského královského orchestru

Střechu Lucerny dnes oživí amsterdamský soubor Alma Quartet tvořený členy nizozemského královského orchestru Royal Concertgebouw Orchestra. Koncert kvartetu, který kromě tradičního repertoáru představuje také méně hrané autory i crossover verze, pořádá spolek Vážný zájem, který se zaměřuje na pořádání domácích koncertů vážné hudby po celé ČR. Za pořadatele to sdělil Vojtěch Jouza ml.

5.11.2018

Festival Akademie věd představí století české vědy. Připomene významné objevy

Po celé zemi se v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR (AV ČR) ode dneška konají přednášky, prohlídky laboratoří, filmová promítání či výstavy. Celkem jde o 627 akcí v 50 městech. Tématem festivalu je Století české vědy. Slavnostního zahájení v Knihovně AV ČR se dopoledne zúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Vstup na všechny akce je bezplatný, u většiny je ale třeba rezervace. Kompletní program je na webu www.tydenvedy.cz.

5.11.2018

Památník národního písemnictví představí neznámé záběry ze srpna 1968

Promítáním dosud neznámých záběrů ze srpna 1968 začne dnes v Praze minifestival Padesát na pátou. Památník národního písemnictví chce jeho prostřednictvím připomenout 50. výročí takzvaného pražské jara. Kromě promítání filmů jsou na programu také diskuse, výstavy a besedy.

5.11.2018

Vánoce za dveřmi. Vyšel katalog nejlepších dětských knih

Výroční katalog Nejlepší knihy dětem představuje pozoruhodné a kvalitní knihy pro děti i mladé čtenáře. Vyzvednout si jej můžete v knihkupectví nebo jej najdete na webu.

4.11.2018

Herec Jaromír Hanzlík: Usnout na ňadrech Vášáryové? Nikdy

„A která vy jste? Já znám široko daleko všechny krávy, ale vás jsem tady ještě neviděl.“ Tak možná právě tato slavná hláška z klasické komedie Léto s kovbojem provázela většinu návštěvníků v Kavárně Chotěboř na Havlíčkobrodsku. V říjnu zde totiž vystoupil výborný herec, a jak se všichni mohli posléze přesvědčit, i bezkonkurenční vypravěč, Jaromír Hanzlík. I přesto, že letos oslavil sedmdesát let, zůstal mu chlapecký šarm i pověstná jiskra v oku.

4.11.2018

VIDEO: Po Vítkovicích si ostravský bavič utahuje i ze sochy Věry Špinarové

Je to jen pár dní, co internetem kolovalo video Párty u Olesza, které si vzalo na paškál hokejisty Vítkovic a slavilo neuvěřitelný úspěch. Nyní ostravský muzikant, skladatel a bavič Jiří Krhut, který s Jarkem Nohavicou vystupuje v Kabaretu Bo, přišel s další „řachandou“.

4.11.2018

Café Terasy Železnice hostila vernisáž výstavy obrazů Renaty Greiner

/FOTOGALERIE/ V příjemném prostředí kavárny Café Terasy v Železnicích na Jičínsku se konala vernisáž obrazů Renaty Greiner, Češky žijící v Mnichově, pod názvem Lovec nebo kořist?

4.11.2018

Herec Jan Přeučil: Měli bychom být hrdí na to, že v této zemi žijeme

/ROZHOVOR/ Jan Přeučil pamatuje kromě Tomáše Garrigua Masaryka všechny naše prezidenty. Za minulého režimu si vytrpěl své, stejně jako jeho kamarád Václava Havel, a i když to ne vždy bylo žádoucí, nikdy nepřestal být džentlmenem.

4.11.2018

Australanka a Brit zaplavili koncertní síň špičkovým jazzem v Trutnově

Výjimečný zážitek naservíroval hudebním fajnšmekrům festival Jazzinec v Trutnově. V Koncertní síni Bohuslava Martinů totiž v sobotu večer hrály dvě špičkové formace s uznávanými zahraničními interprety.

4.11.2018

Film natáčený na Karvinsku rozdělil Polsko. Duchovní: Ukazuje jen zlo

/FOTOGALERIE/ Katolická církev a její nejtemnější stránky. Příběhy kněží, kterým není cizí pedofilie, alkoholismus, touha po ženách ani po penězích a moci. Takový je nový polský film Klér (Klerus), který na konci září vstoupil do tamních kin a krom nebývalého úspěchu vzbudil i značně kontroverzní reakce.

4.11.2018

Herec, hudebník, sportovec, manažer s mesiášskými sklony. Daniel Landa slaví 50

Se svým dnešním koncertem v rámci turné na oslavu svých padesátin vyprodal v Praze Tipsport arénu. U hodně lidí vyvolává svými sklony k mystice a k patosu posměšky. Na druhé straně je pravda, že v oblasti české pop kultury není tolik lidí s tak širokým záběrem aktivit, jako má on, přičemž u všech si drží neoddiskutovatelnou vysokou řemeslnou kvalitu. Jakou cestu ušel za poslední půlstoletí Daniel Landa?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT