Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

30.7.2018

Srpen nabídne open air festivaly, Die Antwoord i alt-J

 Léto je samozřejmě ve znamení open air festivalů, ale i během srpna si můžete zajít na koncerty zahraničních hvězd.

30.7.2018

Freddy z První republiky se chystá na roli Ticháčka v muzikálu Trhák

Herec Robert Urban na sebe upozornil zejména rolí Freddyho v seriálu České televize První republika. Mnohé diváky jistě potěší, že se na obrazovky chystá její třetí řada.

29.7.2018

Pražský výběr "uslyší" lidé bez sluchu. Titulky pomohou i těm, kdo nezná texty

Titulky s texty písní, které zpřístupní koncert lidem neslyšícím nebo se zbytky sluchu, začala používat kapela Pražský výběr. Zařízení ale pomůže i lidem, kteří texty neznají, ale chtěli by si je s muzikanty zazpívat

29.7.2018

Ostrava v plamenech. Premiéru mají Bohemian Metal Rhapsody

Bohemian Metal Rhapsody je nové rockové hudební těleso, které fanoušci premiérově uvidí 4. srpna od 18.20 na hlavním jevišti letošního ročníku festivalu Ostrava v plamenech.

29.7.2018

Vrací se Hellboy, jak jsme ho ještě neviděli

Slavného komiksového hrdinu jeho tvůrce Mika Mignola vůbec poprvé propůjčil jiným autorům.

29.7.2018

Finále Benátské! 2018: Zábava s Nohavicou a minimum deště

V sobotu 28. července slibovaly předpovědi pro festival Benátská! v libereckém areálu Vesec dokonce přívalové deště, ale nakonec naštěstí zůstalo jen u slibů. A počasí ten den bylo doslova exkluzivní, takže si dlouhou klouzačku zkraje areálu užívali dospělí i děti.

28.7.2018

GLOSA: Energická dáma Bonnie Tyler s nakřáplým hlasem ovládla zmoklou Benátskou

/FOTOGALERIE/ Druhý den Benátské nabídl Bonnie Tyler, Guano Apes, Jasnou páku, Tublatanku nebo Mňágu a Žďorp. V sobotu v libereckém areálu Vesec vystoupí například Žlutý pes, Marie Rottrová, Ben Cristovao, liberečtí interpreti jako Paulie Garand, Lipo, Atmo Music nebo Jakub Děkan. Večer vyvrcholí koncertem Jarka Nohavici.

28.7.2018

Muzikálem skrz naskrz. V kinech začíná Projekt 100

Zpívání v dešti, Vlasy, Rocky Horror Picture Show, Mouline Rouge a Limonádový Joe. Pětice rozličných titulů, kterou spojuje muzikálový žánr, se od 1. srpna připomene v rámci Projektu 100 ve vybraných kinech napříč republikou.

28.7.2018

Natáčení epizody IX Star Wars startuje. „Zahraje“ si i zesnulá herečka Fisherová

Tvůrci filmových Hvězdných válek oznámili herecké obsazení epizody IX. Další z dílů kultovní ságy zatím nenese žádný název. Natáčet se začne příští týden v Londýně, premiéra je plánovaná na prosinec 2019. Fanoušci se mohou těšit na staré hvězdy i nové tváře.  

28.7.2018

Přijede někdejší člen Yes, klávesista Rick Wakeman

Jeden z nejlepších klávesistů všech dob Rick Wakeman zahraje s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem. Tuto hudební symbiózu někdejšího člena legendární artrockové kapely Yes a symfonického orchestru připravila pořadatelská agentura BRC Promotion na první dva prosincové dny pro posluchače v Olomouci (sál Reduta) a v Praze (Španělský sál Pražského hradu).

28.7.2018

OBRAZEM: Benátská se rozjela na plný plyn

Druhým dnem pokračoval v pátek festival Benátská. Během odpoledne vystoupila například Bonnie Tyler, Metalinda, Guano Appes, Jasná páka nebo Tublatanka.

27.7.2018

Něco za něco. Divadlo pod Palmovkou zahraje Shakespeara na festivalu v Gdaňsku

Pražské Divadlo pod Palmovkou v srpnu vystoupí v Polsku na festivalu Gdansk Shakespeare Festival, který divadelníci označují za nejslavnější shakespearovský festival v Evropě. Uvedou na něm 2. srpna dvakrát inscenaci Něco za něco (Measure for measure), kterou v Divadle pod Palmovkou režíroval uznávaný polský režisér Jan Klata. 

27.7.2018

Slender Man: Děsivý muž bez tváře míří do kin

/TRAILER/ Záhadná postava, která se dokázala dostat svým obětem do hlavy a převést je k šílenství, před několika lety doslova ovládla internet. Inspirovala tisíce umělců k tvorbě krátkých filmů, koláží či hororových povídek.

27.7.2018

Nová hra Viktora Tauše: Osobitá a statečná Amerikánka

Filmový producent a režisér Viktor Tauš míří podruhé ve své kariéře na divadelní prkna, na pražská Jatka78. Nová hra Amerikánka, do které obsadil Terezu Voříškovou a Elišku Křenkovou, sleduje osud Emy Černé, hrdinky stojící proti celému světu. Na své cestě překonává dětský domov, pěstounskou péči i pas- ťák. Věří totiž, že někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží.

27.7.2018

Písničkář Nedvěd: Posluchač čeká na svou píseň a je mu jedno, o jaký žánr jde

/ROZHOVOR/ Zhruba 140 koncertů odehraje za rok František Nedvěd. Najezdí při tom tisíce kilometrů. Nyní brzdy jeho automobilu zastaví v Jablonci. Růži z papíru, Kočovné herce nebo Devatenáct si budete moci poslechnout v pátek 27. července na letní scéně Eurocentra. „Když se někam vracíme, je to radost. Známka toho, že se na nás lidé těší, i když už jsme tady byli,“ říká známý folkový hudebník.

27.7.2018

Další hudební megaakce je tady. Vysočina míří na Sázavafest

Tisíce hudebních fanoušků míří do Světlé nad Sázavou, kde se odehrává další hudební megaakce celé Vysočiny. Sázavafest ve čtvrtek nabídl Emmu Smetanu, Annu K., Poetiku, Kryštof a další.

27.7.2018

Filmovka v Uherském Hradišti je tu. Provede vás džunglí

Letní filmová škola v Uherském Hradišti začíná. Letos se dvěma čtyřkami za sebou. Až do 5. srpna nabídne stovky projekcí, debaty, site-specific se záznamem hokejového utkání z Nagana i úvahu nad tím, jací jsme my Češi.

26.7.2018

Nejen oběti na životech. Požár v Řecku zničil i archiv slavného režiséra

Ničivý požár, který v pondělí vypukl východně od Atén, si již připsal více než osm desítek obětí. Kromě toho však zničil i dům a soukromý archiv jednoho z nejslavnější řeckých režisérů Thea Angelopoulose, který zemřel v roce 2012. S odvoláním na jeho vdovu o tom informovala agentura AFP.

26.7.2018

Malování obrazů je pro mě terapie, tvrdí umělkyně Klára Modrá

/ROZHOVOR/ Sama o sobě říká, že je výtvarný samorost a dobrodruh. Svou tvorbu nevnímá ani jako profesi, ani jako koníček, ale jako součást ji samotné. Se skupinou Létající koberec zpívala na festivalech jako Sázavafest nebo Colours of Ostrava. Výstava abstraktních obrazů Kláry Modré s názvem Přijetí je nyní k vidění v poděbradské Městské knihovně.

26.7.2018

Nejblíže k výtvarnému umění má hudba, říká malíř Vojtek

/FOTOGALERIE/ K létu neodmyslitelně patří city a abstrakce, což se potvrdilo v úterý v břeclavské Galerii 99. K vidění je tam nová expozice obrazů od desíti autorů. Pro příchozí bylo připraveno překvapení spojené s vystoupením skladatele a klavíristy Jana Šimíčka. „Nyní tu visí obrazy například od Vladimíra Nešpora z Moravské Nové Vsi, Antonína Stojáka, Jiřího Davida, Cyrila Urbana nebo mé osmnáctileté dcery Julie,“ řekl malíř Antonín Vojtek.

26.7.2018

Oblíbený festival Benátská! ve Vesci přinese zábavu i dopravní omezení

Areál ve Vesci na Liberecku zůstane pro veřejnost uzavřený ještě tři dny po Benátské!.

26.7.2018

Chata jako pojítko i zkouška vztahů

Prodej staré chaty. Zdánlivě snadná věc, zvlášť když je zájemce. Pro hrdinku komedie Tomáše Pavlíčka je to však trauma. Chata je totiž jen zástupný problém.

26.7.2018

Příběh vily Tugendhat má za sebou poslední klapku. V kině ho uvidíme na jaře

Film Skleněný pokoj je natočen. Vznikl podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera, inspirovaného dramatickými událostmi 20. století i zrodem brněnské vily Tugendhat.

26.7.2018

ČT uvede nové dokumenty. Diváky zavedou do éry páry, na Krym i za zvířaty

Na historická témata i aktuální dění, které hýbe společností, se zaměří nové dokumenty České televize. Na obrazovkách se postupně objeví už na podzim. Kromě výročí sta let od vzniku Československa, které bude zpracované z mnoha úhlů pohledů, se tvůrci snímků zaměřili i na další milníky. 

25.7.2018

Sedmikrásky i Vlčí bouda aneb Léto s Věrou Chytilovou

Konvence mi byla vždycky protivná, řekla kdysi v rozhovoru režisérka Věra Chytilová. První dáma českého filmu si svou originální, nekompromisní i hravou tvorbou vydobyla pevné místo v dějinách světové kinematografie. 

25.7.2018

Komediální seriál o mužích na mateřské. To jsou Tátové na tahu

Herci Štěpán Benoni, Saša Rašilov, Karel Dobrý a Petr Vaněk jsou hlavními tahouny nového komediálního seriálu Tátové na tahu, který právě natáčí televize Prima. Na obrazovkách se objeví už v září.

25.7.2018

Točí se, točí. Cizí štáby oceňují české půvaby

Cestovatel Amundsen, Hitler, trollové i partička curyšských detektivů. Ti všichni se narodili v Česku. Alespoň pro film. A pomáhají i regionální filmové kanceláře.

25.7.2018

Smetanovu Mou vlast mohou lidé v Rudolfinu poslouchat i vidět. Zdarma

Téměř měsíc bude možné navštívit v budově pražského Rudolfina audiovizuální instalaci Má vlast - zblízka a nahlas. Velké projekční plochy a reproduktory umožní netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a díly českého výtvarného umění. Instalace je příspěvkem České filharmonie k oslavám stého výročí založení Československa.

24.7.2018

Kampaň MeToo zaměřila českého fotografa Kratochvíla. Měl osahávat kolegyně

Mezi umělce obviněné z obtěžování žen se zařadil také mezinárodně uznávaný český fotograf Antonín Kratochvíl, trojnásobný laureát ceny World Press Photo. Spolu s dalšími fotografy čelí nařčení, že opakovaně osahával kolegyně z fotografické agentury VII. a měl k nim oplzlé poznámky. Obtěžoval je prý i v Praze. Kratochvíl to zcela odmítá. 

24.7.2018

Ředitelka Markéta Mališová odchází z vedení Centra Franze Kafky

Z vedení Centra Franze Kafky odchází jeho dlouholetá ředitelka Markéta Mališová. Centrum, stejně jako Nakladatelství Franze Kafky, vedla od roku 2002. "Důvody mého odchodu jsou osobní. Chci se opět věnovat tvůrčí činnosti, psaní, filmu a literárnímu odkazu mého otce textaře a básníka Václava Fischera a zpracovat osobní vzpomínky na Arnošta Lustiga," řekla Mališová. Od 1. září ji vystřídá Eva Anderová.

24.7.2018

Sweet Country je pěkně hořká

Sweet Country, neboli sladká země, mate názvem. Australský western ověnčený zvláštní cenou poroty z Benátek má příchuť hořké pravdy.

24.7.2018

Marie Rottrová: Miluji koncerty pod širým nebem

Legenda české populární scény se chystá na první vystoupení na Benátské!

24.7.2018

Těšte se! Benátskou rozparádí Olympic, Guano Apes a Jarek Nohavica

Jeden z největších hudebních festivalů u nás Benátská! startuje již ve čtvrtek. Přivítá velké tuzemské hvězdy a dva zahraniční hosty.

23.7.2018

Týden kultury na Valašsku přidává dvě představení: Jaroslava Duška a La Putyku

O další dvě představení se pro velký zájem návštěvníkům rozrůstá program charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku, jehož 3. ročník se uskuteční na konci prázdnin ve Velkých Karlovicích. Nově tak festival nabídne třináct představení v osmi dnech – od 22 do 29. srpna.

23.7.2018

Mizernej čas pro gentlemany

/VIDEO/ Monkey Business zveřejnili klip k písni Kick the Stupid, první ochutnávku z nového alba Bad Time for Gentlemen. 

23.7.2018

Pop je zkušenost, rocku se nevzdám, říká Sabina Křováková

Upozornila na sebe v soutěži ČeskoSlovenská SuperStar, jejíž vítězkou se stala v roce 2013. Zpěvu se ale dnes šestadvacetiletá Sabina Křováková věnuje už od svých dvanácti. Nově přichází se singlem Jako dřív a videoklipem k němu.

23.7.2018

Dva koncerty Tivolího hudebního léta navštívilo 500 lidí

Festival Tivolí hudební léto ve Velkém Březně na Ústecku potvrdil svým dalším pokračováním, že jede v plné síle dál.

23.7.2018

OBRAZEM: Natřískané Bojiště si užívalo dvacátý Obscene Extreme

Trutnov - Tisíce fanoušků nejdrsnější hudby se přijely vyřádit od středy do neděle na jubilejní 20. ročník výjimečného festivalu Obscene Extreme a zaplnily trutnovské Bojiště.

23.7.2018

Festival Let it Roll chystá obří pódium

Největší drum&bassový festival na světě startuje 2. srpna v Milovicích na Nymbursku a čekají se desítky tisíc návštěvníků z desítek zemí.

23.7.2018

Labyrint od ČT do třetice. Když člověk vyzve Boha na souboj

Mrtvý nahý muž s bederní rouškou na oltáři v tichu kostela. Tak začíná třetí série Labyrintu, úspěšného projektu České televize, kterou Jiří Strach představil nedávno ve Varech.   

22.7.2018

Skleněný. To je Bruce Willis a hon na magora

/TRAILER/ M. Night Shymalan přichází s dalším thrillerem inspirovaným komiksem. Skleněný spojí dva předchozí režisérovy filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016) a vrátí se v něm i známé tváře. 

22.7.2018

OBRAZEM: Hudební festival na Čeřínku přilákal tisíce fanoušků

Jedenáctý ročník festivalu Čeřínek Fest v Jihlavě v pátek nabídl koncerty Tomáše Kluse, Oldřicha Kaisera i skupiny Wohnout.

22.7.2018

OBRAZEM: JesFest po roce znovu rozezněl Jesenici

Areál jesenického letního kina na Rakovnicku po roce opět hostil tradiční multižánrový hudební festival JesFest.

22.7.2018

Pavel Kohout připravuje divadelní verzi svého románu Katyně

Dramatik a spisovatel Pavel Kohout připravuje divadelní verzi svého románu Katyně, jejíž světová premiéra s názvem Lízinka se uskuteční na počátku jara 2019. Uvedl to v rozhovoru pro ČTK. "Premiéru na počest Václava Havla sehraje amatérský soubor v Horních Počernicích, kde ji měla i jeho Žebrácká opera," uvedl Kohout.

22.7.2018

Amber Galloway Gallego na Colours tlumočí koncerty do znakové řeči

Na první pohled je určitě nepřehlédnutelná. Plnoštíhlá postava, oděná celá v černém. Částečně vyholenou hlavu zdobí „červený kohout“. Američanka Amber Galloway Gallego se představila na festivalu Colours of Ostrava ve velmi specifické roli.

21.7.2018

Fanoušci Linkin Park si v Přerově připomněli tvorbu Chestera Bennigtona

Svíčky i vzpomínky, které mnohdy vyústily v silné emoce. Takový byl druhý vzpomínkový koncert na zesnulého amerického zpěváka kapely Linkin Park - Chestera Benningtona, který se uskutečnil v pátek 20. července – v den prvního výročí jeho úmrtí, na náměstí Přerovského povstání, kam také v letošním roce přišli vzdát hold stovky fanoušků kapely.

EXKLUZIVNĚ
21.7.2018

Šéfka ostravského festivalu Zlata Holušová: Colours není na prodej!

/ROZHOVOR/ Pro většinu lidí bude jméno Zlaty Holušové už jednou provždy spjato s ostravským festivalem Colours of Ostrava (COO), bezpochyby akcí světové úrovně. Jak to má ale první dáma barevného festivalu s politikou, co sleduje v televizi, jakou kuchyni ráda jí a vaří? Přečtěte si, co na sebe v rozhovoru pro Deník prozradila.

21.7.2018

Utøya, to je rozpačitý norský pokus o terapii

/TRAILER/ Říká se, že strachu ze tmy lze čelit tím, že se do ní vnoříme. Podobně nejspíš budoval Erik Poppe film Utøya, 22. července, který po sedmi letech oživuje tragickou událost na stejnojmenném norském ostrově. Střelba, která se ozvala toho dne v roce 2011 mezi stany s kempující- mi dětmi a po níž zůstalo 69 obětí, otřásla celou Evropou.

21.7.2018

Colours of Ostrava vyvrcholí Grace Jones, Ziggym Marleym i Kygem

Největší open air v Česku zatím nabídl mírné zklamání v podobě N.E.R.D., pozitivní energii George Ezry či podmanivou atmosféru bluesrockerů z Kaleo i překvapení Banditos.

20.7.2018

Hvězda YouTube v Ostravě. Kovy dětem přiblížil své povolání

Youtuber. Nejzvláštnější povolání dnešní doby? Řečeno podnikatelskou hantýrkou, dnes má Kovy na statisíce klientů. Tedy lidí, kteří bedlivě čekají na každé další jeho video na portále YouTube. Stovky z nich dnes odpoledne přišly na jeho besedu v ostravském Knihcentru, které je jedinou externí scénou diskusního fór Meltingpot, jež je součástí festivalu Colours of Ostrava.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT