Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

21.4.2018

Světový muzikálový Shrek se vydává za českým publikem

Představení k nám přichází deset let po newyorské premiéře na Broadwayi. Dnes má tato očekávaná rodinná podívaná premiéru v pražské Tip Sport Areně.

20.4.2018

Švédský dýdžej Avicii zemřel v Ománu, trpěl zdravotními problémy

Jeden z nejúspěšnějších světových dýdžejů Avicii, který napomohl globálnímu rozmachu elektronické hudby, byl v pátek nalezen mrtvý v Maskatu, hlavním městě Ománu. Bylo mu osmadvacet let. Příčina smrti nebyla zveřejněna. Avicii odešel před dvěma lety do "předčasného důchodu", přičemž v posledních letech veřejně mluvil o svých zdravotních problémech, včetně zánětu slinivky, vyvolaném nadměrným pitím. 

20.4.2018

Praha vzdá hold Miloši Formanovi. Velká akce proběhne v Obecním domě

Hlavní město Praha společně s významnými kulturními institucemi uctí památku osobnosti světového filmu a svého čestného občana Miloše Formana.

20.4.2018

Režisér Martin Petrásek: Název filmu Grygar jsme hledali čtyři roky

/ROZHOVOR/ Celovečerní dokument o astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi, který natočili studenti Slezské univerzity v Opavě, má za sebou úspěšné tažení napříč televizí, kiny i kinosály.

20.4.2018

Bernsteinova Mše s Vojtou Dykem se vrací. Zazní v Ostravě, Brně a Praze

Po dvou letech se na jeviště vrátí v roli Celebranta ve scénické Mši Leonarda Bernsteina herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Diváci budou moci zhlédnout tento kus, který se při svém prvním uvedení dočkal nadšených reakcí, v rámci festivalu Colours of Ostrava, následně pak v závěru roku v Praze a Brně.

20.4.2018

Kovy, Shakespeare a Cervantes. Přijďte oslavit knižní kulturu

Oslavou Světového dne knihy a autorských práv, který připadá na 23. dubna, je tradičně kampaň Kniha ti sluší iniciovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Stejně jako v minulých letech zůstává dominantním cílem kampaně podpora a propagace české knižní kultury.

20.4.2018

Rainbow v čele s Ritchiem Blackmorem zavítají do Prahy

Po zklamání z hudebního směru, kterým se ubírala tvorba Deep Purple, se Ritchie v roce 1975 rozhodl kapelu opustit, aby usiloval o osobní uměleckou vizi a realizoval vlastní hudební ambice. Následně se zrodili Ritchie Blackmore's Rainbow. Po téměř 20 lety kapelu znovu oživil a vyrazil s ní na turné, na kterém zastaví i v Praze. Jde o jediný koncert ve střední Evropě, takže publikum dnes bude v O2 areně velmi mezinárodní.

20.4.2018

OBRAZEM: Minulý rok rozjel zpěvák Hanousek kariéru a už má úspěch

Mladý talentovaný zpěvák Adolf Hanousek (23) z Klatov si začal plnit své sny a točí jednu písničku za druhou. Svoji tvorbu odstartoval minulý rok v září a už sklízí první úspěchy.

20.4.2018

Chcete vyrazit do muzea? Můžete si je vzít domů

Jak nejlépe strávit čas se svým potomkem? Samozřejmě stále častější bývá návštěva nákupního centra. Ale rodiče by neměli zapomínat ani na muzea, v nichž se jejich ratolesti mohou něco dozvědět, rozšířit si obzory a načerpat inspiraci do budoucího života. Tak tomu bylo ještě donedávna. Nyní ale rodiče mají ještě jinou možnost – přinést muzeum dětem přímo do jejich pokojů. 

19.4.2018

Soutěž o nejkrásnější české knihy ocenila více než 20 publikací

Katalog o výstavě Magdaleny Jetelové, výjimečně graficky zpracovaný průvodce světem cirkusu Cirkus pictus nebo kniha o výtvarníku Svatopluku Klimešovi zvítězily v 53. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy. Ceny byly dnes předány v letohrádku Hvězda v Praze. Z 255 knih přihlášených do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2017 nominovala porota na vítěze 55 titulů. U přihlášených publikací hodnotila grafické a polygrafické zpracování knih. Oceněné publikace budou dále prezentovány na tuzemských a zahraničních výstavách.

19.4.2018

Kapela AG Flek po 18 letech vydala desku Podnohama Zem

/ROZHOVOR/ - AG Flek nechali fanoušky čekat na novou desku dlouhých 18 let. Album Podnohama Zem vyšlo minulý týden a nahrávali ho už od roku 2014. Zpívají na něm Ivo Viktorin, Blanka Táborská a Karel Markytán a zahrálo si na něm i mnoho hostů. Více povídal v rozhovoru Ivo Viktorin.

19.4.2018

Spielberg šokuje. Pustí se do komiksového filmu

Hollywoodská legenda by na plátna měla převést komiks Blackhawk.  

19.4.2018

Love story mezi rybníky. Hastrman přišel v kině o temný tón

Urbanův knižní Hastrman urval v kině, co mohl. Karla Dobrého a velmi slušný vizuál. Temný thriller se ale nekoná. Spíš love story mezi rybníky.

18.4.2018

Nakladatelství Albatros předalo ceny za tvorbu knih pro děti

Nakladatelství Albatros dnes ocenilo autory, ilustrátory i překladatele za jejich úsilí při tvorbě knih pro děti a mládež. Výroční ceny za rok 2017 byly uděleny v osmi kategoriích. V Kaiserštejnském paláci v Praze také vyhlásili vítěze 9. ročníku literární soutěže o nejlepší českou prózu pro děti. Cenu za celoživotní přínos dětské literatuře obdržela Marie Kšajtová.

18.4.2018

Kontroverzní výstava v Tančícím domě. Sahat tu můžete na úplně nahé ženy

Nahé ženy. Ty tento týden nahradily Ladova kocoura Mikeše v Galerii Tančící dům. V Praze se již podruhé koná kontroverzní výstava Voayer. Návštěvníci tu mohou obdivovat ženská těla v jejich plné kráse. Na některé „exponáty“ si dokonce mohou i sáhnout. Letos ale naposledy.

18.4.2018

Na světě jsou Tugriki - se svým debutem podnikají turné

/VIDEOKLIP/ Tugrik je mongolská měna, s názvem Tugriki ale nemá nic společného. Označuje se tak nové česko-slovenské hudební uskupení, které tvoří Dorota Barová (Tara Fuki či Aneta Langerová), Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a, Korben Dallas), Igor 'Ozo' Guttler a Lukáš Fila (oba Korben Dallas). Debutuje eponymním albem, k němuž právě podniká šňůru v Česku i na Slovensku. Dnes jej pokřtí v pražském klubu JazzDock, kde se v roli kmotry objeví Aneta Langerová. 

18.4.2018

Čeští filmaři v Plzni rozhodí sítě

/TRAILER/ Poslední šance. I tak by se dal nazvat Zlatý ledňáček, kterého mohou ulovit ti, na něž se nedostal Český lev ani cena kritiky.

17.4.2018

Okamurova Politika s.r.o. Vzniká nová kniha o králi české xenofobie

Na crowdfundingovém serveru Hithit.com se objevila sbírka na vznik knihy o Tomio Okamurovi. Čtenářům slibuje vhled do minulosti, podnikání i opravdových hodnot populistického politika.

17.4.2018

Tajně točil Formana v akci na Hané. Podívejte se na unikátní záběry

Amatérský kameraman Ladislav Františ z Kroměříže byl u toho, když režisér Miloš Forman v roce 1983 natáčel oscarového Amadea na kroměřížském zámku.

17.4.2018

Herec Karel Dobrý: Natáčení Hastrmana? Stavy beztíže a krása, byl jsem vysmátý

/ROZHOVOR/ Je jako stvořený pro temné postavy. A tak je logické, že dostal Karel Dobrý v adaptaci thrilleru Miloše Urbana Hastrman titulní roli.

17.4.2018

Petr Janda přizval studenty z americké univerzity k natáčení CD

Skladatel a zpěvák Petr Janda neztrácí dech. Posledních čtrnáct dní natáčel ve svém studiu Propast ve Stříbrné Skalici novou desku, na níž se podíleli mladí zahraniční hudebníci. Seznámil se s nimi před dvěma lety díky spolupráci s Berklee College of Music v Bostonu.

16.4.2018

Za celoživotní přínos dětské literatuře dnes ocenili Dagmar Lhotovou

Autorka příběhů kocoura Vavřince a jeho přátel Dagmar Lhotová dnes získala Zlatou stuhu 2018 za celoživotní přínos dětské literatuře. Vedle autorky knih a obrázkových seriálů si dnes cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury z pražského centra DOX odnesli další literáti. Cenu za nakladatelský počin získala kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby z vydavatelství Práh od Radka Malého, kterou ilustrovala Renáta Fučíková.

16.4.2018

Poslední rozloučení s Milošem Formanem proběhlo v rodinném kruhu

V pátek 13. dubna náhle zemřel po krátké nemoci český režisér Miloš Forman. Poslední rozloučení s uznávaným umělcem proběhlo v úzkém rodinném kruhu v neděli v americkém městě Warren, kde rodák z Čáslavi žil. Informovala o tom jeho manželka Martina Formanová.

16.4.2018

Začal předprodej Léta hereckých osobností

Divadlo Studio DVA dnešním dnem zahájilo předprodej vstupenek na rekordních 92 představení patnáctého ročníku Metropolitního léta hereckých osobností. Tradiční přehlídku na Letní scéně Vyšehrad zahájí premiéra klasické francouzské situační komedie Georgese Feydeaua Brouk v hlavě. V hlavních rolích se představí Filip Blažek, Jitka Schneiderová, Roman Štabrňák a mnoho dalších.

16.4.2018

Imagine Dragons představí v Praze svou třetí desku Evolve

Držitelé prestižní Grammy a několika platinových ocenění právě jedou své jarní turné po halách v evropských městech. Jednou ze zastávek je dnes i libeňská O2 arena, kterou se jim podařilo vyprodat.

16.4.2018

Centrum umění DOX se rozšiřuje o velký multifunkční sál

Holešovické centrum DOX letos oslaví deset let své existence. Po nedávno zpřístupněné vzducholodi architekta Martina Rajniše se centrum dále rozšiřuje. Otevře nový multifunkční prostor nazvaný DOX+. Sál s kapacitou až 700 lidí může být divadlem, tanečním prostorem, kinem i konferenčním sálem. Domovskou scénu v něm získá mezinárodní taneční soubor Farma v jeskyni, uvedl DOX v tiskové zprávě.

15.4.2018

Ve věku 89 let zemřel uznávaný violista Milan Škampa

Ve věku 89 let zemřel v sobotu 14. dubna slavný violista Milan Škampa, dlouholetý člen Smetanova kvarteta. ČTK to dnes oznámila jeho manželka Jarmila Škampová. Už od 40. let 20. století patřil Škampa k výrazným osobnostem české vážné hudby. Působil nejen jako hudebník, ale také vychovával další generace muzikantů jako pedagog.

15.4.2018

Zpěvák Michal Hrůza roztančil olomoucké Esko

Vyprodáno. Koncert Michala Hrůzy přilákal do olomouckého S-klubu davy lidí, fanynky šílely, fanoušci se bavili a děti tancovaly do rytmu písniček. A že jich známý český zpěvák do olomouckého „Eska“ přivezl dost.

15.4.2018

RECENZE: Noel Gallagher nejvíce bodoval s hity Oasis

/FOTOGALERIE, VIDEO/ V pražské Lucerně se poprvé sólově představil starší z bratrů Gallagherových, které proslavila kapela Oasis, Noel. Přijel se svou kapelou High Flying Birds, se kterou hraje od roku 2010 a vydal s ní již tři alba. Koncert byl dlouhé měsíce dopředu beznadějně vyprodaný.

15.4.2018

Odešel skutečný umělec, vzpomíná na Miloše Formana Hollywood

Svět ztratil jednoho z mistrů filmařského řemesla a výjimečného umělce, vzpomíná na Miloše Formana, který v pátek zemřel, filmový svět. Forman byl jedním z mála zahraničních režisérů, který v Hollywoodu uspěl komerčně a potěšil i kritiky, píše BBC. Například herce Antonia Banderase Forman inspiroval, aby se stal hercem.

15.4.2018

OBRAZEM: Bára Poláková pokřtila nové cédéčko s kolínským publikem

Koncert zpěvačky Barbory Polákové si nenechala ujít řada příznivců v sobotu 14. dubna ve velkém sále ve Starých lázních. Už před začátkem vystoupení, které mělo asi čtvrthodinové zpoždění, se snažili fanoušci zpěvačku přivolat pískáním i skandováním.

15.4.2018

Divadlo Minor dnes uvede premiéru Pinokia

Premiéru v pražském divadle Minor má dnes odpoledne představení inspirované slavným Pinocchiem Carla Collodiho. Režisér Jiří Jelínek se nechal pohádkou o loutce, která obživne, volně inspirovat, inscenace se jmenuje Pinokio. Klasické scény jako například zvětšování nosu se ale v minorské verzi také objeví.

15.4.2018

Anna K.: Jsem sice ještě jako moucha, ale počkejte, až vlezu na pódium

/ROZHOVOR, AUDIO/ Anna K. podruhé vyhrála boj s rakovinou, ale ve zpívání nepolevila. Nedávno vystoupila na slavnostním ceremoniálu ankety Žebřík, kde získala titul Zpěvačka roku, a na Cenách Anděl, kde byla rovněž nominovaná. Nyní chystá tři velké koncerty v Ostravě, Brně a Praze. Sílu k překonání nemoci dala zpěvačce právě muzika a fanoušci, kteří ji pozitivně nabíjejí. „Pohyb je to, co teď potřebuju,“ říká.

15.4.2018

Dveře od pokoje Boba Dylana zachránil bezdomovec. Vydražily se za dva miliony

Dveře z hotelu Chelsea v New Yorku, kde bydleli slavní umělci, se vydražily v rekordních aukcích. Ty od pokoje, kde přespával Bob Dylan, za 100 tisíc dolarů (2,3 milionu korun). Z hotelu, který sloužil jako ubytovna pro nejrůznější umělce a bohémy, se v dražbách prodalo již na 50 dveří. Původně ale měly všechny skončit na skládce.

14.4.2018

Ohlédnutí za Milošem Formanem: Bylo štěstí s ním sedět v jedné hospodě

/FOTOGALERIE/ Odešel filmař s velkým F, největší režisér, kterého naše země měla, který se nejvýrazněji z domácích umělců zapsal ve světě. To jsou slova blízkých, přátel i kolegů, zarmoucených ztrátou Miloše Formana. Muže, jehož „filmy se nikdy nepřestaly točit kolem příběhu a herců“, jak o sobě řekl v knize Jana Nováka Co já vím.

14.4.2018

Šéfka Komorní scény Aréna: Žezlo principálky bych chtěla předat někomu mladšímu

/ROZHOVOR/ Ostravská Komorní scéna Aréna (KSA) se v posledních letech řadí mezi naše špičkové divadelní scény. Stala se Divadlem roku 2017 a získala jednu z Cen divadelní kritiky (dříve Ceny Adolfa Radoka). To byl také důvod k setkání s její dlouholetou ředitelkou Renátou Huserovou.

14.4.2018

Ministra můžeš respektovat, nebo odejít, říká ředitel Národního muzea Lukeš

„Chovat se tak, aby nám neujel vlak“. To je motto ředitele Národního muzea Michala Lukeše, jehož instituce tento víkend rozjíždí oslavy 200 let od svého založení. Rozhovor s ním si můžete přečíst v sobotním vydání tištěného Deníku. O čem všem je?

14.4.2018

Pán prstenů, Piráti z Karibiku. Orchestr spustí známé melodie v barokním divadle

Na úvod melodie ze známé komedie Sám doma, na závěr z filmu Forrest Gump. Mezitím Pán prstenů, Harry Potter nebo Piráti z Karibiku. Netradiční spojení živé filmové hudby, projekce na plátno, vše v prostorách barokního divadla, se koná na zámku ve Valticích.

14.4.2018

Zemřel Miloš Forman, oscarovému režisérovi bylo 86 let

Ve Spojených státech zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Skonal náhle v pátek 13. dubna po krátké nemoci, uvedla jeho žena. Rodákovi z Čáslavi bylo 86 let.

14.4.2018

Pojišťovák v sevření dvou žen

  Jak to může dopadnout, když muž udržuje vztah se dvěma milenkami najednou? Asi ne úplně dobře. I když – nelze se na věc dívat jen pesimisticky, jak ukazuje nová komedie Trojí život. Česká televize ji odvysílá už zítra ve 20.15 hodin.  

13.4.2018

Díla bratří Čapků budou obdivovat v Japonsku. Propůjčila je Praha 10

V Japonsku vystavují Čapkova díla. Městská část Praha 10 zapůjčila do Asie sedm děl Josefa Čapka a tři díla a dva artefakty jeho bratra Karla. Japonci se tak mohou podívat na spisovatelův fotoaparát či plakát k premiéře RUR v Japonsku v roce 1924.

13.4.2018

Anifilm odpočítává dny. Zahájí jej Psí ostrov oceněný v Berlíně

Psí ostrov. Novinka Wese Andersona oceněná na Berlinale otevře za dva týdny Anifilm v Třeboni.Třeboň Zábavný vypravěč Anderson, který má na kontě také Grandhotel Budapest nebo Fantastického pana Lišáka, se se svým posledním animovaným filmem těšil v Berlíně značné pozornosti a vyprodal několik velkých sálů. Teď uvidí vtipné podobenství o psech zápasících o svou důstojnost i čeští diváci.

13.4.2018

Na muzikálová jeviště míří Vlasy i Holmes

Vlasy, Legenda jménem Holmes, Trhák či Shrek na pražská divadelní jeviště míří hned několik muzikálových novinek, které vzbuzující velká očekávání.

13.4.2018

OBRAZEM: Zpěvák Krajčo se ve Varnsdorfu projel nad lidmi ve člunu

Populární kapela Kryštof vystoupila ve Varnsdorfu. Zpěvák a kytarista Richard Krajčo se nad návštěvníky koncertu tradičně projel na nafukovacím člunu. Prohlédněte si fotografie.

13.4.2018

Hipsteři pláčou. Jejich oblíbená akce se ruší

Jeden z nejoblíbenějších pražských pouličních festivalů Korso Krymská se letos v květnu konat nebude.

12.4.2018

V dubnu přijedou Dylan, Waters i Rainbow

Koncertní sezona už se rozjela a na hudební fanoušky čekají největší lahůdky letošního roku.

12.4.2018

Národní muzeum slaví 200 let. Plánuje výstavu egyptských nálezů či mamutů

Národní muzeum po svém znovuotevření získá výstavní plochy navíc, ale i technologické vybavení, které umožní vystavit to, co dříve nešlo. Po zahajovací výstavě ke 100 letům republiky se na příští rok připravuje velká egyptologická výstava s unikátními zápůjčkami včetně částí Tutanchamónova pokladu. 

12.4.2018

Do Česka se vrací chorvatský crossoverový pianista Maksim Mrvica

/AUDIO/ V příštím týdnu se do České republiky vrátí jeden z nejlepších crossover pianistů světa Maksim Mrvica, aby posluchačům představil své nové album New Silk Road. V pražském divadle Hybernia vystoupí 18. dubna, o den později v brněnském Sono Centru a 21. dubna v Bratislavě.

12.4.2018

Foxtrotovým krokem osudu neutečeš

/TRAILER/ Nejúčinněji se vypráví v prostých obrazech a beze slov. I o válce. Absurditu jedné z nich zachycuje trefně film, který teď vstupuje do kin: Foxtrot.  

12.4.2018

Čechomor vyráží za publikem s Nadechnutím a oslaví třicetiny

Novou studiovou deskou Nadechnutí i mnoha koncerty rozprostřenými do celého roku slaví své třicetiny kapela Čechomor. Na šňůru, která se k novince vztahuje, vyrazí už 12. dubna. Stejně jako v případě zmiňované desky na ní nebude chybět zpěvačka Martina Pártlová coby stálý host Čechomoru, která s ním vystupuje zhruba dva roky. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT