Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.11.2018

Film natáčený na Karvinsku rozdělil Polsko. Duchovní: Ukazuje jen zlo

/FOTOGALERIE/ Katolická církev a její nejtemnější stránky. Příběhy kněží, kterým není cizí pedofilie, alkoholismus, touha po ženách ani po penězích a moci. Takový je nový polský film Klér (Klerus), který na konci září vstoupil do tamních kin a krom nebývalého úspěchu vzbudil i značně kontroverzní reakce.

4.11.2018

Herec, hudebník, sportovec, manažer s mesiášskými sklony. Daniel Landa slaví 50

Se svým dnešním koncertem v rámci turné na oslavu svých padesátin vyprodal v Praze Tipsport arénu. U hodně lidí vyvolává svými sklony k mystice a k patosu posměšky. Na druhé straně je pravda, že v oblasti české pop kultury není tolik lidí s tak širokým záběrem aktivit, jako má on, přičemž u všech si drží neoddiskutovatelnou vysokou řemeslnou kvalitu. Jakou cestu ušel za poslední půlstoletí Daniel Landa?

3.11.2018

Zemřel jazzový trumpetista Roy Hargrove. Hrál i na Pražském hradě

V pátek zemřel ve věku 49 let na následky srdečního záchvatu americký jazzový trumpetista Roy Hargrove, nositel dvou cen Grammy. Záchvat souvisel s jeho dlouholetými problémy s ledvinami. Hudebník několikrát přijel i do Česka.

3.11.2018

Soutěž festivalu Frame o nejlepší krátký komiks vyhrál Nagy

Vítězem druhého ročníku soutěže festivalu Frame o nejlepší krátký komiks do deseti stran na téma Poslední strom se stal slovenský kreslíř Michal Nagy. Autor vítězného komiksu obdržel 250 eur (6.400 Kč). Vybraná letošní díla se stala součástí komiksové antologie, která byla v sobotu pokřtěna na festivalu Frame v Praze.

3.11.2018

Plzeňský fotograf uchvátil Daniela Landu, jede s ním turné

Letos na jaře plzeňský fotograf Milan Říský vyfotil Daniela Landu při jeho autorském čtení v Měšťanské besedě. Muzikantovi a spisovateli Danielu Landovi se Milanovy fotografie líbily, a tak mu nabídl spolupráci. Říský teď fotí Landovo podzimní koncertní turné.

3.11.2018

Pohled za filmové záclony Visegrádu nabízí mezinárodní festival 3Kino

/INFOGRAFIKA/Od 1.listopadu probíhá v Praze Mezinárodní filmový festival 3Kino. Jedná se největší akci zaměřenou na kinematografii střední Evropy. Během osmi festivalových dní bude uvedeno více než 40 filmů.

3.11.2018

Příběh pilota podle Stránského. ČT uvede nový film o elitním letci Malíkovi

Herec David Švehlík se představí jako elitní letec Emil Malík ve filmu Balada o pilotovi, který podle scénáře Jiřího Stránského natočil Ján Sebechlebský. Česká televize jej uvede už zítra večer.

3.11.2018

Jiří Suchý už nebude vystupovat v Semaforu. Chce šetřit síly

S poetikou sobě vlastní oznámil sedmaosmdesátiletý divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař a výtvarník Jiří Suchý, že od šedesáté sezóny nebude vystupovat na jevišti svého divadla Semafor. Svůj krok zdůraznil potřebou šetřit síly, aby se dočkal zaslouženého odpočinku.

2.11.2018

Přelet nad loutkářským hnízdem. Festival začíná v Divadle Minor

Festival Přelet nad loutkářským hnízdem, který v pátek začíná v pražském Divadle Minor, přinese výběr toho, co se na české loutkářské scéně během poslední divadelní sezony událo. Na jevišti se do neděle odehraje 17 inscenací nejen z Prahy, ale i z Brna, Plzně, Hradce Králové, Kladna či Žamberku.

2.11.2018

FOTOGALERIE: Jak se rodí filmový Vandam

Sídliště, vítr honící odpadky, opuštěná rozbitá auta. Právě tady se rodí filmový Vandam.

2.11.2018

Wohnout vypustili do světa desku Miss maringotka

Čtveřice včera vydala desku Miss maringotka. Fanoušci už z ní znají tři videoklipy: Tlama, Hloupá písnička a Sladký dřevo. Matěj Homola slibuje, že ještě další přibudou.

1.11.2018

K soudu se vrací spor o vlastnictví Muchovy Slovanské epopeje

Justice začne v pátek řešit druhé kolo sporu o dvacítku pláten, které jejich autor Alfons Mucha zastřešil názvem Slovanská epopej. S obrazy, jež jsou kulturní památkou, disponuje hlavní město Praha. Malířův příbuzný John Mucha však tvrdí, že město se vlastníkem cyklu nikdy nestalo, protože nesplnilo umělcovu podmínku a nevybudovalo pro plátna samostatné výstavní prostory. Muž se svou žalobou původně neuspěl, Nejvyšší soud však letos v květnu vrátil při na začátek s tím, že soudci dostatečně nezdůvodnili verdikty, jimiž dílo přiznali Praze.

1.11.2018

Příběhy bezpráví odstartují oceněním pamětníků. Připomenou rok 1948

Letošní osmičková výročí s důrazem na únor 1948 připomene projekt Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. Začne dnes večer v kině Lucerna udělením Cen Příběhů bezpráví třem pamětníkům za jejich odvážné postoje a vzdor vůči komunistickému režimu. Ocenění získali Miloš Rejchrt, Anna Honová a František Rudl in memoriam.

1.11.2018

Výstava ukazuje každodenní život Izraele pohledem tří autorů

Každodenní život v izraelských městech a mnohostrannost izraelské společnosti ukazuje nová výstava v galerii Leica. Jmenuje se Israeli Street Moments a ukazuje víceméně sekulární Tel Aviv, zbožný Jeruzalém i obrázky z pouště a od Mrtvého moře. Momentky ze života svaté země na počátku 21. století pražskému publiku zprostředkovávají tři fotografové, které podle pořadatelů spojuje posedlost street fotografií.

1.11.2018

Lady Oskar v Kalichu. Jana Paulová hru režírovala, hraje i hlavní roli

Českou premiéru komedie Lady Oskar - moderní verzi původní hry Oscar, jež na divadle a posléze i ve filmu proslavila francouzského herce Louise de Funèse - uvede pražské Divadlo Kalich.

1.11.2018

Móda hraných disneyovek nekončí. Do kin přichází Louskáček

Kde je konec animovaným Sněhurkám a Mauglím! Hollywoodu posledních let vládnou jejich hrané přepisy. Teď nastupuje i Louskáček.

31.10.2018

Není Carmen jako Carmen. A vy můžete vidět hned dvě

Na procházku notoricky známou operou, která se však ještě za střízliva změní ve zběsilý úprk, se mohou vypravit v úterý 6. listopadu v 19.30 hodin do Městského domu v Přerově milovníci činohry a operní hudby.

31.10.2018

Freddie měl problémy s otcem, řekl na předpremiéře Mercuryho asistent

/VIDEO, FOTOGALERIE/ – Fanoušci Queen viděli v předpremiéře snímek o legendárním Freddiem Mercurym. Po zhlédutí filmu odpovídal na otázky nejen o filmu jeho osobní asistent Peter Freestone, který již řadu let bydlí v Česku.

31.10.2018

Listopad nabídne Stinga, Lucii i Bryana Adamse

Podzim je koncertně nabitý. V listopadu přijede do Česka mnoho hvězd světového formátu. Nezahálejí ani tuzemské kapely.

31.10.2018

Filmový Freddie Mercury v kině baví

Výjimečný originál. Takový bezpochyby byl Freddie Mercury, zpěvák a skladatel s indickými kořeny, jenž zásadně ovlivnil nejen britskou, ale i světovou hudební scénu. Devatenáct let žil s rodiči na rodném Zanzibaru, než se přesunuli do Británie. Zazářil jako intenzívní světlice, ale stihl ho osud démonických muzikantů, kteří žijí příliš rychle zemřel na AIDS ve 45 letech.

31.10.2018

Gospely v Ostravě táhnou. Od komunitních po komerční, běžně bývá vyprodáno

Spontánní hudební styl vzešlý z černošských kostelů v USA oslovuje stále více našinců. Navíc už ne pouze pasivně coby publikum na koncertech. V oblibě je také sborové zpívání jak nárazově, tak i po celý rok.

30.10.2018

Pražská artová kina lákají filmové fajnšmekry i cizince. Multiplexům navzdory

/INFOGRAFIKA/ Menší filmové scény se v metropoli udržely navzdory konkurenci multiplexů. Nabízejí netradiční tituly či možnost vzít si občerstvení do sálu.

30.10.2018

Zemanovi umělci. Prezident ocenil Michala Davida i Jiřího Krampola

Synonymem letošního udělování státních vyznamenání se stal zpěvák Michal David. Nešlo přitom ani zdaleka o jedinou osobnost české umělecké scény, kterou prezident Miloš Zeman ocenil.

30.10.2018

Uzamčený svět a Volný pokoj. Festival dokumentárních filmů Ji.hlava zná vítěze

Festival dokumentů Ji.hlava ovládly filmy Uzamčený svět a Volný pokoj, které uspěly v konkurenci 161 soutěžních snímků. Ocenění za přínos světové kinematografii si odnesl francouzský režisér Jean-Luc Godard. 

DOTYK.CZ
30.10.2018

Apu prý zmizí ze Simpsonů, je moc nekorektní, naznačuje konkurenční producent

Z animovaného seriálu Simpsonovi prý zmizí kontroverzní postava indického obchodníka Apu Nahasapeemapetilona. Vegan s osmerčaty, který často prodává zkažené potraviny, je údajně příliš nekorektní. Tvrdí to producent Adi Shankar s odvoláním na nejmenované zdroje. Producent Simpsonů to ale nepotvrdil.

29.10.2018

Do kajut boháčů z první třídy a na záchranný člun. Do Brna připlul Titanic

/FOTOGALERIE/ Za zvuku klasické hudby se projít elegantní čajovnou pasažérů první třídy. V chladivém vzduchu pohlédnout na záchranný člun a dotknout se ledovce. V západu slunce stát na přídi Titanicu jako Jack a Rose. To vše mohou od úterka Brňané. V pavilonu C brněnského výstaviště totiž začíná unikátní výstava Titanic.

29.10.2018

OBRAZEM: Opavský obecní dům se nesl ve znamení módy

Celkem 132 modelů mohli zhlédnout návštěvníci módní show, která se odehrála v Sále purkmistrů opavského Obecního domu.

29.10.2018

Je to tu. Vychází poslední díl Husitské epopeje

Husitská epopej Vlastimila Vondrušky, která patří k největším fenoménům tuzemského knižního trhu za poslední desetiletí, směřuje k rozuzlení. Závěrečný sedmý díl vyjde již 13. listopadu.

29.10.2018

Dobříšský kulturní dům patří surrealistickým obrazům Květy Čapkové

/FOTOGALERIE/ Společný čas je název výstavy, kterou v těchto dnech hostí dobříšský kulturní dům. Své surrealistické obrazy na ní prezentuje malířka Květa Čapková a v Dobříši má premiéru. Výstava potrvá do 11. listopadu a otevřena je každý všední den kromě pátku od 8.30 do 16 hodin a v neděli od 14 do 16 hodin.

29.10.2018

Charlotta Garrigue. Jaký je příběh ženy, která formovala Masaryka?

Polohraný dokument o osudovém setkání dvou osobností Charlotty Garrigue a Tomáše Masaryka, které zásadně ovlivnily běh českých dějin, uvede zítra Česká televize.

28.10.2018

Designblok ocenil české designéry. Přehlídce vévodila busta Masaryka

S monumentální prolézací bustou T. G. Masaryka v zádech byli v sobotu večer vyhlášeni vítězové Designbloku. Poroty jubilejního 20. ročníku přehlídku designu a módy rozdaly ceny v deseti kategoriích.

AKTUALIZOVÁNO
28.10.2018

Hitem republiky se stala píseň Modlitba v podání Marty Kubišové

 Píseň Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové se stala vítězem ankety 100 hitů republiky. O největším hitu rozhodli posluchači Českého rozhlasu. Vyhlášení se uskutečnilo na Staroměstském náměstí v Praze v rámci koncertu Největší hity. Hvězdou století byl vyhlášen Karel Gott.

28.10.2018

Ve Vysokém na Jizerou si připomněli premiéra Karla Kramáře

Kramář na Krymu, ve vídeňském parlamentu, Kramář zamilovaný i zapomenutý. Čtyřmi epizodami přiblížili divadelníci z Vysokého nad Jizerou na Liberecku událostmi překypující život prvního československého premiéra Karla Kramáře.

28.10.2018

Terezínskou pevnost ovládla strašidla. Ukončení sezóny přilákalo 500 lidí

Terezínská pevnost na Litoměřicku je sama o sobě tajemné místo a vybízí k různým strašidelným pověstem, nebylo proto divu, že poslední říjnovou sobotu ji obsadila strašidla a čekala v temných koutech na návštěvníky. Takto netradiční prohlídku za svitu svíček s názvem „Dušičkový speciál“ si již třetím rokem mohli v sobotu užít návštěvníci, kteří večer do Terezína zavítali.

AKTUALIZOVÁNO
28.10.2018

Do zpřístupněného Národního muzea už přišlo několik tisíc návštěvníků

Dav lidí dnes dopoledne čekal i přes chladné a deštivé počasí na znovuotevření hlavní budovy Národního muzea v Praze po více než třech letech oprav. Historická budova muzea na Václavském náměstí byla zatím otevřena částečně u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. Do konce roku bude vstup do muzea zdarma. Až mezi únorem a březnem 2019 by měly být pro veřejnost otevřeny všechny prostory muzea.

28.10.2018

Národní divadlo oslavilo republiku Libuší a videomappingem

Slavnostním provedením opery Libuše se v sobotu k oslavám vzniku Československa připojilo Národní divadlo v Praze. Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany přenášela i Česká televize. Zároveň ji lidé mohli živě sledovat na velkoformátovém plátně na náměstí Václava Havla, které k divadlu přiléhá. V neděli se bude na budovu divadla promítat interaktivní videomapping, který formou hry připomene významné události z její historie.

28.10.2018

Odvahu popsat osud předků i republiky našel Jiří Kryštůfek v důchodu

/ROZHOVOR/ Letos oslavíme sto let od vzniku Československé republiky a kromě výročních koncertů, vysazování lip a dalších akcí v národním duchu vychází i celá řada publikací. Jednou z nich je i kniha Vzpomínání na Humpolec, vlast a Evropu kolem od Jiřího Kryštůfka. 

27.10.2018

Návštěvnický útok na brodské muzeum způsobila výstava Šaty dělají člověka

Návštěvníky beznadějně zaplněný sloupový sál Muzea J. A. Komenského byl v pátek 26. října na večer jednoznačnou odpovědí na nevyřčenou otázku, jaký zájem Broďané projeví o první letošní výstavu v Muzeu J. A. Komenského, jehož útroby nebyly veřejnosti po řadu měsíců k dispozici kvůli další fázi obnovy interiéru.

27.10.2018

Stoleté výročí připomněly v centru Prahy dva koncerty. Další se uskuteční zítra

Stoleté výročí vzniku Československa v sobotu připomněly v centru Prahy dva koncerty. Hodinu po poledni zahájila skupina Circus Problem program na Staroměstském náměstí, o hodinu později začal hrát na Václavském náměstí Ivan Mládek. Koncerty jsou součástí oslav v rámci projektu Společné století.

27.10.2018

Muzikál Big těží z výkonů dětských herců, září i Florián

Převtělit se ze dne na den z třináctiletého kluka do dospělého třicátníka, přijmout zodpovědnost za své činy, zažívat první lásku, úspěchy v práci, ale i intriky kolegů. Takovou zápletku přináší muzikál Big, který premiérově uvedlo Městské divadlo Brno v režii Petra Gazdíka. Inscenace těží z dobře vystavěného příběhu, sehrané choreografie a hlavně hereckých výkonů.

27.10.2018

Zlatý podraz. To je český basketbal v těžkých časech, dobové tance i láska

/TRAILER/ V roce filmových návratů do historie (Tlumočník, Jan Palach, Toman, Hovory s TGM) se ohlíží i Radim Špaček. Ve snímku Zlatý podraz. Podepsáni jsou pod ním Jakub Bažant a Jiří Závozda, které scénář k filmu napadl před čtyřmi lety při psaní knihy o historii domácího basketbalu Nebáli se své odvahy. Nad scénářem se sešli ještě s mladou Kristinou Nedvědovou.

27.10.2018

Národní muzeum otevírá své brány, po sedmi letech. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Sedm let zavřená, 42 měsíců rekonstruovaná. Národní muzeum otevírá svou historickou budovu, symbolicky v předvečer stoleté státnosti.

26.10.2018

Dvě výstavy najednou. V neděli se opět částečně otevře Národní muzeum

Po 42 měsících rekonstrukce se v neděli otevře návštěvníkům historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Lidé uvidí dvě výstavy k výročí vzniku Československa a samotného muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Uvedl to ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun.

26.10.2018

Oslavy státního svátku: Kdo zazpívá republice?

Hity jako Škoda lásky, Holubí dům nebo Holky z naší školky zazní 28. října na Staroměstském náměstí v podání předních zpěváků. Kdo preferuje alternativu, měl by zajít do nedaleké Lucerny, kde vystoupí Pražský výběr a další hvězdy undergroundu.

25.10.2018

Příběh pro všechny smysly aneb Wagner trochu jinak

Fascinace Wagnerem, to je unikátní hudebně-filmový projekt, jenž se dnes a zítra představí v pražském Fóru Karlín. Zazní v něm motivy ze tří největších oper Richarda Wagnera: Prsten Nibelungů, Rienzi a Tristan a Isolda.

25.10.2018

Bestseller Aristokratka ožije na stříbrném plátně

Režisér Jiří Vejdělek natočí film Poslední aristokratka, napsaný na motivy knižních bestsellerů Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu.

25.10.2018

Startuje jubilejní dvacátý Designblok. Téma je Oslava

Pražský mezinárodní festival designu Designblok pro svůj dvacátý ročník vybral téma Oslava. Na vizuálech letos zachycuje dvojici cyklistů symbolizující dřinu, zapálení i radost ze společné jízdy.

25.10.2018

Filmový Trhák na jevišti. Cholerického producenta hraje Bareš

Ve filmové komedii Trhák autorů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka ztvárnil roli cholerického producenta Šuse Petr Čepek. V její muzikálové verzi, jež má ve čtvrtek premiéru v pražském Divadle Broadway, jím bude Igor Bareš.

25.10.2018

Festival Ji.hlava začíná. Nabídne ekologii i erotiku

Mezinárodní festival dokumentů je tu a oslaví i sto let republiky. Bude u toho i Charlotta Kotíková, pravnučka T. G. Masaryka, jež zasedne v jedné z porot.

24.10.2018

Socha Věry Špinarové týden po odhalení stále vyvolává emoce i hádky

/FOTOGALERIE/ Socha Věry Špinarové, zpěvačky s jedinečným hlasem, která odešla do hudebního nebe vloni 26. března, byla odhalena minulý týden v Husově sadu v historickém centru Ostravy. Stále vyvolává velmi silné emoce, a dokonce i hádky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT