Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

20.1.2018

Největší arenu v Česku dobyli Gott či Lucie. Na řadě jsou Vondráčková a Mareš

Nejen hvězdy světového formátu vystupují v největší hale v republice, ve vysočanské O2 areně. Čeští interpreti zde slaví buď životní jubilea, kulatá výročí kariéry či rozloučení s ní, comebacky nebo případně vánoční koncerty. O víkendu se o to pokusí Helena Vondráčková a v dubnu dokonce dvěma koncerty Leoš Mareš.

20.1.2018

Potvrzeno: Tom Petty se neúmyslně předávkoval léky

/VIDEO/ Po měsících spekulací lékaři zveřejnili oficiální příčinu úmrtí zpěváka Toma Pettyho. Podle lékařů za jeho smrt může neúmyslné předávkování léky, které bral. To způsobilo zástavu srdce a následné selhání dalších orgánů. Jeden z komerčně nejúspěšnějších světových muzikantů zemřel 2. října.

20.1.2018

Mít Filipa se rozhodně vyplatí. Slezské divadlo sází na Oscara Wilda

/POZVÁNKA/ Slezské divadlo uvede v neděli premiéru známé komedie Oscara Wilda s názvem Jak je důležité míti Filipa.

20.1.2018

Helena Třeštíková: Manželské etudy jsou svědkem doby i terapií

/ROZHOVOR/ Ona a on v běhu času. O tom je cyklus Heleny Třeštíkové, který právě běží na obrazovce ČT2. "Ohlasy mám dobré i zlé," říká autorka.

19.1.2018

Nahrávka Kantáty z Vysočiny získala nominaci na britskou cenu

Pražský filharmonický sbor (PFS) pod vedením Lukáše Vasilka získal s nahrávkou Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů nominaci na cenu britského časopisu BBC Music Magazine v kategorii sborové tvorby. O tom, zda přední český sbor promění nominaci v cenu, rozhodne veřejné hlasování na webu zřízeném BBC pro tento účel.

19.1.2018

Písně Semaforu v Hranicích zazpívá Jiří Suchý i Michal Malátný

Jiří Suchý, Jitka Molavcová, ale třeba i Michal Malátný. Ti všichni se představí již v pondělí 5 . února v Divadle Stará střelnice v Hranicích, aby připomněly nezapomenutelné písně pražského divadla Semafor.

19.1.2018

Film Špína uvidí američtí diváci

Česko-slovenský snímek Špína, který figuruje v nominacích na ceny české kritiky i Českých lvů, se dočká americké premiéry. Stane se tak 8. února na festivalu v Santa Barbaře, jehož organizátoři Špínu vybrali do mezinárodní soutěže.

19.1.2018

Zemřel Peter Mayle, autor předlohy filmu Dobrý ročník. Bylo mu 78 let

Britský spisovatel Peter Mayle, který se proslavil zejména knihou Rok v Provence, zemřel ve čtvrtek v nemocnici nedaleko svého domu na jihu Francie. Oznámila to agentura AP s odvoláním na autorova nakladatele. Spisovateli bylo 78 let.

19.1.2018

Stašová s Dlouhým již podruhé vyprodali sál jihlavského Domu kultury

Herečka Simona Stašová a Michal Dlouhý v hlavních rolích vystoupí před publikem jihlavského Domu kultury. Příští týden v úterý přijedou do krajského města Vysočiny zahrát úspěšnou komedii Vím, že víš, že vím.

19.1.2018

Oscarový favorit vypráví o cestě za odplatou. Kousek za Ebbingem

Jak vykřičet do světa svůj hněv a touhu po pravedlnosti? Pro Mildred jsou to tři billboardy za městem. Tam, kde zabili její dceru. Snímek Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem, který teď vstupuje do našich kin, budí pozornost. Kromě cen z Benátek a Toronta se dočkal zkraje ledna uznání na Zlatých glóbech, kde vyhrál čtyři sošky. A celkem právem.

18.1.2018

Zákazy nás před dezinformacemi neochrání, varuje autorka knihy o fake news

Příznačně v době mezi oběma koly prezidentských voleb, kdy o pozornost českého voliče bojují tisíce pravdivých i falešných zpráv, proběhl v Brně křest ojedinělé knihy. Nejlepší kniha o fake news!!! se s nadsázkou v samotném titulu pokouší vnést do světa dezinformací a manipulací trochu světla. Dvou žen, které stojí za jejím vznikem, jsme se zeptali například na to, proč Češi tak rádi věří konspiracím. 

17.1.2018

Kapela spoluhráčů Franka Zappy míří do Prahy

Frank Zappa si i téměř 25 let po svém odchodu dokázal udržet mezi českými fanoušky výjimečné postavení. Byl jednou z největších osobností historie rockové hudby druhé poloviny 20. století a všichni, kteří prošli jeho skupinami a koncertními sestavami, jsou dodnes výraznými postavami hudební scény.

17.1.2018

V krytu pod Špilberkem svede cikánský boxer poslední zápas

Brno /FOTOGALERIE/ – Byl hvězda ringu, národní šampion. V posledním zápasu vystoupil jako karikatura árijského boxera, s vlasy odbarvenými na blond a nabílo zapudrovaným obličejem. Za to ho deportovali do koncentračního tábora, kde se bil s vojáky SS jen pro zábavu svých trýznitelů. Dramatický příběh cikánského boxera Johanna Trollmanna zvaného Rukeli vypráví brněnský herec a komik Filip Teller.

17.1.2018

Zkáza Titaniku v podání komiků Vladyky a Blažka

Příběh luxusního zaoceánského parníku autory a potažmo i diváky stále fascinuje. John Fiske, který tvoří společně s Paulem Kesselem populární komediální dvojici oblíbenou hlavně ve Skandinávii, se jej ale chopil co do hereckých příležitostí i celkového pojetí poněkud úsporně.

16.1.2018

V Rhapsodii v modrém pokoji se utkají Ježek a Gershwin

Obstojí Ježkův Bugatti Step vedle Gershwinovy Rhapsodie v modrém? Česko-americké bitvy o posluchačovu přízeň se odehraje ve středu 17. ledna v Městské knihovně v Praze a v neděli 21. ledna v pražském Divadle ABC.

16.1.2018

Politika je pro mě obludná sféra, řekl v on-line rozhovoru Daniel Landa

Daniel Landa, zpěvák, herec, scénárista, skladatel, lektor, jezdec rally a boxer byl hostem Plzeňského deník. V úterý 16. ledna odpovídal on-line na dotazy čtenářů. Zpěvák se letos na Plzeňsku představí s písněmi a čtením ze své nové knihy Obvšeník - 9. února v Blovicích a 9. dubna v Plzni.

16.1.2018

Do kin míří dva pozoruhodné animáky. Zaútočí Coco s Vincentem i na Oscary?

/VIDEO/ Vtipný muzikál ze záhrobí a ručně kreslená vzpomínka na van Gogha. Prozatím oba animáky figurovaly jen v nominacích na Zlaté glóby, ale dá se očekávat, že se Coco a S láskou Vincent potkají i v blížícím se oscarovém klání. Nominace vyhlásí americká akademie už 23. ledna, vítěze budeme znát 4. března.

15.1.2018

Praha rozdělí mezi filmaře 15 milionů z fondu na propagaci města v zahraničí

Praha chce rozdělit mezi filmaře 15 milionů korun z nadačního fondu Praha ve filmu. Ten je určený pro propagaci metropole v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby. Žádosti o příspěvek na hraný, animovaný či dokumentární film, nebo seriál, ve kterých se objeví Praha, mohou filmaři podávat do 15. února. V pondělí o tom na svých stránkách informoval magistrát.

15.1.2018

Rokenrol je něco, co má člověk v krvi, co cítí, říkají členové kapely TH!S

/ROZHOVOR/ Ze křtu, který se odehrál posledního listopadu v pražském Kině 64 U Hradeb, jež právě prochází rekonstrukcí, máme skoro až euforické pocity. Reakce lidí byla geniální, s čímž jsme, pravda, malinko počítali, protože publikum tvořili z velké části naši kamarádi, kteří nám fandí, říkají Vojta Kotek a Honza Melíšek.

15.1.2018

S kytarou při svíčkách se v Lokti sejdou stálice české folkové scény

Jediný a jedinečný večer můžete prožít v loketské knihovně v sobotu 3. února.

15.1.2018

Klíčníci dnes vyzvednou korunovační klenoty. Budou vystaveny

Klíčníci dnes v katedrále sv. Víta odemknou Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

14.1.2018

Zemřel sochař Josef Klimeš, oceněný na bruselské výstavě Expo 58

Ve věku 89 let zemřel v pátek v Praze český sochař Josef Klimeš, který na výstavě Expo 58 v Bruselu získal za svou železnou plastiku cenu Grand Prix. Dnes to oznámila jeho dcera Natálie Mojžíšová. Klimeš je také autorem řady plastik dotvářejících budovy a veřejná prostranství zejména v Praze. Známé jsou jeho betonové plastiky u Barrandovského mostu.

14.1.2018

Labutě na ledě i v baletních špičkách. Krasobruslaři ozvláštní Labutí jezero

Dechberoucí příběh o lásce a zradě, jak ho diváci neznají. Jeden z nejznámějších baletů od Petra Iljiče Čajkovského zatančí vedle ruských baletních mistrů také krasobruslaři. Potkají se na jedné scéně, v jeden večer. Unikátně ztvárněné Labutí jezero zhlédnou diváci v Brně v sobotu desátého února.

14.1.2018

Pražský komorní balet dorazí i do Jihlavy

Na diváky Horáckého divadla čeká koncem ledna Večer Pražského komorního baletu. Mimo nedávno odpremiérované novinky Rekviem za nekonečno budou na Velké scéně uvedeny i další dvě kreace, za kterými stojí také jihlavský choreograf Tomáš Rychteský.

14.1.2018

Otec a syn Polívkové spolu na scéně jako Šašek a syn

Městské divadlo Rýmařov má na lednovém programu lákavou divadelní lahůdku. Letošní sezónu zahajuje autorským představením Bolka Polívky Šašek a syn. Představení se koná v pondělí 15. ledna.

14.1.2018

Troška natočil Čertoviny: Mám radost, že si lidé oblíbili českou pohádku

/FOTOGALERIE/ Nová pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny měla premiéru 4. ledna a stala se první pohádkou uvedenou letos v kinech. Snímek, který se natáčel u nás na jihu Čech, se těší rekordní účasti návštěvníků.

13.1.2018

Japonský den v Dačického domě v Kutné hoře přinesl vůni, chuť i poznání

/FOTOGALERIE/ Zajímavý Japonský den připravil na sobotní odpoledne Dačického dům jako doprovodný program k nové výstavě Komei Tenno, kterou je tam možné zhlédnout do března. A k vidění jsou opravdové unikáty včetně velice vzácných předmětů, jež se díky kurátorovi výstavy Jakubu Zemanovi podařilo zapůjčit ze soukromých sbírek japonských císařů.

13.1.2018

Ztracení filmoví hrdinové. V džungli, poušti, na ostrově, v horách

/VIDEO/ Ztratit se lze leckde. Někdy dobrovolně, jindy hrou osudu. Stačí havarované letadlo, ztroskotaná loď či chyba v systému. Nebo vlastní pošetilé rozhodnutí. Známe to i z filmového plátna.

12.1.2018

Řecký snílek Vetchý a parťák Donutil

O silném přátelství, o kruté době padesátých let minulého století a také o tom, jak těžké je žít daleko od domova, vypráví film Můj strýček Archimedes. ČT1 jej uvede už zítra ve 20.15.  

12.1.2018

Ján Koleník: V seriálu 1890 jsem vetřelcem v cizím světě

Diváci jej dobře znají díky seriálu České televize První republika, teď mohou se slovenským hercem Jánem Koleníkem trávit páteční večery na Primě, která nasadila do vysílání jiný historický seriál 1890.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT