Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

10.4.2018

Báječná ženská Michala Tučného vystoupí po 36 letech v pražské Lucerně

/AUDIO/ Vzpomínkový koncert s názvem Michal Tučný, přátelé & Anka Chřestýš se 26. dubna uskuteční  v pražské Lucerně. Bude tomu totiž 36 let, kdy Anka Chřestýš, neboli Rattlesnake Annie – jedna z báječných ženských Michala Tučného – poprvé na tomto pódiu vystoupila.

10.4.2018

Kosmonautika v Brně: výstava nabídne i trysku, která vynesla Apollo na Měsíc

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uvidí originální kosmickou loď a vyzkouší si stav beztíže. Fanoušci kosmonautiky mohou jásat, do Brna míří unikátní výstava Cosmos discovery. Zájemci ji budou moci navštívit od 1. května v pavilonu C na brněnském výstavišti.

9.4.2018

Muž, který miloval strach. To byl Juraj Herz

Měl rád temnotu a bizarní humor. Oboje dal i českému a slovenskému filmu, v nichž teď bude chybět. Juraj Herz odešel v neděli v 83 letech.

9.4.2018

Barbora Poláková: Snažím se vyvažovat patetičnost nadhledem

/VIDEO/ Od zdařilého a úspěšného debutu herečky a zpěvačky Báry Polákové uplynuly necelé tři roky. Za tu dobu přivedla na svět dvě dcery, Ronju a Riku, nezahálela ale ani umělecky. 23. března vydala své druhé studiové album s mnohoznačným názvem ZE.MĚ, s nímž se hned vyšvihla na první příčku žebříčku prodejnosti IFPI.

DOTYK.CZ
9.4.2018

Přípitek pro Belmonda. Francouzská legenda slaví 85 let

Rebel s energií a nakažlivou životní radostí. To je Jean-Paul Belmondo, miláček francouzského publika něžně přezdívaný Bébel, jehož hvězda září už přes půl století. Dnes oslaví 85. narozeniny.

9.4.2018

Dan Bárta navštívil salón republiky a roztančil náplavku v Hradci

Úspěšným koncertem potěšil v sobotu 7. dubna v jedné z oblíbených restaurací na královéhradeckém nábřeží (Náplavce) své příznivce zpěvák, textař a fotograf Daniel Bárta.

8.4.2018

Kylie Minogue vydává countrypopovou novinku

Kylie Minogue vydává svou čtrnáctou řadovku Golden. Princezna popu, jak se zpěvačce přezdívá, na novince žánrově zabrousí do country. Zatím z ní představila tři singly.

8.4.2018

Lepší je přijmout tělo takové, jaké je, říká orientální tanečnice Latifah

/ROZHOVOR/ Pouze plakáty na prosklených dveřích kolemjdoucím naznačují, že v malém tanečním studiu v Ostravě-Hrabůvce učí tanec jedna z předních orientálních tanečnic v Česku.

8.4.2018

Hlasatelka Kamila Moučková slaví devadesáté narozeniny

V neděli devadesáté narozeniny známá rozhlasová a televizní hlasatelka Kamila Moučková. S jihlavským okresem je silně spjatá.

8.4.2018

Anna Stropnická: Musela jsem jít tam, kde pro mě byla práce. Jméno nejméno

Vyhnout se při rozhovoru politickým a společenským tématům jde s Annou Stropnickou jen stěží. Její otec je totiž ministrem zahraničních věcí a bratr pak výraznou postavou Strany zelených. Sama je však především nadějnou a talentovanou herečkou. Ve své první roli v Divadle pod Palmovkou sice ztvárnila muže, ale od té doby si zahrála na jevišti i bezpočet naivek či vyloženě tragických ženských postav.

7.4.2018

V pražském DOXu zazní avantgardní Feldmanova hudba

V pražském Centru pro současné umění DOX v sobotu v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) zazní hudba legendy americké poválečné avantgardy Mortona Feldmana. V novém prostoru DOX+ uvedou tři Feldmanovy skladby pro velký orchestr. Pod vedením dirigenta Petra Kotíka jako sólisté vystoupí belgický pianista Daan Vandewalle a americký houslista Conrad Harris.

7.4.2018

FOTOGALERIE: Klip sušického učitele a dětí už je hotov

Žáci základní školy v Lerchově ulici v Sušici natáčeli se svým třídním učitelem a zpěvákem Pavlem Horejšem profesionální videoklip s příhodným názvem Učitel.

6.4.2018

Ježíš v brněnské hře znásilňuje muslimku. Lidé protestují

/FOTOGALERIE, VIDEO, ANKETA/ Ježíš znásilňující muslimskou ženu, Evropa naivně překvapená uprchlickou krizí. Některé prvky představení Naše násilí a vaše násilí, které má v květnu uvést brněnské národní divadlo na festivalu Divadelní svět Brno, vyvolaly bouřlivé reakce. Divadlo a zástupci města hru brání, umění podle nich má vyvolávat kontroverzi.

6.4.2018

Anna K o boji s rakovinou: Koncertování? Živé hraní mi dává energii a radost

I během druhého boje s rakovinou nepřestala zpěvačka Anna K zpívat. Fanoušci ji nabíjejí pozitivní energií. V nejbližších dnech chystá tři větší koncerty v Ostravě, Brně a Praze.

6.4.2018

Novinky ČT: třetí Labyrint, Strážmistr Topinka či Princip slasti

Třináct nových hraných projektů představila včera Česká televize. Jsou mezi nimi další řady seriálů, jako jsou První republika, Labyrint nebo Rapl, ale také úplné novinky – minisérie i filmy.

5.4.2018

Puntičkář se zásobou telefonů. Co dalšího skrýval Jaroslav Foglar ve svém bytě?

Pět náhradních telefonů v zásobě. Skříň plná šatů po mamince. Staromládenecká kuchyň. Tak vypadá byt známého spisovatele Jaroslava Foglara v Křišťánově ulici na pražském Žižkově. Ve čtvrtek v 17 hodin před tímto domem odhalila starostka Prahy 3 společně s dalšími pamětní desku na poctu oblíbeného autora. Slavnostním aktem se tak zahájil Rok Rychlých šípů.

5.4.2018

Startuje dubnový festival Mladí ladí jazz. Vystoupí i držitel Grammy Cory Henry

Dubnovou Prahu ovládne jazz. Už v pátek 6. dubna začíná již po deváté mezinárodní festival Mladí ladí jazz. Zahájí ho svým koncertem kapela Submotion Orchestra v divadle Archa. Tito hudebníci se vrací do metropole po pěti letech. Hlavním lákadlem festivalu je ovšem americký zpěvák a držitel tří cen Grammy Cory Henry. Poslední koncert, který festival uzavře, se bude konat pod širým nebem a zdarma.

5.4.2018

Drak Čmoudík: Česko-slovenská pohádka získala dotaci

Napínavý příběh, který vypráví dvouhlavý drak Čmoudík, se bude natáčet na Slovensku, ale také v Třinci nebo v Hrčavě.

5.4.2018

Matka z televizní Ordinace v růžové zahradě Schönová: Komedie je moje parketa

Hodonín - Přestože se herectví v dětství nevěnovala, přihlásila se na brněnskou JAMU i pražské DAMU. „Nějak jsem totiž v sobě cítila, že chci být herečka,“ říká s úsměvem herečka a rodačka z Hodonína Andrea Schönová. Diváci ji znají hlavně díky roli Marty Kusé (Dvořákové) ve známém seriálu Ordinace v růžové zahradě.

4.4.2018

Magnesia litera má své vítěze. Knihou roku je Opuštěná společnost Erika Taberyho

Knihou roku 2018 je publikace šéfredaktora Respektu Erika Taberyho Opuštěná společnost z nakladatelství Paseka. Zvítězila ve výročních knižních cenách Magnesia Litera, porotci ji vybrali jako nejlepší napříč kategoriemi. Pořadatelé dnes v Národním divadle vyhlásili i vítěze osmi kategorií soutěže, jež má propagovat kvalitní četbu.

4.4.2018

Na dotek: Pavel Batěk jako součást milostného čtyřúhelníku

Herci Pavel Batěk, Jitka Ježková, Tomáš Havlínek a Anna Stropnická se představí v činoherní novince pražského Divadla Broadway Na dotek. Inscenace hry britského dramatika Patricka Marbera v režii Dana Pánka tam má premiéru zítra.  

4.4.2018

V září se dozvíme, po čem muži touží

Režisér Rudolf Havlík v těchto týdnech natáčí novou filmovou komedii Po čem muži touží. Režisér společně s úspěšnou spisovatelkou Radkou Třeštíkovou napsal scénář o věčném soupeření mužského a ženského světa.

4.4.2018

André Rieu: Hraji skladby, které zasáhly mé srdce

/AUDIO,VIDEO/ Do Prahy se 1. června vrátí André Rieu, který dokáže vážnou hudbu zpřístupnit i posluchačům, kteří klasiku nemusejí. Nač se mohou v O2 areně těšit?  

4.4.2018

Večer budou známi vítězové knižních cen Magnesia Litera

Dnes večer budou v Praze vyhlášeni vítězové knižních cen Magnesia Litera. Nominováno je 27 knih a šest blogů. Porotci letos vybírali z rekordních 382 přihlášených knih. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní literaturu a zejména českou beletrii.

4.4.2018

Jaroslav Foglar bude mít v Žižkově pamětní desku. Slavnostní odhalení bude zítra

Spisovatel Jaroslav Foglar bude mít v Praze 3 svoji pamětní desku. Její slavnostní odhalení se koná ve čtvrtek 5. dubna v 17 hodin v Křišťanově ulici 817/18.

4.4.2018

Buchty a loutky uvedou inscenaci na faustovské motivy

Studio Švandova divadla v Praze bude dnes večer místem premiéry hudebně-divadelního představení na faustovské motivy a starých loutkářských her. Soubor Buchty a loutky je doplnil hudbou Jiřího Temla, komponovanou speciálně pro tuto příležitost. Velký podíl má na ní cembalistka Monika Knoblochová.

4.4.2018

Příběh Gettyho únosu znovu ožívá. HBO představilo seriál Trust

Drogové dýchánky, noční toulky, sex, dluhy. A navrch únos. Šestnáctiletý John v tom setsakra lítá. Jeho příběh vypráví seriál Trust britského režiséra Dannyho Boylea, který můžete sledovat na HBO.

3.4.2018

Co se čte kočkám před usnutím? Autoři představí knihu v Kočičí kavárně

Původně je autor napsal pro své děti, nyní si verše Michala Bystrova poslechnou i kočky. Básně ze sbírky Nech ten mech, která získala titul Nejkrásnější česká kniha roku 2014, budou ke slyšení ve středu 4. dubna od 19 hodin v pražské Kočičí kavárně Karlín. Výtěžek z akce, na níž vystoupí i autor ilustrací Petr Nikl, poputuje na pomoc opuštěným kočkám z útulku Tlapky Mochov.

3.4.2018

Elvis Presley má na kontě řadu rekordů. Král letos ožije i v Praze

Elvis Live on Screen unikátní projekt, díky němuž ožívají slavné písně krále rock'n'rollu Elvise Presleyho. S velkolepou show přijede i do Prahy jeho bývalá manželka Priscilla, která v ní promluví o společném životě, popíše i příběhy spojené s tvorbou jeho největších hitů. Koncert, který se uskuteční 8. června v O2 areně, doprovodí Český národní symfonický orchestr.

1.4.2018

Chantal Poullain: Každý z nás by si měl uvědomit své štěstí

Podmanivý, hluboko posazený sexy hlas, který si nelze splést s žádným jiným. Kouzelná čeština s nádechem sladké Francie. To je Chantal Poullain. Skvělá herečka, zpěvačka, výtvarnice. Půvabná žena, která v sobě nezapře francouzský šarm a noblesu.

1.4.2018

Devítinásobná slavice Hana Zagorová: Návraty domů nemám moc ráda

/ROZHOVOR/ Rodačka z Petřkovic absolvovala první lekce klavíru v sedmi letech. Už na základní škole získala diplom za své dětské básničky, které později vystřídaly písňové texty Svatej kluk, Mrtvá láska, Líto, je mi líto, Jsi mrtvá sezona, Setkání a mnohé další.

31.3.2018

Klicperovo divadlo chystá pro novou sezonu sedm premiér

Klicperovo divadlo už má jasno, čím diváky potěší v sezoně 2018/2019. V této sezoně nastuduje sedm premiérových titulů pod vedením pěti výrazných režisérských osobností.

31.3.2018

Výstava ukáže vzácné mapy, snímek a archiv zapsané v UNESCO

Spatřit unikátní staletí staré dokumenty a památky z českých sbírek, které byly nedávno zapsané do registru Paměť světa spravovaného organizací UNESCO, umožní výstava v Praze. Od 5. do 11. dubna se budou moci lidé přijít do Národního technického muzea podívat na Kynžvartskou daguerrotypii, Janáčkův archiv a sbírku Camociových map. Spolu s nimi má Česko na seznamu UNESCO Paměť světa, který registruje památky dokumentárního dědictví, osm zápisů.

30.3.2018

Na Festival spisovatelů přijede Irvine Welsh, autor Trainspotingu

Na letošní Festival spisovatelů Praha přijede skotský spisovatel Irvine Welsh, autor slavného románu Trainspoting. Uvedla to viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková. Autor se na festival vrátí po 15 letech. Festival se uskuteční 2. až 8. října v Senátu, jeho motto letos zní Live Evil (Živé zlo). K tématu se pojí další slavný autor, nositel Pulitzerovy ceny Colson Whitehead, který se zabývá živým zlem páchaným na černých otrocích pracujících na amerických plantážích, doplnila Brtníková.

30.3.2018

Michal Hrůza: Každý den není jasno, ale to neznamená, že za mraky nesvítí slunce

/VIDEOKLIP/ Zpěvák Michal Hrůza, který v anketě Žebřík bodoval s klipem Polárka a stal se také zpěvákem roku, odstartoval jarní část turné k desce Sám se sebou. Jeho fanoušci se už teď mohou těšit na více písniček z nového alba. V rozhovoru vzpomínal na výlety za Polární kruh a vysvětlil, proč nechce, aby se jeho rodina objevovala v médiích.

30.3.2018

Ke 100. výročí republiky se budou v Senátu konat výstavy a koncerty

Výročí 100 let od vzniku Československa připomenou v Senátu od dubna výstavy a koncerty. Vzpomínat se bude také na zlomové roky 1938 a 1968. V letních měsících bude Valdštejnská zahrada v areálu sídla horní komory dějištěm pravidelných koncertů a vystoupení regionálních souborů.

29.3.2018

„Uvězněná“ díla Jiřího Sozanského

Díla výtvarníka Jiřího Sozanského budou od 13. dubna na měsíc „uvězněna“ v celách bývalé věznice ve španělské Segovii. Za režimu diktátora Franciska Franka tu přebývaly ženy, později političtí vězni.

29.3.2018

Ready Player One: Hra začíná. Spielberg propadl světu popkultury

/TRAILER/ Čas, kdy lidé už neřeší problémy a přežívají. To je rámec filmu Stevena Spielberga Ready Player One: Hra začíná, kde hraní podlehl i sám režisér.

28.3.2018

V Rudolfinu dnes zahájili výstavu připomínající Jiřího Bělohlávka

Ve Dvoraně pražského Rudolfina dnes zahájili výstavu připomínající šéfdirigenta České filharmonie (ČF) Jiřího Bělohlávka, který zemřel loni 31. května ve věku 71 let. Expozici fotografií a citátů nazvanou Jiří Bělohlávek 2012-2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií si zájemci mohou prohlédnout do 30. června. Na vernisáž naváže koncert ČF pod vedením Jakuba Hrůši.

28.3.2018

Cannes uctí padesátku Vesmírné odysey

Letos na jaře uplyne padesát let od premiéry Kubrickovy sci-fi 2001: Vesmírná odysea. Jubilejní výročí legendárního filmu z roku 1968 uctí festival v Cannes v sekci Cannes Classics 12. května.

28.3.2018

Marek Eben ve středu uvítá Na plovárně 700. hosta

Stálice mezi televizními pořady, talkshow Na plovárně, se dnes k divákům přihlásí už po sedmisté! Moderátor Marek Eben tentokrát přivítá nového šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova.

28.3.2018

Slavná písničkářka Joan Baez ve středu zazpívá v Kongresovém centru

Joan Baez je považována za jednu z nejuznávanějších písničkářek světa. Přestože v Československu nevystoupilo moc západních umělců, jí se to podařilo na festivalu Bratislavská lyra a neváhala veřejně projevit své politické postoje. Nyní se představí v pražském Kongresovém centru.

28.3.2018

OBRAZEM: Na Kluse dvakrát vyprodáno

Plzeň - Vyprodal divadlo Pod lampou. Populární český písničkář Tomáš Klus dva dny po sobě zaplnil plzeňský klub Divadlo pod lampou. 

28.3.2018

Rukopisný komiks je sexy pro mladé. Ukazuje sílu češtiny

Slavnostní křest Rukopisu královédvorského v komiksu symbolicky zakončil loňské oslavy 200. výročí od nalezení jednoho z nejdůležitějších dokumentů českého národa.

AKTUALIZOVÁNO
27.3.2018

OBRAZEM: A pořád vás mám ráda… Ostrava vzpomínala na Věru Špinarovou

/FOTOGALERIE/ Koncert jako vzpomínka na nenahraditelnou zpěvačku Věru Špinarovou, která odešla do hudebního nebe před rokem, se uskutečnil v úterý večer v Ostravar Aréně.

27.3.2018

Teror v oblacích na stříbrném plátně

Namířené samopaly, výhružné pohledy a vyděšení pasažéři. Letadlo ve vzduchu, posádka v háji. To je obvyklý scénář filmů o únosech letadel, jež mají nezřídka základ v reálné události.

26.3.2018

Hej Romale aneb Když se propojí „akademické s autentickým“

  /AUDIO, VIDEO/ Mnozí diváci či posluchači jistě zaregistrovali, „o čo ide Idě“, jak zní i název pozoruhodného dokumentu Tomáše Kudrny. Ano, zpěvačka, muzikantka a sbormistryně Ida Kelarová je neúnavnou hledačkou talentů mezi romskými dětmi, žijícími v českých a slovenských osadách, ghettech a sociálně vyloučených lokalitách. Už 6. dubna jim, soustředěným do sboru Čhavorenge, vyjde u Supraphonu ojedinělé album Hej Romale, na němž je doprovází Česká filharmonie řízená dirigentem Markem Ivanovićem.

26.3.2018

Ve věku 83 let zemřela televizní režisérka Svatava Simonová

Televizní režisérka Svatava Simonová zemřela v pražské nemocnici v Motole po dlouhé těžké nemoci v neděli 25. března ve věku 83 let. Vedle režie se věnovala také literární a výtvarné tvorbě v níž reflektovala své dětství strávené v prostředí kočovného loutkového divadla a českých surrealistů, se kterými se v 60. letech přátelila. Místo a datum posledního rozloučení oznámí rodina později, informoval ČTK syn Jan Simon.

26.3.2018

Výstava ukáže historii exlibris, kdysi oblíbených knižních značek

Pozapomenutý fenomén exlibris, knižní značky, která upomínala na majitele knihy, oživují i dnes současní výtvarníci. V Česku je také rozšířené sběratelství těchto maličkých grafických listů, které vznikaly s použitím všemožných technik. Seznámit se s historií exlibris a zkusit si své vlastní vyrobit mohou lidé v památníku na Vítkově, kde až do 9. září trvá výstava Ta kniha patří mě!. Připravilo ji Národní muzeum a ukazuje historii knižních značek do roku 1945.

26.3.2018

Americké jaro nabídne 19 koncertů, besedy i scénická čtení

Třináctý ročník festivalu Americké jaro v Praze a v dalších sedmi českých městech nabídne 19 koncertů, čtyři besedy a stejný počet scénických čtení. Festival, který dnes zahájí vystoupení basistky a skladatelky Lindy Ohové v pražském Jazz Docku, potrvá do 18. května.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT