Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

27.3.2018

Teror v oblacích na stříbrném plátně

Namířené samopaly, výhružné pohledy a vyděšení pasažéři. Letadlo ve vzduchu, posádka v háji. To je obvyklý scénář filmů o únosech letadel, jež mají nezřídka základ v reálné události.

26.3.2018

Hej Romale aneb Když se propojí „akademické s autentickým“

  /AUDIO, VIDEO/ Mnozí diváci či posluchači jistě zaregistrovali, „o čo ide Idě“, jak zní i název pozoruhodného dokumentu Tomáše Kudrny. Ano, zpěvačka, muzikantka a sbormistryně Ida Kelarová je neúnavnou hledačkou talentů mezi romskými dětmi, žijícími v českých a slovenských osadách, ghettech a sociálně vyloučených lokalitách. Už 6. dubna jim, soustředěným do sboru Čhavorenge, vyjde u Supraphonu ojedinělé album Hej Romale, na němž je doprovází Česká filharmonie řízená dirigentem Markem Ivanovićem.

26.3.2018

Ve věku 83 let zemřela televizní režisérka Svatava Simonová

Televizní režisérka Svatava Simonová zemřela v pražské nemocnici v Motole po dlouhé těžké nemoci v neděli 25. března ve věku 83 let. Vedle režie se věnovala také literární a výtvarné tvorbě v níž reflektovala své dětství strávené v prostředí kočovného loutkového divadla a českých surrealistů, se kterými se v 60. letech přátelila. Místo a datum posledního rozloučení oznámí rodina později, informoval ČTK syn Jan Simon.

26.3.2018

Výstava ukáže historii exlibris, kdysi oblíbených knižních značek

Pozapomenutý fenomén exlibris, knižní značky, která upomínala na majitele knihy, oživují i dnes současní výtvarníci. V Česku je také rozšířené sběratelství těchto maličkých grafických listů, které vznikaly s použitím všemožných technik. Seznámit se s historií exlibris a zkusit si své vlastní vyrobit mohou lidé v památníku na Vítkově, kde až do 9. září trvá výstava Ta kniha patří mě!. Připravilo ji Národní muzeum a ukazuje historii knižních značek do roku 1945.

26.3.2018

Americké jaro nabídne 19 koncertů, besedy i scénická čtení

Třináctý ročník festivalu Americké jaro v Praze a v dalších sedmi českých městech nabídne 19 koncertů, čtyři besedy a stejný počet scénických čtení. Festival, který dnes zahájí vystoupení basistky a skladatelky Lindy Ohové v pražském Jazz Docku, potrvá do 18. května.

25.3.2018

Zemřel autor Janáčkovy opery, Ronda a dalších. Ivanu Rullerovi bylo 91 let

Sledoval, jak se mění jeho rodné město, k mnoha jeho proměnám přispěl svými stavbami. Zemřel brněnský architekt Ivan Ruller. Byl autorem významných brněnských staveb jako je Janáčkova opera, hala Rondo nebo pavilon E brněnského výstaviště. Spolupracoval s dalšími významnými architekty, jako byl Bohuslav Fuchs nebo Bedřich Rozehnal. Ve své práci neustával ani poté, co oslavil devadesáté narozeniny.

25.3.2018

Divadlo plné humoru a elektro v Nákladovém nádraží. Prahu ovládla Žižkovská noc

Žižkov plný života a smíchu. Celé publikum Žižkostela na jedné noze. Skákající davy ve světlech a kouři v Nákladovém nádraží. I tak vypadala páteční část multižánrového festivalu Žižkovská noc. Nejen Pražané si tak na Žižkově, Vinohradech a nově i v Holešovicích mohli vybrat hned z několika desítek míst. Poslechnout si mohli nejrůznější muzikanty či literáty. Navštívit mohli i divadelní představení.

AKTUALIZOVÁNO
24.3.2018

Thálii za celoživotní dílo dostali zpěvák Korn a herec Kostka

Tereza Dočkalová a Daniel Bambas převzali v sobotu večer v Národním divadle Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v činohře v loňském roce. V kategorii opereta a muzikál si skleněnou plastiku se stylizovanou divadelní maskou odnesli Katarína Hasprová a Peter Pecha, za operu získala Thálii Maida Hundelingová a v mužské kategorii zvítězil Svatopluk Sem. Thálii za celoživotní dílo obdrželi herec Petr Kostka či zpěvák Jiří Korn.

24.3.2018

Pražská část Febiofestu skončila, festival se přesouvá do krajů

Francouzská vlna, zájem o filmy pro minoritní diváky a industry program. I to byl Febiofest, jehož pražská část včera skončila a po neděli se přesune do krajů.

24.3.2018

V Národním divadle vyhlásí laureáty prestižních cen Thálie

Herečky Tereza Dočkalová a Veronika Khek Kubařová, jejich kolegové Daniel Bambas či Martin Finger, zpěvačky Lucie Bílá a Natálie Grossová či operní pěvkyně Kateřina Kněžíková mají nominace na výroční Ceny Thálie 2017. Vyhlášeny budou v sobotu večer v Národním divadle už popětadvacáté. Moderátorem přenosu České televize bude Václav Moravec.

23.3.2018

Kapela Fleret slaví pětatřicet – v Lucerně a s plejádou hostů

/VIDEO/ Pětatřicet let své existence oslaví v neděli 25. března ve Velkém sále pražské Lucerny vizovická kapela Fleret. Mezi hosty, kteří jí přijdou na jeviště popřát, jsou Zuzana Šuláková, Jaromír Nohavica, Vlasta Redl, Boleslav Polívka, František Segrado či Karel Vágner.

23.3.2018

Hvězdná Catherine Deneuveová: Jsem od přírody zvědavá

Příliš mnoho filmů, úspěchy žen, pokora před profesí. O tom včera mluvila Catherine Deneuve na Febiofestu, kam po svém uzdravení nakonec dorazila.

22.3.2018

Švédova kafkárna v ruské automobilce

/TRAILER/ Manuál, s nímž by měli odjíždět všichni nadšení manažeři putující do Ruska. To je film Petra Horkého s roztomilým titulem Švéd v žigulíku, který čeká i cesta festivaly.

22.3.2018

Nic jako dřív. Filmový mikrosvět varnsdorfských teenagerů

/TRAILER/ Intimní pohled do života teenagerů v pohraničním městě, jejich touze a limitech. O tom je syrový film Nic jako dřív.  

22.3.2018

Muzikálový mistr Andrew Lloyd Webber slaví sedmdesátku

/AUDIO, VIDEO/ Složil hudbu k nejslavnějším světovým muzikálům. Proslavil se v roce 1970 rockovou operou Jesus Christ Superstar. Andrew Lloyd Webber dnes slaví 70. narozeniny.

21.3.2018

Porta je mrtvá, ať žije Interporta! Legendární festival změnil název

První červnový víkend ožije Laguna na Severní Terase mezinárodní hudební soutěží Interporta. To je nový název tradičního trampského festivalu Porta

21.3.2018

Jan Pachl dotočil rodinný film podle knihy Marie Poledňákové

/TRAILER/ Poslední klapka filmu Ten, kdo tě miloval, který natočil Jan Pachl podle stejnojmenné předlohy Marie Poledňákové, padla kocem ledna. Premiéru bude mít tento rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou 8. listopadu 2018.

21.3.2018

Stovky muzikantů a netradiční místa. Žižkovská Noc se rozšíří i do Holešovic

Díky změně času se blíží nejdelší noc. Užít si ji o víkendu můžete zejména na Žižkově. Tradičně se bude konat festival s největším počtem kapel v Česku. Letos poprvé po celé tři dny a noci bude Žižkovská Noc vstupovat do hospod, klubů a divadel mimo Žižkov. Přesune se i do Holešovic a Vinohrad. Těšit se můžete na tuzemské a zahraniční hudebníky, progresivní divadlo i nejlepší současnou literaturu.

20.3.2018

Anděly ovládli J.A.R. s deskou Eskalace dobra

Při sedmadvacátém ročníku cen České hudební akademie Anděl uspěli J.A.R., Mirai, Barbora Poláková a Debbi. Do andělské síně slávy uvedli písničkáře Vladimíra Mertu.

20.3.2018

Festival Jeden svět ukáže propagandu, problémy imigrantů i Tibet

Čtyři večery, osm projekcí a zajímaví hosté v doprovodných debatách. Takový bude letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ve znojemském kině Svět začíná v úterý 20. března. 

20.3.2018

Skupina Chaozz se vrátí i s novou hudbou

Hiphopová parta, která jako první u nás dostala rap do hitparád, se po šestnácti letech mlčení vrátí na velká pódia. V plánu je i nová skladba.

20.3.2018

Rockeři z devadesátých let se vracejí na scénu

Legendy nejen devadesátých let o sobě dávají znovu vědět. Do Smashing Pumpkins se vracejí dva zakládající členové a vznikne nová deska, Manic Street Preachers také přijdou s novou nahrávkou a Stone Temple Pilots mají nového zpěváka.

19.3.2018

Podbrdské národní divadlo zve na návštěvu k Hitlerovi

Společenský sál Kulturního domu Dobříš bude v pátek 23. března hostit další premiéru Podbrdského národního divadla. Jedná se o představení podle hry Arnošta Goldflama s názvem Doma u Hitlerů. Dobříšští ochotníci ho sehrají od 19.30 hodin, vstupné činí 100 korun.

19.3.2018

Vyprodaný úterní koncert Radůzy ve Žďáře se nekoná. Proč?

Osobitá písničkářka a šansoniérka Radůza (vlastním jménem Radka Vranková) ve Žďáře zpívat nebude. Na úterý 20. března byl naplánovaný koncert ve žďárském divadle, lístky už jsou pár týdnů vyprodané.

19.3.2018

Laterna magika i dnes rozvíjí odkaz svých zakladatelů

Moderní choreografii, loutky, černé divadlo, filmové i animované projekce a mapping využijí tvůrci připravované novinky pražské Laterny magiky (LM), volně inspirované Zahradou Jiřího Trnky. Další inspirací projektu k 60. výročí první multimediální scény na světě budou vzpomínky na zahradu jejich dětství. Uvedl to vedoucí uměleckého souboru Pavel Knolle. Je spoluscenáristou, výtvarníkem kostýmů a režisérem inscenace, která bude mít premiéru 20. prosince.

19.3.2018

Daniela Kolářová: Znovu bych herectví nevolila. Nejste nezávislá

/ROZHOVOR/ Natočila dlouhou řadu rolí, přesto se Daniela Kolářová za filmovou herečku nepovažuje. V divadle ji teď potkáte ve Studiu Dva nebo ve Viole. Na Febiofestu přesto dostala za přínos českému filmu Kristiána.

19.3.2018

V Muzeu Kampa jsou objekty sochaře Škody, další budou v Troji

Dílo českého sochaře Vladimíra Škody, který desítky let od emigrace v roce 1968 žije a tvoří ve Francii, představuje Muzeum Kampa. Expozice se jmenuje Mysterium Cosmographicum Johannes Kepler, badatelská činnost rudolfinského matematika a astronoma je totiž Škodovou celoživotní inspirací. Vladimír Škoda pracuje s abstraktními formami, které jsou inspirovány především kosmickými tělesy a s nimi souvisejícími teoriemi.

19.3.2018

Michal Hrůza: Na jarní části turné budu hrát více z desky Sám se sebou

/VIDEOKLIP/ Po podzimní první části koncertního turné Sám se sebou chystá zpěvák Michal Hrůza se svojí Kapelou Hrůzy jarní pokračování. Během dvou měsíců zavítá za fanoušky do šestnácti měst a odehraje sedmnáct koncertů v kulturních domech a klubech. Šňůra navazuje na stejnojmenné album, jenž zpěvák vydal loni v květnu.

19.3.2018

Slavnost ke 100. výročí založení ČR

Známý český filosof a biotronik pan Tomáš Pfeiffer, kterého si čtenáři mohou pamatovat z koncertů Společná věc, kde hraje na prastarý alikvótní hudební nástroj Vodnářský zvon. V poslední době jsou to výstavy unikátních obrazů fraktální geometrie a nyní připravuje ojedinělou slavnost, kterou bychom Vám rádi přiblížili v krátkém rozhovoru.

19.3.2018

Přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět ukáže Hranice práce

/ANKETA/ Mezinárodní festival začíná v pondělí 19. března v Liberci i Jablonci nad Nisou.

19.3.2018

Kněz Zbigniew Czendlik: Jsem zvědavý, jak moji knihu přijmou Poláci

„Já tu knihu nepsal, jen jsem ji diktoval Markétě Zahradníkové, takže jsem diktátor,“ říká se smíchem římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik z Lanškrouna.

18.3.2018

Divadlem roku 2017 je Komorní scéna Aréna z Ostravy

Divadlem roku 2017 je Komorní scéna Aréna, která zároveň zabodovala v kategorii Poprvé uvedená česká hra, a to Smířením Tomáše Vůjtka v režii Ivana Krejčího. Ceny Divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) byly vyhlášeny dnes večer v pražském Paláci Akropolis.

18.3.2018

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel v sobotu spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Napsal desítky knih a televizních a filmových scénářů, věnoval se řadě významných osobností české i světové kultury.

18.3.2018

Ceny divadelní kritiky vyhlásí v pražském Paláci Akropolis

V pražském Paláci Akropolis budou dnes večer vyhlášeny Ceny divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) za rok 2017. Anketu uspořádal časopis Svět a divadlo, do jejího 26. ročníku se zapojilo osmdesát kritiků.

17.3.2018

Štyrského obraz Déšť se vydražil za 15,5 milionu korun

Obraz Jindřicha Štyrského Déšť z roku 1927 se dnes v Obecním domě vydražil za 15,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla o čtyři miliony korun nižší. Celkem se na dražbě aukční síně European Arts prodala umělecká díla téměř za 50 milionů korun, řekl dnes jménem pořadatelů Miloš Svoboda.

17.3.2018

Divadlo na Vinohradech uvede premiéru Sňatků z rozumu

Dramatizaci pentalogie Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu z pera Jana Vedrala uvede v premiéře 23. března pražské Divadlo na Vinohradech. V inscenačním týmu jsou vedle režiséra Radovana Lipuse i scénograf David Bazika, kostýmní výtvarnice Eva Kotková, skladatel Pavel Helebrand a dramaturg Vladimír Čepek. Na jevišti vystoupí orchestr Blue star Václava Marka, obsazena je téměř dvacítka vinohradských herců, oznámila novinářům mluvčí této scény Zuzana Paulusová.

17.3.2018

Na Světový den vody si lidé mohou prohlédnout koupelnu z 30. let

Vybavení koupelny z 30. let minulého století či příklady vodovodů z historie si mohou o víkendu lidé zdarma prohlédnout v pražském Podolí. Akce se koná v tamním Muzeu pražského vodárenství při příležitosti blížícího se Světového dne vody. Médiím to oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

17.3.2018

REPORTÁŽ: Zpěvák, ten tvrdý chleba má

/AUDIO, VIDEO/ Již brzy ocení Akademie populární hudby ty nejlepší hudební výkony a nové nahrávky, které vznikly během loňského roku. Stát se pěveckou hvězdou a natočit si vlastní píseň či celé cédéčko má nyní možnost kdokoliv. Vítězství v Andělech vám garantovat nemůžeme, ale že si to užijete, je jisté. Dárkový portál Zážitky.cz vám nahrávání zprostředkuje v malém útulném domácím nahrávacím studiu v Praze 4.

17.3.2018

Jiří Suchý: Nepřízeň osudu považuju za něco, co patří k životu

/ROZHOVOR/ Tak dlouho rozdával legraci, až sám pro sebe musel napsat knížku na to nejvážnější ze všech témat. Ale už její název Klaun si povídá s Bohem prozrazuje, že ani o věcech, jež nás přesahují, nedokáže Jiří Suchý uvažovat bez svého typického humoru. Tím ostatně prošpikoval i nový, jedenáctialbový komplet písniček z porevolučních her divadla Semafor. Toho divadla, které kdysi založil s Jiřím Šlitrem a které se příští rok – dá-li Bůh, s nímž si klaun Suchý povídá – dočká šedesátky.

16.3.2018

Zelená kultura, zelené jídlo

V sobotu 17. března slaví Irové Den Svatého Partika, patrona Irska. A i mimo Irsko slaví všude tam, kde se cítí být doma, nebo kde se zrovna nacházejí. Na to, jaké budou letošní oslavy Dne svatého Patrika v Praze, jsme se zeptali hlavního dramaturga akcí Michala Rolčíka.  

16.3.2018

Wohnouti rozhýbali klatovské divadlo

Klatovy - Aby někdo v klatovském divadle vstal ze sedačky a začal tančit v uličce či na balkoně, to se jen tak nevidí. Minulou sobotu to k vidění ale bylo.

16.3.2018

Vztahy matek a dcer jsou tématem hry uváděné v premiéře Divadla ABC

Jaký je vztah mezi matkou a dcerou? Láskyplný? Bojovný? Jednoduchý? Složitý? Matky a dcery, dospívající i dospělé, mají mezi sebou nejkomplikovanější pouto na světě. Jak se s tím vypořádat? Hra o radostech i strastech matek každého věku I♥Mamma se poprvé představí v sobotu 17. března na prknech Divadla ABC. Premiéry se osobně zúčastní i autorka hry Hadar Galron.

16.3.2018

Tlumočník. Roadmovie za pravdou a pokáním

Křížová cesta do minulosti. A do duší i svědomí dvou mužů, jejichž napětí uvolní až přátelství. To je Tlumočník, jenž vstupuje do kin.

16.3.2018

Klamárium: nový unikát v Dolních Vítkovicích

Ostrava - Ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích je od pátečního odpoledne připravena pro návštěvníky nová dočasná výstava, opravdový unikát.

16.3.2018

Počítačovým hrám to na plátně nesluší. Dočká se uznání nová Lara Croft?

/VIDEO/ Do kin vstupuje nová verze Tomb Raidera s oscarovou herečkou Alicií Vikanderovou v hlavní roli argeoložky Lary Croft. Tedy postavy, která proslula díky počítačovým hrám. Podaří se jí prolomit dosavadní tradici, že počítačové hry na plátně příliš nefungují?

15.3.2018

Do pražského Obecního domu přijíždí slavný dirigent Valerij Gergijev

Do Prahy se po loňském úspěšném vystoupení vrací slavný ruský dirigent Valerij Gergijev. Tentokrát přijíždí s předním světovým hudebním tělesem – Symfonickým orchestrem Mariinského divadla z Petrohradu. Díla Clauda Debussyho, Igora Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského představí divákům ve Smetanově síni pražského Obecního domu v pátek 23. března.

15.3.2018

Irští kacíři, nevěřící děti a poustevníci: knižní čtvrtek je tu

Velký knižní čtvrtek. Jen dnes a s patnáctkou dobrých knih napříč žánry i tématy a setkáním s autory.

15.3.2018

Martin Pechlát jako Faust. Zcela nový Faust

Kolik tvůrců nenechal spát Goethův Faust? Jak velká jsou pokušení současného divadla vyrovnat se s tímto mnohovrstevnatým dílem? Zdá se, že maximální a nekonečná… Ve zcela nové úpravě jej dnes a zítra uvede v premiéře ve Stavovském divadle pražské Národní divadlo.

15.3.2018

Catherine Deneuve na Febiofest nepřijede. Navštíví ho ale Charles Aznavour

Francouzská herečka Catherine Deneuve zrušila z vážných zdravotních důvodů svou pražskou návštěvu na Mezinárodním filmovém festivalu Praha – Febiofest. Na festival ovšem dorazí francouzsko-arménský šansoniér, skladatel a herec Charles Aznavour, který převezme cenu Kristián.

15.3.2018

Rekordní Vojtkův Obraz pravdy vytvořilo 601 lidí. Včetně jedné Vietnamky

Barevné vlnovky, rovné čáry a kruhy obklopené stovkami podpisů tvoří dohromady dílo, které vznikalo více než rok v břeclavské Galerii 99 manželů Antonína a Jitky Vojtkových. Tah štětcem při jeho tvorbě udělalo celkem 601 lidí. I díky tomu se Obraz pravdy, jak mu říkají, dostal do zápisu České knihy rekordů. „Nic podobného jsem doposud ještě nikde v republice neviděl,“ zmínil komisař z agentury Dobrý den, který rekord zapsal, David Rafaj.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT