Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

13.3.2018

Do Síně slávy českého designu vstoupí sklář Václav Cigler

Do Síně slávy českého designu letos vstoupí sklář, umělec, designér a pedagog Václav Cigler. Ocenění, které každoročně vyzdvihuje celoživotní přínos oboru, dostane při předávání cen Czech Grand Design 27. března. ČTK o tom dnes za pořadatele ceny informovala Barbora Švehlová.

13.3.2018

Rapl řádí na severu. Filmaři natáčejí další díly populárního seriálu

Druhou sérii oblíbeného televizního seriálu Rapl v těchto dnech filmaři natáčejí v Ústeckém kraji.

13.3.2018

Krajiny času Pravoslava Sováka. Objevený český umělec na Kampě

Jeho díla znají světové galerie jako vídeňská Albertina nebo Muzeum moderního umění v New Yorku, u nás je ale Pravoslav Sovák prakticky neznámý. Díky Muzeu Kampa se to může změnit.  

12.3.2018

Výstava fotografií Olgy Havlové je k vidění v Prachaticích

Výstava fotografií „Olga Havlová a Výbor dobré vůle“ byla otevřena v Prachaticích v Domu Křižovatka u parku ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským.

12.3.2018

Moderátor Kazma Kazmitch: Laťku se snažíme stále posouvat

/ROZHOVOR/ Moderátora, producenta, a recesistu Kamila Bartoška zná asi celá republika jako Kazmu Kazmitche. Pod tímto pseudonymem se skrývá muž, který svými husarskými kousky umí šokovat společnost. Důkazem je jeho pořad One Man Show, jenž vysílá internetová televize Stream.cz.

12.3.2018

Čeští lvi skončili v dobrých rukou. Večer se nesl ve znamení žen

Bába z ledu. To je vítěz sobotního večera v Rudolfinu, kde se udílely akademické ceny.

12.3.2018

Sopranistka Maida Hundeling: Miluji život a užívám si ho

/ROZHOVOR/ Nominaci na prestižní Cenu Thálie 2017 obdrželo z profesionálních divadelních scén Moravskoslezského kraje pět umělců Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě.

11.3.2018

Bába z ledu učí radovat se ze života, říká oceněná Zuzana Kronerová

/ROZHOVOR/ Český lev za otužování v ledové vodě a skvělý výkon v titulní roli. Pro Zuzanu Kronerovou je to už druhá soška od české akademie.

11.3.2018

Činohra Národního divadla připravuje Goethova Fausta

Novou úpravu Goethovy dramatické básně Faust, nejobtížnější, nehratelné a komplikované, uvede v premiéře 15. března Národní divadlo. Na jevišti Stavovského divadla se představí v režii Jana Friče v titulní roli Martin Pechlát. Mefistofelem bude Saša Rašilov a Markétou Veronika Lazorčáková. Režisér na úpravě pracoval s dramaturgy Martou Ljubkovou a Janem Tošovským, oznámila ČTK mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.

11.3.2018

V Praze vznikne muzeum o československých legionářích

V sídle Československé obce legionářské (ČsOL) v Praze by se letos mělo otevřít legionářské muzeum. Připomínat bude československé legie z období první světové války. Umístěno v něm bude i třeba badatelské centrum. ČTK to řekli tajemník ČsOL Milan Mojžíš a tajemník projektu Legie 100 Jiří Charfreitag.

11.3.2018

Dan Bárta vystoupí v Chebu, představí i novinky

Dan Bárta se vrací do Chebu. V Kulturním centru Svoboda vystoupí v pátek 30. března od 19 hodin. A opět se svou kapelou Illustratosphere.

11.3.2018

Milionovou cenu překročila v pražské aukci díla Sutnara a Krajce

Milionovou cenu překročila v pražské dražbě Venuše z roku 1963 od malíře a designéra Ladislava Sutnara. Jeden ze Sutnarových nejranějších akrylů se včetně dvacetiprocentní aukční přirážky prodal za 1,02 milionu korun. Na tuto cenu se dostala z vyvolávacích 750 tisíc korun.

10.3.2018

Českého lva ovládl film Bába z ledu. Zazněla i kritika Miloše Zemana

/FOTOGALERIE/ Pražské Rudolfinum tleskalo Bábě z ledu. Snímek režiséra Bohdana Slámy získal celkem šest Českých lvů včetně toho pro nejlepší film. Sošku za hlavní roli si odnesli i Zuzana Kronerová a Pavel Nový. Výroční české filmové ceny však měly i politický nádech. Mnoho přítomných umělců se postavilo za Českou televizi, na kterou v posledních měsících útočil prezident Miloš Zeman. Naposledy ve čtvrtek při svém inauguračním projevu.

10.3.2018

Režisér Jaroslav Hanuš nemá rád esemesky a raději mluví

/ROZHOVOR/ Režisér Jaroslav Hanuš je už čtyři roky zastupitelem Čerčan. A také jejich radním. Nemá sice striktně dáno, že je radním pro kulturu, ale právě kulturou se zabývá celý profesní život. A tak se po zvolení vrhl do poklidné „hladiny malého čerčanského rybníčku“ a vyvolal v něm pořádné kulturní vlnobití.

10.3.2018

Ani pervitin, ani marihuana. Drogou 21. století je cukr

/ROZHOVOR/ „Strojvůdce“ drogového vlaku Pavel Tůma v rozhovoru vyprávěl, jaké impulzy ho vedly k vytvoření naučného interaktivního projektu pro školáky, a také o legálních drogách, které nás ohrožují stejně jako ty nelegální.

10.3.2018

Rokoko uvede premiéru Dostojovského Idiota

Pražské Divadlo Rokoko v sobotu večer uvede v premiéře dramatizaci slavného románu Fjodora Michajloviče Dostojevského Idiot. Režisérem inscenace je Pavel Khek. V hlavní roli knížete Myškina se představí Aleš Bílík, roli Rogožina ztvární Jiří Hána.

10.3.2018

Komu dát lva? Český film je i nadále v nesnázích

Český lev je tu. Je mu pětadvacet, ale lze tušit, že stejně jako filmoví kritici má těžkou hlavu. Vybrat z bídy loňské produkce laureáty výročních cen určitě nebylo lehké. Už dnes večer zjistíme, jak to dopadlo. 136 hlasujících akademiků vybíralo z 25 hraných a animovaných filmů a 26 dokumentů.

10.3.2018

Humpolec dnes čeká již sedmá PechaKucha Night

Celkem jedenáct prezentací, každá o rozsahu dvaceti snímků. Na každý snímek pak časový limit dvacet sekund. Takový je plán večera 10. března v Humpolci, kde startuje letošní první PechaKucha Night.

10.3.2018

Dasha bude hlavním hostem na reprezentačních dvacetinách

Začínal opravdu skromně, dnes je respektovanou událostí, na níž lze potkat zajímavé osobnosti z muzikantské branže. V sobotu 10. března se v žirovnické sokolovně uskuteční jubilejní 20. reprezentační Muzikantský ples.

10.3.2018

Anifilm má jasno. V Třeboni uvidíme i oscarové adepty

První květnový týden vtrhnou do Třeboně opět staří známí. Animovaní, kreslení i klipoví. Organizátoři Anifilmu už mají krom jiného kompletní hlavní soutěž.

10.3.2018

Školáci okusí život feťáka v protidrogovém vlaku

/FOTOGALERIE/ Zhruba 57 tisíc žáků v České republice, Slovensku, Polsku a Německu navštívilo Revolution train, který už třetím rokem zábavnou formou dělá protidrogovou osvětu.

AKTUALIZOVÁNO
10.3.2018

V Žebříku uspěl Michal Hrůza i skupina Mydy Rabycad

V pátek večer byly v DEPO2015 v Plzni vyhlášeny výsledky Žebříku, ankety magazínu iReport.

9.3.2018

Mánička slaví osmaosmdesáté narozeniny, ona i Hurvínek mají nové hlasy

Letos, kdy si připomínáme osmičková výročí, se dvou za sebou jdoucích osmiček dožívá nerozlučná Hurvínkova kamarádka Mánička. Oba, stejně jako pan Spejbl, dnes k divákům promlouvají hlasy nové, již čtvrté generace interpretů, jimiž jsou Marie Šimsová a Ondřej Lážnovský.

8.3.2018

OBRAZEM: Legendární skupina Kelly Family rozproudila pražskou O2 arenu

V pražské O2 areně dnes vystoupila skupina The Kelly Family. Slavná rodinná formace, kterou tvoří Angelo, Joey, Jimmy, John, Patricia a Kathy, zde zahrála své největší hity i novinky z právě vydaného alba.    

8.3.2018

Rockeři ze Supertramp i Status Quo vystoupí se symfonickým orchestrem

Světová show Rock Meets Classic představí hned několik super hvězd rockové scény, jejichž nejznámější rockové skladby zazní v aranžmá pro velký symfonický orchestr. Fanoušci se mohou těšit na hudebníky ze Status Quo, Gotthard, Supertramp nebo The Hooters.

8.3.2018

Tátova volha jede odnikud nikam

Road movie, jež tak trochu neví, co se sebou. To je Tátova volha, u které chyběl dramaturg a kterou si pro sebe uhrály aspoň hlavní herečky.  

8.3.2018

Divadlení! V Lounech dnes začíná tradiční přehlídka ochotníků

Během tří dnů se na podiu Vrchlického divadla vystřídá celkem osm ochotnických souborů. V neděli zazní verdikt poroty.

7.3.2018

Filmaři hledají komparzisty do seriálu Policie Modrava

Chcete si zahrát v oblíbeném seriálu Policie Modrava? Máte šanci.

7.3.2018

Zemřel herec a dabér Vlastimil Bedrna. Svůj hlas propůjčil postavě Homera

Herec a dabér Vlastimil Bedrna zemřel ve věku 89 let, informovala o tom Česká televize. Bedrna zažil nejslavnější éru pražského divadla Rokoko, které spoluzakládal, byl také vyhledávaným dabérem, získal i Cenu Františka Filipovského. Dabingem se nejvíce proslavil v seriálu Simpsonovi, kde po dvanáct sezon namlouval postavu otce Homera.

7.3.2018

Citron vyzval Tublatanku k souboji

Citron a Tublatanka rockové kapely, které se na jevištích potkávaly zejména v 80. letech, vyrážejí na společné české a slovenské turné Souboj rebelů. Fanouškům přivezou i novou píseň jak jinak, než v podání Ládi Křížka a Maťa Ďurindy.

7.3.2018

FOTOGALERIE: Hanák střídá na Žebříku partnerky

Herečka Jitka Schneiderová je čtvrtou partnerkou, s níž bude Tomáš Hanák moderovat slavnostní vyhlášení ankety Žebřík.

7.3.2018

Febiofest ozdobí Kráska dne. Catherine Deneuveová

Noblesní dárek k pětadvacetinám. Ten si dá letošní Febiofest, na jehož zahájení dorazí francouzská herecká legenda Catherine Deneuveová.

6.3.2018

Kdo vyhraje Magnesii Literu? Dvě šance má Petra Soukupová

Sedmnáctý ročník literárních cen Magnesia Litera se nese v duchu letošních osmiček. Krom běžných cen proto dojde i na jakési pomyslné knihy roku napříč časem počínaje rokem 1918.

6.3.2018

Hororový klaun Matěj Břešťák: Vystupovat v cirkuse? Sním svůj dětský sen

/ROZHOVOR/ Student Matěj Břešťák z Mostu se spojil s cirkusem, který ve dne baví děti a večer děsí dospělé. V rozhovoru pro Deník reagoval i na hlasy, které vnímají drezuru zvířat jako týrání.

6.3.2018

Vilém Veverka: Nahrávání bylo cosi hraničního, po psychické i fyzické stránce

Renomovaný český hobojista, ve svém volném čase i fotograf a horolezec, Vilém Veverka připravil pro posluchače další lahůdku. Spolu s mezinárodně oceňovaným souborem Ensemble Berlin-Prag představí živě nedávno vydanou nahrávku šesti sonát pro dva hoboje, fagot a basso continuo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů období vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky. Stane se tak 7. března v rámci exkluzivního koncertu v pražské Novoměstské radnici.

6.3.2018

Oscar: střídmě i bujaře. A bez překvapení

Dlouhé čekání a během pár hodin je po všem. Jako vždy. 90. ročník Oscarů dostál své jubilejní slávě, vítězové dospávají dlouhou noc, poražení nejspíš také.

5.3.2018

Praha přivítá dirigenta Gergijeva a orchestr Mariinského divadla

Do Prahy přijede uznávaný ruský dirigent Valerij Gergijev, ve Smetanově síni pražského Obecního domu bude 23. března řídit Symfonický orchestr Mariinského divadla z Petrohradu. Přední hudební těleso, jehož je ředitelem, nabídne díla Clauda Debussyho, Igora Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského. Pražský koncert je součástí turné Orchestru Mariinského divadla po světových koncertních sálech. Za pořádající agenturu Panart o tom informovala Táťána Čechovská.

5.3.2018

Herečka Pavla Beretová: Někdy mi přijdou úžasní snad všichni muži

/ROZHOVOR/ Koncem loňského roku uhranula publikum i kritiky drzá a nespoutaná Maryša v režii Jana Mikuláška. Není divu, sama její představitelka Pavla Beretová má v sobě divokost a upřímnost, která je v době unylých a zaměnitelných krasavic nesmírně osvěžující.

5.3.2018

Zemřel kameraman a režisér ČT Jakub Nosek. V nedožitých 80 letech

V nedožitých osmdesáti letech zemřel po dlouhé nemoci ve čtvrtek 1. března dlouholetý kameraman a režisér brněnského studia České televize Jakub Nosek. O jeho úmrtí informovali v pondělí pracovníci brněnského magistrátu na webových stránkách.

5.3.2018

Oscary ovládla Tvář vody, příběh o vztahu němé uklízečky a obojživelníka

Snímek mexického režiséra Guillerma del Tora Tvář vody získal cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film. Příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření v tajném vládním zařízení byl nominován ve 13 kategoriích, z nichž v sošku Oscara proměnil čtyři.

AKTUALIZOVÁNO
5.3.2018

Zemřel Jef Kratochvíl, fotograf dohody o rozpadu Československa

Autor legendární fotografie zachycující dohodu o rozdělení Československa Jef Kratochvíl v noci na pondělí zemřel.

4.3.2018

Slovník roku psalo dvě stě lidí. Obsahuje také nahrávky domácích nářečí

Nejlepším slovníkem roku 2018 je Nový encyklopedický slovník češtiny, na kterém spolupracovali odborníci Filozofické fakulty a Fakulty informatiky brněnské Masarykovy univerzity. Rozhodla o tom odborná porota Jednoty tlumočníků a překladatelů. Vítězné dílo vybírala z třiašedesáti titulů.

DOTYK.CZ
4.3.2018

Paganinimu jeho Pražané nerozuměli. Mysleli si, že se spolčil s ďáblem

„Cizí panáček pak na jeviště šel, hopsal podivně jak panští služebníci. Jako posedlý hrál, skákal, vyváděl – ještě ocas mít, měl bys ho za opici.“ Takhle si zpívali diváci po koncertě geniálního houslisty Niccola Paganiniho, který na počátku 19. století procestoval se svým uměním celou Evropu. Roku 1828 se dostal do Prahy - a jaké ponížení a ústrky tady zažil, o tom je následující příběh.

4.3.2018

Zemřel major Winchester ze seriálu M.A.S.H., herec David Ogden Stiers

/VIDEO/ Ve věku 75 zemřel herec a dabér David Ogden Stiers, nejvíce známý jako arogantní major Charles Winchester v televizním seriálu M.A.S.H. Úmrtí herce potvrdil na svém twitteru jeho agent. Stiers prý bojoval s rakovinou močového měchýře.

4.3.2018

OBRAZEM: Skupina Hentai Corporation rozjela novou šňůru koncertů

Hentai Corporation včera zahájil své jarní turné nazvané "Intracellular Pets nám spadla" v kutnohorském klubu Česká 1. Na úvod hudebního večera se nejprve představila skupina The Atavists, hrající ve stylu stoner rocku, která uvedla návštěvníky klubu patřičně do varu. Potom již patřilo pódium, a v případě zpěváka nejen pódium, skupině Hentai Corporation. 

3.3.2018

Oscarová noc se blíží. Čí jméno bude v obálce?

Už jen dva dny chybí do velké filmové události: Oscarů 2018. Na stránkách prestižní soutěže dobíhá tradiční odpočítávání, v noci z neděle na pondělí budou známi držitelé zlatých sošek, letos podevadesáté.

3.3.2018

Igor Bareš jako Miláček Célimare: Divadlo Na Fidlovačce uvádí novou frašku

Divadelní frašku, kterou dramatik Eugène Labiche a libretista Alfred Delacour napsali již v roce 1863, režíruje v úpravě dramaturga Tomáše Vůjtka Ivan Krejčí (dvojice z ostravského divadla Komorní scéna Aréna). Pro režiséra a hlavního představitele jde o vůbec první spolupráci.

3.3.2018

Zemřel Ota Filip, přední představitel české exilové literatury. Bylo mu 88 let

Ve věku nedožitých 88. let zemřel v Bavorsku spisovatel a publicista Ota Filip. Informovala o tom agentura DPA. Spisovatel žil od 70. let v Německu a k jeho nejznámějším dílům patří knihy Cesta k hřbitovu, Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy či jeho autobiografie. Byl považován za jednoho z nejvýznamějších představitelů české exilové literatury.

3.3.2018

Oheň a hněv už i v češtině. Kniha kritizující Donalda Trumpa vychází i u nás

Česky pod názvem Oheň a hněv vychází v těchto dnech kniha novináře Michaela Wolffa nevybíravě kritizující amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA vyšla počátkem ledna, kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně.

3.3.2018

Připravuje se desátá Noc kostelů, pro věřící i Nikodémova noc

V letošním roce se 25. května uskuteční již desátá Noc kostelů. Akce, která se těší velkému zájmu nejen věřících, má návštěvníkům netradičně a nenuceně přiblížit křesťanství a vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů. V minulých ročnících Noc kostelů přilákala až na půl milionu návštěvníků, loni se otevřely brány bezmála 1.500 chrámů, kaplí a modliteben.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT