Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

3.3.2018

Oscarová noc se blíží. Čí jméno bude v obálce?

Už jen dva dny chybí do velké filmové události: Oscarů 2018. Na stránkách prestižní soutěže dobíhá tradiční odpočítávání, v noci z neděle na pondělí budou známi držitelé zlatých sošek, letos podevadesáté.

3.3.2018

Igor Bareš jako Miláček Célimare: Divadlo Na Fidlovačce uvádí novou frašku

Divadelní frašku, kterou dramatik Eugène Labiche a libretista Alfred Delacour napsali již v roce 1863, režíruje v úpravě dramaturga Tomáše Vůjtka Ivan Krejčí (dvojice z ostravského divadla Komorní scéna Aréna). Pro režiséra a hlavního představitele jde o vůbec první spolupráci.

3.3.2018

Zemřel Ota Filip, přední představitel české exilové literatury. Bylo mu 88 let

Ve věku nedožitých 88. let zemřel v Bavorsku spisovatel a publicista Ota Filip. Informovala o tom agentura DPA. Spisovatel žil od 70. let v Německu a k jeho nejznámějším dílům patří knihy Cesta k hřbitovu, Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy či jeho autobiografie. Byl považován za jednoho z nejvýznamějších představitelů české exilové literatury.

3.3.2018

Oheň a hněv už i v češtině. Kniha kritizující Donalda Trumpa vychází i u nás

Česky pod názvem Oheň a hněv vychází v těchto dnech kniha novináře Michaela Wolffa nevybíravě kritizující amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA vyšla počátkem ledna, kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně.

3.3.2018

Připravuje se desátá Noc kostelů, pro věřící i Nikodémova noc

V letošním roce se 25. května uskuteční již desátá Noc kostelů. Akce, která se těší velkému zájmu nejen věřících, má návštěvníkům netradičně a nenuceně přiblížit křesťanství a vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů. V minulých ročnících Noc kostelů přilákala až na půl milionu návštěvníků, loni se otevřely brány bezmála 1.500 chrámů, kaplí a modliteben.

2.3.2018

Další hvězdou Metronomu budou legendární Massive Attack

Festival, který se již třetím rokem bude konat na Výstavišti v Holešovicích, zveřejnil další hvězdu.

2.3.2018

Herec Zdeněk Piškula: Seriál Lajna? Užil jsem si ho. Jiří Langmajer mi radil

Střední Čechy – Mladý Hrouzek. Dvě slova, která budou nadějného herce Zdeňka Piškulu provázet zřejmě už celý život. Právě on totiž ztvárnil jednu z hlavních postav hokejového seriálu Lajna, který výrazně oslovil sportovní příznivce v nedávné minulosti. Čím vším si při natáčení devatenáctiletý rodák z Prahy prošel? Jaký má vztah ke sportu? Nejen na to Zdeněk Piškula ochotně odpověděl v rozhovoru pro Deník.

2.3.2018

Valentovi čelí metanolové kauze, vznikají další osudy hrdinů První republiky

Horko téměř k zalknutí, v lehkém dýmovém oparu se pohybují divákům dobře známé postavy, buď popíjejí, nebo tančí… Ve studiu České televize na Kavčích horách se v tomto týdnu natáčela velká scéna z baru, která bude součástí třetí řady oblíbené rodinné ságy První republika.

2.3.2018

Honza Homola z Wohnoutů: O Everest už neusilujeme. Hudba je pro nás zábava

/ROZHOVOR/ Historicky třetí a také na dlouhou dobu poslední unplugged sezóna oblíbené české kapely Wohnout zavítá také do Mělníka, kde Wohnouti představí všechny své nejzásadnější hity v upravených akustických verzích. Potvrzeným hostem je například houslista Vojta Lavička.

2.3.2018

Recenze: Křehká dívčí vzpoura jménem Lady Bird

Nijak extra hezká, akné na tváři a trable s kluky. Rodiče válčí s penězi a existencí, Christine chce ale víc. A tak si aspoň říká Lady Bird.

1.3.2018

Galerie představuje originální nábytek a svítidla Lucie Koldové

Originální a inovativní podoby nábytku a svítidel představuje na své výstavě v Praze designérka a sklářská návrhářka Lucie Koldová. Instalaci s názvem Light Levels v galerii Kvalitář tvoří její křesla, pohovky a závěsná svítidla a navazuje na koncept simulovaného domu, který autorka nedávno představila na festivalu nábytku v Cologne v Kolíně nad Rýnem. 

1.3.2018

Kromě rodinné party vystoupí v březnu i Parov Stelar a Evanescence

Třetí měsíc roku 2018 je trošku chudší na velké zahraniční hvězdy. Jarní sezona se na plno rozjede až v dubnu.

1.3.2018

Kelly Family jsou zase rodina a míří i ku Praze

Pětadvacet nových Kellyových se narodilo během pauzy, která trvala od roku 2005 do roku 2017. Rodinná sestava Kelly Family loni ohlásila comeback a na svém evropském turné se 8. března zastaví i v Praze.

1.3.2018

Nová Atlantida v Národním divadle jako mixgril charakterů

Existuje lepší společenský řád, šťastný a blahobytný život pro všechny? Tuto otázku nastoluje projekt Jiřího Adámka Nová Atlantida. Na jevišti Nové scény Národního divadla má premiéru dnes a zítra.

1.3.2018

VIDEO: Dejte si adepty na České lvy

Chcete znát některé letošní adepty na České lvy? Na ceny akademie je v nejrůznějších kategoriích nominováno 15 filmů a většinu z nich můžete nyní vidět online na portálu DAFilms.cz.

1.3.2018

Chinaski hledají předkapelu mezi karlovarskými muzikanty

Karlovy Vary - Zahrát si před narvaným sálem a vidět zákulisí slavné kapely, to umožní Chinaski v rámci svého turné muzikantům z Karlovarska.

1.3.2018

Konec oprav Janáčkova divadla? Odklad o rok. Herci se vrátí ještě do staveniště

Místo letošního listopadu až září příštího roku. Nově opraveného Janáčkova divadla se lidé dočkají o téměř rok později, než bylo v plánu. Herci a hudebníci se do něj ale vrátí ještě před ukončením oprav.

1.3.2018

Berlinale v číslech. A český film na trhu

/VIDEO/ Mezinárodní filmový festival Berlinale skončil a sčítá čísla. Kromě rozdaných cen (kde uspěla i minoritní česká koprodukce Ne dotýkej se mě) je pozitivní zprávou fakt, že zájem návštěvníků o přehlídku stoupá.

28.2.2018

Karel Dobrý rozehraje vášně Urbanova Hastrmana stylově na jaře

/TRAILER/ Romance o zamilovaném hastrmanu. I tak lze chápat filmovou adaptaci stejnojmenného románu Miloše Urbana Hastrman, kterou nyní dokončil Ondřej Havelka. Může být chápán ale i jako mysteriozní příběh o poblázněném aristokratovi, říká režisér o svém prvním celovečerním filmu.

28.2.2018

V Karviné zahrajeme jediný letošní živý koncert doma, říká Richard Krajčo

/ROZHOVOR/ Letos v červnu přivítá Karviná aktuálně jednu z nejpopulárnějších českých skupin – Kryštof. V rámci oslav 25 let kapela loni dvakrát vyprodala strahovský stadion, letos chce svým fanouškům nabídnout komornější koncerty, ale na karvinském festivalu Dolański Gróm slibuje zpěvák Richard Krajčo „nejfestivalovější koncert, jaký kapela umí“.

28.2.2018

Učňové a čarodějové ve filmu

Temná magie. A zápas o to, zda si člověk ušpiní, nebo spasí duši. Věčný boj mezi mistrem a učněm. Na plátnech kin měl rozličné podoby.

28.2.2018

Brandon a spol. jsou zpět. Divadlo pod Palmovkou uvede novou inscenaci

Návratem do optimistických „devadesátek“ je nová inscenace pražského Divadla pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě! Její premiéra se uskuteční už dnes. Po úspěšných inscenacích Zamilovaný Shakespeare v režii Michala Langa a Shakespearovy hry Něco za něco v režii mezinárodně uznávaného Jana Klaty přichází nyní na jeviště autorská hra Tomáše Dianišky – člena souboru Divadla pod Palmovkou a hlavního organizátora i kmenového autora generační divadelní skupiny F. X. Kalby. 

28.2.2018

RECENZE: Přídavek Africa si s Toto zpívalo zaplněné Forum Karlín

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Téměř vyprodané Forum Karlín sledovalo legendu Toto. Zazněly její největší hity jako Africa, Hold the Line nebo Rosanna. Koncert si užilo cca 2300 fanoušků.

27.2.2018

V Praze zazní avantgardní symfonická díla Mortona Feldmana

Na koncertě 7. dubna v novém sále Centra pro soudobé umění DOX v Praze zazní symfonická díla uznávaného skladatele Mortona Feldmana. Avantgardní kompozice jednoho z nejvlivnějších skladatelů minulého století budou uvedeny v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Petra Kotíka. Sólových partů se ujmou newyorkský houslista Conrad Harris a belgický klavírista Daan Vandewalle.

27.2.2018

Hrál s Kukurou. Někdo létá balónem, já sbírám zážitky takto, říká učitel-herec

Málokterý školák se může pochlubit, že jeho učitel je k vidění na televizní obrazovce nebo ve filmu. Ať už v tak slavném jako je Bathory nebo v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Ti kunštátští můžou. Jejich učitel se co nevidět objeví i s Jurajem Kukurou v jednom z dílů seriálu Inspektor Max. „Je to jen štěk, hraji jednoho z vězňů. Natáčelo se v Brně ve staré továrně, z ní filmaři udělali věznici. Který díl to bude, ještě nevím,“ říká o nové roli Ladislav Dostál z Kunštátu.

27.2.2018

Hudební Žebřík oslaví čtvrt století třeba s Hrůzou

Plzeň - Slavnostní vyhlášení hudebních cen, které organizuje magazín iReport, bude v plzeňském DEPO2015 9. března.

27.2.2018

Na Hradě se otevře výstava vzácných dokumentů českých dějin

Na Pražském hradě dnes začne pro veřejnost výstava Labyrintem českých dějin, na které budou vystaveny originály unikátních dokumentů z moderní i dávné historie. Nejvzácnějším exponátem bude originál Vladislavova privilegia z roku 1158, což je nejstarší dochovaná listina dokládající existenci českého státu. Výstava potrvá do 1. července.

26.2.2018

Já a rytíř? Jsem spíš cynik, říká Jáchym Topol

Rytířem české kultury se – tak trochu proti své vůli – stal v neděli večer spisovatel Jáchym Topol. Rozšířil tak sešlost osobností, jež minsterstvo kultury každoročně oceňuje v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel.  

26.2.2018

Chrám z popela zdvižený: slavný kostel v Mostě se proměnil v kino

Plátno u oltáře, diváci u kazatelny. Nadšenci promítli ve slavném mosteckém chrámu zdarma první film o národní památce.

26.2.2018

Kupka jde znovu do prodeje. Padne rekordní suma za obraz českého malíře?

Obrazy Františka Kupky okupují čelních místa žebříčku nejdráže prodaných obrazů českých malířů. Rekordních 62 milionů korun za dílo Protihodnoty nyní může být překonáno čtveřicí Kupkových dalších prací, které nabídne londýnská aukční síň Christie’s.

26.2.2018

Na Hradě začne v úterý výstava vzácných dokumentů českých dějin

Na Pražském hradě v úterý začne výstava Labyrintem českých dějin, na které budou vystaveny originály unikátních dokumentů z moderní i dávné historie. Nejvzácnějším exponátem bude originál Vladislavova privilegia z roku 1158, což je nejstarší dochovaná listina dokládající existenci českého státu. Novinářům to dnes řekla autorka výstavy Emílie Benešová z Národního archivu. Výstava potrvá čtyři měsíce.

26.2.2018

Krásný hlas a ostré elektro. Fever Ray vystoupí v Karlíně

/VIDEO/ Po několika letech se čeští fanoušci kvalitní muziky dočkají koncertu Karin Elisabeth Dreijerové. Ta sem v minulosti zavítala jako polovina kultovního hudebně sourozeneckého dua The Knife, tentokrát ve Foru Karlín vystoupí se svým sólovým projektem Fever Ray.

25.2.2018

Ministr kultury ocení Dámu české kultury a Rytíře české kultury

V pražském Divadle na Vinohradech dnes udělí ministr kultury Ilja Šmíd čestné tituly Dáma, Rytíř a Mecenáš kultury. Slavnostní večer se uskuteční v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel. Resortní vyznamenání již obdrží tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí, či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni i zbavováni občanských práv a svobod v totalitních režimech.

25.2.2018

Výroční cenu Opery Plus dostala bývalá primabalerína ND Černá

Mimořádnou Výroční cenu portálu Opera Plus dostala někdejší primabalerína Národního divadla (ND) a nynější baletní mistryně jeho souboru Michaela Černá. Výroční ceny získali první sólisté Baletu ND v Praze Nikola Márová a Michal Štípa, ocenění za svoji společnou choreografii mají Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar a Marek Svobodník. Výroční ceny za nejlepší taneční výkony a choreografii v roce 2017 byly dnes předány na Nové scéně ND.

25.2.2018

Teď režírují především moje děti, říká herečka a držitelka Thálie Hřebíčková

/ROZHOVOR/ Naposledy s autorem těchto řádků mluvila, když cestovala po Transsibiřské magistrále. Psal se rok 2010. „To máte teda pamatováka, cesta byla nezapomenutelný zážitek.“ Herečka Petra Hřebíčková od té doby prošla velkou proměnou. Ačkoli je s dvěma syny mámou na plný úvazek, z branže úplně nevypadla.

25.2.2018

Zemřela indická herecká superstar Sridevi Kapoor. Bylo jí 54 let

/VIDEO/ V čtyřiapadesáti letech zemřela bollywoodská filmová hvězda Sridevi Kapoor. Herečka, která byla známá spíše jen svým křestním jménem Sridevi, skonala v Dubaji, kde byla s rodinou na svatbě svého synovce. Příčinou smrti byl pravděpodobně infarkt. S odkazem na vyjádření rodiny o tom informoval server BBC.

25.2.2018

One women show Evy Holubové tleskal zaplněný Dům kultury

„A dáme si víno, a francouzský, chateau Bzenec,“ zapíjela Eva Holubová alias Vendulka Vaníčková další náročný den. Pravidelné salvy smíchu vyvolávala v zaplněném uherskobrodském Domu kultury známá herečka svým One women show v divadelní hře Hvězda, která divákům představila jeden týden fiktivní seriálové hvězdy.

24.2.2018

Zlatého medvěda z Berlinale veze rumunský snímek Nedotýkej se mě

Zlatého medvěda pro nejlepší film 68. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale získal rumunský film Nedotýkej se mě, na jehož vzniku se podílela i česká produkce. Stříbrného medvěda za nejlepší režii si odnáší americký režisér Wes Anderson za animovaný film Psí ostrov.  

24.2.2018

Národní galerie mapuje knihou i výstavou vztah českých výtvarníků k Bretani

Národní galerie (NG) v Praze vydává knihu o českých umělcích v Bretani a o bretaňských námětech v jejich díle. Výpravná publikace doplní stejnojmennou výstavu „Bonjour, Monsieur Gauguin. Čeští umělci v Bretani 1850-1950", kterou NG uspořádá od 15. listopadu do 18. března příštího roku v paláci Kinských. Novináře o tom informovali zástupci NG.

24.2.2018

Spisovatelka Castillo: Zajímavých příběhů je dost. Záleží na úhlu pohledu

/ROZHOVOR/ Šlo o docela náhodné setkání. Poznaly se v čekárně u plastického chirurga a příběh, který si spisovatelka Zora Castillo žijící v Ivanovicích na Hané od ženy s popálenou polovinou obličeje vyslechla, vydal na knihu.

24.2.2018

Podmořská královna Issová. Kniha o vodních bytostech může pomoci nemocným

Klára Issová jako víla. Václav Noid Bárta jako drsný novodobý vodník. Připravovaná fantasy kniha Galateia Volání moře popisuje příběh mořských bytostí. Doplňují ji unikátní podvodní fotografie českých celebrit. Část financí z prodeje knížky dokonce půjde na podporu nemocných cystickou fibrózou.

24.2.2018

Planeta Česko: úchvatné dobrodružství přírody

/TRAILER/ Jako vzrušující prostředí, které si co do pestrosti a dobrodružnosti v ničem nezadá s exotickými krajinami, zobrazuje českou přírodu film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka. Snímek s komentářem namluveným hercem Kryštofem Hádkem je napínavou podívanou pro dospělé i děti, která díky nejmodernějším technologiím ukazuje fascinující příběhy více než čtyřiceti druhů zvířat.

24.2.2018

Berlinale končí. Kdo uloví medvěda?

Teroristé, uprchlíci, retro, portréty známých osobností i rodinné vztahy. A jeden psí animák. To je v kostce letošní hlavní soutěž na Berlinale, jejíž vítěze vyhlásí vedení festivalu už dnes večer.  

23.2.2018

Menzela ocenili na Berlinale. Cenu za něj převzal rakouský kolega Simonischek

Důstojný dárek k osmdesátinám. Ten dostal dnes v Berlíně na festivalu režisér Jiří Menzel, byť si pro něj kvůli své dlouhodobé hospitalizaci přijet nemohl. V zaplněném sále filmového paláce za něj cenu Berlinale Kamera převzal rakouský kolega Peter Simonischek, s nímž hraje český režisér ve filmu Tlumočník, před jehož slavnostní premiérou se ceremoniál odehrál.

23.2.2018

Streetdance, styl a emoce. Backstage přinese do českého filmu nový žánr

Na začátku června vstoupí do kin celovečerní snímek Backstage režisérky Andrey Sedláčkové. Autorka ceněného dramatu Fair Play přinese do českého filmu zcela nový žánr tanečního filmu. Vedle herců a příběhu v něm velkou roli mají rytmus, hudba a taneční choreografie. A přesvědčení, že s vášní můžeme dosáhnout toho, co chceme. Do kin vstoupí 7. června.

23.2.2018

John Steel z Animals: Z 60. let mám hezké vzpomínky, ale nežiju minulostí

/AUDIO/ House of the Rising Sun patří k největším hitům 60. let a je známější než většina písní Beatles. Skupina The Animals ji spolu s dalšími skladbami zahraje tuto sobotu v brněnském Sono Centru. V rozhovoru odpovídal zakládající člen a bubeník John Steel.

23.2.2018

Filmoví fanoušci se opět mohou podívat na festival v Cannes

Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset vylosovaných účastníků soutěže vyhraje cestu na Mezinárodní filmový festival v Cannes, který patří mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2018 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu.

23.2.2018

Menzel slaví 80. Ocení jej také Berlinale

Rovných osmdesát. Tolik je dnes režiséru Jiřímu Menzelovi, který získal Oscara a řadu dalších cen. Syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela měl to štěstí, že se, jak sám říká, narodil do slušné rodiny. Formovala ho zejména tatínkova úctyhodná knihovna. Štěstím bylo podle něj i to, že „jsem se nenarodil ani příliš brzy, ani pozdě“, jak píše v memoárech Rozmarná léta (2013).

23.2.2018

Fanoušci vypátrali, že v červenci přijedou Rolling Stones

Na zahraničním fanouškovském webu kapely Rolling Stones se objevil termín, kdy by legendární kapela mohla vystoupit na letišti v Letňanech.

22.2.2018

Votvírák přivítá Uhlíře, Farnou i Divokýho Billa

Chinaski, Tata bojs, Mig 21, Ewa Farna, Horkýže Slíže či Jaroslav Uhlíř. To jsou některé taháky už 12. ročníku hudebního festivalu Votvírák, který tradičně otevírá letní sezónu na milovickém letišti. Ten se letos uskuteční o víkendu 15. až 17. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT