Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

3.10.2018

Nejznámější čínská herečka krátila daně. Zaplatí pokutu tři miliardy korun

Slavná čínská herečka Fan Ping-ping, kterou evropští diváci znají především z filmových sérií X-men a Iron Man, dostala pokutu ve výši 883 milionů jüanů (asi 2,9 miliardy korun). Během posledních let totiž krátila daň z příjmu. Informovala o tom agentura Nová Čína.  

3.10.2018

Festival izraelského filmu už brzy v Praze. Nabídne filmy i pokrmy

Už podruhé představí Festival izraelského filmu KOLNOA novinky i starší snímky ze své domácí produkce. Od 10. do 14. října nabídne dvacítku filmů, přes 47 projekcí a doprovodný program.

3.10.2018

Tourfilm připomene sto let cestování. Dorazí i fotograf Robert Vano

Partnerskou zemí letošního ročníku Tourfilmu je Slovensko. Festival se koná v pátek 5. a sobotu 6. října v Karlových Varech.

3.10.2018

Martina Kociánová uvede v Ostravě Hudební příběhy

Ostravská rodačka, rozhlasová a televizní moderátorka a koncertní pěvkyně-sopranistka Martina Kociánová se ujme role moderátorky prvního z koncertů cyklu Janáčkovy filharmonie nazvaného Láska na první poslech.

3.10.2018

Rupperta a spol. čeká nová deska a turné

Monkey Business 26. října vydají novou desku Bad Time for Gentlemen. Už koncem září zahájili turné ve Zlíně. Desku pokřtí 4., 5. a 6. října v pražském Lucerna Music Baru. Nové album bude první deska, kterou Monkey Business nahrají se zpěvačkou Terezou Černochovou. Ta koncem roku 2016 nastálo nahradila Tonyu Graves.

3.10.2018

Provokatér Lars von Trier a jeho traumata. Nyní natočil svůj největší krvák

/TRAILER/ Svým Prolomit vlny doslova ohromil svět. Od té doby ušel Lars von Trier, skvělý vypravěč a mistr obrazových kompozic, dlouhou cestu. Na jejím konci je roztržitý, brutální zabiják Jack.

2.10.2018

Národní galerie má nového šéfa umění 19. století, stále hledá toho pro současné

Sbírku umění 19. století a klasické moderny Národní galerie v Praze (NGP) nově povede historik umění Otto M. Urban, dosavadní kurátor galerie. Nahradí švýcarského historika umění Mariuse Winzelera, který tuto pozici zastával od konce roku 2015.

2.10.2018

Nový český fotografický spolek 400ASA má světové ambice

Nově vzniklý fotografický spolek 400ASA má ambice výrazně přesahující hranice České republiky. Sdružení sedmi českých fotografů, kteří jsou současně dobrými přáteli, chce navázat na tradice české dokumentární fotografie. Jeho zakladateli jsou Jan Mihaliček, Tomki Němec, Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Martin Wágner a Antonín Kratochvíl.

2.10.2018

Výstava o komunistické policii: Strach a touha po výhodách lámaly charaktery

Na pražském náměstí Míru v úterý začíná výstava Paměť národa: Ano/Ne, která vypráví 12 příběhů z období komunismu ze šesti zemí Evropy. Představuje konfidenty komunistické tajné police i ty, kteří totalitní moci vzdorovali.

2.10.2018

Be2Can. Přehlídka festivalových filmů otevře zítra v Lucerně

Zloději. Vítězný film z letošního ročníku festivalu v Cannes otevře zítra v Lucerně přehlídku festivalových filmů z Berlína, Benátek a Cannes známou jako Be2Can.

2.10.2018

RECENZE: Domestik. Horor o jednom rozpadu

Co se stane, když sen se změní v posedlost. I o tom je Domestik, celovečerní debut Adama Sedláka, který vstoupil do kin.

2.10.2018

Masaryk se potká s Čapkem v méně známé vile slavného architekta Loose

V pražské Winternitzově vile, méně známé ze dvou pražských vil slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose, bude mít v úterý premiéru inscenace Masaryk - Čapek. Koná se v rámci oslav 100. výročí Československa a zachycuje fiktivní setkání obou předních zastánců demokracie a humanity během jednoho odpoledne a večera v březnu 1933.

2.10.2018

Život na útěku. To je nový motiv alba písničkáře Xindla X

/ROZHOVOR/ Čtrnáct skladeb s nezaměnitelným autorským rukopisem nabízí na své novince Sexy Exity písničkář Xindl X. Brzy ji představí na turné, které vyvrcholí třemi koncerty v pražském Lucerna Music Baru.

1.10.2018

Kapela Pískomil se vrací. A veze nový klip

Trenky Tour kapely Pískomil se znovu hlásí oslovo. Skupina zároveň představuje nový klip k roztancované skladbě z luk a polí nazvané Trenky. Koncertní premiéru si klip o dětském hledání stylu odbude na velkém podzimním turné, jímž kapela letos uzavře šestou koncertní sezónu. Klip, o němž tvůrci prohlašují, že rozhodně nemá politický nádech, připomíná prázdninovou atmosféru letní louky.

1.10.2018

Nejsme pupkem světa, říká režisér Dan Svátek

/ROZHOVOR/ Úspěšný filmař Dan Svátek je letos doslova na roztrhání. V červenci měl premiéru jeho celovečerní snímek Úsměvy smutných mužů, který se dočkal příznivého přijetí u diváků i kritiky. Nyní pro veřejnoprávní televizi natáčí další film Stockholmský syndrom. Zároveň je členem poroty v blížícím se Tourfilmu.

1.10.2018

Zemřel legendární šansoniér Charles Aznavour. Bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel francouzský šansoniér Charles Aznavour, jenž složil přes 1000 písní, hrál i ve filmu. Ještě letos v březnu koncertoval v Praze. Informoval o tom server BBC.

1.10.2018

Support Lesbiens v novém klipu Ocean vyjadřují emoce tancem

/VIDEO/ V okouzlujícím prostředí barokního sálu Colloredo-Mansfeldského paláce v Praze vznikal nový videoklip Support Lesbiens. Skupina ztvárnila myšlenku aktuálního singlu Ocean, který již začíná rezonovat v českých rádiích, prostřednictvím vzrušujících pohybů tanečního páru. Nové album Glow vychází 12. října u Universal Music.

1.10.2018

OBRAZEM: Svatováclavské slavnosti zpestřily sváteční den v Kutné Hoře

Dvacátý pátý ročník Svatováclavských slavností opanoval v pátek 28. září a v sobotu 29. září Kutnou Horu. Na pódiu se střídali kutnohorští umělci s místními kapelami. Zahrál Vinc Band, Vilémova Kapela či Ahoj moře. Nechybělo však ani Kůzle Hu.Sou, Pavel J. Ryba Band a Mr. Fish nebo Vesper. Potlesk fanoušků sklidilo také vystoupení zpěváka Pekaře. K tomu lidé popíjeli víno, chutnali dobroty a nakupovali na staročeském trhu.

1.10.2018

Oslava Jethro Tull. Ian Anderson vyrazí do Česka na turné

Ian Anderson - skladatel, hudebník, zakladatel a vůdčí osobnost světoznámé britské skupiny Jethro Tull - se příští rok vrátí do České republiky na tři koncerty oslavující padesáté výročí vzniku této legendární formace.

AKTUALIZOVÁNO
1.10.2018

Stalinův pomník ožil. Audiovizuální výstava ukazuje hrůzy totalitních období

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa byla v pondělí pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné zahájena audiovizuální expozice Paměť národa. Výstava se zaměřuje na totalitní období nacismu a komunismu a skládá se ze čtyř částí. 

1.10.2018

Co nejdál od civilizace! Filmů o lidech, kteří utíkají do přírody, přibývá

/VIDEO/ Abeceda mezi medvědy, filozofie pod hvězdami a náplň dne: přežít. I takto v jisté hyperbole lze chápat existenci lidí, kteří utekli před civilizací. Poslední roky pronikají i na filmové plátno.

30.9.2018

Tátova volha baví nejvíc, rozhodla porota festivalu komedie

Komedií roku je Tátova volha, diváky nejvíc rozesmáli „toužící muži“. Tak skončil v sobotu 40. ročník festivalu české filmové komedie v Novém městě nad Metují. Místní Kino 70 tleskalo vítězům z několika komedií, radost s nimi sdíleli Ivana Chýlková, Bolek POlívka či Milan Šteindler.

29.9.2018

Kytarista Kryštofů Hofmann vydal instrumentální album: Splnil jsem si sen

Kapela Kryštof si užívá mezidobí po letních Kempech a před podzimním akustickým turné, jeden z jejich členů – kytarista Evžen Hofmann – však má za sebou velký mezník ve svém profesním životě.   

29.9.2018

Hvězdy září v září. V neděli na Žofíně může ve víru tance zazářit každý

Podzimní plesová sezóna začíná. Že tanec není vaší nejsilnější stránkou? Nevadí. Nikdy není pozdě naučit se něco nového. V rámci tanečního odpoledne Hvězdy září v září proběhne v neděli na Žofíně mimo jiné i speciální skupinová výuka tance pro širokou veřejnost.

29.9.2018

Zlatý podraz. Film o lásce i basketbalu uvidíme koncem října

Zlatý podraz. Snímek Radima Špačka o lásce, přátelství i naději vstoupí do kin už 25. října. „Těsně před první klapkou jsem sezval všechny ty mladé herce, kteří představují basketbalový tým, do šatny, kde jsem jim řekl, že jim strašně moc věřím, že jsme na jedné lodi a že mě v tom nesmějí nechat samotného.

28.9.2018

Standa Hložek: Díky Amfoře jsem měl možnost setkat se s králem

Standa Hložek, to je zpěvák, ke kterému neodmyslitelně patří hity jako Holky z naší školky, Dajana, Můj čas, V pohodě a další. Umělec je zároveň skvělý vypravěč a veselý člověk. A přesně tak se nedávno předvedl v Kavárně Chotěboř při tradičním posezení u kávy.

27.9.2018

Čapkova vila se opět otevírá veřejnosti. Navštívit ji můžete ve státní svátek

Čapkova vila se opět na krátko zpřístupní veřejnosti. Domov jednoho z nejznámějších českých spisovatelů můžete navštívit v pátek 28. září nebo v pondělí 15. října. Městská část Praha 10 prohlídky pořádá především k výročí vzniku Československa.

27.9.2018

Za poznáním měst: startuje Den architektury

Festival Den architektury, který začíná 28. září, zpřístupní unikátní stavby a pomůže poznat města, ve kterých žijeme. Až do 4. října nabídne více než tři stovky akcí.

26.9.2018

Zemřel spisovatel a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar, bylo mu 70 let

Ve věku 70 let dnes po těžké nemoci zemřel propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Psal především literaturu faktu, napsal i několik prací science-fiction a několik desítek populárně naučných prací. V roce 1997 obdržel literární Cenu Egona Erwina Kische za knihu Smrt číhá mezi hvězdami.

26.9.2018

Chris Norman ze Smokie: Někdy mám pocit, že se EU chová jako malé dítě

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tehdejší frontman a hlas Smokie se vrací do Česka. Naposledy se tu představil na miniturné v roce 2012. Chris Norman vystoupí 4. října v Praze a 6. října Brně. V rozhovoru povídal, jak se změnil hudební byznys, jestli vyjedou na turné v původní sestavě a zda je pro brexit?!

26.9.2018

Mixéry, auta, filmy. Retro, věčné téma české populace

Starší ročníky se dojímají, mladší žasnou. Různá ohlédnutí nabízejí ke 100. výročí republiky i galerie.

26.9.2018

Vracející se Veselá vdova má vtip a švih

Nejznámější opereta Franze Lehára Veselá vdova se opět chystá na jeviště. Tentokrát v koprodukci pražského Hudebního divadla Karlín a Divadla J. K. Tyla v Plzni.

26.9.2018

Hurá dovnitř! Den architektury o víkendu otevře Pražanům známé i neznámé skvosty

V Praze se otevřou desítky budov, na programu jsou i vycházky nebo plavba parníkem. Festival letos představí architekturu první republiky.

25.9.2018

Zemřel herec Milan Šimáček známý z Černých baronů a Tankového praporu

Do hereckého nebe odešel ve věku 56 let Milan Šimáček, který se do podvědomí diváků dostal především rolemi ve filmech Černí baroni a Tankový prapor. O úmrtí informoval server Blesk.cz. Šimáček měl prohrát boj s rakovinou jater.

25.9.2018

Pražské orgie vypukly

Režisérka Irena Pavlásková začala natáčet Pražské orgie, k nimž napsala scénář podle slavné knihy na jaře zesnulého Philipa Rotha. V hlavních rolích se objeví uznávaný kanadský herec Jonas Chernick a držitelka herecké ceny z Benátek Ksenia Rappoport.

24.9.2018

Kyliánovy choreografie v baletu ND oslaví výročí vzniku ČSR a svobodu tvorby

Balet Národního divadla připomene 100. výročí vzniku Československa inscenací Kylián - Mosty času. První premiéra začínající sezony je koncipovaná jako oslava okamžiku, který byl bodem zvratu v českých dějinách a dodnes je symbolem svobody a demokracie.

AKTUALIZOVÁNO
24.9.2018

Legendární Metallica se příští rok vrátí do Evropy. V srpnu vystoupí i v Praze

Po beznadějně vyprodaném dubnovém koncertu v O2 areně si čeští metaloví fanoušci užijí 18. srpna koncert pod širým nebem. I tentokrát dostanou aktuální desku  Hardwired … to Self-Destruct jako MP3 nebo nosič. Čeká je i další překvapení.

24.9.2018

Peter Bič Projekt spojil síly se zpěvačkou Viktorií

Peter Bič má za sebou celkem pestrou hudební kariéru. Poté, co odešel z kapely IMT Smile, si založil svoji vlastní. Pod názvem Peter Bič Projekt s ní nyní sklízí úspěchy nejen doma, na Slovensku. 

24.9.2018

V Liberci se má točit seriál o drogové mafii. Tvůrci od města žádají tři miliony

Filmaři si v posledních dnech v Liberci podávají dveře. Kromě amerického velkofilmu s pracovním názvem Bosco se tu objevil také štáb české pohádky Hodinářův učeň. A zájem o natáčení ve městě už má další štáb: točit by zde chtěl šestidílnou krimisérii Nelegál. Svůj pobyt ve městě ale podmiňuje třímilionovým příspěvkem z městského rozpočtu. Informoval o tom primátor Tibor Batthyány.

24.9.2018

Mystično v Labyrintu je mi blízké, říká Radomír Švec

Aktuálně třetí řada sedmidílného Labyrintu režiséra Jiřího Stracha dnes vstoupí do své poloviny. Napínavá je už od prvních minut.  

24.9.2018

Česká televize připomene výročí mnichovské dohody

Po únoru 1948 a srpnu 1968 připomene Česká televize další historický milník podepsání mnichovské dohody, která změnila hranice a ukončila období první republiky. Výročí se bude věnovat v tematických dokumentech, hrané tvorbě i v rámci speciálního internetového projektu Toto století (www.toto100leti.cz).  

23.9.2018

Sever Čech si oblíbili filmaři. Horní Řasnice ožila pohádkou Hodinářův učeň

/FOTOGALERIE/ Krásná nevěsta, pyšný ženich, natěšení svatebčané. Slavnostní chvíli ovšem naruší pes nesoucí tajemný vzkaz. Vzápětí už rozpačitý nastávající manžel drží v rukou kytici a jeho milá prchá z kostela…

23.9.2018

O Reynka byla rvačka. Grafika Pieta s růžemi se vydražila za půl milionu korun

Z 80 tisíc až na 504 tisíc korun. Na tolik se vyšplhala finální cena za grafiku Bohuslava Reynka Pieta s růžemi, o niž se strhla největší bitva při aukci Dorothea tento víkend v Praze.

23.9.2018

Osm koncertů festivalu? Mám sen, ještě zámeček Pohansko, říká Partyka

/ROZHOVOR/ Devět nádherných míst. Osm festivalových koncertů. Jeden dětský. A desítky hudebníků. Za dveřmi je Lednicko/valtický hudební festival. Housle vezme do ruky také umělecký ředitel a dramaturg festivalu Jiří Partyka. Snoubení historie a klasické hudby je podle něj něco, co k regionu patří, a dlouhá léta mu chybělo. „Táhne mě to na Břeclavsko jak magnet,“ říká břeclavský rodák v rozhovoru.

23.9.2018

Stávají se z nás ryby. Muzikáloví herci si vyzkoušeli natáčení pod hladinou

Pro letošní rok připravilo divadlo Semafor nový český muzikál pro celou rodinu Alice, Alenka a voda živá. Po premiéře 6. září se do konce roku odehrají pouze čtyři představení. Výjimečný divadelní projekt si zaslouží i mimořádnou multimediální projekci, a proto se kvůli ní protagonisté představení ponořili pod vodní hladinu…

22.9.2018

Elegantní móda z časů první republiky. Podívejte se

Módní přehlídka oděvů z období první republiky byla součástí programu dvoudenních víkendových oslav stého výročí republiky v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.

22.9.2018

Toužící muži jsou banální. Vyčnívá pouze Anna Polívková

/TRAILER/ Po čem muži touží? Prý být někdy v ženském těle. Hraje si na to česká komedie stejnojmenného názvu, na niž by se chtělo diváku záhy zapomenout. Nebýt Anny Polívkové.

22.9.2018

Novinky brněnských divadel: Hry Bystrouška i Klíště

Pohnuté osudy mima Jeana Deburaua nebo spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, kolotoč intrik a her s city mezi markýzou de Merteuil a vikomtem de Valmontem či nová verze pašijového příběhu o Marii. To vše nabídnou programy brněnských divadel v příští sezoně. Po rekonstrukci se také znovuotevře Janáčkovo divadlo.

22.9.2018

Zemřel malíř Libor Vojkůvka, umělci bylo 71 let

V noci na sobotu zemřel malíř Libor Vojkůvka, který žil a tvořil ve Šternberku. Jednasedmdesátiletý umělec pracující na bázi naivního malířství, byl také vášnivým cestovatelem a entomologem. Věnoval se i fotografii a oblíbený byl rovněž jako bavič

22.9.2018

Proč si neudělat radost? Bittová, Dusilová a Načeva plánují turné

/ROZHOVOR/ Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva. První dámy české alternativy. Tři grácie, které se chystají na turné s výmluvným názvem: Spolu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT