Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

10.8.2018

Zemřel překladatel Shakespeara i muzikálu Vlasy. Jiřímu Joskovi bylo 68 let

Po těžké nemoci zemřel dnes ráno překladatel, režisér a nakladatel Jiří Josek. Bylo mu 68 let. Oznámila to jeho dcera Zuzana Josková. Josek překládal z angličtiny a věnoval se dílu Williama Shakespeara. Vlastnil a provozoval nakladatelství Romeo, kde vlastní převody slavného dramatika vydával.

10.8.2018

Kdo zabil Miss Hanoi? Velká šance pro vietnamskou herečku

S dráždivým titulem Miss Hanoi vstupuje do kin krimi Zdeňka Viktory, v níž netypická dvojice Ha Thanh a David Novotný rozkrývá zákulisí vraždy mladé vietnamské dívky v pohraničním městečku.

10.8.2018

The Watcher. Ten, kdo vidí sebe i ostatní bez signálu, wifi a internetu

Přední český soubor současného tance 420PEOPLE a doma i v zahraničí oceňovaná kapela Please the Trees dosáhly dalšího milníku. Je jím nová inscenace The Watcher, kterou uvedou v Divadle La Fabrika v Praze-Holešovicích. Premiéra je na programu 11. září, reprízy následují 12., 26. a 27. září, 28. a 29. října a 5. listopadu.

9.8.2018

Na Veveří lidé zjistí, co je známka punku. Zahrají Rybičky 48, Klus či Jelen

Písničky od známých českých i slovenských interpretů rozpumpují publikum na brněnském hradě Veveří. Čtrnáctý ročník letního kulturního festivalu Hrady CZ odstartuje v pátek.

9.8.2018

Překladatel Shakespeara Martin Hilský: Miluju les, je to taková živá katedrála

/ROZHOVOR/ Profesor Martin Hilský patří k předním českým překladatelům a shakespearologům, který je známý tím, že jako první přeložil do českého jazyka celé dílo Williama Shakespeara.

9.8.2018

Tomáše Kluse s filharmonií si přišlo poslechnout přes dva a půl tisíce lidí

Na středu 8. srpna budou velmi dlouho a jistě v tom nejlepším světle vzpomínat všichni, kdo si oblíbili písničky Tomáše Kluse. Vstupenek na jeho projekt Tomáš Klus Symphonic se ve Valči na Třebíčsku prodalo 2600 kusů.

9.8.2018

Létofest slibuje dobrou muziku a jedinečnou vizuální show

Léto, to je slunce, vychlazené pivo a hudební festivaly. Pokud patříte k fanouškům českých hudebníků, rozhodně byste si neměli nechat ujít letošní ročník Létofestu. Kapelami a zpěváky nabitý festival vás provede tím nejlepším z československé rockové a popové produkce, a to na území zbývajících pěti krajských měst.

9.8.2018

Ikonu gospelu Whitney Houston zabily drogy

Americká zpěvačka a herečka by dnes oslavila 55. narozeniny. Zemřela předčasně ve věku 48 let. Našli ji ve vaně. Příčinou smrti byl srdeční záchvat, který způsobilo nadměrné užívání drog.

9.8.2018

Whitney v kině: Fakta o jednom pádu

Nešťastná souhra okolností a osobní zátěž, jakou stěží mohla unést. I tak by se dal popsat smutný osud zpěvačky Whitney Houston, jež by se dnes dožila pětapadesáti let.

9.8.2018

Podzim na Nově: Ordinace, Dáma a Král či Tvář

Pokračování známých seriálů i řada novinek. To bude podzim televize Nova. Těšit se můžeme například na lifestylový magazín Život ve hvězdách.

9.8.2018

Srpnovou okupaci připomenou videa, výstavy nebo koncerty

Josef Koudelka, rozhlasová okupace minutu po minutě i jevištní reportáž. Nejen to se chystá k pietě 21. srpna 1968. 

8.8.2018

Zvířata jinak než v cirkuse. Artisté, klauni i tanečníci rozdovádí Letní Letnou

O zahájení 15. ročníku Letní Letné se postará velkolepý narozeninový open air v podobě představení De Nova Stella neboli Nová hvězda, které je inspirováno dílem astronoma Tycha de Braheho. Pod vedením amerického režiséra Daniela Gulka, jenž je s festivalem spojený od jeho začátků, v něm ukáže své schopnosti šestatřicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí. Představení bude uvedeno dvakrát, a to ve středu 15. a ve čtvrtek 16. srpna, vstup je zdarma.

8.8.2018

Už jen jedna premiéra. Robert Redford pověsil film na hřebík

Jsem unavený hraním, končím. Tak se včera vyslovil herec Robert Redford před médii, měsíc před premiérou svého posledního filmu The Old Man & The Gun, kde hraje reálnou postavu lupiče Forresta Tuckera. Charismatický herec se rozhodl po šedesáti letech ukončit svou kariéru. Zářil ve filmech jako Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz nebo Velký Gatsby.  

7.8.2018

Národní muzeum odhalí novou fasádu, na výročí sovětské okupace bude projekce

V polovině srpna lidé uvidí opravenou fasádu historické budovy Národního muzea. První budou odstraněny zbytky lešení do Václavského náměstí. Na výroční den okupace Československa 21. srpna pak fasádu ozdobí videomapping. Uvnitř budovy finišují práce restaurátorů, malířů, pokládají se parkety, prosklená zastřešení Pantheonu či dvoran, protože do provizorního otevření budovy zbývá dva a půl měsíce.

7.8.2018

Kouzelníci a jejich světy na plátně

Co to vlastně je, co nás tak dráždí na kouzelnících? Možná iluze, že svět je vrstevnatější, než tušíme. Na plátně jsme jich potkali nepočítaně.

7.8.2018

Daniel Bambas jako Hermes aneb Bohové na jevišti

Antickým kabaretem Smaragdová destička vyvrcholí 2. ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim, který se odehraje pod záštitou světově uznávané mezzosopranistky Dagmar Peckové ve dnech 26. srpna až 2. září. Roli Herma v něm ztvární letošní držitel Thálie, herec Daniel Bambas.

7.8.2018

Léto slovenských hvězd přiveze Milana Lasicu i Emílii Vášáryovou

Manželské i rodinné vztahy, úcta i nevěra, nekriticky milující matky a zoufalí synové. O tom všem vyprávějí hry, jež nabídne na sklonku léta přehlídka slovenských divadel.

6.8.2018

Unikátní výstava v ostravském Domě umění. K vidění budou díla ruských klasiků

/FOTOGALERIE/ Korovin, Repin, Šiškin, Vereščagin to jsou jména známých ruských výtvarných klasiků minulých století. Jejich díla si můžete prohlédnout v těchto dnech v ostravském Domě umění na výstavě nazvané Píseň duše, která určitě zpestří kulturní léto v moravskoslezské metropoli.

6.8.2018

Sopranistka Michaela Šrůmová: Při koncertě se musím krotit, abych udržela emoce

/ROZHOVOR/ - Na festival Petra Dvorského se vrací po třech letech, dokonce ve stejné sestavě. Koncert duchovní hudby v podání Michaely Šrůmové, Lucie Hilscherové a komorního orchestru Czech Virtuosi zaznamenal v roce 2015 natolik příznivý ohlas, že pořadatelé celý ansámbl pozvali v jubilejním 20. ročníku znovu. Vystoupí v jaroměřickém kostele sv. Markéty v úterý 7. srpna. Na otázky odpovídala sopranistka Michaela Šrůmová.

6.8.2018

Filmová škola: další šance i limity

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti bylo horko. Venku i v sálech. Devítidenní filmový žár ukončila až projekce filmu Jan Palach, při níž naopak mrzl úsměv na rtech.

6.8.2018

Poctivý komiksový horor pro teenagery

Komiksová nabídka na českém trhu se začíná žánrově pořádně rozšiřovat. Vedle klasických superhrdinských komiksů tu vycházejí také jiné knihy, které by mohly oslovit také trochu odlišné publikum. Patří k nim především hororové příběhy, k nimž se nově přidala kniha Pochmurný kraj.

6.8.2018

Finále staré hudby: italská vášeň i francouzská lehkost

Evropa galantní. Opera Francouze Andrého Campry, jíž tleskalo publikum před více než třemi sty lety, pozítří zakončí Letní slavnosti staré hudby.

6.8.2018

Hronov rozehrál 88. přehlídku amatérského divadla

/FOTOGALERIE/ Snem nocí svatojánské v podání hronovských ochotníků začal v pátek večer už 88. Jiráskův Hronov, nejstarší divadelní přehlídka amatérského divadla v Evropě a zřejmě i na světě.

5.8.2018

OBRAZEM: Historické slavnosti ve Zruči zakončil Petr Kolář

Na náměstí v Kutné Hoře se seřadil průvod a za bubnování tamborů se vydal na pochod do zámeckého parku. Moderátor Zdeněk Vrba z Nočního proudu Českého rozhlasu Dvojky přivítal hosty. Starostu Martina Hujera, poslankyni PČR Věru Kováčovou a Zdeňka Štefka, předsedu Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje. Ti krátce pohovořili a akci zahájili.

5.8.2018

Matěj Ruppert se svlékal na náměstí, show dovršili obři a ohňostroj

Hned po zahájení si návštěvníci letošní Porciunkule v Hostinném na Trutnovsku mohli užít žánrově rozmanité kapely.

5.8.2018

Zemřel legendární slovenský herec Stanislav Dančiak. Bylo mu 75 let

Známý slovenský herec Stanislav „Stano“ Dančiak, spoluzakladatel Divadla na Korze, zemřel ve věku 75 let. Muž, kterého zdravotní problémy trápily dlouhodobě, údajně naposledy vydechl ve spánku v jedné z bratislavských nemocnic.

5.8.2018

Davy fanoušků uvedl do varu Kabát i úmorné vedro. Ochladili se pod sprchou

/VIDEO, REPORTÁŽ/ Říká se: To nejlepší na konec. Rocková kapela Kabát uzavírá svým vystoupením festival Létofest v Brně. Sice o čtvrt hodiny později, než bylo v programu, o to větší měla ohlas.

5.8.2018

Rozhlasový Big Band Gustava Broma v Praze vystoupí s Lenkou Dusilovou

Rozhlasový Big Band Gustava Broma dnes vystoupí ve speciálním setu s Lenkou Dusilovou v Letenských sadech pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze. Mezi písněmi Dusilové upravenými pro big band zazní i skladba Brother, v níž se s ní jako host představí britský muzikant žijící v Česku Justin Lavash. 

5.8.2018

Tanec žen sklidil v Bařicích opět velké ovace

/ROZHOVOR/ Páté setkání nejen se seniory v Bařicích na Kroměřížsku opět překvapilo svým programem, o který se mimo dechové hudby Nedokoňanka postarali i sami místní. V úvodu své nadání představily děti, a to nejen tancem, zpěvem, hrou na trubku či heligonku, ale i hereckým výkonem.

EXKLUZIVNĚ
5.8.2018

Režisér Jan Kačer: Jsem vycpaný mamut. Zcela mimo pravidla

/ROZHOVOR/ Kde všude to vyjde? Praha a regionální mutace? Takže celonárodní ostuda, zhodnotil s příslovečným důvtipem Jan Kačer mou žádost o rozhovor… Ale nechť rozhodnou čtenáři. Úspěšný divadelní režisér i herec nové vlny filmů Evalda Schorma či Antonína Máši předloni oslavil osmdesátku.

4.8.2018

Komediální zrno jsem chytla od svého staršího bratra, říká Iva Janžurová

Drzá zrzka, mladá vdova, ale také ráčkující královna. Nejen takto si většina lidí vybaví Ivu Janžurovou, která si takřka za půl století filmové, ale i divadelní práce získala srdce nejednoho diváka.

4.8.2018

Robert Vano ukazuje homosexuální páry, které chtějí vstoupit do manželství

Na hlavním nádraží v Praze si mohou cestující prohlédnout 13 velkoformátových fotografií Roberta Vana, které zachycují gay a lesbické páry toužící po možnosti uzavřít manželství. V pondělí vpodvečer bude mít výstava s názvem Jedna láska, jedno manželství vernisáž, jíž se autor fotografií zúčastní. Putovní výstava do konce prosince projede celou zemi, uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech.

4.8.2018

Miss OK šla do plavek a pod sprchu. Krásnou Nelly jsme fotili na koupališti

/ROZHOVOR/ Šestnáctiletá Nelly Urbánková z olomouckého Gymnázia Čajkovského se jako vítězka středoškolské soutěže krásy Miss OK nechala nafotit pro Deník na koupacím biotopu v Litovli. 

4.8.2018

Výstava fotografií ve Staroměstské radnici připomíná srpnovou invazi

/FOTOGALERIE/ Výstava v Křížové chodbě a Rytířském sálu Staroměstské radnice v Praze připomíná přelomové okamžiky československých dějin od srpna 1968 do jara 1969. Snímky od 40 fotografů dokumentují vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968, demonstrace a další bezprostřední reakce obyvatel nebo pohřeb Jana Palacha. Výstava zachycující atmosféru Prahy a dalších velkých měst potrvá do 30. srpna.

4.8.2018

Galerie i Národní knihovna musejí víc chladit vzácné exponáty

Větší náklady na udržení stálého klimatu nutného pro přechovávání vzácných uměleckých děl bude mít po současných teplých dnech Národní galerie v Praze. Uvedla to mluvčí instituce Tereza Ježková. Národní galerie má mezi stovkami tisíc exponátů vzácná historická díla, která musejí mít stálé klima. Přehřívají se i depozitáře Národní knihovny, ta využívá ke chlazení vodu z Vltavy.

4.8.2018

Prima podzim: Tátové na tahu, Krejzovi či show 1 proti všem

Podzim na TV Prima bude opravdu prima, slibují její zástupci. Diváci této první české komerční stanice, která slaví pětadvacet let od úvodního vysílání, se mohou těšit na nové seriály, zábavu pro celou rodinu i novou porci gastronomie.

3.8.2018

Pozoruhodný projekt vrací slavné muzikály do letního kina

Nestárnoucí muzikály Moulin Rouge, Vlasy, Limonádový Joe i Zpívání v dešti nás baví už desítky let, ale stále se k nim rádi vracíme.

3.8.2018

Knihy Kische či Masaryka zdarma? Blíží se konec ochrany děl slavných autorů

Rok 2018 kromě kulatého výročí řady přelomových událostí českých dějin nabízí také 70. výročí úmrtí několika významných osobností tuzemské literatury. To znamená, že od příštího roku se na jejich díla již nebude vztahovat ochrana autorství a kdokoli je bude moci volně šířit ať už prostřednictvím klasických, nebo třeba elektronických knih. 

3.8.2018

V Mánesu začíná třídenní festival akvarelové tvorby

Mezinárodní festival akvarelové tvorby začne dnes dopoledne v pražské výstavní síni Mánes. Během tří dnů na něm bude vystaveno na 450 děl umělců ze 64 zemí. Součástí festivalu je i doprovodný program, kdy mohou návštěvníci sledovat ukázky tvorby malířů za hudebního doprovodu.

3.8.2018

Dance Divas vzpomenou na Houston i Jacksona

Světové hudební osobnosti Whitney Houston a Michaela Jacksona, kteří by letos v srpnu oslavili životní jubilea (ona pětapadesát a on šedesát), připomene pětatřicet účinkujících na velkolepém mejdanu Dance Divas. Vypukne 10. srpna u Křižíkovy fontány v Praze.

2.8.2018

Prima oslaví pětadvacáté narozeniny novými seriály i filmovými premiérami

Zábava pro celou rodinu, napětí, nová porce gastronomie i další inspirace pro domácí kutily. Televize Prima letos slaví pětadvacáté narozeniny. Kromě populárních pořadů a seriálů divákům představí i několik novinek. Těšte se na seriály Krejzovi a Tátové na tahu, show 1 PROTI VŠEM s Leošem Marešem a Liborem Boučkem, nebo nový pořad Ano, šéfová!

2.8.2018

Vystupovat v Liberci je pro Sebastiana vždy jiné. Z Benátské byl nadšený

/ROZHOVOR/ Jako každý rok vystupovali na Benátské! 2018 i představitelé liberecké hudební scény. Mezi nimi nesměl chybět ani mladý zpěvák Sebastian. 

2.8.2018

Warneři chtějí znovu oživit slavného mimozemšťana Alfa, píše Variety

Televizní a filmový produccent Warner Bros. začíná pracovat na nové podobě klasického sitcomu Alf. Uvedl to americký časopis Variety s odkazem na nejmenovaný zdroj.

2.8.2018

Festival Divadlo aneb To nejlepší z evropských jevišť

Výjimečné divadelní zážitky v podání evropských i domácích souborů nabídne v Plzni od 12. do 20. září již 26. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo.

AKTUALIZOVÁNO
2.8.2018

Zemřel herec Ilja Racek. Bylo mu 88 let

Ve věku 88 let zemřel herec Ilja Racek. Dlouho hrál v Divadle na Vinohradech, daboval, a ač antikomunista, proslavil se ve filmu rolí Julia Fučíka.

2.8.2018

Zpěvačka Marta Jandová střídá v Talentu Lucii Bílou

Tvůrčí tým pod vedením zkušeného režiséra Jeffa Minaříka má za sebou castingové víkendy, které probíhaly po celém Česku a na Slovensku, a měl tak možnost zhlédnout plejádu zajímavých soutěžních čísel. Příznivci show se mají bezpochyby na co těšit.

2.8.2018

Nová mise agenta Toma Cruise. Akční exhibice navážno

/TRAILER/ Do kin vstupuje již šesté pokračování série Mission: Impossible, která kdysi odstartovala v Praze.

1.8.2018

Drama Toman se představí poprvé ve Slavonicích

Filmové drama Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu člověka, který kšeftoval s osudy lidí, čeká slavnostní předpremiéra. Proběhne v rámci Letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest, kde ho už 2. srpna představí režisér Ondřej Trojan.

1.8.2018

Hudební festival Sziget: v Budapešti se chystá nekonečná party

Maďarský Sziget patří k nejlepším světovým festivalům. Navíc je spolu se slovenskou Pohodou nejčastějším cílem českých fanoušků hudby, když vyrážejí na zahraniční festivaly. Chcete tam vyrazit? Máte poslední šanci.

1.8.2018

Podzim s Českou televizí: Rédl, Labyrint i Zahradnictví

Pět nových seriálů a minisérií připravila pro své podzimní vysílání Česká televize. Diváci se mohou opět těšit i na oceňovanou zahraniční tvorbu a „nablýskanou“ show StarDance. Mezi českými novinkami se vyjímá čtyřdílná minisérie Rédl, v níž režisér Jan Hřebejk odkrývá pozadí podivného kriminálního případu z devadesátých let. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT