Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

12.10.2017

Panelstory v muzeu

Příběh paneláku v Praze, to je název exteriérové výstavy, která je nyní k vidění před Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v pražských Dejvicích. Seznamuje s historií a současností vybraných pražských sídlišť (Solidarita, Invalidovna, Ďáblice, Jižní Město, Jihozápadní Město, Nový Barrandov) a je volně přístupná až do 1. ledna 2018.

12.10.2017

OBRAZEM: Zrní křtili desku Jiskřící s orchestrem a ve velkém stylu

Praha /FOTOGALERIE/ - Kladenská kapela zrní zažila vůbec svůj největší koncert v historii. Forum Karlín se jim podařilo vyprodat a doprovodil je královehradecký orchestr.

12.10.2017

Divadlo Na Zábradlí otevře v novém 28. října

Divadla Na zábradlí otevře v novém ve státní svátek 28. října představením Velvet Havel, ověnčeným Cenami Divadelní kritiky. O den dříve se uskuteční den otevřených dveří, kdy si budou moci diváci prohlédnout všechny zrekonstruované prostory. Novináře o tom dnes informoval ředitel divadla Petr Štědroň. Divadelníci se do svých prostor vracejí po roční pauze. Přestavbou atria získalo divadlo dvoupodlažní foyer. Rekonstrukce se dotkla také diváckého traktu, kavárny, sociálních zařízení a šatny či výměny sedadel v hledišti.

12.10.2017

Östlundův dobře mířený políček

/TRAILER/ Čtverec. Prostor, kde platí rovnost. Matematicky vzato ano, ale v reálu? Leda v mysli bláhových kurátorů. Vypráví o tom stejnojmenný film Rubena Östlunda.

12.10.2017

Knižním bestsellerům vládnou ženy, které nenávidí mužský svět

Krimisérie Milénium, Dívka ve vlaku, Dřív než půjdu spát, Zmizelá a nejnověji Žena v okně. Co spojuje tyto bestsellery poslední doby? Všechny nabízejí netradiční hrdinku, která se v populární literatuře objevuje teprve v posledních letech.

12.10.2017

Signal. Světelná show už dnes večer rozzáří Prahu

Signal festival startuje dnes v podvečer slavnostním zahájením na náměstí Míru. Pražský deník ale měl příležitost vidět pět světelných instalací už včera. Sami diváci mohou některá díla ovlivnit a stát se jejich součástí. Například samotná přítomnost lidí pohne chapadly chobotnic u Anežského kláštera.

11.10.2017

Sudkova galerie vystavuje klasika české moderny Miroslava Háka

Tvorbu jednoho z klasiků moderní české fotografie, Miroslava Háka, představuje výstava v Galerii Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Komorní výstava se vrací ke kořenům jeho tvorby, kdy se sochařem Ladislavem Zívrem a malířem Františkem Grossem tvořili v základ pozdější Skupiny 42. Nejslavnější Hákovy práce jsou z pražské periferie, v jeho odkazu však lze nalézt četné experimenty, akty, civilní zátiší a další fotografie vyznačující se osobitou poetikou, uvedl kurátor výstavy Jan Mlčoch z Uměleckoprůmyslového muzea.

11.10.2017

Podzim ve Veletržním paláci zahájí film s Cate Blanchettovou

Podzimnímu programu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci bude vévodit filmová instalace berlínského umělce Juliana Rosefeldta Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchettovou. Ta ve filmu v třinácti rolích představí návštěvníkům manifesty, které stály u zrodu moderního umění. Podzimní zahájení sezony ve Veletržním paláci bude 18. října a začne zároveň pět výstavních projektů, sdělila dnes mluvčí galerie Tereza Ježková.

11.10.2017

Stále se snažím vytvářet nový zvuk, říká umělecký vedoucí projektu Pavel Fajt

Smržovka – Hřmot bubnů zahájí ve čtvrtek 12. října v Parkhotelu Smržovka již 16. ročník turné Slet bubeníků. Letos s podtitulem Dark Side of the Groove. Za vším stojí mezinárodně uznávaný bubeník Pavel Fajt.

11.10.2017

Hudebníci se rozloučili se slavnou cembalistkou Růžičkovou

Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes před polednem konal pohřeb cembalistky světové pověsti Zuzany Růžičkové. Po krátké nemoci zemřela 27. září ve věku 90 let. Památku první dámy cembala, která mimo jiné mistrovsky nahrála na pětatřicet gramofonových desek díla Johanna Sebastiana Bacha, připomněl ve smutečním projevu jménem festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

11.10.2017

Hlas pro Zdeňka Sýkoru

Nizozemí, Basilej, Praha. Tam všude najdeme stopy světově uznávaného malíře Zdeňka Sýkory. V jeho rodných Lounech ale dosud chybí. Spolek Sýkora 2020 proto inicioval sbírku na realizaci piazzety před Vrchlického divadlem, která připomene jeho černobílou protipožární divadelní oponu z roku 1962.

11.10.2017

Které filmy se poperou o Oscary? Uspět může Spielberg i Dunkerk

/VIDEO/ Hollywoodská studia již mají své kandidáty na nejprestižnější filmové ceny. Čeká nás bitva titánů.

11.10.2017

Výtvarník Pavel Rajdl se ohlédl za svojí tvorbou výstavou i výpravnou publikací

Hodně zaplněný sál podnikatelského inkubátoru Cerop v kolínském zámku byl druhé zářijové pondělí svědkem vernisáže výstavy obrazů, kreseb a keramiky kolínského výtvarníka a kulturního aktivisty Pavla Rajdla nazvané Ohlednutí.

11.10.2017

Archeologický ústav ukazuje své unikáty. I slavnou Venuši z Mašůvek

/FOTOGALERIE/ Stovky tisíc vzácností datujících se od pravěku do vrcholného středověku uchovává Archeologický ústav brněnského Moravského zemského muzea. Jsou mezi nimi věci nevyčíslitelné historické hodnoty. Nyní mohou lidé vidět několik unikátů vystavených v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

10.10.2017

Blanka Bohdanová vystavuje své obrazy v pražské Viole

Do 4. listopadu vystavuje své obrazy v pražské Viole pod názvem Inspirace herečka a malířka Blanka Bohdanová. Symbolicky se tak vrátila na tuto komorní scénu, kde čtrnáct sezon excelovala v představení Gin Game. Spolu s Josefem Somrem za ně získali ceny Thálie. Tímto oceněním udělovaným Hereckou asociací byla Bohdanová předloni poctěna i za své celoživotní herecké mistrovství.

10.10.2017

Zrní čeká největší koncert. S orchestrem i baletem

/VIDEOKLIP/Deska Jiskřící má 10. října velkolepý křest ve Foru Karlín. Novinku odehraje kladenská kapela téměř celou.

10.10.2017

Karel Gott je ve formě. Do Ostravy přijede

Nestárnoucí legenda české hudební scény už ve středu rozzáří Ostravar Arénu. Minulý týden nadchl diváky v Pardubicích.

9.10.2017

Zemřel významný český exilový umělec Jan Koblasa

Ve věku 84 let zemřel v úterý 3. října český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. ČTK jeho úmrtí s odvoláním na rodinu potvrdili galerista Jiří Rybář a kurátorka Ilona Víchová. Koblasa, který byl jedním z nejuznávanějších exilových umělců, žil od roku 1968 v Německu, kde přes 20 let působil jako profesor na vysoké umělecké škole. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

9.10.2017

David Drábek: Mstím se všem, co balili holky na pekáče buchet na břiše

/ROZHOVOR/ Je to téměř na den přesně šestadvacet let, kdy jsem Davida Drábka potkala poprvé na chodbě olomoucké uměnovědné katedry, kde jsme oba studovali. David se mezi tím z divadelního a filmového teoretika stal jedním z nejznámějších českých dramatiků i divadelních režisérů. A také člověkem, který má své věrné obdivovatele i nesmiřitelné odpůrce. Nejen kvůli svému specifickému divadelnímu jazyku, ale také pro vyhraněné společenské a politické názory.

9.10.2017

Soderbergh točí nový kinoautomat

Sharon Stone. To je jedna z hvězd nového, ostře sledovaného televizního projektu Stevena Soderbergha (na snímku). Jmenuje se Mosaic, vznikne pro HBO a tvůrci mu chtějí dát neobvyklý rámec. Do vyprávění totiž budou moci diváci interaktivně zasahovat prostřednictvím speciální aplikace.

9.10.2017

Divné věci a Meyrowitzovy povídky. Teď vzniká i film o vrahu Breivikovi

Společnost Netflix nabídne stylově k Halloweenu Divné věci 2 a film ze soutěže v Cannes. Finišuje s přípravou filmu o Breivikovi. A také zdražuje.

8.10.2017

V muzeu vystavili unikát: Rukopis královédvorský

Originál Rukopisu královédvorského si mohla během uplynulých dní prohlížet veřejnost.

8.10.2017

Tomáš Klus v Klatovech nejen zpíval, ale také bavil své fanoušky

Plný sál kulturního domu v Klatovech si nenechal ujít koncert Tomáše Kluse, který tam zavítal v rámci své podzimní tour.

8.10.2017

Krajčo se Švehlíkem nedohráli představení v Dolním Benešově. Prý kvůli divákům

Podstatně dříve, než původně očekávali, dorazili do svých domovů diváci, kteří se v sobotu večer vydali do dolnobenešovského kulturního domu na hru Deštivé dny. Opona šla totiž dolů už po třiceti minutách.

8.10.2017

Češi věří nejvíc knihám, nejméně televizi a rozhlasu, ukázal průzkum

Za nejdůvěryhodnější zdroj informací považují Češi knihy, naopak nejméně věří televizi a rozhlasu. Zhruba dvě třetiny Čechů hledá hlavně informace, které je pobaví. Na svůj osobní rozvoj a vzdělávání se při výběru knih nebo pořadů v televizi či surfování na internetu zaměřuje 45 procent lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK pro Nakladatelský dům GRADA.

7.10.2017

Pražské knihovny lákají návštěvníky nejen na knihy

/INFOGRAFIKA/Právě finišuje celostátní akce Týden knihoven. Nabízí registraci zdarma či prominutí poplatků z prodlení. Například v městské knihovně bude sobotní odpoledne věnované pohádkám. Goethe-Institut zase nabízí k rozebrání knihy a další média, které vyřazuje z fondu

7.10.2017

Dnes frčí vymletý pop rock a agro rock, říká hudební manažer

/ROZHOVOR/ - Třiapadesátiletý Lukáš Fousek pracoval aktivně v disentu, když vyráběl časopis pro Chartu 77. Následně se začal ochomýtat kolem kapel a po revoluci provozovat několik hudebních klubů, jako například pražský Matrix a v Ústí nad Labem klub Metro.

7.10.2017

Na zemi ve foyer opery leží vrstva prachu

Místo umělců v kostýmech už půl roku v prostorech Státní opery působí dělníci v helmách a oranžových vestách. Hudba se do divadla vrátí až ve druhé polovině roku 2019.

6.10.2017

Vraťte se mezi ještěry a barony. S Karlem Zemanem

Zpátky ke Karlu Zemanovi, do světa dinosaurů, balonů a baronů, jimž se od úst pěkně práší. Pokud chcete sobě i dětem dopřát nevšední sobotu, vyrazte na oslavu pátých narozenin Muzea Karla Zemana. Organizátoři totiž zvou i veřejnost. Celodenní festival, který se zítra koná na dvou místech v Praze, zahrne přehlídku tvorby slavného režiséra a vizionáře, interaktivní akce pro děti i výstavu.

6.10.2017

Vetřelci, lovci, vizionáři. Zkrátka sci-fi

Jsou příběhy plné nevídané magie. Často se v nich létá, běhá, replikuje, filozofuje a prší v nich. Všechny mají jedno společné unášejí nás do jiných světů. Říká se jim sci-fi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT