Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

13.6.2018

Kapela Nautica. Přestože zpívají o Facebooku, desku vydají na vinylu

Jsou poměrně mladí, ale mají za sebou už mnoho koncertů a na podzim jim vyjde třetí deska. Ta bude v něčem jiná. Kapela Nautica z Jablonce nahrává alba postaru, do analogu, tentokrát se dokonce rozhodla nahrávku vydat na vinylu. Na Votvíráku si zahraje již podruhé, vidět ji můžete v sobotu v 11.30 na Staropramen Rock Stage.

13.6.2018

Od barikád revoluce až po TGM. Jak vypadala Praha 70 let před vznikem státu

Osudové osmičky v českých dějinách ohraničují zásadní data také v historii hlavního města. Výstava Praha 1848–1918 v muzeu hlavního města na Florenci zavede návštěvníky do období, kdy dramatické události proměnily "proviční město" v moderní metropoli. Zajímavá expozice začíná ve středu a potrvá až do 24. února příštího roku. Autoři ji ve spolupráci s muzeem připravili k 100. výročí založení Československa.

13.6.2018

Vondráčková ve Studénkách nevystoupí, padla i trestní oznámení

Zrušený koncert a trestní oznámení na starostu obce navrch. Tak dopadlo vystoupení Heleny Vondráčkové, které se mělo konat v pátek 22. června v Dolních Studénkách na Šumpersku.

13.6.2018

Praha dá 134 milionů na umění v ulicích. Díla vyberou odborníci a radní

Město podpoří nové sochy a figurální umění ve veřejném prostoru víc než stomilionovou částkou. Peníze půjdou na nákup existujících sochařských děl i na vytvoření nových u novostaveb.

13.6.2018

Jaroslav Uhlíř i Mig 21. Milovický Votvírák zahajuje festivalovou sezonu

Chinaski, Tata Bojs, Mig 21, Ewa Farna, Horkýže Slíže či Jaroslav Uhlíř. To jsou některé taháky už 12. ročníku hudebního festivalu Votvírák, který tradičně otevírá letní sezonu.

12.6.2018

„Stoletý stařík“ Zedníček, babička Konvalinková. Oba provedou děti minulostí

Hlavními tvářemi šestnáctidílné Skautské pošty, která připomíná zásadní pomoc skautů při vzniku Československa v roce 1918, jsou Pavel Zedníček coby pradědeček a Naďa Konvalinková jako babička. Edukativní a zábavnou formou v ní provedou svá dvě seriálová pravnoučata Tomáše a Báru naší minulostí.

12.6.2018

Zemřel Jon Hiseman, bubeník a zakládající člen Colosseum

/VIDEO/ Bubeník kapely Colosseum Jon Hiseman měl koncem května vystoupit v Praze s nově zformovanou kapelou JCM. Turné bylo zrušeno, protože mu v dubnu diagnostikovali nádor na mozku. Onemocnění bohužel včera podlehl. Bylo mu 73 let.

12.6.2018

Na Veletrh vědy přišlo téměř 25 tisíc lidí. Výrazně více než v minulých ročních

Veletrh vědy, jehož čtvrtý ročník se minulý týden konal v pražských Letňanech, výrazně překonal v počtu účastníků minulé roky. Přišlo se na něj během tří dnů podívat 24 800 lidí, což je o 40 procent více než loni. Veletrh vědy měl letos také rekordní počet vystavovatelů, návštěvníkům nabídli přes 100 stánků.

12.6.2018

Drákula, příšerky a život v kleci. Léto bude ve znamení animáků

/TRAILER/ Animáky stále táhnou. Není divu, že studia vycházejí trendu vstříc. Do kin nyní vstupují hned dva snímky, Teheránská tabu a Příšerky z vesmíru. A nejsou zdaleka jediné.

11.6.2018

Hackerka Lisbeth se vrací. V pavoučí síti

Slavná protagonistka knižní trilogie i dvou filmových verzí Milénium Lisbeth Salanderová se vrátí na plátno. Hrdinka napínavé ságy zesnulého Stiega Larssona dostala už před časem novou podobu na stránkách nového autora Davida Lagercrantze.

11.6.2018

Před Stouny zahraje Pražský výběr. Na koncertu v Letňanech nebudou peníze

Očekávaný obří koncert Rolling Stones v pražských Letňanech dostal v pondělí konkrétní obrysy. Jednou z předkapel, která mnohotisícový dav rozehřeje před hlavními hvězdami večera, bude Pražský výběr. Na megakoncertu 4. července také bude možné platit pouze pomocí speciálních RFID náramků. Ty slouží zároveň jako vstupenky.

11.6.2018

Jiří Krampol oslaví osmdesátiny. Obdržel Cenu humoru Vlasty Buriana

Nejsympatičtějším fotbalovým brankářem uplynulého ročníku ligy se stal Tomáš Fryšták z Bohemians, do Síně slávy vstoupil Juraj Šimurka a Cenu humoru obdržel Jiří Krampol. To jsou hlavní údaje z již 18. ročníku ankety Nejsympatičtější brankář, kterou pořádá Společnost Vlasty Buriana a jejíž slavnostní vyhlášení proběhlo v neděli v pražském kině Aero.

11.6.2018

Hudba? To je milenka na celý život, říká Karel Gott

Karel Gott příští rok v létě oslaví osmdesátiny, ale muzika ho stále baví a nabíjí.

11.6.2018

Film Backstage? Baví i tam, kde nechtěl

V kinech je nový česko-slovenský snímek, radost ale nebudí. Backstage měla do našeho filmu vnést taneční žánr, to, co ale předvádí, jsme mnohokrát viděli v amerických filmech z 80. let. A lépe. 

11.6.2018

V Ostravě mají evropský unikát: divadelní archiv se špičkovými parametry

Moravskoslezská metropole se může pyšnit unikátním projektem, a tím je Ostravský divadelní archiv evropského formátu.

11.6.2018

Rock, metal i skvělý pop. Léto přinese také nové desky

Nine Inch Nails přivezou do Česka jen týden starou desku. Těšit se můžeme také na oprášení klasických alb.

10.6.2018

Karel Gott: První samostatný koncert po čtyřech letech

Karel Gott se vrací do O2 areny. Po čtyřech letech se příznivci legendárního českého zpěváka mohou těšit na jeho samostatný koncert. Za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka zazpívá své nestárnoucí hity.

10.6.2018

Snad za rok bude svítit slunce. Také Pražskou muzejní noc ovlivnilo počasí

Sobotní rozmary počasí si vyžádaly v hlavním městě nejméně jeden lidský život, poznamenaly dopravu, sportovní i kulturní akce. Kvůli bouřce a silnému dešti dorazilo na jubilejní patnáctou Pražskou muzejní noc nejméně lidí od roku 2005.

10.6.2018

Rozpálenými kolínskými ulicemi pochodovaly mažoretky a dechové orchestry

/FOTOGALERIE/ Dvacet jedna skupin mažoretek a sedmnáct orchestrů z tuzemska i zahraniční se vydaly dvě hodiny po sobotním poledni z kolínského Vodního světa na tradiční průvod městem, jeden z vrcholů hudebního festivalu Kmochův Kolín.

10.6.2018

Zpěvák Matěj Ruppert: Charisma u mě v SuperStar vítězí i nad zpěvem

/ROZHOVOR/ Frontman kapely Monkey Business a porotce ze SuperStar Matěj Ruppert nedávno oslavil čtyřicátiny. Životní mezník prý nijak zásadně neprožívá. V rozhovoru prozradil, proč se nestal učitelem v mateřské škole, jaký je otec a co mu přátelé darovali k narozeninám.

9.6.2018

Letní kina zahajují sezonu. Promítá se na dvorcích, střechách i v parcích

/INFOGRAFIKA/ Novinky, osvědčené klasiky i umělecké a alternativní filmy jsou na programu pražských letních kin.

9.6.2018

Arakain přijede do Ústí na pivo bez Lucie Bílé. S ní dorazí za rok

/ROZHOVOR, PROGRAM/ Dnešní slavnosti v letním kině v Ústí nad Labem nabídnou spoustu skvělé muziky. Kromě Arakainu potěší také Tomáš Klus, Peter Nagy nebo Děda Mládek Illegal Band.

9.6.2018

Kutilové Pat a Mat se vracejí v novém kabátě. A už nejsou němí

/VIDEO/ Přesídlili do nových domů a čelí novým kutilským výzvám i nejrůznějším pohromám. Jedna z nejslavnějších dvojic večerníčků Pat a Mat se vrací v novém filmu.

8.6.2018

Výstaviště Floria v Kroměříži rozezní v neděli lidovky v podání hvězd

Slavnosti lidové hudby pořádá tuto neděli 10. června kroměřížské výstaviště Floria. Lidé si tam mohou poslechnout a zazpívat písničky v podání Evy a Vaška, Mistříňanky, Staropražských heligonkářů, Jožky Šmukaře s cimbálovou kapelou, Patroly Šlapeto a Nadi Urbánkové.

8.6.2018

Studenti z Ameriky natáčí tři filmy a dokument v Písku

/FOTOGALERIE/ Písečáci mají v těchto dnech možnost potkat se možná s budoucí americkou filmařskou generací.

8.6.2018

Salta, přemety, žonglování. Mladí akrobaté a cirkusáci předvedou svoje umění

/VIDEO/ Žonglování, přemety a salta nacvičují mladí akrobaté a cirkusáci v Brně čtyři dny. Jejich setkání vyvrcholí v sobotu, kdy to nejlepší z toho, co se naučili, předvedou divákům.

8.6.2018

Festival Bach for All opět zavítá do Prahy

Hlavním městem se 17. června opět rozezní skladby Johanna Sebastiana Bacha v rámci festivalu Bach for All. Nejznámější světová díla i méně známé kompozice zahrají přední umělci v podání, které se maximálně přiblíží veřejnosti.

8.6.2018

Zdeněk Zelenka připravuje komediální muzikál Doktor Ox

Muzikálová komedie Doktor Ox je s přípravami na svou podzimní premiéru v plném proudu. Před několika dny se její aktéři sešli v pražském Divadle Hybernia, aby s režisérem i scenáristou Zdeňkem Zelenkou a produkčním týmem absolvovali první čtenou zkoušku.

8.6.2018

Dobří chlapci. Divadlo na zábradlí uvádí komediální thriller z mafiánského světa

Úspěšná sezona v pražském Divadle Na zábradlí, korunovaná Cenou divadelní kritiky 2017 pro inscenaci Macbeth too much blood, dnes vyvrcholí českou premiérou hry Dobří chlapci.

8.6.2018

Muzejní noc v metropoli nabídne večerní prohlídky, potápění i graffiti

/INFOGRAFIKA/ Největší z „nočních festivalů“ vypukne v metropoli už v sobotu. Během patnácté muzejní noci mohou návštěvníci zdarma či za symbolické vstupné zavítat do 77 objektů.

8.6.2018

Roman Vojtek si oblíbil zlínské zoo: Až se narodí slůně, to bude pecka

/ROZHOVOR/ Známý český herec, moderátor, muzikant Roman Vojtek na zlínský filmový festival jezdí velmi rád. Vždyť on sám pochází ze Zlínského kraje, ze Vsetína. Kromě moderování festivalových akcí se stal již poněkolikáté kmotrem zvířat ve zlínské zoo.

7.6.2018

Nejen pro fanoušky. Podívejte se na unikátní galerii bojovnic z počítačové hry

/GALERIE/ Příznivci netradičního koníčku Cosplay se na přelomu května a června sjeli z celého světa v americkém Ohiu. Jedna z mnoha her, jejíž kostýmy fanoušci předvedli, je Shadow of the Colossus. Unikátní galerie zobrazuje 16 bojovnic představujících kolosy, se kterými se utká hlavní hrdina.

7.6.2018

Polská Symfonie barev: první soutěžní ohňostroj sledovalo v Brně 120 tisíc lidí

Oblohu zaplnila Symfonie barev a vzduch nad Brněnskou přehradou protínaly desítky ran. Ve středu spatřily tisíce lidí z Brna i širokého okolí v pořadí druhý festivalový ohňostroj letošního ročníku Ignis Brunensis. Obešel se bez zásahů policie.

7.6.2018

Olomouc ozdobila obří chobotnice. Jak se vám líbí?

/ANKETA/ Hned tři sochy přinesl do veřejného prostoru v Olomouci sochařský festival Sculpture Line. Žraločí ploutev a chobotnice už zdobí olomoucké Smetanovy sady, od čtvrtka se pak na nádvoří Zbrojnice objeví ještě dvě ponorky na mořském dně. Cílem přehlídky je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor.

7.6.2018

Karcoolka jako hrdinka nového komiksu. CK Alexandria má netradičního maskota

Nového maskota - Karcoolku - a současně první ze série komiksových příběhů, v nichž bude tato akční hrdinka prožívat dobrodružství v dovolenkových destinacích, představila na začátku letní turistické sezony cestovní kancelář Alexandria. Chce tím oslovit především rodiny s dětmi, které tvoří významnou část její klientely.

7.6.2018

Jak loupí ženy kolem Debbie? Nudně

Jmenuje se Debbie Ocean, miluje loupeže velkého formátu a není sama. Pokud vám někoho připomíná, nemýlíte se. Dannyho parťáci dostali dámskou konkurenci.

7.6.2018

Lukáš Vondráček: Hudba se mi nikdy neomrzí

/ROZHOVOR/ Od vítěze prestižní klavírní soutěže královny Alžběty v Bruselu, který díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na pedagogické fakultě Ostravské univerzity již ve svých třinácti letech, byste čekali mnohé, jen ne tiše a skromně hovořícího člověka, který míval rád techno. Lukáš Vondráček, jedna z hvězd letošního Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, takový je.

7.6.2018

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi

/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

6.6.2018

Když se zavře večerka. Platforma DAFilms přináší příběhy Vietnamců v Čechách

Žijí mezi námi a jejich obchody jsou často poslední šancí, kde v noci nakoupit. Co ale dělají, když se zavře večerka, stěží tušíme. Žijí mezi námi a jejich obchody jsou často poslední šancí, kde v noci nakoupit. Co ale dělají, když se zavře večerka, stěží tušíme.

6.6.2018

Dukla 61. S hlavním hrdinou ve filmu tlačí důlní vozík skutečný havíř

/FOTOGALERIE/ Smekám helmu! Tak hodnotí Vladimír „Mirek“ Síla (52) film o nejhorším poválečném československém důlním neštěstí. A není to jen tím, že v něm chvíli účinkuje. Sám totiž na šachtě stále dělá.

6.6.2018

Festival Uprostřed: brněnské ulice se do září promění v jeviště i tančírnu

Horké letní večery si mohou Brňané i návštěvníci města užít v ulicích. Od příštího pátku tam potkají smyčcový orchestr, tančírnu nebo třeba holiče. Produkční druhého ročníku multižánrového festivalu Uprostřed pro ně připravili bohatý program. Zábava v ulicích města potrvá až do konce prázdnin.

6.6.2018

Skončí vleklé spory? Epopej od Alfonse Muchy najde domov v Lapidáriu

Monumentální Slovanská epopej Alfonse Muchy se dočká vlastní výstavní síně. Vedení Prahy po téměř devadesáti letech od dokončení souboru obrazů odsouhlasilo výstavbu nové galerie. Domovem pro Muchova plátna se má stát přistavěné křídlo Lapidária na holešovickém Výstavišti.

6.6.2018

Kmochův Kolín startuje. Vystoupí Václav Neckář, Jaroslav Uhlíř i Tomáš Klus

Startuje mezinárodní festival dechových hudeb Kmochův Kolín. Letos je polojubilejní – pětapadesátý. Začne již ve čtvrtek procházkou se starostou a malým koncertem na Kmochově ostrově, pokračovat bude tradičně až do neděle. 

6.6.2018

Lidé si vyprávějí pohádky, ale přitom jsou to často lži

Po úspěšném debutu Ve tvý skříni vydala kapela ILLE se zpěvačkou Olgou Königovou druhé studiové album s názvem Pohádky - živě by jej měla představit až při podzimním turné. Obsahuje deset skladeb včetně singlu Na druhé straně, který provází videoklip v režii Jana Foukala s herečkou Petrou Nesvačilovou v hlavní roli.

5.6.2018

OBRAZEM: Kašpárkohraní oslavilo desáté narozeniny spolu s Dnem dětí

Už podesáté se konal velký rodinný festival Kašpárkohraní. Narozeninové oslavy spojil s pátečním Dnem dětí, celodenní akce v Oboře Hvězda přilákala v neděli na Petřiny hodně nadšených návštěvníků.

5.6.2018

Novinka shakespearovských slavností: Dobrý konec všechno spraví

Něžně melancholická komedie Dobrý konec všechno spraví plná dobrodružství, lásky a zázraků je novinkou letošních Letních shakespearovských slavností. Ty se tradičně uskuteční na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě, a to od 26. června do 7. září.

AKTUALIZOVÁNO
5.6.2018

Zemřel textilní výtvarník Jan Hladík, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel v Praze v neděli výtvarník Jan Hladík. Dnes o tom informovala jeho manželka Jenny Hladíková. Vedle kresby a malby se věnoval také textilnímu výtvarnictví. Vytvořil patnáctimetrovou kompozici pro Expo Montreal roku 1967, vyráběl tapiserie pro Divadlo za branou. Po komunistickém převratu v roce 1948 byla jeho rodina pronásledována, Hladík těžko hledal zakázky a privátně tvořil grafiky, kresby a keramiku, občas ilustroval knihy.

5.6.2018

Koncert The Tap Tap vynesl téměř 26 tisíc. Pro Konipasku

Sobotní večer ve Znojmě patřil dalšímu ročníku akce s The Tap Tap, kteří koncertem podpořili Domácí hospic Konipaska.

5.6.2018

Dubčekův příběh "ožije" v pražském kinu Lucerna

Pod prostým názvem Dubček a jen v několika termínech uvede pražská Lucerna film o politikovi spjatém s nadějí i pádem svobody osudného roku 1968. Ve slovenských kinech běží snímek od dubna, čeští diváci jej mohou vidět ve vybraných projekcích od 9. června do srpnových dnů, kdy si připomeneme 50. výročí událostí roku 1968.

5.6.2018

Lipo: Jsem solitér, moje písničky jsou hodně osobní

Po čtyřech letech od předchozí nahrávky O duši vydal raper Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, novou desku nazvanou Lyrika. Obsahuje jedenáct písní, v nichž se hudebník zabývá hledáním osobní svobody a me- zilidskými vztahy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT