Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.6.2018

Lipnici rozdělil spor o pomník faráře umučeného gestapem

Kde bude stát pomník faráře Jana Havelky, o tom diskutovali na posledním jednání zastupitelé v Lipnici nad Sázavou. Farář Havelka působil v obci ve 30. letech 20. století. V roce 1940 byl za svoje protifašistické postoje zatčen gestapem a zemřel na následky mučení v nemocnici v tehdejším Německém Brodě, čímž se podle spolku Lipničáci přímo nabízí paralela se stejně krutým osudem faráře Josefa Toufara z Číhoště.

4.6.2018

Zlín Film Festival ocenil nejlepší filmy pro děti a mládež

Do svého závěru dospěl 58. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival. Do jeho letošní soutěže bylo zařazeno 169 snímků, z nichž nejúspěšnějšími byly Supa Modo, Přání k mání nebo Los Bando.

4.6.2018

Vychází kouzelnický manuál k Harrymu Potterovi na letní prázdniny

U příležitosti 20. výročí vydání prvního dílu fenoménu zvaného Harry Potter vznikla kniha, která mapuje zrod slavné čarodějnické ságy, ale nabízí daleko více. Knihu nyní vydává Albatros, který právě Harryho Pottera od J. K. Rowlingové zpřístupnil také českým čtenářům, a to v rámci své akce Zásilka z Knihozemě, která se snaží rodičům přinést povedenou dětskou literaturu.

DOTYK.CZ
4.6.2018

Lucie Orbók: Smysl pro humor a ironii by se od nás Maďaři mohli učit

Absolventskou inscenaci Lucie Orbók (tehdy Málkové) viděla v Praze slavná maďarská herečka a režisérka Enikő Eszenyi a nabídla jí spolupráci v Budapešti. Dopadlo to prý strašně, ale navzdory tomu se Lucie rozhodla vrátit a zrealizovat jiný projekt. Odhodlání se vyplatilo.

4.6.2018

Červen nabídne Ozzyho, Ringa i Iron Maiden

První letní měsíc je koncertně nejzajímavější v roce a není to jen kvůli Metronome Festivalu Prague a Aerodrome Festivalu.

3.6.2018

Pražské jaro uzavřela Slovenská filharmonie s Janáčkem a Suchoněm

Dnešní závěrečný koncert 73. ročníku Pražského jara se nesl v česko-slovenském duchu. Mezinárodní hudební festival zakončila v Obecním domě Slovenská filharmonie, která si pro posluchače připravila dialog dvou klasiků české a slovenské hudby 20. století: Leoše Janáčka a Eugena Suchoně. Silným momentem vystoupení byla úvodní česká hymna, na niž hudebníci navázali hymnou slovenskou.

3.6.2018

RECENZE: Lenny Kravitz servíroval hlavně hity a prošel se i mezi diváky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po čtyřech letech se do Prahy vrátil rockový zpěvák Lenny Kravitz. V Česku koncertoval již pošesté a playlist tvořily téměř samé hity a jedna novinka z připravovaného alba.

3.6.2018

Hudební publicisté považují letošní Pražské jaro za vydařené

Hudební publicisté, kteří sledují letošní festival Pražské jaro, oceňují zahajovací koncert v podání České filharmonie pod vedením Tomáše Netopila. Dále se pochvalně zmiňují o vystoupeních Královského orchestru Concertgebouw z Amsterodamu, Budapešťského festivalového orchestru nebo Tonhalle Curych. Odborníci se neshodují v názoru na výkon Varšavské filharmonie, celkově však považují letošní 73. ročník festivalu za vydařený.

3.6.2018

OBRAZEM: Finále České Miss 2018. Prohlédněte si nekrásnější dívky

/FOTOGALERIE/ Finalový večer soutěže Česká Miss 2018 se uskutečnil v sobotu v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic.

2.6.2018

OBRAZEM: André Rieu potěšil české milovníky vážné hudby

Muzikant, jenž na svá vystoupení umí přitáhnout i posluchače, kterým vážná hudba jinak neříká nic, vystoupil v pátek 1. června v Praze. Koncert se povedl na výbornou, což si ostatně můžete prohlédnout i v přiložené fotogalerii.

2.6.2018

Bejbypank i tančící celebrity. Ideální neděle pro rodiče a děti

/FOTOGALERIE Z MINULÉHO ROČNÍKU/ Už podesáté se koná velký rodinný festival Kašpárkohraní. Společně se Dnem dětí v Oboře Hvězda nabídne už zítra od 11 do 19 hodin ve Hvězdě na Petřinách vystoupení Tomáše Kluse, bejbypankové partičky Kašpárek v rohlíku, kapely Slza a Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu.

2.6.2018

Lenny Kravitz po čtyřech letech v Praze. Chystá nové album a má nový singl

Hity jako Fly Away nebo American Woman zazní na dnešním koncertu Lennyho Kravitze v pražské O2 areně. Vrací se sem po čtyřech letech. Tehdy ve Vysočanech na konci show překvapil exkluzivním hostem virtuózním kytaristou Santanou.

1.6.2018

Miro Žbirka pokřtí novinku během speciálních klubových koncertů

Miro Žbirka v těchto dnech dokončuje studiové album, které vyjde na podzim pod názvem Double Album. Vzniká v legendárním londýnském Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

1.6.2018

Maroš Kramár: Říkali, skoč z mostu. Pod hladinou byla stará mostní konstrukce

Na herce jsou kladeny vysoké nároky. Na kaskadéry čekají sanitky, herci ty samé kousky mají udělat v rámci role. Jaké akční scény Maroš Kramár odmítl, na jaké naopak kývl?

1.6.2018

Třiatřicet architektů může vyhrát domácí cenu

Kinonekino, rodinná kaple, minipivovar nebo takzvaná útulna postavená na vojenském řopíku. Za necelý půl rok se dozvíme, který z objektů domácích architektů vyhrál České ceny za architekturu. Mezinárodní porota nominovala v letošním 3. ročníku do prestižního výběru celkem 33 děl.

1.6.2018

Obdivuje Jacksona, Webbera i Strausse. Houslista André Rieu zahraje v Praze

Repertoár André Rieua tvoří skladby od světových klasiků, muzikálové melodie i moderní pop-rockové skladby. Hudebník proslul především tím, že na jeho koncerty chodí i posluchači, které primárně vážná hudba nezajímá.

1.6.2018

Filmová hrůza. Dům je častým motivem slavných hororů

/TRAILER/ Znáte to. Dům s podmanivou náladou. Je v něm i cosi znepokojivého… A pak vás lapí do pasti. Oblíbená kulisa řady hororů.

31.5.2018

Muzikův zapomenutý obraz Švadlena se v aukci vydražil za více než pět milionů

Obraz Švadlena od Františka Muziky se na dnešní aukci v Praze prodal za téměř 5,1 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 1,8 milionu korun. Na veřejnosti se dílo českého malíře meziválečné avantgardy objevilo po téměř sto letech od jeho prvního vystavení, dlouhá léta zůstávalo skryto v pozůstalosti po významném sběrateli.

31.5.2018

Česká Miss bude v Ostravě. Prohlédněte si krásné finalistky

/SOUTĚŽ O VSTUPENKY, FOTOGALERIE FINALISTEK/ Už tuto sobotu večer se v Multifunkční aule Gong v Ostravě utká deset finalistek soutěže Česká Miss o titul královny krásy pro rok 2018.

31.5.2018

Novinka Národního divadla: Vítejte v Thébách aneb Sirup z nadutosti

Současnou hrou na současné téma, ale s antickými figurami, je novinka Národního divadla v Praze nazvaná Vítejte v Thébách. Její české premiéry se uskuteční dnes a zítra ve Stavovském divadle.

31.5.2018

Krutý týden pro Disneyho. Ruší nejsledovanější seriál roku. Kvůli rasismu

Hlavní hvězda seriálu Roseanne na Twitteru zveřejnila rasistický komentář. Reakce byla okamžitá: dostala vyhazov na hodinu.

31.5.2018

Youtuber Luboš Kulíšek rozbouřil festivalovou halu ve Zlíně

Sotva 58. ročník zlínského filmového festivalu začal, už se ozývaly v Kongresovém centru radostné výkřiky dětí a teenagerů. V hlavním sále, kde byl festival zahájen, se totiž krátce předtím objevil youtuber Luboš Kulíšek. Mladík, který má statisíce sledujících na svých sociálních sítích, neztrácel úsměv ani nervy, když se k němu začaly děti sbíhat a natlačily jej ke stěně sálu. Naopak, ochotně si s nimi udělal selfíčka a rozdal podpisy.

31.5.2018

Přijede bluesový sekáč Buddy Guy. Bude to jeho česká premiéra

Je největší žijící legendou afroamerického blues. Snad proto ho čeští promotéři léta marně lákali do Prahy. V to, že se sem jedenaosmdesátiletý Buddy Guy ještě někdy podívá, asi už žádný z jeho českých fanoušků nedoufal.

30.5.2018

Sousedská bitva hudebních ikon. Robbie Williams a Jimmy Page se hádají o bazén

Anglický zpěvák Robbie Williams si plánuje pod svým londýnským sídlem v hodnotě 510 milionů korun postavit bazén. To se však nelíbí jeho neméně slavnému sousedovi Jimmy Pageovi, spoluzakladateli skupiny Led Zeppelin. Spor obou hudebníků skončil u Kensingtonské městské rady.

30.5.2018

Česko-německý fond budoucnosti slaví dvacet let. Vystoupí Ruml i Mydy Rabycad

Dvacet let dovršil Česko-německý fond budoucnosti. Jubileum oslaví tuto sobotu akcí Most 20.0 na Mánesově mostě v Praze. Nabídne bohatý celodenní a zdarma přístupný program, který zahrne koncerty, divadelní představení, akce pro děti, diskuse i sportovní utkání.

30.5.2018

OBRAZEM: Jak se natáčel film o důlní tragédii Dukla 61? Podívejte se

Během loňského léta se na severní Moravě točil dvoudílný film České televize Dukla 61 o důlním neštěstí na havířovské černouhelné šachtě. První díl dramatu televize již odvysílala, druhá část přijde na řadu tuto neděli. Přečtěte si původní reportáž z natáčení, v galerii si můžete prohlédnout fotografie. 

30.5.2018

Turné Chaozz vyvrcholí ve Foru Karlín novinkou Průvan

Hiphopová parta, která jako první v Česku dostala rap do hudebních hitparád, se po šestnácti letech mlčení vrátila na velká pódia. Nedávno na Youtube vydala nový hit Průvan, který fanoušci uslyší naživo poprvé právě v pražském Foru Karlín 31. května.

30.5.2018

Jezerka představí Saturnina v režii herce Petra Vacka

Komedie bez sprosťáren a surovostí a pro všechny, kteří mají rádi dobré divadlo. Tak charakterizuje Petr Vacek novinku pražského Divadla Na Jezerce Saturnin, v níž se poprvé představuje i jako režisér.

30.5.2018

Zátopek nebo Teroristka Janžurová. Fond rozděloval dotace filmařům

Celkem 65 milionů korun rozdal Státní fond kinematografie v poslední výzvě na podporu tuzemských tvůrců. O tuto částku se podělilo celkem devět filmařů, jejichž projekty zaujaly radu fondu.

30.5.2018

Zavedl bych do Zlína festivalový vlak, má tip filmový princ Jan Čenský

/ROZHOVOR/ Dana Morávková a Jan Čenský. To jsou již tradiční moderátoři zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Vždy, když se v rámci programu někde ve Zlíně objeví, ozývá se jásot dětí. A oni jim to vrací úsměvy, pozdravy a hlavně legrací. Oba dva festival a samotné město, lidi v něm milují a je to na nich vidět.

30.5.2018

O Křišťálový glóbus se utkají také Olmo Omerzu a Adam Sedlák

V hlavní soutěži letos svedou bitvu s dvanácti konkurenty i dva české filmy. Oznámilo to včera vedení karlovarského festivalu.

29.5.2018

Z jatek v centru Ostravy má být mezinárodní kulturní centrum

V prostorách přístavby bývalých městských jatek by mělo za několik let vzniknout kreativní Mezinárodní kulturní centrum.

29.5.2018

Živé sochy nadchly Kroměříž. Vidělo je na dvacet tisíc lidí

Trefa do černého. Obrovským úspěchem skončil první ročník festivalu živých soch, který v neděli pořádali v Kroměříži. Akce se podle odhadů zařadila mezi vůbec nejnavštěvovanější, do města se totiž na ni přijelo podívat kolem dvaceti tisíc lidí.

29.5.2018

Kolářovy úšklebky století. Výstava nabízí přes dvě stě děl

/FOTOGALERIE/ Expozici českého básníka, překladatele a autora originálních výtvarných technik najdete v Paláci Kinských, Národní galerie ji otevřela k 50. výročí sovětské okupace Československa v roce 1968. Až do 2. září je k vidění přes 220 děl, mezi nimi soubor 66 koláží ze srpnových událostí i řada méně známých prací.

28.5.2018

Protesty proti kontroverzní hře? Třeba start předvolební kampaně, říká politolog

Na kontroverzní hry peníze nedáme, vzkázali organizátorům Divadelního světa Brno jihomoravští radní. Na festival doporučili krajskému zastupitelstvu schválit milionovou dotaci. Organizátoři z ní však nesmí zaplatit náklady na hry Prokletí a Naše násilí, vaše násilí, proti nimž minulý týden protestovaly stovky lidí.

28.5.2018

Historie je jako image, říká autor knihy o protektorátní Plzni Zdeněk Roučka

Plzeňský publicista Zdeněk Roučka vydal knihu Práce je čest!: Plzeň a Škodovka za protektorátu. Město mělo díky závodu v protektorátu naprosto výjimečné postavení.

28.5.2018

Rasová diagnóza: Cikán. Na festivalu Khamoro začíná výstava o romském holokaustu

Předválečné snímky Romů z rodinných alb v protikladu s oficiálními dokumenty o nacistickém pronásledování ukazuje výstava Rasová diagnóza: Cikán, která bude od úterý k vidění v pražské galerii Českých center. Expozici připravilo Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů. Podle jeho předsedy Romani Roseho obyvatelé evropských zemí o romském holokaustu pořád ještě mnoho nevědí. Ocenil minulou českou vládu za vykoupení vepřína v Letech u Písku, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy.

28.5.2018

Da Vinciho Poslední večeře: Dílo, jež přežilo bombardování i rozdělilo odborníky

Přesně před devatenácti lety, 28. května roku 1999, se fanoušci i kritici dočkali. Milánské muzeum představilo da Vinciho malířský klenot Poslední večeře, který před tím téměř čtvrt století krášlilo a vylepšovalo. "Výsledek je mnohem jasnější a barevnější," pochvalovali si restaurátoři. Našly se však i opačné názory.

28.5.2018

Titanic i Star Wars. Filmové melodie rozezněly Dům kultury v Liberci

Co mají společného filmy jako Harry Potter, Titanic, Avatar, Ledové království či Star Wars? Obsahují i hudební složku, která se zapsala do dějin filmového i hudebního průmyslu.

28.5.2018

Na Vivaldiho! aneb netradiční hudebně-divadelní vhled do života génia

Propojením hudby a divadla je nový unikátní projekt Na Vivaldiho!, který je složený z původních hudebních partů a střípků z osobního života geniálního skladatele Antonia Vivaldiho. Jeho iniciátory a tvůrci jsou herečka Zdeňka Žádníková Volencová a houslista Jaroslav Svěcený.  

28.5.2018

Filmy s příchutí riviéry. Co uvidíme v kinech z Cannes?

Filmoví fanoušci mají štěstí. Z letošních žní na festivalu v Cannes se do našich kin podívá téměř desítka filmů. Bude mezi nimi i držitel Zlaté palmy, japonský film Zloději režiséra Hirokazu Koreedy, který přiveze Film Europe a potkáme je v říjnu na přehlídce Be2Can.

27.5.2018

Tak brutální zastrašování jsem nečekal, říká o protestech šéf brněnského divadla

Protestující lidé v sobotu dvakrát přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí, kterou herci uvedli při festivalu Divadelní svět Brno. O jedno přerušení se postarala přibližně dvacítka členů extrémně pravicového hnutí Slušní lidé. Ze sálu je vyvedli až policisté. Podle ředitele brněnského Národního divadla Martina Glasera byl incident signálem, že se společnost posouvá do propasti.

27.5.2018

Vyšehraní by dostalo občanku. Oslaví své patnácté narozeniny

Vzpomínkovým koncertem na Wabiho Daňka s názvem Wabi zůstáváš odstartuje v úterý 29. května v 18 hodin 15. ročník Vyšehraní. Bohatý program festivalu divadla a hudby na pražském Vyšehradě potrvá až do 17. června. Letos nese podtitul "Narozeniny".

26.5.2018

OBRAZEM: Od středověku po holocaust. Výstava seznamuje lidi s historií Židů

/FOTOGALERIE/– Psalo se teprve desáté století, když se na současném území České republiky usídlili první Židé. Největší a nejvýznamnější byla tehdy pražská komunita, postupně se však přesunuli i do menších měst a obcí. Důkazem toho je množství synagog nebo židovských hřbitovů po celé zemi, Vyškov nevyjímaje. O vývoji židovského života u nás pojednává výstava Historie Židů v Čechách a na Moravě, která je k vidění v Muzeu Vyškovska.

26.5.2018

Přestavba společenského domu: dědictví Masarykovy rodiny poslouží kultuře

/VIZUALIZACE/ Velké stavební úpravy čeká areál společenského domu v Hustopečích na Břeclavsku. Místní se dočkají pěknějšího vzhledu budovy i jejího okolí. „Konečně se po několika desítkách let začne něco dít. Nová fasáda je potřeba. Pro město je ta stávající ostudou. A třeba už hodovní zábava nebude na silnici,“ řekl jeden z místních, Lukáš Rosa.

26.5.2018

Buďte podivní, buďte podivuhodní, říká herečka Aňa Geislerová

/ROZHOVOR/ Hrála v mnoha filmech, českých i zahraničních, dokonce i s krasavcem Antoniem Banderasem. Je českou módní ikonou a její deníková kniha P. S. byla okamžitě rozprodána. Úspěch ji jednoduše miluje. Letos je předsedkyní hlavní poroty mezinárodního Zlín Film Festivalu.

26.5.2018

Aktéři tragédie na obrazovce. Dukla 61 přináší svědectví hornické katastrofy

V roce 1961 otřásla Československem katastrofa nebývalých rozměrů. Důl Dukla se 7. července proměnil v hořící peklo, jež pohltilo životy 108 horníků. Vypráví o tom film Davida Ondříčka, jehož první díl uvidíme zítra na ČT1.

26.5.2018

Na Pražském jaru zahraje s Prague Philharmonia harfistka Jana Boušková

Program Pražského jara v sobotu v Rudolfinu nabídne koncert harfistky Jany Bouškové v doprovodu PKF - Prague Philharmonia s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Součástí festivalu je také odpolední vystoupení v Sále Martinů na HAMU, na kterém se představí kontrabasista Indi Stivín a klavíristka Alice Springs.

26.5.2018

Mezi ploty opět přinesou nálož skvělé muziky

Jedna z největších a nejpopulárnějších českých kulturních akcí, festival Mezi ploty, se letos uskuteční již pošestadvacáté. Na pódiích v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice vystoupí v sobotu a v neděli hvězdy jako Vojtěch Dyk s B-Side bandem, Tomáš Klus, No Name, Xindl X, Horkýže Slíže, PSH, Mňága a Žďorp, N.O.H.A., Prago Union, Mydy Rabycad, Sto zvířat, Slza, Lenka Dusilová, Vosto5, Buchty a loutky, Studio Ypsilon, Divadlo Bolka Polívky a mnoho dalších.

25.5.2018

Novinářskou cenu v Brodě získala Světlana Witowská

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 ve čtvrtek v havlíčkobrodské radnici převzala Světlana Witowská z České televize. Ceny již dvacet let uděluje Nadace Český literární fond Praha. Od roku 2000 se novináři na předávání prestižních žurnalistických ocenění sjíždí právě do Havlíčkova Brodu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT