Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.2.2018

Prezident Blaník? Podle ostravských diváků bude aktuální i za pár let

/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

4.2.2018

Aukce v Mánesu nabídne obrazy Toyen, Šímy či Kupky

Obrazy Josefa Šímy, Františka Kupky nebo Toyen nabídne dnešní aukce v pražském Mánesu, která předznamenává letošní jarní aukční sezonu. Nejdražší položkou bude obraz malířky Toyen Les Lavandiéres s vyvolávací cenou 3,95 milionu korun, obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp se bude nabízet za 2,95 milionu korun. Aukce pořádaná společností Adolf Loos Apartment and Gallery začíná ve 14 hodin.

3.2.2018

Laterna magika oslaví v dubnu šedesátiny. Do oslav zapojí mladé umělce

Pražská Laterna magika si na jaře připomene 60 let od chvíle, kdy jako první multimediální divadlo na světě vznikla. Od 28. do 30. dubna připraví doprovodný program k oblíbeným představením, do oslav zapojí mladé umělce a nabídne setkání s pamětníky v tradičních i netradičních prostorách. Upozorní i na fenomenální úspěch československého pavilonu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, kde se program s názvem Laterna magika uváděl, řekla novinářům mluvčí souboru Lucie Kocourková.

3.2.2018

OBRAZEM: Holešovické výstaviště patří od tohoto týdne mumiím

Expozice na Výstavišti v Holešovicích představí mumie a artefakty zapůjčené ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek z celého světa. 

3.2.2018

Senát vystavuje protokolární dary pro zahraniční představitele

Křišťálový lev jako symbol české státnosti nebo skleněné šachy jsou k vidění na výstavě protokolárních darů pro zahraniční představitele, kterou ve svých prostorách přichystal Senát. Expozici v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce je možné navštívit tento a první březnový víkend a poté ještě v dubnu. Vystaveny jsou i některé dary, které senátoři za 20 let dostali od zahraničních partnerů.

3.2.2018

Klára Issová: Člověk by měl být spokojený v první řadě sám se sebou

Usměvavá, rozverná, vtipná i v situaci, kdy se jí před publikem nepovede vtip o Eskymácích. A hlavně stále půvabná, že se neubráníte otázce, jak to vlastně dělá?

2.2.2018

Dušan Vančura: Vím, že povinnost je životodárná síla

Se svými blízkými už dlouholetý člen skupiny Spirituál kvintet, zpěvák, kontrabasista, textař, skladatel a aranžér Dušan Vančura, své 80. narozeniny oslavil jak by taky ne, když připadají na prosinec. V únoru, konkrétně 18., se k dosavadním gratulantům přidají další jeho přátelé a příznivci, kteří se zúčastní dvou speciálních narozeninových koncertů Dušana Vančury v pražské Lucerně.

2.2.2018

Divadlo F. X. Šaldy uvede muzikál. Inspirovalo se filmem režiséra Almodóvara

V pátek večer má v Divadle F. X. Šaldy premiéru muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení inspirovaný slavným filmem španělského režiséra Pedro Almodóvara.

2.2.2018

Nit z přízraků. Sólo ušité pro Daniela Day-Lewise

/TRAILER/ Doslova na míru pro Daniela Day-Lewise. To je Nit z přízraků, film, kde držitel tří Oscarů exceluje jako módní guru, pro nějž je svět látek a čarování s nimi vším. Končící kariéru nemohl uzavřít lépe.

2.2.2018

V únoru zahrají alt-J, Animals, Sepultura, Toto i Fever Ray

Koncertní sezóna pomalu začíná. I v únoru vystoupí v Česku zajímavá hudební jména.

1.2.2018

Když se „přepisovaly dějiny“. Národní muzeum připomíná na Vítkově fenomén Nagano

Národní muzeum ode dneška připomíná 20. výročí olympiády v Naganu výstavou v Národním památníku na Vítkově. Výstava s názvem  Přepište dějiny…! Nagano 1998–2018 seznámí návštěvníky s úspěchy českých olympioniků, ale i s ohlasem her ve společnosti. Úspěšnou olympiádu si návštěvníci mohou připomenou až do 29. dubna. 

1.2.2018

Žebřík slaví 25 let a zná nominace

Anketa Žebřík: Pět nominací má Tomáš Klus, po třech získali Ewa Farna, David Stypka, Divokej Bill a Mydy Rabyca.

1.2.2018

RECENZE: Depeche Mode si v Praze vychovali tisícihlavý sbor

/GALERIE, VIDEO/ - Depeche Mode přijeli do Česka podruhé v rámci svého Global Spirit Tour. Vysočanskou O2 arenu se jim podařilo beznadějně vyprodat. Diváci seděli i ve slepém úhlu za pódiem. Frontman David Gahan se v noci stal dědečkem.

1.2.2018

Pavel Hromádka je v širší nominaci na Thálii

Překvapením vyvrcholilo středeční přestavení Králova řeč ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Ředitel hradišťské scény Michal Zetel bezprostředně po představení předal představiteli hlavní role Pavlu Hromádkovi certifikát, na kterém stálo, že je v širší nominaci na Ceny Thálie.

1.2.2018

Hraběnka ještě o svého muže zabojuje

Dvacáté provedení Mozartovy Figarovy svatby v historii opery Národního divadla, které poprvé režíruje žena Magdalena Švecová, má dnes a v sobotu premiéru ve Stavovském divadle. V roli Hraběnky Almavivy se v alternaci představí sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

1.2.2018

Jak šuměla a šumí nejen česká filmová soda

Do kin vstupuje Prezident Blaník, film, který Marek Najbrt točil cíleně na čas po prezidentské volbě. Je pokusem o domácí satiru, jíž máme jako šafránu.

1.2.2018

Proč není Tonda na Hradě? Do kin vstoupil film Prezident Blaník

/VIDEO/ Mluví jako dlaždič, chová leguány, jeho vzorem je Václav Havel, zálibou móda a metou prezidentský úřad. Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. 

31.1.2018

Febiofest: pětadvacet let s Lolou i Pianistou

Už čtvrtstoletí završí letos Febiofest, který výročí uctí mj. přehlídkou deseti nejoblíbenějších děl ve své historii.  

31.1.2018

Svatý kopeček nebo Mariánská Týnice. Přibude na 20 národních kulturních památek

Seznam národních kulturních památek (NKP) rozšíří 19 sakrálních staveb a areálů. Je mezi nimi třeba poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku, Svatý kopeček u Mikulova nebo Svatý Kopeček u Olomouce. Návrh ministerstva kultury na prohlášení těchto staveb za památky požívající nejvyšší možné ochrany státu dnes schválila vláda v demisi.

31.1.2018

Depeche Mode se vrací s deskou Spirit

Čeští fanoušci ostrovní legendy Depeche Mode dnes vyrazí do pražské O2 areny. Britové přivezou loňskou desku.

30.1.2018

Zpěvačka Jessie J poprvé v České republice na Colours of Ostrava

Mezinárodní festival Colours of Ostrava oznamuje další koncertní premiéru: vůbec poprvé u nás zde vystoupí britská zpěvačka Jessie J, která patří k největším globálním hvězdám současnosti. Zpívala pro královnou, získala Brit Awards, pětkrát cenu MOBO i nominaci na Grammy.

AKTUALIZOVÁNO
30.1.2018

Pěvkyně Soňa Červená se podrobila operaci krčku stehenní kosti

Dvaadevadesátiletá pěvkyně Soňa Červená se podrobila operaci krčku stehenní kosti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Informaci ČTK potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Bolestivý úraz si přivodila pádem ve vlaku, když v pátek po dopolední divadelní zkoušce v Brně odjížděla do Prahy.

30.1.2018

Do Těšína dorazí hvězdy českého a polského filmu

Herec Ivan Trojan, režisér Jan Hřebejk, scénárista Petr Jarchovský a světové uznávaný polský režisér Krzysztof Zanussi budou hosty jubilejního 20. ročníku mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se bude konat ve dnech 27. dubna až 3. května v Českém Těšíně a polském Těšíně. 

29.1.2018

Herci divadel svedou souboj v tanci

Osm pražských divadel se zapojí do akce Roztančené jeviště – Souboj divadel Praha. Jejím vyvrcholením bude 10. března ve Švandově divadle finálový večer, z něhož vzejdou tři vítězné taneční páry složené z herců/hereček a profesionálů.

29.1.2018

Berenika Kohoutová: Na muže už se spoléhat nebudu. Jen na sebe

/ROZHOVOR/ Kariéra mladé herečky a zpěvačky Bereniky Kohoutové se v poslední době velmi rozjíždí. I díky výhře v soutěži Tvoje tvář má známý hlas ji zná širší veřejnost. Rozhovor vznikl ještě před druhým kolem prezidentských voleb a názor Bereniky Kohoutové na ně může být alespoň dalším střípkem do diskuse, která pokračuje, i když už je rozhodnuto.

29.1.2018

Naši písničku Africa prý miluje i Justin Bieber, smál se kytarista z Toto

/ROZHOVOR/ Steve Lukather, zakládající člen Toto, kteří vystoupí 27. února ve Foru Karlín, je považován za jednoho z nejlepších studiových kytaristů. Nahrával desku Thriller s Michaelem Jacksonem.

29.1.2018

Grammy získali Leonard Cohen, princezna Leia i píseň utahující si z Putina

Letošní, už šedesátý ročník hudebních cen Grammy ovládl zpěvák Bruno Mars, který si ze slavnostního ceremoniálu odnesl celkem šest zlatých gramofonků. Mezi rappery zářil Kendrick Lamar, cenu však získaly i zesnulé legendy Leonard Cohen a Carrie Fisherová. Odměny se dočkali také klasici jazzu a blues nebo film La La Land.

28.1.2018

Nejlepším filmem loňského roku bylo česko-slovenské drama Špína

V pražském divadle Archa byly včera rozdány Ceny české filmové kritiky. Nejlepším filmem uplynulého roku bylo zvoleno česko-slovenské drama Špína. Jeho režisérka Tereza Nvotová byla vyhlášená jako vítězka v kategorii objev roku.  Cenu si za režii odnesl i Václav Kadrnka za film Křižáček a režisér Bohdan Sláma za scénář k filmu  Bába z ledu. 

27.1.2018

Radůza: Některé písničky nehraju léta a pak se k nim vrátím, jiné nechám spát

/ROZHOVOR/ Pohladí po duši, rozteskní, osloví poezií i hudbou. To vše umí písničkami Radůza, první dáma českého folku, akordeonistka, klavíristka a zpěvačka, básnířka.

27.1.2018

Pragovka Art District se otevře studentům a absolventům

Galerie určená pro studenty a absolventy uměleckých škol se otevře příští týden v centru Pragovka Art District ve Vysočanech. To již několik let v bývalém průmyslovém areálu hostí ateliéry mnoha umělců, konají se v něm výstavy i další akce. Nová Pragovka Gallery nebude nabízet díla tamních rezidentů, ale současné umění vzniklé mimo stěny Pragovky, sdělila novinářům za organizátory Lucie Nováčková.

27.1.2018

Hobojista Veverka natočil album s hráči Berlínské filharmonie

Hobojista Vilém Veverka vydal album nahrané s mezinárodním souborem Ensemble Berlin Prag, který tvoří hráči Berlínské filharmonie.

27.1.2018

Bába, Špína nebo Křižáček?

V Divadle Archa bude dnes večer horko. Jednak už budou známy výsledky prezidentských voleb, jednak se tu utkají čeští filmaři o výroční ceny domácích kritiků. Mezi horkými favority jsou tři filmy loňského roku: Slámova Bába z ledu, Špína Terezy Nvotové a Křižáček Václava Kadrnky.

26.1.2018

Recenze: Všechny prachy světa? Všechna nuda světa. Nespasil by ji ani Spacey

Jestli někteří pochybovali o tom, že Ridley Scott je za zenitem, tak po jeho novince Všechny prachy světa je to jisté. Tak neinvenčně natočený únos, u nějž člověk zívá, se hned tak nevidí.

25.1.2018

Zemřel tanečník Pavel Veselý, protagonista Kouzelného cirkusu

Po dlouhé nemoci zemřel ve středu 24. ledna, čtyři dny před svými osmdesátinami, tanečník, choreograf a bývalý představitel jedné z hlavních rolí v inscenaci Kouzelný cirkus Pavel Veselý. ČTK to dnes oznámila mluvčí činohry Národního divadla a Laterny magiky Kateřina Ondroušková.

24.1.2018

Kateřina Klausová: Na túře na Sněžku sexuální loudily moc často nepotkáte

/ROZHOVOR/ Modelka a herečka Kateřina Klausová trochu klame tělem. V médiích se o ní často píše v souvislosti s tím, na jaké vernisáži či večírku se objevila, kdo ji doprovázel a jaké šaty měla právě na sobě. Zkrátka – typické prokletí mimořádně krásných žen. Přitom Kateřina studuje Fakultu sociálních věd, hraje na divadle i ve filmu a je rovněž aktivní sportovkyní, dlouhá léta se například věnovala golfu. 

24.1.2018

Národní divadlo uvede balet Marná opatrnost z 18. století

Balet Národního divadla (ND) uvede poprvé ve své historii balet Marná opatrnost britského choreografa Fredericka Ashtona. Jeden z nejslavnějších baletních titulů patří k nejstarším, které se dochovaly, poprvé byl uveden v roce 1789, ND uvede jeho verzi z roku 1960. Děj se odehrává na venkově, výprava připomíná kreslený film a zahrnuje pestrobarevné májky či tančící slepice. Baletní příběh je obdobou Prodané nevěsty s humornými i lyrickými scénami. Premiéra v ND je naplánovaná na 19. dubna, řekla ČTK za baletní soubor Markéta Faustová.

24.1.2018

FOTO: Placený sex míří na jeviště. Diváky prý čeká divoká jízda

Autorská hra podle komiksu Chestera Browna Sex není zadarmo si podmaní ve středu 24. ledna od 19 hodin Činoherní studio v Ústí nad Labem.

24.1.2018

Zemřela spisovatelka Ursula Le Guinová, ikona science fiction

V pondělí zemřela americká autorka science fiction a fantasy románů Ursula Le Guinová. Spisovatelka zemřela v 88 letech ve svém domě v Portlandu v Oregonu v USA.

24.1.2018

Oscarové nominace jsou tady. Hlavním favoritem je sci-fi Tvář vody

Jubilejní 90. ročník udílení Oscarů má první krok za sebou. Americká filmová akademie zveřejnila kandidáty v jednotlivých kategoriích a rozjíždí se druhé kolo hlasování. Do čela pelotonu se postavila kouzelná sci-fi Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Tora, která má celkem 13 nominací a to včetně nejdůležitější kategorie film roku. Snímek tak potvrdil roli jednoho z favoritů. 

23.1.2018

Oscarové šance pro rozhněvanou ženu z Ebbingu a Churchilla rostou

/TRAILER/ Ještě deset dní a od oscarového večera nás bude dělit pouhý měsíc. Zlaté glóby už vítěze naznačily, stvrdily to teď i ceny herecké asociace. Znovu zářili Frances McDormandová a Gary Oldman.

22.1.2018

Legenda šansonu Charles Aznavour: Jen si to zkuste, zpívat v pěti jazycích!

/ROZHOVOR/ Za svůj dlouhý život prodal 200 milionů alb. Francouzský šansoniér, kterého objevila Edith Piaf, však ani v neuvěřitelných 93 letech neskládá ruce v klín. „Chtěl bych se stát nejstarším zpěvákem na světě,“ říká Charles Aznavour. „Do důchodu možná půjdu, až mi bude sto.“

22.1.2018

Hrdinky filmů Filipa Renče? Ženy rebelující, zamilované i zoufalé

Hrdinky filmových příběhů Filipa Renče kráčejí napříč různým prostředím i žánry. Oblouk je to mocný: od sociálního dramatu Rekviem pro panenku ke crazy komedii Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Ta právě teď vstoupila do kin a uvidíme v ní mj. Kláru Issovou, Anetu Krejčíkovou a Matouše Rumla.

22.1.2018

Na Bibli kralickou v Kralicích se jezdí dívat návštěvníci až z Jižní Koreje

Památník Bible kralické si v loňském roce prohlédlo šest tisíc lidí. „Návštěvnost držíme poslední roky na přibližně stejném počtu. Největší počet návštěvníků tvoří školní skupiny, skupiny seniorů, církví, zájmových spolků. Dále samozřejmě jednotlivci,“ popsala Monika Doležalová z Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou.

22.1.2018

Plachetka zazpívá v Rudolfinu Strausse. Doprovodí jej Symfonický orchestr

Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) dnes v pražském Rudolfinu nabídne hostování jeho rezidenčního umělce Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery. Basbarytonista, který sbírá úspěchy v operních domech a koncertních sálech na celém světě, zazpívá Dva větší zpěvy pro hluboký hlas a orchestr Richarda Strausse. Dále zazní díla Johannese Brahmse Tragická předehra a Symfonie č. 2 D dur.

22.1.2018

StarDance otevřela Janu Onderovi úplně nové světy

/ROZHOVOR/ Když se řekne Jan Onder, asi se najde málo lidí v této republice, kteří by okamžitě nedodali – tanec nebo StarDance.

21.1.2018

Kytarista skupiny Kryštof Evžen Hofmann: Chci pomoci kapelám

/ROZHOVOR/ Jsou to dva roky, kdy si hudebník Evžen Hofmann splnil sen a dokončil stavbu moderního nahrávacího studia. Jak sám říká, v jeho Taurus Records ve Velké Polomi se odráží patnáct let zkušeností s podobnými zařízeními v České republice a na Slovensku.

21.1.2018

Hradecký Netopýr? Divoký průlet světem operety

Do královéhradeckého Klicperova divadla přilétl Netopýr. Usadil se přímo na hlavní scéně a díky němu tu můžete zažít bláznivý průlet světem operety, který se jen tak nevidí.

21.1.2018

OBRAZEM: Helena Vondráčková slavila v O2 Areně ve velkém stylu

Přibližně tři hodiny trval koncert Heleny Vondráčkové v sobotu v pražské O2 Areně. Zpěvačka tak oslavila sedmdesáté narozeniny ve velkém duchu. Na koncertu zazněly písně od Červené řeky po aktuální z alba Dávno vím svý. Zpívalo se, tancovalo i mluvilo. Zpěvačce přišla poblahopřát řada jejích kolegů včetně Michala Davida a Vašo Patejdla.

21.1.2018

OBRAZEM: Ohnivá voda rozpálila k tanci indiány, trampy i Mexičany

Plápolající oheň protíná chladný vzduch před společenským domem v Hustopečích. Přistupuje k němu muž s kovbojským kloboukem na hlavě, chvíli si zahřívá ruce a pak vchází dovnitř. Než za ním zaklapnou dveře, na moment jde slyšet muzika. Je sobota večer a hustopečský Country bál je v plném proudu.

DOTYK.CZ
21.1.2018

Charles Perrault: Příběh smutného pohádkáře

Popelka, Červená Karkulka či Sněhurka. Charles Perrault sepsal notoricky známé pohádky mnohem dříve než bratři Grimmové nebo Božena Němcová. Ve tvorbě pro děti přitom hledal útěk před smutnou realitou.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT