Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

dnes 10:04

Opera nekouše ani nenudí. Přesvědčí vás v Divadle F. X. Šaldy

/FOTOGALERIE/ - Že musí být opera nutně vážná a nudná? Ale kdepak. V sobotu 20. října od 17 hodin poprvé Šaldovo divadlo představí liberecké veřejnosti kus z pera Markéty Sýkorové v režii Lindy Keprtové Opera? Opera. V červnu už ho během dvou dopoledních představení viděli teenageři z libereckých škol a rozhodně se nenudili.

včera 19:11

Další dobrodružná výprava. Vychází Podivuhodný svět Zdeňka Buriana

Dva roky po vydání velkolepé knihy Dobrodružný svět Zdeňka Buriana zve nakladatelství Plus na další dobrodružnou výpravu spolu s tímto titánem české knižní ilustrace. Zatímco první kniha nabídla především Burianovy kresby k westernovým knihám, tentokrát jde o snad ještě ambicióznější počin: Podivuhodný svět Zdeňka Buriana se totiž pokouší shrnout jeho ilustrace k dílu Julese Vernea.

včera 13:34

Polsko rozetnuto vedví. Může za to kontroverzní film Klér

Shromážděte naštvané pravičáky, horlivé úředníky, pravověrné katolíky a nechte je pracovat. Tímto vtipem si vysvětluje liberální polovina země úspěch nového polského filmu Klér. Řada šťavnatých komentářů byla vyřčena ještě před jeho premiérou, o to více nabudila diváky. Na film o církvi, který nese podtitulek: Nic lidského jim není cizí, jen za první víkend dorazil do kin milion Poláků. Konzervativní politici by ho chtěli zakázat.  

DOTYK.CZ
včera 11:45

Keira Knightleyová zakázala dceři pohádky od Disneyho. Vadí jí vykreslení žen

/ VIDEO / Britská filmová hvězda Keira Knightleyová oznámila, že zakázala své tříleté dceři sledovat Disneyho filmy, protože nesouhlasí s tím, jak jsou v nich portrétovány ženy. Na Popelku ani na Malou mořskou vílu se tak malá Edie nepodívá. "Popelka čeká na mladého boháče, aby ji zachránil. Nedělejte to! Zachraňte se samy!" prohlásila Keira Knightleyová v televizní show americké komičky Ellen DeGeneresové.

včera 09:10

Krnovský Elvis Presley: Fanynka po mně na památku chtěla propocené boxerky

ROZHOVOR/ Vypadá jako Elvis. Má vlasy jako on, jeho pohyby, jeho gesta. Není to jen obyčejný imitátor. Pro lidi v regionu Moravskoslezského kraje se stal Pavel Pavlevský opravdovým Elvisem. Krnovským Elvisem.

včera 07:08

Setkání s Masarykem. Do kin vstupuje film Hovory s T.G.M.

Nelhat, nekličkovat a nezamlčovat. Této výjimečné vlastnosti si Karel Čapek cenil na svém dlouholetém příteli a vášnivém diskutérovi T. G. Masarykovi. V rámci 100. jubilea naší státnosti se k němu mnozí vracejí. Vznikly dvě knihy, dva komiksy CD, divadelní projekt, do kin vstupuje film.

18.10.2018

Zemřel operní pěvec Dalibor Jedlička. Vedl Operu Národního divadla

Ve věku 89 let dnes zemřel operní pěvec Dalibor Jedlička, emeritní sólista a šéf Opery Národního divadla. Členem souboru Národního divadla byl 45 sezon.  Na první české scéně Jedlička poprvé vystupoval v roce 1959 jako host v titulní roli Musorgského Borise Godunova, o rok později přijal stálé angažmá. V roce 2016 dostal Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství.

18.10.2018

Fešáci pokřtili cédéčko a chystají písně pro vnoučata

Dvojcédéčko Fešáci v Lucerně bylo pokřtěno. Cédéčko country skupiny Fešáci mapuje narozeninový koncert, kdy vloni v listopadu oslavili v pražské Lucerně padesátiny. Hudební nosič pokřtili Fešáci v Kuřáckém klubu Palmovka - ve Smokers´Clubu a zároveň v hudebním klubu Palmovka.

18.10.2018

Sochu musí předělat, nebo zbourat, říká syn Věry Špinarové

Ani tři dny po úniku prvních fotografií a dva dny od odhalení sochy v rodině Věry Špinarové neutichá neklid. Syn Adam Pavlík Deníku řekl, že v současné podobě sochu maminky rozhodně nenechá.

18.10.2018

Za šíření české kultury ministr ocenil Hlaváče a Pánkovou

Ministr kultury Antonín Staněk ocenil medailemi Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) historičku Markétu Pánkovou a klarinetistu a skladatele Jiřího Hlaváče. Sdělila dnes mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Ministerstvo cenu udílí za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

18.10.2018

Aukce nabídnou milionová díla Toyen, Štyrského, Čapka i Karla Gotta

Obrazy slavných a mezi českými sběrateli oblíbených autorů nabídne aukce, která se bude konat v Praze 28. října. Plátna Toyen, Jindřicha Štyrského a Antonína Procházky navíc pocházejí ze sbírky rakouského sběratele Iva Rottera a byla dlouhodobě vystavena v rakouské Národní galerii Belvedere ve Vídni a na mnoha dalších výstavách v zahraničí.

18.10.2018

ADHD v jevištním podání Cirku La Putyka bude mít premiéru

Poruše pozornosti s hyperaktivitou neboli ADHD se věnuje nové představení Cirku La Putyka. V režii Rostislava Nováka ml. bude mít premiéru v pražských Jatkách78 tuto neděli.

18.10.2018

Spirituál Kvintet hraje pro Unicef

Přijďte si zpříjemnit sychravý podzim na benefiční koncert legendární české folkové skupiny Spirituál Kvintet. Výtěžek koncertu, který se uskuteční v krásném prostředí kostela U Salvátora podpoří vzdělávací programy v nejchudších zemích.

18.10.2018

Jiný T. G. M. Pavla Kosatíka. Výzvy nejen přijímal, ale i vytvářel, říká autor

/ROZHOVOR/ Muž, který vytvářel výzvy. Aneb Jiný T.G.M. Nová kniha Pavla Kosatíka je jedním z patnácti titulů, jež dnes najdete na pultech v rámci Velkého knižního čtvrtku.

17.10.2018

Minus 123 minut se vrací na sever, po Chomutově roztančí Liberec

Je to pěkných pár let, co sever Čech překvapovala nová česká kapela. To trio si říkalo Minus 123 Minut, premiéru měla v legendárním ústeckém klubu Doma, vedl ji neopakovatelně kytarista a zpěvák Zdeněk Bína. Vede ji dodnes.

17.10.2018

Divadlo Spejbla a Hurvínka chystá představení pro dospělé

Dejvické Divadlo Spejbla a Hurvínka letos oslavuje 45 let působení Martina Kláska na scéně. V rámci jubilea uvede 7. listopadu a 5. prosince jeho první představení pro dospělé s názvem S+H - "Ve dvou se to lépe…". Divadlo zároveň chystá na konec roku inscenaci v němčině i spolupráci se školami.

17.10.2018

Fenomén "Špinarka" aneb Jde stále jen o sochu? Podle autora za vše mohou fotky

/FOTOGALERIE/ I druhý den od odhalení je socha charakterní zpěvačky obsypána lidmi. Fotografují. Diskutují. Okolí sochy pokrývají opovrhující nápisy. „Tahle nám nezpívala!“ praví jeden z nich. Sama starostka se vyjádřila, že by plastika mohla být realističtější…

17.10.2018

Mandrage zahraje v Uffu novinky i osvědčené hity

Pop-rocková plzeňská skupina Mandrage bude ve čtvrtek koncertovat v trutnovském Uffu. Podle tradice chystá pro publikum originální zvukovou i vizuální show.

17.10.2018

Jelen spí v obilí. Skupina vzdá hold Michalu Tučnému na podzimním turné

/VIDEOKLIP/ Osobitou předělávkou písně Spím v obilí Michala Tučného zve skupina Jelen na podzimní turné, kterým vzdá poctu právě legendě české country. Exkluzivním hostem všech vystoupení bude zpěvákova dcera Míša Tučná, která si s Jelenem zazpívala i v představovaném singlu. Videoklip se natáčel v Hošticích u Volyně, kde Tučný v závěru života bydlel.

17.10.2018

Málem Králem představují nový singl a videoklip Kdyby se mi chtělo

/VIDEOKLIP/ Málem Králem se vyzpívávají z vlastní lenosti v novém singlu a videoklipu Kdyby se mi chtělo. Kapela Málem králem vydala poslední skladbu před dvěma lety. Jednalo se o videoklip Fronta na zázraky a do světa šla před Vánocemi v roce 2016. Nyní duo muzikantů Filip Sázavský a Martin Chobot přicházejí s novým singlem a videoklipem Kdyby se mi chtělo.

17.10.2018

Ostravská socha Věry Špinarové se stala terčem vtipů na internetu

/FOTOGALERIE/ Socha Věry Špinarové, která byla v úterý odpoledne odhalena v Ostravě, je už nejen tématem četných diskuzí na internetu, ale začínají se objevovat i první sarkastické koláže. Podívejte se.

17.10.2018

Muzikál Legenda jménem Holmes se představí v Karlíně

Muzikál Legenda jménem Holmes z autorské dílny hudebníka a skladatele Ondřeje Gregora Brzobohatého má už zítra premiéru v Hudebním divadle Karlín. V hlavní roli se představí Vojtěch Dyk.

16.10.2018

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

/FOTOGALERIE/ O tom, že místo nadšení z nové sochy Věry Špinarové panovala v Ostravě spíše energická diskuse o její podobě, svědčí i odmítnutá účast při odhalování zpěvaččina syna Adama Pavlíka. Slavnostní akt však sledoval v davu.

16.10.2018

Prúdy s Hammelem slaví. Slovenská legenda přijede do Prahy

V čele s Pavolem Hammelem slaví slovenská kapela Prúdy na probíhajícím turné dvě jubilea padesát let od vydání klíčového alba Zvoňte, zvonky a prosincové sedmdesátiny svého frontmana. V Praze se zastaví následující pondělí.

16.10.2018

Alergik. Kapela Mr. Loco představuje nový videoklip

/VIDEOKLIP/ Kapela složená z hudebníků několika národností kolem frontmana Filipa Flussera Mr. Loco vydali před dvěma lety album Balkan Trip. Z tohoto alba publikovala kapela dva videoklipy, úvodní One Chance a před necelým rokem video ke skladbě Ne Mi Treba. Nyní přicházejí Mr. Loco s novým singlem a videoklipem Alergik.

16.10.2018

Chci zpívat o tom, co žiju, říká mladá zpěvačka Eliška Buociková

Česká hudební scéna je bohatší o další mladý přírůstek. Je jím pětadvacetiletá Eliška Buociková původem z Broumova, která na sebe upozornila vítězstvím v prvním ročníku pěvecké soutěže Talent for Stage, vyhlášené vydavatelstvím Supraphon.

16.10.2018

OBRAZEM: Na rozvalinách čtyř starých impérií vzniklo mnoho nových států

V Praze 6 byla otevřena venkovní výstava s názvem „Po velké válce. Nová Evropa 1918-1923”. Před budovou Kampusu Dejvice ji uspořádala Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s městskou částí Praha 6 a Fakultou stavební ČVUT. Bude k vidění až do 12. listopadu.

16.10.2018

Horníci kontra ajťáci aneb nové české dokumenty

Jak se stěhuje město, hraje muslimský hokej a mění smysl práce. A proč horníci nesnášejí ajťáky. I o tom budou české dokumenty, jež se právě točí.

16.10.2018

Do knihkupectví míří dotisk románu Žena z roku 1899

Když na jaře tohoto roku spatřil světlo světa román Žena z roku 1899, byl okamžitě rozebrán. Příběhy mapující zajímavé události v Třebíči první poloviny 20. století, oslovily tak velké množství lidí, že se po knize jen zaprášilo. Prakticky celý náklad byl rozprodán přímo na křtu knihy, jen několik málo kusů se dostalo do knihkupectví, odkud však zmizely během jediného týdne.

15.10.2018

Nová alba vydají Lucie, Progres 2 či Wohnout

Podzim je v českých hudebních vodách poměrně rozbouřený. Je to přesně to pravé období, kdy fanoušky potěšit novým albem.

15.10.2018

Minifestival pro Bergmana začíná v pondělí v Praze

Osobité divadelní adaptace filmů Léto s Monikou a Ze života loutek, debaty, projekce, četba. Tím vším se Skandináský dům připojí k oslavě letošní stovky mága severského filmu Ingmara Bergmana, jež uplynula 14. července.

14.10.2018

Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport z Prahy

Pátý ročník akce Bubnování pro Bubny 16. října opět připomene první židovský transport vypravený v roce 1941 z Prahy do Lodže. Vzpomínání je ve formě veřejného happeningu v prostorách nádražní haly Bubny, který má "narušit ticho mlčící většiny". Setkání, na kterém bude zahájen i výstavní projekt Fotbal ve století faulů, bude uvádět herečka Anna Polívková.Za pořadatele o tom informovala Martina Reková.

14.10.2018

Letošní Signal festival končí. Dnes je poslední šance pokochat se hrou světel

/FOTOGALERIE/ Parádní představení v rámci letošního ročníku Signal festivalu viděly od jeho čtvrtečného zahájení tísíce lidí. Pokud jste se ještě nebyli podívat a máte zájem, dnes večer máte poslední možnost. Ve fotogalerii může najít inspiraci, kam vyrazit.

14.10.2018

Mistři zábavního umění převezmou ceny

V pořadí třetí slavnostní udílení cen Mistr zábavního umění, které realizuje Umělecké sdružení Artes a společnost Intergram, se už dnes odpoledne odehraje v nově otevřeném pražském Divadle Perštýn.

14.10.2018

Fanynky zpěvačky Lorde zaplatí za bojkot Izraele

V prosinci loňského roku napsaly Novozélanďanky Justine Sachsová a Nadia Abu-Shanabová otevřený dopis své krajance, novozélandské zpěvačce Lorde. Požádaly ji, aby zaujala stanovisko vůči protipalestinské politice Izraele a připojila se k uměleckému bojkotu této země.

14.10.2018

Ondřej Hejma: Trumpova zahraniční politika se mi líbí, je nová a nekonvenční

/ROZHOVOR/ Ondřej Hejma je nejen zpěvák, muzikant a textař, ale už slyší i na oslovení spisovatel. V knihách Fejsbuk, Americký blues a Srdce zlomený sepsal svůj provokativní pohled na naši zemi od doby normalizace až po nedávnou minulost. Někdo to prý udělat musel, než se to zapomene. Kdybyste mu nabídli kandidaturu na prezidenta, odmítl by ji.

13.10.2018

V Praze připomněl tvorbu spisovatele Kafky videomapping

Na křižovatce Dušní, Široké a Vězeňské ulice v Praze 1 dnes připomněl program Kafka4ever tvorbu pražského rodáka a spisovatele Franze Kafky. Třetí ročník multižánrového pásma u pomníku Franze Kafky nabídl divákům židovskou hudbu i světelné promítání, takzvaný videomapping. Akci připravila Společnost Franze Kafky.

13.10.2018

OBRAZEM: Začíná StarDance

Další očekávaný souboj o krále a královnu tanečního parketu je tady. Diváci jej mohou sledovat počínaje dneškem každou sobotu na ČT1. Přímým přenosem provázejí opět Tereza Kostková a Marek Eben.

13.10.2018

Piškulova dvojitá premiéra. V Městských divadlech pražských se odehraje Moře

První novinkou 69. sezony Městských divadel pražských dnes bude hra Moře anglického dramatika Edwarda Bonda, kterou uvede divadlo ABC v režii hostujícího Jána Luterána. Jednu z hlavních rolí v ní ztvární Zdeněk Piškula.

12.10.2018

Rašín. Velký muž dějin. ČT připomíná stoleté výročí dvoudílným filmem

Jednou z připomínek stoletého výročí republiky je dvoudílný film České televize Rašín s Ondřejem Vetchým v hlavní roli. První díl se na obrazovkách objeví už tuto neděli.

12.10.2018

Islanďan Ólafur Arnalds z Kiasmos představí v Praze novinku

Skladatel a klavírista Ólafur Arnalds z Islandu vystoupí dnes v Praze v rámci série koncertů Spectaculare Night. Představí tu novou desku Re:member, kterou vydal koncem srpna.

11.10.2018

Zemřel herec Břetislav Slováček, bylo mu 70 let

České Budějovice - Ve středu 10. října zemřel český herec Břetislav Slováček. Odešel v 70 letech. Své první angažmá měl herec v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde působil mezi lety 1972 až 1974.

11.10.2018

Divadelní sezonu Městských divadel pražských zahájí hra Moře

Hra Moře anglického dramatika Edwarda Bonda zahájí 69. sezonu Městských divadel pražských. Hru uvede divadlo ABC v režii hostujícího Jána Luterána 13. října. Zahájení divadelní sezony doplní 20. října premiéra hry Kanibalky Davida Drábka v divadle Rokoko a premiéra hry Konzervativec v Komedii 28. října.

11.10.2018

Ten, kdo tě miloval. Komediálně laděný příběh Marie Poledňákové vstoupí do kin

Zkraje listopadu vstoupí do kin komediálně laděný příběh s detektivní zápletkou Ten, kdo tě miloval. Sešli se nad ním v netypické spolupráci Marie Poledňáková a tvůrce seriálu Rapl Jan Pachl, jenž psal scénář podle Poledňákové knihy. „Některé změny ve scénáři vznikaly třeba den před nebo přímo na místě, takže nebylo možné, abych je četla nebo o nich věděla. Čili film bude jiný než má kniha, ano,“ přiznává autorka. „Ale stejně se nemůžu dočkat, až mi film střihač Adam Dvořák pustí.“

11.10.2018

Fešáci otevírají druhou padesátku. Pokřtí své další hudební dítě

Slavná skupina Fešáci vykročila na konci loňského roku do druhé padesátky své existence. Narozeniny kapela oslavila listopadovým koncertem před vyprodanou pražskou Lucernou. Ten dokumentuje nové cédéčko, které spatřilo světlo světa teprve před několika dny a jehož křest Fešáci naplánovali na úterý 16. října od 17 hodin do pražského Smokers' clubu na Palmovce v Libni.

11.10.2018

Originální sci-fi Tina a Vore míří do kin

/TRAILER/ Švédsko – dánský film Border sklízí ohlas na všech festivalech, jimiž zatím prošel. Včetně Cannes, kde triumfoval v sekci Un Certain Regard a karlovarské přehlídky, která mu vynesla přední příčky v diváckém žebříčku. Film, jenž vstoupí do našich kin pod názvem Tina a Vore, je osobitou fúzí severské detektivky s romantickou linkou o lidech i jiných bytostech. 

11.10.2018

Wohnout vypouští do světa nový klip. Vzniká v rámci alba Miss Maringotka

/VIDEO/ Skupina Wohnout 1. listopadu vydává nové studiové album s názvem Miss maringotka. Do světa vysílá poslední video vlaštovku před vydáním desky - k písni Tlama. Kapela naznačuje, že se jedná o nejlepší videoklip skupiny. Posoudit můžete sami.

11.10.2018

FOTO: Pohřby a humor. V ústeckém krematoriu vzniká nový seriál

Dva kříže jako zřejmý symbol smrti má v logu nový český anekdotický seriál z „krematoria na kraji města“ nazvaný Světlu vstříc. Ve dvanácti dílech přibližuje konkurenční boj dvou krematorií, jeho tvůrci se inspirovali slavnou Nemocnicí na kraji města. 

11.10.2018

První člověk: Nabídne strhující podívanou i hrdinu s lidským rozměrem

/RECENZE/ Je to dar vtáhnout diváka do příběhu. Oscarový filmař Damiene Chazelle ho má. Teď právě můžete v kinech šlapat s jeho Prvním člověkem po Měsíci. Tento muž je filmařský úkaz. V devětadvaceti natočil strhující jazzový duel žáka a profesora Whiplash, o tři roky později sbíral Oscary za originální muzikál La La Land. Teď vstupuje do kin jeho První člověk. A tají se z něj dech.

11.10.2018

Hudební sezona je v plném proudu. Prahu navštíví George Ezra, Slaves i Kodaline

Hudební sezona už je rozjetá a do konce října se můžete těšit na hudební lahůdky festivalu Struny podzimu i větší klubovky různých žánrů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT