„Umístili jsme ji do zahradního domku, v němž jsem původně měl dílnu. Nejprve jsem ho vyklidil a zůstala prázdná místnost, vyspravil jsem omítky a šlo se na věc,“ říká Lukáš Lexmaul z Drahanovic s tím, že dříve v zahradním domku plánoval pouze kuchyň.
Finská sauna - stavba krok za krokem:
V ČLÁNKU SE DOČTETE:
* Sauna z dřevěného rámu a palubek
* Olše druhé jakosti se osvědčila
* Ruku k dílu přiložili i synové
„Nejprve jsem věci studoval na internetu a hledal jsem, co a za kolik se dá koupit. Udělal jsem si rychlou kalkulaci ceny za materiál a zjistil, jak saunu vybudovat. Typizovanou jsme bohužel koupit nemohli, protože jsme ji potřebovali na přesný rozměr do konkrétní místnosti,“ vysvětluje.
Sauna z dřevěného rámu a palubek
Saunu vybudoval z dřevěného rámu a palubek. Na zeď přivrtal klasické hranoly ze smrku 50 x 100 milimetrů, mezi něž vložil izolaci z minerální vlny. Na konstrukci poté přidal hliníkovou reflexní folii a finální palubky.

„Rozhodoval jsem se mezi severským smrkem, olší a lípou. Olše má zajímavou medovou barvu a je určitě hezčí než severský smrk, který má výrazně větší podíl suků. Lípa je zase moc světlá. A tak nakonec zvítězila olše. Abychom to měli pěkné, zvolil jsem na saunovací lavice lípu. Myslím, že se povedlo,“ říká Lexmaul.
Partnerka Renata měla podle něj velkou rádost. „Myslím, že si mě našla právě proto, že jsem, co se týče práce, velmi šikovný,“ usmívá se.
Olše druhé jakosti se osvědčila
„Při vlastní stavbě sauny jsem využil druhou jakost olše. Měla sice nějaké vady, ty ale po instalaci v podstatě nejsou vidět. Když byl problém, tak jsem dané dřevo buď použil jinam, anebo jsem z něj kousek vyřízl. Cenově jsem se ale dostal na třetinu nákladů první jakosti. Metr čtvereční stál zhruba 400 korun, zatímco první jakost se pohybovala okolo 1200 korun. Rozdíl ale není nijak zásadní,“ pochvaluje si.
„Na lavice jsem použil lavicový hranol, který měl už z výroby zaoblené hrany. Je to krásné, čisté dřevo. Jako topidlo jsem koupil 6 kw kamna za zhruba 4000 korun a speciální dveře i s rámem za 6000 korun,“ vypočítává náklady.
Ruku k dílu přiložili i synové
„Zatím jsem nepřišel na nic, co bychom měli udělat jinak. Ještě jsme neměli možnost saunu pořádně vyzkoušet, protože jsme ji dodělali letos v březnu, a to už přišlo jaro. Se saunováním jsme zatím skončili, ale už se moc těšíme na novou sezonu,“ říká.
„Moc mi pomohli moji synové, kterým bych chtěl tady poděkovat. Patnáctiletý Matyáš mi pomáhal s konstrukcí a Lukáš, který má třináct roků, zase se zbytkem, nebojí se pily, vrtačky ani brusky. Byla to parádní práce,“ usmívá se hrdý otec.

Lukáše ke kutilství nikdo moc nevedl. Když mu bylo šestnáct, tak si jeho rodiče koupili starší dům a s bratrem pomáhali při rekonstrukci.
„To byly moje kutilské začátky. Už tehdy mě to bavilo a ve dvaceti jsem začal stavět svůj dům,“ povídá a dodává: „Už od patnácti let bylo mým snem postavit si vlastní dům. Chodil jsem proto po brigádách a spořil. Stavba s malým rozpočtem člověka donutí naučit se řadu činností.“
Nahrává se anketa …
Studoval tehdy po časopisech, jak se co dělá, protože internet byl ještě v plenkách. „Abych mohl dělat elektřinu v baráku, musel jsem si v antikvariátu koupit knížku. Dneska už je všechno na pár kliknutí na internetu. V tomto máme život snazší,“ uzavírá.