V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
* Použila okapové roury
* Zima ho prověří
* Z nářadí má radost
* Vešla se do tisícovky
Jak bude ventilátor vypadat, měla prý šikovná kutilka vymyšlené, už když dělala strop v koupelně ze starých prken. Věděla, že tam bude vlhkost, a tak potřebovala, aby byl v koupelně nějaký odtah vodních par. „Zároveň jsem chtěla osvětlení, které bude dekorační, abych si mohla udělat hezkou intimní chvilku a pohodu ve vaně,“ říká Vlastina Ema Nýdlová o své výrobě ventilátoru.
Použila okapové roury
„Celé jsem to vymyslela i udělala sama. Nevěděla jsem sice, jak to dopadne, ale ve finále si myslím, že to dopadlo nad očekávání dobře. Už od začátku jsem ventilátor chtěla ve tvaru válce, a tak jsem použila okapové roury. Mám totiž ráda výrobky z materiálů, které měly sloužit k něčemu jinému,“ vysvětluje fotografka a básnířka, která tvoří v Atelieru 33 v Záříčí u Dírné.
Vlastina Ema Nýdlová při práci:
K okapovým rourám tehdy marně sháněla T kus. „Zvolila jsem nakonec plastovou trubku z hobby marketu. Uřízla jsem si potřebnou velikost okapů, nasadila je na T kus, spasovala a provrtala. Celou konstrukci jsem poté natřela kovářskou černou barvou a výsledný ventilátor zavěsila na háčky ke stropu,“ vzpomíná na postup prací Nýdlová.
Zima ho prověří
Odtah z ventilátoru vede nahoru do podporoví. V zimě ho čeká první ostré testovací období. „Uvidíme, jestli to bude dostatečné a jestli bude ventilátor dobře fungovat. Nemám důvod o něm pochybovat. Přesto ho ale musím ještě doladit, protože mi tam zatím chybí zpětná klapka. Díky ní se výdech ventilátoru v době nečinnosti uzavře a nebude jím unikat teplo,“ plánuje další úpravy Nýdlová.

Jako osvětlení použila zručná umělkyně LED pásky. Původně chtěla barvu více do žluta. Dnes se jí zdá, že světlo z pásků je hodně bílé. O páscích, na nichž je možné barvu měnit, prý ani nepřemýšlala. „Nechtěla jsem z koupelny udělat diskotéku,“ směje se.
„Ráda přemýšlím o tom, jak využít staré a nepotřebné artefakty a jak jim vdechnout nový život. Jsem hodně energická a potřebuju dělat věci, které, jak se říká, odsýpají. Pletení vůbec není nic pro mě. Raději vezmu do ruky sekeru a jdu štípat dříví,“ tvrdí o sobě Vlastina Ema Nýdlová. S úsměvem dodává, že je prý více chlap než ženská.
Svítící ventilátor z okapů, to je paráda:
Z nářadí má radost
Tatínek zemřel, když byla Vlastina Ema ještě malá, takže od něj, bohužel, nemohla nic z kutilství okoukat. „Byl muzikant a já si myslím, že jsem po něm zdědila jakýsi talent na umění. Mám ale o patnáct let staršího bratra, který je automechanik. Miluju dílny, vůni benzinu a zvuk motoru. To mě prostě baví,“ říká Nýdlová.

Některé ženy si rády kupují kabelky, ona je prý ujetá na nářadí. „Když jsem koupila chalupu a začala ji předělávat k obrazu svému, tak jsem si pořídila krásnou rozbrušovačku. Měla jsem z ní velikou radost a i dělníci, kteří mi pomáhali, mi ji tehdy záviděli. Říkali mi, že jsem si pořídila jednu z nejlepších na trhu,“ vykládá o svém koníčku nadšeně Vlastina Ema Nýdlová.
Nahrává se anketa …
Vešla se do tisícovky
Výrobě ventilátoru kutilka věnovala asi dva dny a jak odhaduje, dohromady maximálně tři nebo čtyři hodiny. V rourách jsou navrtány stovky malých dírek.
„Finančně jsem se vešla do zhruba tisícovky. Na tak velký a pěkný kus to je dobrý poměr cena-výkon. Na světla se v budoucnu asi zaměřovat nebudu. Už si totiž ve stodole začínám tvořit svůj vysněný ateliér,“ zajiskří se jí v očích.
Ventilátor dodává koupelně romantickou atmosféru.
„Jsem svéhlavá, paličatá, a tak chci dělat věci jinak. Jdu si prostě za svým. Jsem hlavně fotografka, ale umělecký cit mě vede k tomu, že chci dělat i netradiční výrobky. A železo mě zatím neskutečně baví. Vůbec mě zajímají materiály, které vypadají, že už dosloužily. Ráda z nich dělám nové, pěkné a funkční věci,“ dodává Vlastina Ema Nýdlová.