K slavnostnímu adventnímu času zpěv bezesporu patří a zpěv úderem 18. hodiny večerní spojí dnes lidi na 500 místech země. Stejné koledy ve stejný čas, a to v 18.00 hodin, se rozezní na náměstích, v kostelích, v obchodních centrech, u vánočních stromů malých obcí, v mateřských školách, dětských centrech, v domovech seniorů.

Kde můžete zpívat

Koledy v podání držitele divadelní Thálie v oboru muzikál Jana Kříže zazní u vánočního stromu v OC Forum, které je tradičním partnerem této ojedinělé akce. Muzikálovou hvězdu a libereckého rodáka, který nyní exceluje v Horečce sobotní noci, doprovodí více než šedesátičlenný chór dětských hlasů ze ZUŠ Jabloňová v Liberci. Budete vítáni.

Komornější atmosféra zavládne při zpívání na schodech Severočeského muzea v Liberci. Údery věžních hodin oznámí, že Nesem vám noviny a další čtyři koledy včetně zlidovělé písně Vánoce přicházejí zazpívá slovutné těleso libereckého hudebního světa SPS Ještěd. Dospělé zpěváky doprovodí opět děti. Tentokrát přijdou zpívat společně žáci ze ZŠ Husova.

Muzeum připravilo navíc i následnou půlhodinovou prohlídku pro všechny příchozí s komentářem zdarma a pro zájemce bude připraven i prodej svařáku či voňavého perníku, který sem přivezou speciálně na akci až z Grabštejna.

Po předloňské premiéře se připojují k Liberci i další města a obce.

Ke společnému zpívání se sejdou také lidé na náměstí v Českém Dubu, Frýdlantě, Hrádku nad Nisou, ale i v Pěnčíně nebo v Bílé u Českého Dubu. A nejen tam. Už podruhé se rozezní hlasy seniorů v Centru pečovatelské služby v Liberci. Letos premiérově se bude zpívat i v libereckém Jedličkově ústavu.

Připojte se k jedinečné akci Čechů, kteří vynechat takovou událost nechtějí ani v zahraničí. Před katedrálou La Almudena tak s námi bude zpívat například i Česká škola v Madridu a krajani na vánočních trzích v Mnichově.

Češi žijící v Itálii se sejdou na Piazza Duomo v Miláně. Koledy nevynechají ani krajanské spolky v Aténách, norském Notoddenu, tureckém Istanbulu a holandském Utrechtu. Mediálním partnerem celé akce je Český rozhlas Sever.

Česko zpívá koledy se sborem Ještěd

Tradičním účastníkem akce Česko zpívá koledy je i nejpočetnější liberecký pěvecký sbor.

Koncerty Ještědu Už dnes si můžete Ještěd poslechnout před Severočeským muzeem v rámci akce Česko zpívá koledy. Začátek v 18.00 hodin. Koho zajímá širší repertoár sboru, může zajít v neděli 14. prosince na Vánoční koncert Severáčku v Domě kultury, kde bude Ještěd jako host. Sbor si na ten den přichystal pro diváky i překvapení. Do nové sezóny totiž vstupuje s vizuální přeměnou. Před diváky předstoupí ve zbrusu nových krojích od módní návrhářky Zuzany Veselé. Dámské kroje doplní i šperky od Preciosy. Vánoční vystoupení pokračují 26. prosince tradiční Českou mší vánoční od Jakuba Jana Ryby. Koncert v doprovodu Turnovského orchestrálního sdružení a sólistů z Divadla F.X.Šaldy proběhne v kostele sv. Antonína na Sokolovském náměstí od 17.00 hodin. V neděli 28. prosince pak zpívá Ještěd Rybovku v kostelíku sv. Pankráce v Jítravě. V neděli 25. ledna chystá Ještěd slavné Requiem W.A.Mozarta v klášteře v Hejnicích, od 15.00 hodin.

V předvánočním čase má pěvecký sbor Ještěd vždy napilno. „Volají nám z různých měst a obcí, že chtějí rozsvítit vánoční strom a abychom jim tam zazpívali. I kdybychom se rozkrájeli na kousíčky, tak nemůžeme všem vyhovět," popisuje hektický čas předseda Ještědu Miroslav Štorek. Některé akce jsou ale pro Ještěd tradiční a těm zůstává věrný. Jako právě akci Česko zpívá koledy.

„Přišel nám zajímavý ten nápad, že v jeden čas začnou lidé po celé zemi zpívat stejné koledy. A vůbec nejde o to, zda to jsou profesionálové či jen náhodní kolemjdoucí. Prostě se chvíli zastaví a zazpívají si," říká sbormistryně Silvie Pálková. Zatím Ještěd vystupoval v rámci akce v OC Forum. Letos se ale přesune na schody Severočeského muzea.

„Těšíme se tam, muzeum bude osvícené, bude to mít hezkou předvánoční atmosféru. Pro nás je to lepší než zpívat v přeplněném obchoďáku. Jsme zvyklí na kostely a takovou intimnější atmosféru, takže schody muzea jsou úplně ideální," láká na akci Miroslav Štorek. Projekt Česko zpívá koledy nabízí vždy šest nejznámějších českých koled. Vánoční repertoár Ještědu je ale mnohem bohatší.

„Máme spoustu koled, ať už od nás nebo z ciziny, rádi zpíváme staré koledy z časů Adama Michny z Otradovic nebo ty v úpravě Milana Uherka. Samozřejmě nemůžeme pominout asi nejhranější skladbu zdejších Vánoc Českou mši vánoční J. J. Ryby," vyjmenovává Silvie Pálková.

Vánoční Rybovka

Rybovu mši uvádí Ještěd v Liberci pravidelně už řadu let. „Letos jsme trošku napnutí, kde ji nakonec budeme dávat. Tradičně bývá v kostele sv. Antonína na Sokolovském náměstí. Kostel se ale opravuje, tak čekáme, zda se nepřesuneme jinam. Ale zatím to vypadá, že se rekonstrukce interiéru stihne do Štědrého dne," říká Štorek. Česká mše vánoční v doprovodu Turnovského orchestrálního sdružení proběhne 26. prosince od 17.00 hodin. Hned dva dny poté ji bude Ještěd uvádět v Jítravě. Ani po Vánocích ale nebude mít Ještěd klid.

„Dostali jsme nabídku na Mozartovo Requiem v klášteře v Hejnicích. Bude to na památku hraběte Franze Clamm-Gallase. To je věc, která se neodmítá. Jsme rádi, když můžeme být součástí aktivit, které přinášejí lidem i něco víc," říká člen sboru Ještěd Jan Lajksner. Requiem za posledního majitele libereckého panství proběhne v Hejnicích 25. ledna v 15.00 hodin.