Zpívalo se u vánočního stromu v OC Forum s muzikálovou hvězdou Janem Křížem a dětskými sbory ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci. Do nákupního centra přišlo zhruba sedm set lidí. „Noviny jsme rozdali ještě před šestou hodinu, atmosféra je báječná," hodnotí akci Jan Novák z inzertního oddělení Libereckého deníku.

Pro všechny přítomné je připraven nejen mimořádný kulturní zážitek, ale i voňavý svařák a koláče z firmy Jahodová. „Kromě klasických koled jsme připravili společně s Janem Křížem i malé hudební pásmo," prozradila sbormistryně Alena Sobotková.

Partnerem akce Česko zpívá koledy je Český rozhlas Sever

Věžní hodiny odbily zpívání před libereckým muzeem, kde lidé zpívají s dětmi ze ZŠ Husova a SPS Ještěd. K Severočeskému muzeu v Liberci dorazilo zhruba 150 lidí. „Nálada byla báječná až poetická. Již dnes se těšíme na příští ročník," řekla členka pěveckého sboru.

ČESKO ZPÍVALO KOLEDY. Liberec se připojil k 570 místům v Čechách, na Moravě, ale i u krajanských spolků, kde se úderem 18.00 hodiny zpívaly koledy. V Liberci se nejvíce lidí sešlo v OC Forum, kde i se zpěváky zpívalo na 700 lidí. Koledy si lidé přišli zazpívat také před Severočeské muzeum v Liberci, které mimořádně při této příležitosti otevřelo i večer. Reportáž z obou akcí přenášel i Český rozhlas Sever.

Ke společnému zpívání se sešli lidé také na náměstích v Hrádku nad Nisou, Frýdlantu nebo Českém Dubu. V kulturním Domě v Pěnčíně se ke koledám připojí také slavná Kotlárova cimbálovka.

Na koledy se připravovali lidé ve třech domech s pečovatelskou službou v Liberci.

Koledy zpívali také klienti Jedličkova ústavu v Liberci. „Sešlo se nás kolem padesátky. Zpívají naši klienti, od dětí ve věku 9 let až po dospělé. Ke sboru se samozřejmě přidají i všichni zaměstnanci, pojali jsme to jako společné vánoční setkání," popsala Zdeňka Schovánková z vedení Jedličkova ústavu a prozradila, že zpívat se bude stylově v zasněžené zahradě.

Purpurou jsem se vrátil do svého dětství, říká Jan Kříž Akce Deníků Česko zpívá koledy spojilo lidi na 570 místech u nás i u krajanů v zahraničí. Zpívala i hvězda muzikálu

S Libercem ho spojuje dětství, část rodiny i divadlo. A od včerejšího večera také projekt Česko zpívá koledy. Spolu s ním vystoupily na pomyslném jevišti i pěvecké sbory Carola a Carolka ze ZUŠ Jabloňová. Kromě koled nastudovali společně vánoční pásmo, které potěšilo na tisícovku přihlížejících. Ti zpívali společně s nimi.

„S dětmi zpívám rád. Když jsme zpívali Purpuru, v jednu chvíli jsem se vrátil do svých dětských let, kdy jsem sám zpíval jako kluk ve sboru, v českobudějovické Jitřence," zavzpomínal zpěvák, kterého můžete vidět v muzikálech, hraje také v představeních She Loves Me a Zpívání v dešti.

Také pro malé zpěváky bylo vystoupení s hvězdou velkou motivací. Rolničky cinkaly, děti při zpěvu podupávaly a nakonec sami přidávaly závěrečné Vánoce, vánoce přicházejí. Velký podíl na průběhu večera měla bezesporu i sbormistryně Alena Sobotková. „Bylo to nádherné," zaznělo z hloučku již nemladých zpěváků, kteří se s chutí přidali k dětem se zpěvníky v ruce. „Jsem o Vánocích sama a tahle chvíle mi přinesla radost, kterou si s sebou ponesu do dalších dnů," prozradila jedna z přítomných.

Nezpívalo se ale jen v OC Forum, díky jehož vstřícnosti se akce vydařila. Na 200 zpěváků se sešlo také na schodišti historické budovy libereckého muzea, kam přišli zpívat děti ze ZŠ Husova se svými rodiči a Smíšený pěvecký sbor Ještěd.

Deník již v tuto chvíli ví, že příští rok se bude zpívat 9. prosince 2015 v 18 hodin.

Dominik Duka požehnal zpěvník Jeho eminence kardinál Dominik Duka v rámci své dnešní návštěvy České Mincovny v Jablonci nad Nisou popřál celorepublikové akci Deníků Česko zpívá koledy hodně šťěstí a požehnal jeden výtisk zpěvníku, který je uložen na zvláštním místě v mateřské redakci Jabloneckého deníku. Druhý výtisk i s běžným vydáním titulu si odvezl kardinál s sebou do Prahy. Dominik Duka v této souvislosti zmínil současný význam Vánoc a konstatoval: "Dárky nehodnoťme jejich cenou. Vždyť tím největším darem může být jeden člověk druhému."