„Tři sta, pět set, tisíc korun poprvé, podruhé a potřetí. Vydraženo pánem vzadu. Děkujeme." Rychlý spád, souboje v přihazování a dobrá nálada. Přesně taková byla dražba děl, které po celý týden vznikaly v zahradě Riedelovy vily v Desné.

Hlavní aukci předcházela ještě malá, která sice nebyla o velkých částkách, ale přinesla právě líté souboje o to, kdo chce danou věc více. „Také jsem neodešel z prázdnou. Vydražil jsem krásný škrpál, tak počítám, že doma budu pochválen," smál se starosta Desné Jaroslav Kořínek.

Sám přiznal, že loňský rok byl výjimečný především díky jednomu dražiteli, který v součtu udělal celou tržbu. „Ten tu letos nebyl, jinak bychom se nejspíše bavili o úplně jiných číslech. I přesto si myslím, že ten letošní ročník byl z těch lepších, co se aukce týče," shrnul Kořínek.

Pochvaloval si také spolupráci se všemi účastníky Sympozia, ať už mistry řezbáři, tak lidmi z Ústavu Chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou, kteří si připravili přednášku i dílnu pro malé děti.

Většina peněz ze sobotní aukce půjde právě tomuto ústavu, který za něj nakoupí narkotizační přístroj. Ten nově pomůže anesteziologům lépe uspávat a odventilovávat i ty nejmenší pacienty, kteří se do Vysokého dostávají.

Každý z přihazujících v malé i velké aukci měl toto na paměti a i proto se dokázalo vybrat 60 692 korun. Nepodařilo se vydražit sice všechna díla, ale i přesto jsou za danou částku všichni velmi vděční.

„Jsme moc rádi za nabídku města Desná, která nám pomohla získat další peníze na nákup tohoto přístroje, i proto jsme se rozhodli podílet na této akci. Bereme to také jako jednu z akcí, které máme k letošnímu výročí 40 let od založení našeho ústavu," řekla jeho ředitelka Marcela Škodová. Dodala navíc, že na tento přístroj shánějí finance už dva roky. Jedná se totiž o částku přesahující sedm set tisíc korun.

Největší lákadlo pro děti se nakonec vydražit nepodařilo

Nejen starosta Desné odcházel domů ze Sympozia s novým suvenýrem, který pomůže s nákupem narkotizačního přístroje pro Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie. Do aukce se zapojil také starosta ze sousedních Albrechtic, který zde byl již s předstihem dvou dní vybírat, co by do své sbírky chtěl zařadit. Ta bude následně lemovat cestu k protržené přehradě. Letos ji rozšířil o sochu tanečnice a lavičku.

„Chtěli bychom vytvořit takzvanou křížovou cestu, i když to křížová cesta v pravém slova smyslu není. Chceme jednoduše vytvořit místa zhruba po kilometru, kde budou tato díla vystavena. Doplněna budou o informace vztahující se k Protržené přehradě a událostem kolem ní," vysvětlil hlavní záměr pro příští měsíce starosta Albrechtic a senátor Jaroslav Zeman.

Některá díla sochařů nebyla určena pouze pro kochání, ale měla svou funkci. Doslova v obležení dětí bylo Hráčské doupě od Davida Smrčky, který nechal věcem volný průběh a inspiraci hledá všude kolem sebe. „Vždycky to nechávám až přímo na začátek Sympozia. Letos se bohužel nenašel vhodný kupec, což si myslím je škoda, protože jsem doupě tvořil hlavně pro děti," litoval autor.

Vyvolávací cenu přitom stanovil nízko hlavně z toho důvodu, že chtěl kupcům nechat prostor pro jejich souboj. Zajímavé je také vymýšlení názvu jednotlivých děl, které je součástí celého procesu. „Letos jsem se tomu úplně fantasticky vyhnul. Přišli s ním totiž lidi z organizačního týmu," smál se Smrčka, pro něhož už to byl pátý ročník a zúčastnit by se chtěl desenského Sympozia i v příštím roce.

Ten bude výjimečný i kvůli tomu, že si město bude připomínat sto let od protržení přehrady na Bílé Desné. I proto v současné době panuje v jejím bezprostředním okolí čilý pracovní ruch.