Pes jménem Ben je už dva týdny v Azylu Pes Krásný Les, kde ho dávají pomalu do pořádku. Jde to ztuha. Pes v sobě skoro nic neudrží, jeho klouby skoro neexistují. „Já své fence vyhrožuji, že půjde do útulku jestli bude dělat lumpárny a Ben je v útulku jak v ráji. Když ho krmíme, je těžké odolat jeho očím, které říkají, já chci ještě, ještě," svěřila se majitelka útulku Kateřina Vojáčková.

I přes takřka smrtící zkušenost s lidmi na ně Ben nezanevřel. Při kontaktu s nimi piští a dožaduje se pozornosti. „Má dobré srdce, každého vítá. Asi trpěl samotou a lidská společnost mu chybí, nespojuje si to, co se mu stalo s lidmi," vysvětluje Vojáčková.

Magistrát mlčí
Informace o majiteli ztýraného psa jsou obsahem neveřejné části spisu, které liberecký magistrát odmítl sdělit. Úřednici, která psa majiteli zabavovala, nadřízení neudělili povolení mluvit s médii. Dotazy, na něž odpověděl jednou větou, si úřad vyžádal písemně.

Šokující je informace, že Ben by se za jistých okolností mohl vrátit svému majiteli zpátky. Jeho totožnost liberecký magistrát úzkostlivě tají, avšak přiznává, že podobný případ tu za poslední rok nebyl. Shodně mluví i Miroslav Kurfürst, ředitel Krajské veterinární správy v Liberci.

„Zvíře musí být skutečně ohroženo na životě, abychom dali návrh na okamžité odebrání. Tento případ nás skutečně šokoval, ty podmínky, v nichž zvíře žilo, nebyly lidské," komentoval ředitel Kurfürst.

Přesto se zdá, že ani Benova smrt nepřesvědčí úředníky, aby Bena k jeho mučiteli už nikdy nevrátili. Vedoucí odboru životního prostředí Jaroslav Rašín Deníku sdělil, že scénář návratu psa je pořád ve hře. „Za předpokladu, že splní podmínky k zabezpečení ochrany zvířete. Ty budou určeny ve spolupráci s krajskou veterinární správou," odpověděl.

Opačný názor má liberecká veterinářka Karolina Svobodová z ordinace FamilyVET. Ta na základě jediné fotografie, kterou jí redakce poskytla, dokázala přesně určit diagnózu zvířete a odhadla, že pes musel být týrán. V takovém případě by zcela jistě neměl být navrácen majiteli.

„Na první pohled je jasné, že je zvíře ve velmi špatném výživném stavu v podstatě se jedná už o těžkou podvýživu. Z řeči pejskova těla je patrné, že je extrémně vyděšený. Po celém těle můžeme pozorovat četné proleženiny a odřeniny obé způsobené pravděpodobně dlouhodobým pobytem v prostředí, kde je výrazně omezen pohyb - například malý kotec," konstatuje veterinářka.

Aby dokázala určit přesnější stav zvířete, musela by jej důkladně vyšetřit. Stoprocentně ale ví, že takhle by zdravý pes vypadat neměl. „Jedna věc je nadevše jasná - zodpovědný majitel psa by nikdy neměl dopustit, aby jeho zvíře vypadalo takto a pokud se tak stalo, jedná se o trestuhodnou nedbalost a majitel by měl být povolán k odpovědnosti. V závěru lze říct, že tento jedinec vykazuje všechny známky týraného zvířete," uvádí Karolina Svobodová.

Osud Bena je tedy nejasný. Na sociální síti Facebook, kde Kateřina Vojáčková zveřejnila Benovy fotografie, již přibyly desítky komentářů, do posledního odsuzující jeho pána. O adopci je však předčasné mluvit. Magistrát nejprve musí prošetřit přestupek, což může trvat déle, než se pes dostane z nejhorší podvýživy. Teprve pokud by úřad rozhodl o trvalém odebrání a pes se zotavil, bude umístěn do náhradní rodiny. Je pravděpodobné, že svou krutostí mu jeho majitel zajistil takovou popularitu, že v útulku dlouho nepobude.

Deník bude příběh Bena nadále sledovat.

Chcete pomoci?

Neboť magistrát platí za den péče o Bena jen 50 Kč, je uzdravení pejska věcí víc než nákladnou. Kdo můžete, pomozte útulku nejlépe kvalitním krmivem, sušeným masem nebo penězi na číslo účtu 200 885 587/ 0600