„V některých obcích dojde ke změně poštovní obsluhy, kamenné pobočky budou nahrazeny novou provozovnou typu Výdejní místo, nebo Partner," uvedla tisková mluvčí společnosti Marta Selicharová. Dodala ale, že poštovní služby v obci zůstanou.Projekt Partner

Pokud by klasickou pobočku v obci nahradil projekt Partner, znamenalo by to, že obce převezmou povinnosti pošty. „Přebírali bychom práci za někoho, kdo ji má dělat ze zákona. Navíc se jedná o státní podnik, který vlastníme všichni," řekla například starostka Kocbeří Eva Rezková.

Právě této obce se totiž přechod na projekt Partner týká. „Česká pošta za námi přišla s nabídkou, ke které jsme se zatím nevyjádřili. Představa, že by u nás klasická pošta zanikla, se mi příliš nelíbí, ale nejspíš nebudeme mít na výběr," dodala starostka Rezková. Kocbeře ale nejsou jedinou obcí na Trutnovsku, které se rušení poštovních poboček dotkne. Stejně ohrožené jsou i Batňovice, Jívka, Choustníkovo Hradiště a další.

Dohodnou se?

„Bez souhlasu obcí nic měnit nebudeme. Pobočky, na kterých mělo dojít ke změně, byly konzultovány se Svazem měst a obcí České republiky," řekl Ivo Mravinac, ředitel odboru komunikace České pošty.

„O rušení svých poboček s námi společnost jednala," potvrdil Josef Bezdíček ze Svazu měst a obcí a pokračoval: „K dohodě došlo i s představiteli jednotlivých obcí." S jeho tvrzením ale nesouhlasí starosta Choustníkova Hradiště Vratislav Vopálka: „O tom, jestli se změnou souhlasíme, se s námi nikdo nebavil. Přišel za mnou zástupce České pošty a oznámil mi, že pobočka se bude rušit, ať přejdeme na Partnera."

Zavřeli poštu. Lidé v Jívce mají problémy

Pobočka pošty v obci na Trutnovsku je z provozních důvodů zavřená už několik týdnů. „Její provoz už se asi neobnoví, k prvnímu lednu se pošta zruší definitivně," podotkl starosta obce Jiří Gangur.Česká pošta se ovšem proti termínu „zrušení" ohrazuje: „Česká pošta neplánuje rušení svých poboček. V některých vybraných obcích naši zástupci informují starosty o možných změnách formy poštovní obsluhy," uvedla mluvčí společnosti Marta Selicharová.

V Jívce, stejně jako v desítkách dalších obcích, by mělo dojít k přechodu na projekt Partner. „Pobočku by tak měl v podstatě převzít obecní úřad. Problém je ale v tom, že obec nemá na podobný projekt dostatek peněz, ani lidí," vysvětlil Gangur a pokračoval: „Pokud bychom tou prací pověřili někoho z obce, chyběl by nám potom na úřadu. A platit někoho dalšího? Na to nemáme peníze. "

Pošta sice obcím poskytne finanční prostředky na zajištění projektu , ty ale podle slov starosty Jívky ani zdaleka nepokryjí veškeré výdaje. „Nedokážu si představit starší lidi, kteří budou muset jezdit na poštu autobusem do Trutnova. Cesta jim zabere celý den," řekla obyvatelka Jívky Jolana Machulová. Ačkoliv Česká pošta tvrdí, že bez souhlasu obce nechce a nebude měnit strukturu svých poboček, Jiří Gangur to vidí jinak: „Sice nám dali dva měsíce na rozmyšlenou, ale nikdo se nás neptal, jestli s tím souhlasíme. Přijeli a postavili nás před hotovou věc. Kdyby chtěli můj souhlas, samozřejmě bych jim ho nedal."

Pokud by se Česká pošta nedomluvila s obcí, mohla by se jejím partnerem stát místní prodejna. „V minulosti se nám osvědčila spolupráce se sítí prodejen COOP," potvrdila Marta Selicharová.

ANKETA: Dovedete si představit život v obci bez pošty?

Edita Fandelová, Jívka:

„Na trvalo nedokážu. Nikomu v Jívce se ten nápad nelíbí. Zatím to naše rodina většinou řeší tak, že když jedeme na větší nákup do Trutnova, zrovna zajdeme i na poštu a všechno tam vyřídíme."

Josef Švec, Jívka:

„Když nic jiného nezbude, budeme si muset zvyknout, ale je to špatné. Můžu to řešit jedině tak, že zajedu do města. I když mám auto, tak to není úplně bez problému, protože zbytečně utrácím za benzín."

Bedřich Kremlík, Jívka:

„Nikdo si to tady nedokáže představit. Sice sem jezdí motorizovaní zástupci pošty, ale rozhodně nejsou schopní vyřídit všechno. Navíc se zásilky minimálně o den zdrží, vše se musí vozit do Trutnova."

Radomír Fandel, Jívka:

„Pobočka měla být zavřená dočasně, ale asi to bude natrvalo. Představit si to moc nedokážu. Většina z nás má totiž Poštovní spořitelnu a kvůli každé transakci na účtu musíme do Trutnova."

Lenka Šklubalová