Pilotní projekt obsazenosti nejvyužívanějších parkovišť ve městě spustí od 1. října liberecká radnice. Magistrát tak bude mít přesné informace o tom, jak často jsou vybraná parkovací místa obsazovaná, a o která je největší zájem.

PARKOVIŠTĚ V HORNÍM CENTRU MĚSTA

„Sledovat budeme zatím parkoviště v horním centru města, to znamená na Sokolovském náměstí, u divadla, u pošty a podobně. Celkem půjde o 240 parkovacích míst v červené zóně, tedy ta nejvytíženější," uvedl primátor Liberce Tibor Batthyány. Frekvenci automobilů na jednotlivých stáních přitom budou snímat ultrazvuková čidla, která dodá společnost ČD Telematika. „Jde o čidla, která jsou zabudována v zemi pod každým parkovacím místem. Je to systém využívaný prakticky na celém světě, jehož výhoda je v tom, že se na něj dají napojit i další čidla, která snímají například teplotu či srážky," dodal Batthyány.

V první fázi budou čidla poskytovat cenná data spíš jen pro radnici, výhledově však mají ulehčit život i řidičům. Jde totiž o první krok k vybudování naváděcího systému, který by měl řidičům usnadnit hledání volných míst k zaparkování v centru Liberce.

„Vlastně půjde o informační tabule, které budou rozmístěné na všech příjezdových silnicích do města i na jednotlivých parkovištích. Mělo by vám to ukázat, kolik je kde volných míst. Třeba že na Sokoláku osm míst, u pošty že je momentálně plno a podobně," zmínil náměstek primátora Tomáš Kysela.

Kromě většího komfortu pro řidiče si radnice od toho slibuje, že se uleví přetížené dopravě ve středu města. Jak moc ve stotisícovém Liberci podobný systém chybí, se ukázalo například o letních prázdninách, kdy hlavně za špatného počasí mířily do města za zábavou tisíce turistů a složitě hledaly místa k parkování.

„Určitě by něco podobného bylo dobré. Člověk pak kolikrát bloudí po centru a hledá nějaké volné místečko k zaparkování. Kdyby bylo hned jasné, že někde poblíž, kudy projíždím, jsou volná tři místa, tak to využiju. Už několikrát se mi stalo, že jsem marně kroužil a nevěděl, kde s autem zaparkovat," těší se na nový systém Petr Mach z Liberce.

Jenže na navigační cedule s aktuální obsazeností si bude muset ještě několik let počkat. Zatím bude monitoring obsazenosti vybraných parkovišť on-line jen na webu města a přes mobilní aplikaci. Dodávka a montáž snímacích čidel přijde Liberec na 969 600 Kč bez DPH. Stejnou částku pak město zaplatí i za zajištění provozu čidel po dobu pěti let, tedy do září 2021.