„Přiznávám svoji vinu," doznala se kajícně na začátku včerejšího hlavního líčení pětatřicetiletá Petra Laliková. Ta byla obviněna, že loni v listopadu na ubytovně v Novém Městě pod Smrkem bodla nožem svého partnera v opilecké hádce a ten posléze zemřel. Liberecký soud ji během jediného jednání včera odsoudil na deset let do věznice s ostrahou.

V HLAVNÍ ROLI ALKOHOL

K tragické události došlo loni 14. listopadu kolem jedenácté hodiny v noci a velkou roli sehrál v případě alkohol. Oba partneři byli alkoholici a také v osudný večer nezřízeně popíjeli. Jak potvrdil jejich soused, většinou tyto dýchánky končily fackami, tentokrát však měly tragickou dohru.

VÍM, ŽE JSEM HO BODLA

„Vím, že jsem ho bodla, jen si nepamatuji přímo ten okamžik," přiznala se obžalovaná. Dobře si jej však pamatoval svědek, který byl na ubytovně s nimi. „Nechtěl, abych mu volal sanitku," vypověděl včera před soudem starší muž, který přesto šel zavolat policii.

ZRANĚNÝ ODMÍTAL POMOC POLICIE

Policejní hlídka, jež dorazila na místo, se však mužem nechala přesvědčit, že je vše v pořádku a odvolala sanitku. „Tvrdil, že je to staré zranění a že od nás nic nechce. V místnosti nebyly známky konfliktu, tak jsme odvolali záchranku," potvrdil včera před tribunálem jeden z přivolaných policistů s tím, že odjeli, aniž by tušili, že muž má probodenou plíci.

Policista, jenž byl kvůli případu kázeňsky potrestán napomenutím, také poznamenal, že ubytovna v Lesní ulici i partnerský pár pro ně nebyly nikým neznámým. Podle jeho slov už k několika hádkám mezi Lalikovou a Vlastimilem Horákem vyjížděli.

VOLALA ZÁCHRANKU POZDĚ

Stav zraněného muže se po dojezdu policie začal rychle zhoršovat a obžalovaná nakonec sama zavolala záchranku. Více než čtvrthodinový záznam rozhovoru mezi ní a operátorkou byl včera přehrán před soudním tribunálem. Vyděšená Petra Laliková v něm několikrát i v tak vypjaté situaci, kdy jí partner umíral v náručí, zopakovala, že si Horák bodnou ránu způsobil někde venku.

Lhaní jí zřejmě uškodilo i ve výsledném trestu, kdy nedostala nejnižší možnou sazbu osm let, ale deset.

MOHL ŽÍT

Po neúspěšné resuscitaci muž svým zraněním podlehl. Podle státního zástupce Martina Tvrdíka však muž mohl zranění s největší pravděpodobností přežít, pokud by obviněná přiznala při návštěvě policie, že svého druha bodla a na místo včas dorazila záchranka.

TĚŽKÁ ÚJMA NA ZDRAVÍ S NÁSLEDKEM SMRTI

Podle obžaloby se Laliková dopustila těžké újmy na zdraví s následkem smrti a hrozil jí trest od osmi do šestnácti let. Státní zástupce navrhoval jedenáct let. Soudní tribunál nakonec přihlédl jak ke skutečnosti, že se jednalo o dosud netrestanou ženu, která se k činu doznala, tak k faktu, že po činu lhala policii i operátorce záchranné služby. Podle znaleckých posudků je žena, která je matkou tří dětí, silně závislá na alkoholu a její schopnost resocializace je snížena.

Rozsudek je pravomocný, ani obžalovaná žena ani státní zástupce se neodvolali.