Je pravděpodobné, že čtvrteční setkání zásadně změní dosavadní vyjednávání mezi vedením obce a společností České štěrkopísky, která chce nad Bohaticemi (ovšem na pozemcích patřících sousední vsi Pertoltice pod Ralskem), začít s těžbou štěrkopísku. Těžaři totiž v září Bohaticím nabídli, že u čtyřiceti nemovitostí, kterým hrozí, že budou mít kvůli těžbě problémy s kvalitou i kvantitou vody ve studni, tyto studně na vlastní náklady prohloubí.

Náměstek hejtmana Josef Jadrný (Změna pro LK) vedení obce nepřímo radil, aby na návrhy těžařské společnosti nepřistoupila, resp. aby si obec nezávisle na návrzích těžaře a dalším jednání o těžbě nechala vybudovat vodovod napojený na Mimoň (a nemusela tak za jakýchkoliv okolností) řešit problémy se studněmi.

Nevrtejte studny, postavte vodovod

„Ministerstvo zemědělství na výstavbu vodovodů poskytuje dotace. Je o ně velký zájem, obvykle se tam vytváří pořadník obcí, ve kterém zájemci stále postupují výš a výš. Podle aktuálních informací je tento pořadník skoro prázdný," zmínil v Bohaticích Jadrný. „Kraj má navíc fond, ze kterého pak obcím, které tuto dotaci získají, pomáhá se spoluúčastí."

Náměstek hejtmana také řekl, že Liberecký kraj je připravený se postavit za Bohatice, za jejich postoj k těžbě. „To ložisko je sice součástí surovinové politiky Libereckého kraje, ale jako radní i zastupitelé kraje jsme si už dříve schválili, že krajská samospráva nikdy nepůjde proti rozhodnutí místních samospráv," potvrdil Josef Jadrný.

V Bohaticích vystoupila také Alexandra Píšková z vodoprávního úřadu, který je součástí agendy Městského úřadu v České Lípě. Píšková informovala Bohatické o tom, že vodoprávní úřad se v připomínkách k posuzování vlivů těžby na životní prostředí vyjádřil negativně. „Uvedli jsme, že prosazujeme nulovou variantu. To znamená, aby se vůbec netěžilo," informovala úřednice s tím, že těžba by měla negativní dopady na kvalitu i množství povrchové i podzemní vody.

Také Píšková obyvatelům i vedení obce řekla, že řešení vrtání studní vidí jako „velice nepříjemné" a nejisté a odkázala na to, že její úřad už dříve upozorňoval na nutnost vybudování vodovodu.

Alexandra Píšková také zaplněnou jednací místnost malé bohatické radnice informovala o současném stavu celé kauzy.

Lidé se tak dozvěděli, že posuzování vlivů těžby na životní prostředí EIA nedopadlo pro těžaře nejlépe, protože k hodnocení přišla celá řada negativních připomínek. Ministerstvo proto dokument vrátilo jeho zpracovateli k vypořádání připomínek. Celý proces poběží nyní znovu.

Bohatice jsou ve zvláštní situaci. Těžba se má odehrávat na pozemcích, které patří sousedním Pertolticím, ačkoli leží blíže k Bohaticím a jen u nich může mít těžba nějaké zlé důsledky.