Budova by měla už od podzimu sloužit jako Evropský dům, kde budou na jednom místě všichni poskytovatelé evropských dotací. Do objektu Liberecký kraj přesune i některé své organizace.

„Náklady na rekonstrukci se odhadují 75 milionů korun," řekl náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Funkcionalismus s prvky art deco

Původně funkcionalistická budova s prvky art deco a expresionismu byla postavena v letech 1928 až 1929 podle projektu architekta Oskara Baudische pro židovského obchodníka Otto Strasse, který tam provozoval garáže. V roce 1951 a letech 1969 až 1975 prošla budova přestavbami a dostavbami, které změnily její původní podobu.

Bývalý areál VÚTS v sousedství krajského úřadu koupil Liberecký kraj v závěru loňského roku. Za budovy a pozemky o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil bezmála 125 milionů korun.

Areál tvoří dvě budovy starší a menší administrativní objekt a větší a mladší areál dílen. V současné době připravuje kraj rekonstrukci menší budovy, z níž má vzniknout Evropský dům. Potřebuje ale kompletní výměnu sítí a oken, novou fasádu či výtah.

Administrativní budova nabízí zhruba 3480 metrů čtverečních kancelářských ploch. Už dnes tam působí Agentura regionálního rozvoje nebo koordinátor krajské dopravy Korid LK.

V budoucnu by měl mít Korid v budově i centrální dispečink a kontaktní místo pro veřejnost. Do budovy se podle Pietera přesune i majetkové oddělení krajské správy silnic, později CzechInvest nebo Euroregion Nisa.

Liberecký kraj sídlí ve vlastním objektu v ulici U Jezu v centru města. Patří mu výšková budova i část přilehlé třípatrové budovy. Zbývající část objektu a ostatní nemovitosti včetně pozemků patřily společnosti VÚTS. Ta si však postavila nový areál v liberecké obchodní a průmyslové zóně Sever a před více než rokem se přestěhovala. Od získání areálu si kraj slibuje také snadnější příjezd k budově kraje nebo lepší parkování pro klienty a návštěvníky úřadu.