Exprimátor Jiří Kittner, který se soudního líčení nezúčastnil a po svém právním zástupci poslal žádost o projednávání v jeho nepřítomnosti, čelí obžalobě pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele a trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí mu tak trest odnětí svobody až 10 let.

Bývalí zastupitelé Jiří Zeronik a Pavel Krenk jsou navíc obvinění z trestného činu podvodu a pokud budou odsouzeni, mohou skončit ve vězení až na 12 let.

Nevýhodné směny majetku

Trestní oznámení podalo Občanské sdružení Čmelák před více jak čtyřmi lety. Všechny body obžaloby se týkají machinací s pozemky, kdy mělo mezi lety 2003 až 2006 proběhnout pět nevýhodných obchodů s nemovitostmi na Ještědu a ve Vesci.

Podle státního zástupce tak vznikla městu Liberec škoda 9,2 milionu korun a Sportovnímu areálu Ještěd (SAJ) okolo čtyř milionů korun. Obžaloba, ke které se ve středu na začátku soudního jednání připojil i liberecký magistrát, vymáhá po obžalovaných škodu v celkové výši asi 13 milionů.

Krenk vinu popírá

První den líčení vypovídal pouze Pavel Krenk, který byl dlouze a detailně dotazován státním zástupcem kvůli průběhu uzavírání konkrétních smluv. Cílem bylo zjistit, proč město převádělo pozemky na třetí osoby pod tržní cenou. Krenk, který byl předsedou představenstva SAJ a náměstkem tehdejšího primátora Jiřího Kittnera za ODS, ale uvedl, že ceny byly pode něj obvyklé a on se cítí nevinen.

Státní zástupce narážel dotazy i na propojenost mezi zástupci SAJ a lidmi, na které byl městský majetek převáděn. Do zápisu z jednání se tak dostala i soukromá firma bratra jednoho z obžalovaných.

Krenk byl dotazován i na údajnou manipulaci s informacemi na městském zastupitelstvu, kdy měli podle znění obžaloby jako důvod převodu mylně udávat přípravu ještědského areálu pro mistrovství světa v klasickém lyžování a zastupitelům neposkytovat všechny potřebné informace. Krenk nepřestával opakovat, že vše činil v dobrém zájmu SAJ.

O co město Liberec přišlo

Obžaloba popisuje konkrétní případy, kdy byly soukromé pozemky a nemovitosti, které SAJ údajně nutně potřeboval, nevýhodně směněny za městský majetek ve vyšší hodnotě.

Jednalo se například o restauraci Berlín a Mošner v Horním Hanychově nebo pozemky ve Vesci a v okolí Ještědu.

Výměnou za restauraci Berlín, která podle výpovědi Pavla Krenka už v době jednání o směně nevyhovovala standardům pro fungování Sportovního areálu Ještěd, nabídli Krenk se Zeronikem jejímu majiteli budovu v centru města se šesti bytovými jednotkami a prostory k podnikání, která byla navíc po celkové rekonstrukci.

Změna na požádání

Asi nejkontroverznějším bodem obžaloby jsou změny územního plánu, kdy obžalování slíbili majitelům směňovaných nemovitostí, že domluvenou změnu plánu prosadí na zasedání zastupitelstva města. Konkrétně se to týkalo například pozemku v Horním Hanychově, který chtělo SAJ získat od Zděnka Hanzlíka. Ten ale podle výpovědi Krenka souhlasil jen s podmínkou, že dojde ke změně územního plánu a on bude moci na nově získaném pozemku stavět. Další případ netransparentního chování popisuje Jaroslav Tauchman na webu www.nasliberec.cz. „Otec manželky obchodního partnera Jiřího Zeronika nakoupil nikterak drahou parcelu na druhé straně Ještědu, aby vzápětí přišli zmínění zástupci SAJ s tvrzením, že tyto parcely musí nutně získat a že majitel pozemků požaduje výměnou parcelu vedle Záchranné služby na Husově ulici v Liberci. Liberecké zastupitelstvo jim uvěřilo, schválilo prodej městského parcely na Husově ulici za 646 tisíc korun do SAJ, kde se posléze směna realizovala. Původní majitel ještědské parcely daroval pozemek na Husově ulici své dceři (té, jejíž manžel podniká s Jiřím Zeronikem), která jej obratem prodala za 4,2 milionu korun," uvádí Tauchman.

Kdo rozhodoval?

Pavel Krenk jako předseda představenstva SAJ prý směnné transakce konzultoval s kýmkoli to bylo možné a ve svém jednání hájil zájmy města i městské společnosti.

Dnes bude vypovídat před soudem Jiří Zeronik, který byl členem dozorčí rady a tajemník představenstva SAJ.

Zeronik byl loni odsouzen za nepřímé uplácení, když ho soud potrestal pokutou 100 tisíc korun za pokus uplatit Šimona Stejkozu, asistenta bývalého poslance Michala Babáka. Poslední ze tří obžalovaných, někdejší primátor Jiří Kittner by měl před soud předstoupit v pátek po vyslechnutí předvolaných svědků.