Bytex, Mykana, Bremi rozlehlý areál v Nádražní ulici v Chrastavě už měl řadu majitelů. Nově ho teď zakoupila firma Wassa. Ta chce současné tovární budovy srovnat se zemí a na místě postavit novou výrobní halu a administrativní budovu. Svůj plán představila už i chrastavské veřejnosti. „Chceme mít v Chrastavě vývoj a výrobu obalů. Jde o průmyslové obaly z lepenky a kartonáže," vysvětluje jeden ze spolumajitelů Petr Mynář. Zároveň dodává, že v nové továrně najde práci 200 lidí, z toho až 120 z nich může být i handicapovaných. „Chceme tu mít náš hlavní výrobní závod, počítáme, že najímat budeme lidi hlavně odsud z Chrastavy a okolí," uvedl personalista firmy Vratislav Vrbata.

Do provozu by mělo denně najíždět 20 kamionů. A právě to se některým lidem nelíbí. „Hned vedle areálu je mateřská školka, bude tam zvýšená prašnost a hlučnost," zaznívalo na veřejném setkání od místních obyvatel. „Přímo u našich oken se bude denně otáčet 20 kamionů, už teď nám dům praská, a to tam ještě ty kamiony nejezdí, nelíbí se mi to," uvedl Zdeněk Žďárský.

Podle Petra Mynáře ale plánuje firma vjezd pro kamiony na druhé straně areálu, než je školka. U té by měla naopak stát třípatrová administrativní budova.

Úplně nás zacloní

Lidem, kteří bydlí v Nádražní ulici, vadí i plánovaná výška výrobní haly. „Od toho areálu nás dělí jen silnice. Teď tam má vyrůst jedenáctimetrová zeď, budeme mít v domě tmu jako v pytli," zlobí se Eva Zatočilová. Vedení přiznává, že místo současné cihlové zdi, která dělí areál od Nádražní ulice, má vyrůst už přímo čelní zeď výrobní haly. „Potřebujeme maximálně využít plochu, kterou můžeme zastavět," vysvětluje Mynář. Posunout areál víc dozadu od ulice podle něj není možné. „S obyvateli ale budeme ještě jednat, nechceme tu dělat žádnou zlou krev. Chceme v Chrastavě normálně fungovat a ne se stydět za to, co děláme," dodal Mynář.

Další obavy lidí se týkají i případného zápachu z provozu. Podle Wassy ale není tato obava na místě, žádný zápach není z továrny cítit. Firma nabídla Chrastavským prohlídku svých areálů v Příšovicích a v Bělé, aby se mohli na místě přesvědčit. „Výroba je bezhlučná, veškerý odpad znovu recyklovatelný, k výrobě lepenek používáme ekologická lepidla, určitě se není čeho bát," uklidňoval veřejnost Vratislav Vrbata. K demolici současného areálu chce Wassa přistoupit v červnu příštího roku, samotná výstavba nové továrny by měla trvat zhruba osm měsíců. „V této chvíli je zatím zpracována jen studie, záměr už byl oznámen ke zjišťování na krajský úřad," uvedl vedoucí stavebního odboru v Chrastavě Martin Janoušek. „U demolice budeme trvat na tom, aby probíhala co nejšetrněji s ohledem na sousední mateřskou školku i protilehlé obytné domy," řekl starosta Michael Canov, který nového investora ve městě vítá.