Stovky originálních figurek vojáků z dob od starověku až po druhou světovou válku vymalovaných do posledního detailu, špičkový model nádraží nebo anglického křižníku i ruského torpédoborce o velikosti v poměru 1:200.

Pohled na zřejmě největší sběratelskou výstavu cínových vojáčků a všeho, co k nim patří, nabízí komunitní centrum ve Sloupu v Čechách. Unikátní armáda tam přicestovala v řeznických bednách z Duchcova, odkud pochází i její majitel, Zdeněk Klement.

Dvaapadesátiletý podnikatel, který svou celoživotní sběratelskou vášeň objevil před lety v kinder vajíčku a jehož sbírka dnes čítá na pět tisíc vojáčků, tisícovku tanků a další desítky letadel i lodí. „Vajíčko mi rodiče koupili v Tuzexu, byla v něm figurka samuraje, dodnes ho ještě pořád mám," vzpomíná nadšený sběratel na svůj první úlovek, který mu v podstatě určil životní směr. „Pak už se to nedalo zastavit. Je to asi jako s dětmi. Sběratelství je tak úchylný, že to je jako kdybyste po mně chtěla, abych řekl, které mám raději," reaguje sběratel na otázku, který kousek z celé sbírky je mu nejbližší.

Za vojáčky by měl luxusní dům i auto

Mimořádná výstava stovek cínových vojáčků, tanků i obřích lodí je k vidění až do konce léta v komunitním centru ve Sloupu v Čechách. Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin.Nakonec alespoň prozrazuje svou náklonnost k plochým figurkám na místo plastických. „Třeba tady," ukazuje do jedné z mnoha skleněných vitrín na kolekci německých lancknechtů. Kvalitní cínová figurka se prý pozná hlavně podle malby. „Musí to být dokonalé a nesmí tam nic chybět. Jestliže měl voják červenou čepici a modré puntíky, tak to tam prostě musí být, jinak to nemá cenu," vysvětluje Klement. S čím větší precizností jsou figurky vyrobené, tím ale samozřejmě také roste jejich cena.

Ze zámku do haly holek z porcelánu

Duchcovský podnikatel si s tím ale překvapivě hlavu neláme. Jak sám říká, do práce chodí, aby si mohl kupovat vojáčky. Netají se ani tím, že by si za svou sbírku mohl směle pořídit nemalý rodinný domek nebo auto. „Mám doma například sadu v hodnotě nové Dacie. Dneska, když si řeknete, že si půjdete koupit cínového vojáčka a chcete pěkného a kvalitního, to abyste prodali pračku. Finančně je to hodně náročný koníček," přiznává sběratel.

A jak se vlastně cínoví vojáčci shání? Hledat je prý možné na internetu, nejlepší kousky ale nabízí hlavně speciální bazary. Na takový jezdí Zdeněk Klement třeba do německého Kumbuchu, kde se jednou za dva roky schází sběratelé z celého světa.

Zajímavostí ze světa obří cínové kolekce jsou i prostory, ve kterých vojáčci, tanky, lodě i letadla našly nově své místo. Z krabic a částečně i ze zámku v Duchcově se totiž přestěhovali do haly známé z filmu Holky z porcelánu, objekt o rozloze 300 metrů čtverečních sběratel koupil od duchcovské porcelánky.

VÝZVA: Víte o zajímavém sběrateli?Příběh sběratele Zdeňka Klementa, který právě vystavuje v komunitním centru ve Sloupu v Čechách, je 1. dílem dalšího z letních seriálů Českolipského deníku. Sběratelským vášním, která pro konkrétní jedince kolikrát nezná mezí, se budeme věnovat pravidelně ve čtvrtečním tištěném vydání. Už příští týden se čtenáři mohou těšit na příběh Václava Eslera z Kamenického Šenova a jeho postaviček z Večerníčků. Znáte nebo víte o zajímavém sběrateli z regionu Českolipska? Dejte nám o něm vědět, na ceskolipsky@denik.cz.