Necelá stovka stromů by měla zmizet z městského parku v České Lípě. Mají padnout za oběť projektu oživení parku, který českolipská radnice připravuje už šest let a na který zatím marně sháněla dotaci.

Město už vloni žádalo státní správu o pokácení čtrnácti stromů. Díky nové ministerské vyhlášce, která zpřísnila kácení uvnitř významných krajinných prvků, teď ale vyšlo najevo, že městští úředníci už vloni zamýšleli ve skutečnosti „zkosit" hned 91 stromů. Jen u čtrnácti z nich ale museli žádat o povolení. Kvůli vyhlášce teď musí žádat o povolení pro všechny stromy.

Podle radnice jde o stromy, které z mnoha důvodů nevyhovují. „Při průzkumu prošlo revizí na 800 stromů z parku, v mnoha případech se zjistilo, že si stromy navzájem konkurují, jsou nekoncepčně vysazené a neprospívají tak, jak by mohly. Některé stromy jsou také staré a nemocné. Projekt tedy počítá s kácením, ale také s náhradní výsadbou," brání záměr mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Jen zlomek stromů z těch, jež mají padnout, je ve špatném zdravotním stavu. U drtivé většiny kusů město zdůvodnilo jejich pokácení jedním slovem: „prosvětlení", a druhou velkou skupinu tvoří důvod nazvaný „úprava parku".

Stromy zaclánějí

Se záměrem radnice nesouhlasí místní ekologické organizace. „Už vloni chtělo město kácet v parku jen kvůli výhledu a nikoliv kvůli zdravotnímu stavu. Stromy prý tehdy bránily ve výhledu na léta vypuštěné a nefunkční jezírko nebo altán. Záleží ale na tom, kam se člověk postaví. Pokud bude chtít, aby mu bránili, tak toho docílí," vysvětlil Miroslav Hudec z českolipské pobočky Společnosti pro trvale udržitelný život a také českolipský a krajský zastupitel.

Kácení není výmyslem nebo rozmarem českolipských úředníků či politiků, ale odpovídá projektu, který pro radnici vypracovala architektka Kateřina Tomanová ze známé liberecké projekční kanceláře SIAL.

„Jednadevadesát stromů navržených k pokácení skutečně odpovídá mému projektu," potvrdila Tomanová. „Když ale řeknu „A", je potřeba k tomu doplnit „B". A to jsou v tomto případě náhradní dosadby. V rámci nich se má vysadit kolem pětaosmdesáti jiných stromů."

Jiné druhy

Podle informací českolipské radnice mají stromy, které jsou navržené k pokácení, průměrný obvod 78 centimetrů. „Jedná se tedy především o menší stromy, patří mezi ně například smrk pichlavý, douglaska tisolistá, javor mléč nebo jasan ztepilý," upřesnila Kristýna Brožová. Místo těchto stromů mají přijít jiné druhy. „Například habry, javory, tisy, jilmy, jabloně nebo třešně. Chceme také vysadit keře, které v současném parku téměř chybí," dodala mluvčí.

Zastupitel Miroslav Hudec poukázal také na to, že se o kácení v parku nevede žádná diskuse mezi lidmi. „Když v roce 2007 přišlo město s prvním záměrem revitalizace parku, konaly se o ní veřejné debaty s představiteli města. Teď nic takového není," poukazuje zastupitel. „O parku by si přitom měli rozhodnout sami obyvatelé. Neboť park vznikl jako občanská iniciativa. Nezaložilo ho město nebo paní Tomanová."

Kácet se smí v období vegetačního klidu, což je od začátku října a podle Hudce je i správní řízení naplánované tak, aby se na podzim práce začaly. „Spousta lidí je nyní na dovolené, mezitím proběhne schvalování a kácet se stihne ještě letos," dodal.

STUŽ se už vloni po schválení vykácení čtrnácti stromů pokusila zvrátit rozhodnutí. „Podali jsme odvolání. Na kraji však bez přihlédnutí k našim námitkám rozhodnutí potvrdili v plném rozsahu. Předpokládám, že to tak dopadne i letos. Pak už nám zbude jen jediná cesta: podat žalobu ke správnímu soudu," děsí se Hudec.

Nikola Bursová