Poprvé v historii města. Něco co tu ještě nikdy nebylo. Česká Lípa v pondělí zažije první přijímací řízení k dennímu studiu na vysoké škole.Šanci získat akademický titul dostanou obyvatelé Českolipska na Správním institutu. Ten v půlce října zahájí svůj první akademický rok v České Lípě.

Ještě je šance

Výběrové řízení pro již přihlášené proběhne v pondělí 19. srpna, ale i potom nebudou zájemci o studium bez šance. „Tím, že jsme začali pozdě s kampaní, nemáme zdaleka naplněno. Uchazeči se tedy mohou hlásit až do konce srpna a termín s největší pravděpodobností prodloužíme i na září. Vše bychom měli stihnout, protože akademický rok začíná až v půlce října," informuje Petr Ponikelský, ředitel Správního institutu.

„Může se stát, že u některých oborů nenaplníme kapacitu pro otevření třídy. V tom případě nabídneme přijatým uchazečům studium v Jablonci nad Nisou. Samozřejmě s tím, že při otevření jejich oboru v České Lípě v následujícím akademickém roce mohou přestoupit," vysvětluje Petr Ponikelský.

Zázemí jak prostorové, tak administrativní poskytne Akademie Jana Amose Komenského. „Byla to pro nás jasná volba. Akademie jako výukové středisko je schopna okamžitě začít fungovat," zdůrazňuje Petr Ponikelský. Podobná instituce jako je Akademie v České Lípě není. „Působíme tu už skoro deset let a jednu pobočku vysoké školy už jsme měli, takže s takovým provozem máme zkušenosti," vysvětlila dříve pro Městské noviny Eva Čechová z Akademie Jana Amose Komenského.

Nově otevřené středisko nabídne jak denní, tak i dálkové studium hned ve třech oborech.

Studovat bude možné Ekonomiku řízení lidských zdrojů, Management cestovního ruchu a hotelových služeb, nebo Sociologii veřejné správy a to v bakalářském, ale i magisterském programu.

„Otevřením nového střediska se pokoušíme uchazečům přiblížit vysokoškolské studium. Víme, že zrovna z Českolipska je to relativně daleko do všech našich středisek a v době zvyšujících se nároků na vzdělanost tu denní studium chybí," osvětluje důvody ředitel institutu.

Cena je dobrá

Vystudovat zahraniční univerzitu s diplomem, který platí po celé Evropské unii, má kdokoliv od října i v České Lípě. Ani finanční stránka se nijak neliší od jiných soukromých vysokých škol. Pohybuje se spíše na spodní hranici.

„Cena se odvíjí podle toho jaký obor hodláte studovat. Například Ekonomika řízení lidských zdrojů stojí jak v bakalářském, tak magisterském stupni dvacet dva tisíc korun za semestr a třeba Management cestovního ruchu a hotelových služeb vyjde na dvacet tisíc v bakalářském stupni a dvacet dva tisíc pak v magisterském," doplnil ředitel institutu.

Správní institut má svou historii a může se pochlubit i známými osobnostmi. Jeho mateřskou univerzitou je ukrajinská Meziregionální akademie řízení personálu v Kyjevě, která má čtyřicet dva zahraničních poboček. Rektorkou pražské Akademie je režisérka Irena Žantovská, vyučuje tu i její manžel novinář Petr Žantovský a třeba mediální komunikaci na Správním institutu přednáší herečka Valérie Zawadská.

Nikola Bursová