„Pacienti mají možnost zjistit, zda nemají nějaké onemocnění ledvin. Nejprve jim změříme tlak a odebereme jim moč na chemické vyšetření, jestli v moči není přítomná bílkovina nebo krev, eventuálně cukr, takže můžeme udělat i diagnózu cukrovky. Pacienta ještě vyzpovídáme, jestli má rizikové faktory v rodině. Výsledky budou známy zhruba za týden. Zájemci si o ně zavolají," vysvětlila Danuta Hajná, lékařka z oddělení nefrologie.

Den ledvin se v Krajské nemocnici v Liberci koná pravidelně každý rok. Vyšetřením loni prošly stovky pacientů. Podobně tomu bylo také letos. „Nechala jsem se vyšetřit, abych zjistila, zda jsou moje ledviny v pořádku. Zdraví mi není lhostejné," řekla jedna z pacientek Alexandra Oušková z Liberce.

Onemocnění je celá řada. Vyskytují se v různém věku. Jednak jsou ty, která jsou specifická pro ledviny, tedy záněty. Jedince mohou napadnout také civilizační choroby jako vysoký tlak nebo hypertenze. Ty také mohou způsobit jejich onemocnění.

„S jednou ledvinou může člověk žít normálně, aniž by na to přišel. Pokud správně funguje. Důležité je však dodržovat pitný režim. Běžně by zdravý člověk měl vypít dva až dva a půl litru tekutiny. V létě samozřejmě více. Záleží jakou má zátěž," dodala lékařka.