Kulturní program slavností se letos poprvé nebude konat v areálu dokského zámku, ale na Poslově mlýně a u Památníku K. H. Máchy. Navíc organizátoři akci již nenazývají poutí, jak tomu bylo dříve. Kvůli složení programu je nyní oficiálně městskými slavnostmi. „Dokský zámek je na prodej. Proto jsme museli program bohužel přesunout jinam," vysvětlila starostka Doks Eva Burešová.

Tématem letošního ročníku jsou staré dobré časy. Návštěvníci se tak přesunou doby na přelomu 19. a 20. století. Tehdy Doksy teprve začaly hospodářsky kvést a turismus byl ještě v plenkách. Oslavy jsou věnované Arnoštovi z Valdštejna, který se o rozvoj Doks zasloužil významným způsobem.

„Každý rok mají slavnosti nějaké téma. Letos se celý program ponese v duchu c. a k. starého mocnářství," poznamenala Renata Mauserová, ředitelka městského kulturního střediska v Doksech.

Slavnosti začnou v sobotu ve dvě hodiny odpoledne u Památníku K. H. Máchy. Tam si budou moci lidé v historické prádelně vyzkoušet, jak se pralo prádlo před sto lety v neckách a na valše. Na prodej budou přírodní mýdla z mýdlárny Rubens, k dostání bude i legendární mýdlo s jelenem. Prádelnu doplní několik divadelních představení a také módní přehlídka spodního prádla, které nosily naše prababičky.

Císařský vyslanec

Nedělní program v areálu Poslova mlýna odstartuje už v deset hodin dopoledne. Své umění lidem předvedou kejklíři a komedianti, sokolníci nebo protagonisté z ck kabaretu ze starého mocnářství. V jednu hodinu se do areálu dostaví vyslanec císaře pána, jeho příjezd ozdobí exhibice českých dobových bicyklů. Historická část slavností skončí v pět hodin odpoledne.

Po celou neděli budou návštěvníkům k dispozici stánky s nejrůznějším zbožím. Novinkou je poselská baštírna., která strávníkům nabídne grilované speciality, ale i ovocné knedlíky či krupicovou kaši již od 45 korun.

Lidé budou moci také využít veškerých atrakcí, které nabízí areál v Poslově mlýně. Mohou si například půjčit lodičku a projet se po Poselském rybníce.

„Jelikož je Poslův mlýn vzdálenější lokalita, zařídili jsme pro návštěvníky dopravu výletním vláčkem až k areálu. Odjezdy navazují na jeho pravidelnou linku z Doks do Starých Splavů. Cesta z náměstí Republiky a zpět vyjde na dvacetikorunu," doplnila Renata Mauserová.

PROGRAM MĚSTSKÝCH SLAVNOSTÍ

SOBOTA 18. SRPNA, PAMÁTNÍK K. H. MÁCHY

15:00 - Štěpánčino divadélko

16: 00 - Babiččino spodní prádlo módní přehlídka

14:00 až 17:00 - Velké prádlo v Doksech historická prádelna

14:00 až 17:00 - Kašpárkovo divadlo děti si vyzkouší hrát pohádku

14:00 až 18:00 - Pouťový jarmark řemeslníci, staročeské speciality

NEDĚLE 19. SRPNA, AREÁL POSLŮV MLÝN

10:30 - kejklíři a komedianti

11:00 - kdyby vojna byla aneb za císaře pána

11:45 - sokolníci výcvik a lety dravců

12:15, 13:30, 16:00 - Klapeto - písničky s harmonikou

13:00 - ceremonie - příjezd vyslance císaře, exhibice historických kol

14:00 - rekruti - soutěž pro malé i velké

14:30 - kejklíři a komedianti

15:00 - sokolníci

15:15 - CK kabaret ze starého mocnářství

16:30 - Veselé vyprávění z Dokské katovny

16:45 - vyhodnocení střelecké soutěže

17:00 - konec denní a historické části slavnosti

Po celý den stánky s občertvením, poselská baštírna, půjčování lodiček

Doprava do areálu zajištěna výletním vláčkem