V České Lípě začne o víkendu demolice mostu na průtahu městem. Bagry budou postupně rozebírat polovinu mostovky, provoz na silnici 9 směrem na Prahu a Nový Bor zůstane po celou dobu zachován.

Bagry se měly do mostu původně pustit už v pátek, příprava stavby se ale zdržela. Dělníci teprve připravovali podklad z gumy a štěrku, který má před sutinami ochránit asfalt Moskevské ulice pod mostem. „Bourání začne v sobotu," řekl stavbyvedoucí společnosti SaM Silnice a mosty Česká Lípa Jakub Hromádka.

„Přes víkend budeme rozebírat středové pole mostu nad Moskevskou ulicí, práce pak budou pokračovat i v příštím týdnu," řekl Hromádka. Stavbaři nejprve rozeberou jednu stranu mostu, na jejím místě pak postaví provizorní most, na který bude převedena doprava, aby bylo možné zbourat druhou půlku mostu.

Moskevská ulice bude o víkendu kvůli demolici uzavřena pro dopravu i pěší. Pro pěší pak bude od pondělí upraven bezpečný průchod, pro auta bude omezení platit do středy 11. května. Další omezení čeká na pěší i motoristy od 16. do 25. května, kdy se bude bourat druhá polovina mostu.

Silnice 9 od Nového Boru na Prahu patří k nevytíženějším komunikacím v České Lípě. Denně po ní projede kolem 15.000 automobilů. Rekonstrukce mostu nad Moskevskou ulicí se připravovala několik let. „Most je ve velmi špatném stavu, nebylo možné to dál odkládat. Jeho stav je tak špatný, že se nebude opravovat, musíme ho strhnout a postavit nový," řekl Hromádka. Demolice a výstavba nového mostu přijde včetně DPH na zhruba 37 milionů korun. Hotov má být letos.

Sedmatřicetitisícová Česká Lípa je jedním z mála větších měst, kde není obchvat a tranzitní doprava včetně kamionů projíždí městem. Obchvat se sice začal v roce 2008 stavět a letos měl být hotov, v roce 2010 ale stavbu stejně jako dalších 11 projektů zastavil z úsporných důvodů tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné).

Kdy se znovu začne stavět, není zatím jasné. I proto musel být při rekonstrukci mostu provoz na průtahu zachován. Doprava je stažena na polovinu a řízena kyvadlově semafory. Motoristé tam proto musí počítat s kolonami a se zdržením. Už v pátek byl průjezd městem značně komplikovaný, na objízdných trasách se tvořily kolony.