Říká se, že lesy jsou plíce Země. Jak je to vlastně s vytvářením kyslíku prostřednictvím lesa a neškodíme si pak v tomto směru kácením stromů?                                
S tím kyslíkem a lesy je to složitější. Jak víme ze školy, fotosyntézou se v listech nebo jehličí skutečně vyrábí kyslík z oxidu uhličitého a uhlík, druhá složka oxidu uhličitého, se ukládá do dřeva, nebo jiné biomasy. V lese ale neprobíhá jen fotosyntéza, probíhá tam také tlení a další rozkladné procesy, které zase zpátky vytvářejí z uloženého uhlíku a vzdušného kyslíku oxid uhličitý, který se uvolňuje do atmosféry. Takže les, jako ekosystém, nám nakonec žádný kyslík nepřidává, ani neubírá. Jiná situace nastane, když my použijeme dřevo, do kterého stromy uložily uhlík z atmosféry, na nějaké výrobky, nebo stavby, které tu vydrží třeba dalších sto let, než shnijí, nebo než je spálíme.  V takovém případě vlastně uložíme oxid uhličitý z atmosféry do dřevěných staveb a výrobků.

Znamená to tedy, že těžba a využívání dřeva snižují obsah CO2 v atmosféře?
Ano, ale pouze v případě, že dřevo bude dále existovat ve stavbách a výrobcích. Pokud dřevo využijeme jako energetickou surovinu a spálíme ho, dostane se převážná část uloženého uhlíku zpět do atmosféry. Ale i v takovém případě šetří využití dřeva životní prostředí, protože se do atmosféry dostane jen ten uhlík, který už tam byl, stromy ho uložily do dřeva a pokud by to dřevo shnilo, dostal by se zpět do atmosféry stejně.

Využívání dřeva je tedy pro životní prostředí člověka prospěšné.
Dřevo je obnovitelná surovina, jeho využití šetří neobnovitelné zdroje, jako jsou například uhlí nebo ropa. Navíc tyto neobnovitelné zdroje, fosilní paliva, vynášejí do atmosféry uhlík, který byl do nich uložen před miliony let a navyšují tak množství CO2 v atmosféře. Dřevo je také materiál člověku příjemný, ať už ve formě dřevěných staveb, nebo výrobků, které člověka denně obklopují.

Podléhá těžba dřeva nějaké regulaci, nebo si majitelé lesních porostů mohou kácet stromy, jak chtějí?
Kácet jak chtějí určitě nemohou. V lesích můžeme těžit jen tolik dřeva, kolik tam průběžně dorůstá. Celkových zásob nesmí ubývat. Nesmějí také úmyslně vznikat rozsáhlé paseky, které nepříznivě mění lesní prostředí. Zkrátka v lese je nutno hospodařit tak, abychom nenarušili jeho užitečnost jak pro nás, tak pro příští generace.

Myslíte užitečnost lesa jako zdroje dřeva, nebo i z hlediska jeho dalších užitečných vlivů?                      
Les není zdaleka jen zdrojem dřeva. Les je pro nás užitečný i v mnoha dalších směrech. Má vliv na ekologickou stabilitu krajiny, je prostředím pro mnoho rostlin a živočichů, které je třeba chránit, chrání půdu před erozí, v lese jsou zdroje čisté vody, je žádaným prostředím pro naši rekreaci, pobyt v lese zlepšuje naše zdraví a tak bych mohl ještě dlouho pokračovat. Právě proto je hospodaření v lesích velmi složitá a odpovědná činnost. Když se někde nevhodně zbourá dům, může tam za dva roky stát jiný, ale když se nevhodně vykácí les, bude tam další dospělý les až za sto let.