Liberecký mrakodrap, jak se přezdívá budově krajského úřadu, by se mohl dočkat nového vstupu s lávkou přes řeku Nisu. Do třetice. Dům ji totiž měl mít už od počátku, ani při výstavbě, ani při rekonstrukci na ni ale nezbyly peníze.

Debatu o důstojném vstupu do desáté nejvyšší budovy v zemi aktuálně rozvířili studenti Technické univerzity v Liberci, kteří v rámci své semestrální práce vypracovali architektonické návrhy lávky a vstupu. Ty můžete momentálně vidět ve vestibulu úřadu, kde je z nich malá výstavka.

„Studenti vycházeli z původního návrhu studia SIAL, který v roce 1999 s lávkou přes řeku počítal. Nečekal jsem, že všech 10 návrhů, které zaslali, bude realizovatelných," řekl Deníku Bořivoj Pohl z hospodářské správy objektu.

Škola pečlivě práce studentů zhodnotila, jako nejlepší vybrala práci Adama Šusteka, který jako jediný vyřešil přemostění řeky uzavřeným mostem. Lidé by se k úřadu dostávali trojúhelníkovitým tubusem.

„Řeka Nisa se mi zdá prázdná, nevyužitá, jako by nepatřila k městu, z toho jsem při svém návrhu vycházel," vysvětlil autor návrhu zastřešené lávky.

Pozornost ale vzbuzují i ostatní modely. Matěj Čunát si lávku představil jako nástupní plošinu, jakousi demonstrační platformu, kde by se mohly pořádat tiskové konference a veřejná setkání.

„Tina Peterková se rozhodla jít organickou cestou a k racionální hmotě úřadu přičlenila meandrovitou platformu upomínající na dřívější tvar koryta řeky před regulací," zmínil tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Nejbizarněji vstupní část k úřadu navrhl Šimon Marek, který v modelu vyhloubil koryto Nisy a vytvořil pod mostkem kráter jako po dopadu bomby. Celý prostor to ale otevřelo a zpřístupnilo.

Posoudit, jak moc se vám návrhy studentů líbí, budete moci již v pondělí ve 12.30, kdy se ve vestibulu krajského úřadu koná komentovaná prohlídka studentských děl.

Vstup do krajského úřadu je dnes možný pouze po úzké svažité lávce pro pěší, vedoucí z ulice U Nisy nebo parčíkem z ulice Náchodská. Autem je příjezd ještě složitější úzkou uličkou kolem řeky, kde se dvě auta nevytočí, nebo kolem OC Forum, zde ale jedete po nezpevněné ploše.

„Příjezd i přístup k úřadu jsou neskutečně problémové. Momentálně jsme na hraně únosnosti," potvrdil Bořivoj Pohl.

Dům byl postaven v letech 1967 1976 pro potřeby Státního výzkumného ústavu textilního a Výzkumného ústavu textilní technologie a už od začátku se uvažovalo, že nebude v údolí Nisy a dolního centra stát sám. Měl být obklopen čtyřpodlažními budovami a přístupovou lávkou, jenže k jejich realizaci nakonec nedošlo. Nebyla postavena ani lávka, která by přemostila řeku.