Do března by vedení města mělo vědět, jaké projekty bude schopné zrealizovat. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD).

"Uvidíme, jak nám dopadnou lázně u poskytovatele dotace, jak se k nim postaví Liberecký kraj a jak se bude vyvíjet rozpočet. To musíme znát, než pustíme další projekty k realizaci," uvedl Martin.

U rekonstrukce lázní za bezmála 300 milionů korun bez DPH hrozí zkrácení evropské dotace až o 70 milionů korun kvůli údajnému předražení zakázky. Konečný verdikt chce Regionální rada Severovýchod sdělit příští rok v únoru. Liberec jedná s krajem, který by se měl stát v budoucnu majitelem lázní, aby zaplatil celou spoluúčast na tomto projektu. Pokud se domluví, Liberec by mohl získat od kraje navíc asi 27 milionů korun.

V IPRM 3 je k dispozici 540 milionů korun a pokud by se městské projekty nedělaly, peníze z tohoto programu by se jen těžko vyčerpaly. Tomu chce vedení města předejít, o dotaci by tak mohli usilovat i žadatelé, kteří dříve neuspěli. "Pokud to zastupitelstvo schválí, vypíšeme v lednu ještě jednu výzvu, která bude sbírat projekty pro případné vyplnění prostoru při neuskutečnění některých městských projektů," řekl Martin.

Vedení radnice už dříve rozhodlo, že nebude za 118 milionů opravovat hokejovou Svijanskou arénu. Podle Martina se zřejmě nebude ani modernizovat divadlo F. X. Šaldy za více než 100 milionů korun. Žádný jiný velký projekt magistrát na seznamu už nemá. Nejistá je i výstavba muzea tramvají za 75 milionů korun, kterou připravuje liberecký dopravní podnik.

Mezi projekty už není ani jeden velký soukromý, a to rekonstrukce zchátralého kostela svaté Máří Magdalény za 65 milionů korun. Obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO) vypověděla letos v září smlouvu na dotaci. Důvodem je pravomocné odsouzení bývalého předseda správní rady Jiřího Zeronika, který se nepřímo snažil uplatit Šimona Stejkozu, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.