Letos se v Tanvaldu sešli milovníci amatérských, humoristických filmů už po šestačtyřicáté.

Na soutěži HAF se prezentují nezávislé, neprofesionální filmy, které zároveň slouží k podpoře amatérské filmové tvorby v tuzemsku i zahraničí. Také letos se kromě českých autorů, ve výběru poroty objevily filmy z Německa a Slovenska.

Hlavní cenu města v sekci filmy humorné a satirické, získal titul Sousedská rada teplické dvojce Jaroslav Šika a Jiří Nebos.

„Máme obrovskou radost. Konkurence byla velká, takže o to víc si vítězství ceníme," řekli hned po vyhlášení oba šťastní autoři.

Další ocenění v kategorii parodie na reklamu do tří minut si z Tanvaldu odvezl Frank Dietrich s filmem The best, kterým jistě potěšil mladoboleslavskou Škodu, která je podle něj ta nejlepší.

Ocenění v kategorii film do jedné minuty, byl podle porotců snímek Náměsíčný, od dalšího zahraničního režiséra Matthiase Schulze.

Nejvíce cen získala Karkulka

Ještě před slavnostním vyhlášením proběhlo v pátek promítání všech 32 soutěžních snímků žákům Základních škol a místní Obchodní akademie. Ti hlasovali v samostatné soutěži o ceně mladého diváka. Tu získal film Kauza červená Karkulka od Jaroslava Nykla.

Stejný titul obdržel v sobotu i cenu diváků, kteří se přišli na slavnostní vyhlášení do kina Jas podívat.

Animovaný snímek o tom, co se stane, když si pohádkové postavy řeknou, že změní svůj osud a rozhodnou se narušit zaběhnutý děj událostí, byl velmi propracovaný a jako jeden z mála, by se jistě neztratil ani mezi profesionály. Zajímavostí filmu je to, že hlas postavám propůjčil sám známý herec Arnošt Goldflam.

„Doufám, že stihnu soutěžit ještě alespoň jednou," glosoval vtipně autor snímku poznámku moderátorky, že je to naposledy, co na pódium jde.

Mezi nejlepší filmy, vybrala porota i dva snímky jabloneckého filmaře Martina Wenzela. Ani jeden se však na HAFu ocenění nakonec nedočkal.

Sedmičlenná porota, která soutěžní snímky vybírala, neměla ani letos vůbec lehkou úlohu. Mnohdy rozhodoval o vítězi jediný hlas.

„Vybrat ten nejlepší snímek bylo opravdu těžké, protože řada z nich měla vysokou úroveň," komentoval obtížné rozhodování jeden z porotců, Miroslav Šír.

Právě on byl jedním z těch, kdo zvedl ruku pro Sousedskou radu, která získala hlavní cenu města.

„Každoročně má festival lepší a lepší úroveň. Proto doufám, že se v Tanvaldě budou konat i další ročníky této tradiční filmařské akce," přál si při vyhlášení místostarosta města Josef Průcha.