Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalové fanoušky mohou na Ukrajině ohrozit spalničky

Liberecký kraj - Byli jste jako malé děti očkováni proti spalničkám? A myslíte si, že máte do smrti vystaráno? Pak žijete ve velkém omylu. Tahle zdánlivě banální dětská nemoc totiž zdaleka není minulostí. Naopak. V některých zemích udeřila nebývalou silou i mezi dospělými. Hrozivý nárůst případů je zejména na Ukrajině. Lékaři proto varují, zvláště pokud se tam letos chystáte na fotbalové EURO.

30.3.2012
SDÍLEJ:

Lidé, kteří se chystají na Ukrajinu na červnové mistrovství Evropy ve fotbalu, by se měli dát očkovat proti spalničkám. Foto: ČTK

„Cestující na Ukrajinu by měli zhodnotit stav svého očkování a 4 6 týdnů před cestou konzultovat možnosti u svého lékaře,“ upozorňuje krajská epidemioložka MUDr. Jana Prattinegerová.

Hrozit mohou komplikace

Spalničky jsou jedním z nejvíce nakažlivých virových onemocnění u lidí. Projevují se typickou vyrážkou a zánětem spojivek. Mohou ale působit i nepříjemné komplikace. Patří mezi ně zápal plic, zánět středního ucha, akutní zánět hrtanu a průdušek, průjem.

Akutní zánět mozku, který často končí jeho celkovým poškozením, se vyskytuje jen v jednom případě z tisíce.

Ve vzácných případech může dojít i k úmrtí v důsledku neurologických či dýchacích komplikaci. „Onemocnění začíná čtyři dny před objevením typické vyrážky a končí až čtyři dny po jejím objevení.“

Nechte se očkovat včas

Vakcína s názvem Priorix stojí podle očkovacího centra 750 korun.

„Je to vakcína určená zároveň i proti zarděnkám a příušnicím, to ale neznamená žádný problém,“ potvrdila epidemioložka Jana Prattingerová. V České republice se totiž monovakcína, tedy očkovací látka pouze proti jedné z nemocí, už řadu let nevyrábí. O možnosti očkování je dobré se poradit například ve Zdravotním ústavu v Liberci-Vratislavicích nebo přímo na Krajské hygieně v Liberci. Očkovat by měli podle našich informací také v rámci infekčního oddělení liberecké nemocnice. Bližší informace vám poskytnou ve vakcinační poradně.

Zasažena je Ukrajina a Polsko

Epidemie spalniček zasáhla především západní části země sousedící s Maďarskem, Polskem a Slovenskem.

„V polovině letošního března bylo hlášeno už téměř 4 500 případů. Skutečný počet případů bude pravděpodobně vyšší,“ potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. V průběhu následujících měsíců se očekává ještě další rozšíření epidemie.

Na tuto nemoc neexistuje žádná specifická léčba. Jediným účinným preventivním opatřením je očkování dvěma dávkami příslušné očkovací látky.

Lidé se očkování bojí

V poslední době ale začíná mezi českou populací přibývat těch, kteří očkování odmítají. A to nejen u sebe, ale i u svých dětí.

Jenže nízká proočkovanost je právě důvodem, proč se v řadě evropských zemí objevují epidemie infekčních onemocnění, které už u nás byly považovány za prakticky vymýcené.

„V České republice začalo očkování proti spalničkám v roce 1969, v roce 1994 se začala používat kombinovaná vakcína spolu se zarděnkami a příušnicemi.

U nás spalničky nehrozí

V ČR bylo v roce 2011 hlášeno 17 případů onemocnění, z toho 7 importovaných případů. Jeden nemocný, mladý muž z Libereckého kraje, si spalničky přivezl například z Francie.

Rozsáhlá epidemie spalniček neprobíhá jen na Ukrajině, ale na celém území Evropy. Podle odborníků bylo jen v loňském roce v Evropě evidováno více než 21 000 případů této infekce. Sedm případů z toho skončilo úmrtím.

„Mnoho případů nákazy se vyskytlo v typických turistických destinacích ve Francii, Španělsku, v Itálii nebo například v Belgii, následkem čehož hrozí epidemie i dalším zemím nebo jejich oblastem s nižší proočkovaností,“ uvádí například server očkovacího centra Avenier.

K nákaze při pobytu v zahraničí dochází přitom poměrně často. Importované případy například představovaly až 10% ze všech infekcí diagnostikovaných v Irsku u místní populace.

S epidemií spalniček zápasí podle téhož zdroje už několik měsíců velká část Rumunska a Bulharsko.

Z infekčních onemocnění, které si v povědomí řadíme do kategorie dětských, se ve větší míře vyskytují také zarděnky.

Na evropském kontinentu je to Rumunsko, v Asii oblast Vietnamu.

Pozor také na příušnice

Při cestování v odlehlejších zemích hrozí přenos i dalších nemocí, například chřipky, pneumokokové infekce nebo planých neštovic.

U nás se v nedávné době začaly zase u dospělých pacientů vyskytovat příušnice. Po Ústeckém kraji se několik případů objevilo na Pardubicku.

„V Libereckém kraji jsme jejich výskyt zatím nezaznamenali,“ potvrdila epidemioložka Jana Prattingerová.

Co radí pořadatelé EURO návštěvníkům

Na stránce Krajské hygienické stanice v Liberci byl v souvislosti s epidemií spalniček zveřejněn seznam užitečných rad pro návštěvníky EURA. Čtenářům Deníku přetiskujeme. Užitečné budou při letních dovolených obecně.

Tabák

Na EURU 2012 je tabák naprosto zakázán. Na užívání, prodej nebo reklamu na jakoukoliv formu tabáku je uvalen naprostý zákaz na všech stadionech bez výjimky.

Drogy

Užívání, držení a distribuce rekreačních drog v Polsku a na Ukrajině je zakázáno a pokud vás chytí, riskujete okamžité uvěznění.

Další epidemie

Horečka dengue v Brazílii

Od začátku roku 2012 bylo v brazilském federálním státě Rio de Janeiro hlášeno téměř 20 tisíc případů horečky dengue, z toho 63,4 % přímo v hlavním městě Rio de Janeiro. Denně se v tomto městě nakazí nejméně 170 osob. Dosud zde bylo následkem infekce zaznamenáno jedno úmrtí.

Turistům se doporučuje používat účinné repelenty. Proti této virové infekci není k dispozici očkovací látka ani specifický lék. Projevuje se zejména horečkou, velmi silnou bolestí hlavy a končetin, která postiženého upoutá na lůžku, občas i vyrážkou.

Žlutá zimnice v Africe

Kvůli probíhající epidemii žluté zimnice v Ugandě , největší od 70. let, vyžadují Burundi, Keňa, Tanzanie (včetně Zanzibaru), Rwanda i Uganda očkování proti této nemoci od všech cestovatelů. Dosud u příletů přímo z Evropy kontroly na letištích většinou nebyly. Může nastat i situace, že neočkovaného cestovatele po návratu z těchto oblastí odmítne vpustit na své území evropský stát z obav o zavlečení nemoci, resp. cestovatele umístí do karantény v trvání maximální inkubační doby.

Malárie v Indii

V loňské sezóně zaznamenali v druhém nejlidnatějším indickém státě Maharashtra desítky tisíc případů malárie. Za pouhé čtyři měsíce registrovali 28 400 případů, což představuje nárůst o více než 30 %. Největší počet malarických infekcí hlásili ve městech Bombaj , Thane a v Kalyanu. Prevence spočívá v použití repelentů a antimalarik..

Základní očkování pro každého cestovatele

ŽLOUTENKA A+B

TETANUS

Doporučené podle oblastí kam cestujete

MENINGOKOVÁ MENINGITIDA

ZÁŠKRT

ČERNÝ KAŠEL

VZTEKLINA

Zdroj:www.ockovacicentrum.cz

Autor: Jana Švecová

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
1

Nejstarší česká univerzita dnes volí nového rektora

Theresa Mayová a Angela Merkelová na jednání G20 v červenci v Hamburku
1 4

O obchodu se zatím bavit nebudeme, odmítla Merkelová Mayovou

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Soud se vrací ke kauze exnáměstka Šišky a OKsystemu

Pražský městský soud dnes začne potřetí projednávat obžalobu na bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku a někdejšího ředitele ministerského odboru informatiky Milana Hojera. Podle zrušených rozsudků muži zneužili pravomoc a vydírali firmu OKsystem. Soud se bude muset znovu zabývat mimo jiné škodou, kterou údajně způsobili, a její výší.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Kuriozity pražských kandidátek: střet pohledů na EU i strach z islámu

/INFOGRAFIKA/ Všichni politici a většina novinářů pracují pro KGB. To dlouhodobě hlásá jednička pražské kandidátky Pravého bloku Petr Cibulka. Naposledy to zdůraznil minulý týden na svých webových stránkách. „Jsme ve 3. světové válce. Je třeba porazit Rusko snadno a rychle,“ dodal. V přímém rozporu s jeho tezemi je životní postoj třetího muže pražské kandidátní listiny KSČM a místopředsedy strany Josefa Skály. Ten opakovaně veřejně připustil, že v srpnu 1968 „nadšeně vítal sovětské tanky.“

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení