S propadem příjmu bojuje od začátku roku frýdlantská diakonie Domov U Spasitele. Od Ministerstva práce a sociálních věcí dostala letos o milion a 200 tisíc korun méně než v předchozím roce. „Už loni nám přitom dotaci snížili. Tenkrát jsme to vyřešili úspornými opatřeními, tentokrát je ale snížení natolik výrazné, že už to takto řešit dále nelze," řekla hospodářka Domova Monika Sirůčková. Peníze se proto organizace snaží získat, kde to jde.

Přispěl Frýdlant i další obce

Domov U Spasitele provozuje domov pro seniory. „Poskytujeme jim zázemí na dožití. Kapacita našeho zařízení je 45 klientů, zájem o bydlení u nás ale převyšuje nabídku. V současné době máme 73 zájemců, pro které nemáme volné místo," říká Sirůčková.

Diakonie je jediným podobným zařízením v regionu, což si uvědomují i města Frýdlantska. „Rozhodně si nepřejeme, aby zařízení zkrachovalo. Zastupitelé si moc dobře uvědomují jeho potřebnost. Vždyť v něm v současné době žije 22 lidí přímo z Frýdlantu. I proto jsme na posledním zastupitelstvu schválili finanční pomoc diakonii," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Město zařízení celkem přispěje půl milionu korun. „Další peníze přislíbil Liberecký kraj a oslovili jsme také obce, které u nás mají své občany. Například Nové Město pod Smrkem přispělo částkou 87 tisíc korun, Černousy, Hejnice, Bulovka nebo Chotyně pětadvaceti tisíci," podotýká hospodářka domova. Podle ní jde často i o jakési smazání dluhu samotných klientů. „Klient by měl platit 360 korun za den. Mnozí mají ale tak nízké důchody, že to prostě zaplatit nemohou. A příbuzné buď nemají, nebo jsou sami ve špatné finanční situaci," říká.

Pro Frýdlantsko by byl zánik domova špatnou zprávou nejen kvůli seniorům a jejich blízkým, kteří by za nimi museli dojíždět. „O práci by totiž přišlo na 28 lidí, což není v této oblasti zanedbatelné množství," uzavřel Ramzer.