Obžaloba ho viní z vraždy. Vloni v létě bodl na hřbitově v Doksech na Českolipsku do hrudníku o dva roky staršího kamaráda, Jana Lišku. Ten vážným zraněním na místě podlehl. Nepomohl mu příjezd záchranářů, ani přílet záchranářského vrtulníku. „Smrt nastala během několika minut," uvedl soudní znalec Pavel Srna. Ten vypracovával znalecký posudek spolu s kolegou na podkladě pitvy zabitého muže. Za svou desetiletou praxi jich zpracoval kolem patnácti stovek.

Soudní líčení byla dnes ve znamení výslechů dvojice svědků. Kamarád zemřelého, který osudný incident viděl od začátku do konce uvedl, že obžalovaného nezná. Prý ho viděl pouze dvakrát, z toho jednou na ulici, kdy jej oslovil jako náhodného kolemjdoucího s žádostí o cigaretu. Dobrý dojem na něm Šinágl ale nezanechal.

„Na první pohled byl divný, působil vylekaně a zaskočeně," uvedl. To mimo jiné potvrdil i druhý svědek, bratranec obviněného. Když měl na pokyn soudkyně Evy Drahotové popsat, jaký Ondřej Šinágl vlastně je, řekl, že jde o tichého, přátelského ale uzavřeného člověka. „Bylo na něm ale poznat, že ho něco trápí, byl ve stresu. Něčeho se bál," upřesnil. Před soudním senátem zároveň potvrdil, že jeho příbuzný u sebe nosíval nůž. Nikoliv kuchyňský, ale zálesácký. Prý si s ním připravoval klacky na opékání vuřtů. Svého bratrance jinak líčil jako slušňáka. A to i přesto, že opletačky se zákonem měl již v roce 2008, kdy se v Doksech dopustil drobné krádeže. „Už si na to nevzpomínám," reagoval Šinágl na otázku, zda za to tehdy dostal pokutu. Při včerejším hlavním líčení se ale jinak neprojevoval. Mlčky seděl a bedlivě hleděl směrem k senátu. Možnosti vyjádřit se k jednotlivým výpovědím ale nevyužil. Po skončení líčení urychleně odešel. Souzen je totiž na svobodě. Žádosti státního zástupce na jeho vzetí do vazby totiž soud v minulosti nevyhověl.

Smrt za pár stovek

Tragická událost, která se stala v úterý 23. července 2013 po poledni, měla počátek v poskytnuté půjčce ve výši jeden tisíc korun.Tuto částku si zapůjčil obžalovaný Šinágl. Údajně měla být pro dívku, která šla na potrat. Z dluhu ale vrátil pouhé dvě stovky. To se ale nelíbilo Janu Liškovi, který měl Šináglovi podle tvrzení jeho bratrance vyhrožovat zbitím, pokud zbývající peníze nevrátí. Liška je totiž vymáhal pro svého kamaráda, který je obžalovanému zapůjčil. Osudný den poslal Šinágl SMS Liškovi, aby přišel na hřbitov. Ten tam vyrazil, ale ne sám. Doprovázeli ho kamarádi z party, se kterou denně popíjel a občas si dopřával marihuanu.

„Setkání na hřbitově vytipoval Šinágl. Zatímco Liška šel k němu, my jsme se zastavili asi padesát metrů od nich. Viděl jsem, jak Honza chytil Ondřeje pod krkem. Poté se ozvaly výkřiky. Honza se předklonil a běžel k nám s tím, že ho ten hajzl bodl," popsal první ze svědků. Ten si ale včera se svou výpovědí trochu odporoval s tím, co řekl policistům krátce po činu. Rozpory omlouval tím, že vypovídal ve stresu a policisté byli moc drsní. Obžalovaný v minulosti uvedl, že na hřbitově dostal od Lišky ránu do obličeje. Jak se vše odehrálo, si ale již moc nepamatuje. Přiznal však, že v době schůzky měl vzadu na opasku nůž. Podle ČTK se jednalo o kuchyňský s dvaceticentimetrovou čepelí. Soudní znalec Srna včera ale řekl, že není možné, aby k bodnutí nožem do hrudníku došlo nevědomky ve chvíli, kdy by se s ním útočník ohnal kolem sebe. Intenzita bodnutí musela být větší, jelikož nůž proťal i mladíkovo žebro. Soud bude pokračovat 25. září.