Předpověď počasí na víkend je veskrze příjemná a co by to byl za červen, kdyby se nevyrazilo na slavné Líšenské pochody. Ty se v malé obci konají letos již po čtyřiačtyřicáté. A určitě budou zase masově navštívené.

„Loni jsme nakonec nešli. Ještě v pátek bylo pěkně, večer ale přišel déšť a pršelo celou sobotu," vzpomněl si čtyřicetiletý Jan z obce nedaleko Líšného. Pochodů se i s celou rodinou účastní jinak pravidelně.

Letošní ročník pochodů má být podle organizátorů podobný předešlým. „Žádnou převratnou novinku jsme nepřipravili, ani není proč. Pochodníci ví, do čeho jdou," vysvětlil Jaroslav Salaba za organizátory, Klub českých turistů při zdejší TJ Sokol.

Pro 44. ročník Líšenských pochodů jsou připraveny trasy 6, 12, 21, 31, 40 a 50 kilometrů. Na ně vyrazí pochodníci v sobotu ráno, místní však připravili program i na páteční odpoledne a večer, kdy se do malé obce sjedou pochodníci z daleka. „V pátek zahrají dvě kapely a budou se opékat buřty," přiblížil Salaba.

Protože Líšeňské pochody nejsou „jen" pochody, čeká na dětské účastníky množství her a soutěží, na dospělé pak sobotní zábava.

A jako bonus pro některé nabízí festival Maloskalská noc desetiprocentní slevu na vstupném právě pro účastníky Líšenských pochodů.

Loni? Slejvák …

Jak již bylo naznačeno, loňský ročník slavných pochodů narušil vytrvalý déšť, který smáčel kraj od pátečního večera přes celou sobotu.

Oproti všem ostatním ročníkům, vyjma toho úplně prvního, se jednalo o smutný rekord. „Od předchozích ročníků se loňský odlišoval mimořádně nepříznivým počasím. Obdiv patří všem sedm set padesáti pochodníkům, kteří i v takové slotě vyrazili na trasy," popsal Jaroslav Salaba.

Byli i tací, kteří loni boj s deštěm a bahnem vzdali. „Šestadvacítku jsme došli do Malé Skály a totálně promočení jsme se rozhodli jet domů o vlak dříve a do cíle jsme tedy nedošli," popsal na webu Líšenských pochodů účastník pochodů pod přezdívkou pason.

Předchozích čtyřicet ročníků na trasy pochodů vyrazilo vždy více pochodníků, výjimkou jsou jen úplně první tři ročníky. Nejvíce pochodníků pak Líšný přivítalo v roce 2000, kdy jich na trasy vyrazilo více než dva a půl tisíce.

Letos? Sluníčko …

„Vyhlídka je letos ale příznivá. Čekáme, že se dostaneme minimálně na průměrné počty, tady na osmnáct set až dva tisíce pochodníků. Jsme připraveni," potvrdil Salaba.

Na trasu tak s největší pravděpodobností vyrazí i Jan s rodinou. „Protože ale máme malého kluka, dáme letos asi nejkratší trasu. Tak, aby jsme ho nemuseli nést, ale aby pořádně ťapal," vysvětlil.

Program začíná v pátek večer a končí sobotní nocí. Po obě noci zajišťuje pořadatel nouzové přespání ve vlastních spacích pytlích na sále sokolovny, úschovnu zavazadel, kol, parkování apod.

Ani se stravováním si pochodníci nemusí dělat starosti. Sokolové jej zajišťují v sokolovně od pátku odpoledne, v sobotu po celý den, v neděli dopoledne. Pochodníci tu zakoupí chutná teplá jídla za příznivé ceny. Před sokolovnou pak probíhá stánkový prodej s udírnou, další možnost posezení nabízí organizátoři i na hlavní kontrole Kopanina a další menší občerstvení nabídnou na dalších kontrolách.

Pořadatelé připomínají, že dálkový pochod na padesát kilometrů není pro mládež do 15 let povolen a jeho účastníkům doporučují lékařskou prohlídku.

Další informace (mapky, průběh tras) najdete na lisenske-pochody.cz.

Z historie

Obec Líšný je obec o přibližně 250 obyvatelích. Klub českých turistů při TJ SOKOL Líšný přišel v roce 1970 s nápadem, uspořádat pochody pro širokou veřejnost, které se v té době stávaly populární záležitostí v celém tehdejším Československu. Termín těchto pochodů byl stanoven na červen 1971. Prvního ročníku se na 3 trasách 15, 25 a 50 km zúčastnilo 76 pochodníků. Při druhém ročníku již pochodovalo 247 turistů, z nichž 114 bylo odjinud. Od tohoto ročníku byl kontrolní list vybaven mapkou tras, jejíž kvalita se postupem času neustále vylepšovala.

Do 4. ročníku byl název „Líšenská padesátka Českým rájem", od tohoto ročníku se s rozrůstajícím množstvím tras změnil název na současný: „Líšenské pochody Českým rájem" a počet tras se ustálil na dnešních šesti v délce od 7 50 km. Čtvrtý ročník byl zlomový i tím, že poprvé při tomto ročníku byla zřízena hlavní kontrola se stánkovým občerstvením, dnes již klasickou udírnou. Součástí hlavní kontroly se stalo i vystoupení skupiny „Širák" z Rumburka nebo skupiny historického šermu „Quentin". Mimochodem, skupina „Širák" a ostatní členové z KČT Rumburk nás navštěvují již od 3. ročníku.

Čtvrtým ročníkem započala i tradice pátečních posezení u táboráku na hřišti pro ty, kteří přijíždějí již v pátek. I zde je na programu živá hudba, popřípadě i tanec, ale každopádně dobrá nálada. Od tohoto roku je na trasách zajišťováno přibližně 12 14 kontrol.

Dokladem, že pochodník prošel celou trasu jsou od začátku razítka do kontrolních listů. I tato zdánlivě nicotná záležitost procházela během času vývojem. Do 7. ročníku se používala na razítkách hesla. Od tohoto roku se přešlo na symboly místa, kde se nacházela kontrola. Tato razítka se přes různé výjimky a obměny, udržují dodnes.

Od 9. ročníku bylo upuštěno od hromadných startů a účastníci jsou na trasy vypouštění jednotlivě nebo v malých skupinkách. Významným ročníkem pro pořadatele byly pochody s číslem 14., kdy byly spojeny s Krajským srazem TOM (turistických oddílů mládeže) a současně se konalo krajské kolo TBZ (turisticko branný závod).

Od 16. ročníku jsou pro děti připravovány soutěže a závodivé hry. Zpočátku byly soutěže součástí plnění odznaku zdatnosti a později již jen jako hry a soutěže s odměnou.

Velmi kladně byla hodnocena služba, která byla nabízena po 6 let od 18. ročníku. Šlo o vážení před a po pochodu.

Před 15. a 20. ročníkem byla pro účastníky připravena anketa, ve které se měli vyjádřit, zda pokračovat v pochodech i v následujících letech. Anketa se pokaždé setkala s tak obrovským záporným ohlasem, že bylo rozhodnuto v anketách nepokračovat a naopak pokračovat v přípravách a organizaci dalších ročníků. I díky tomu, se pochody dopracovaly k aktuálnímu ročníku.

Pochody jsou již mnoho let zařazeny v mezinárodním kalendáři organizace IVV, dále mezi významné akce Klubu českých turistů v ČR. Historie pochodů je dokumentována ve fotoalbech, která máte možnost si po domluvě prohlédnout.