„Na poslední chvíli mi odřekli jeden pobyt, od 29. prosince do 2. ledna tak mám ještě volný jeden dvoulůžkový pokoj," řekla majitelka Pensionu Simona v krkonošském středisku Harrachov Simona Dolejší. Jinak má zcela obsazeno a podobně jsou na tom další penziony a hotely. Zcela obsazený je i čtyřhvězdičkový hotel Sklář. Volná místa mají až od 5. ledna, do té doby je beznadějně obsazeno. Podobně to vypadá i v Jizerských horách.

Také v Rokytnici nad Jizerou mají ubytovatelé většinou na Silvestra už obsazeno. „Na Vánoce by se ještě nějaké místo našlo," poznamenala Kateřina Javůrková z Městského informačního centra. Největší zájem o silvestrovské pobyty se podle ní zvedl poté, co se ochladilo a začalo sněžit. Volná místa jsou podle Javůrkové většinou výjimkou, když někdo nezaplatí zálohu. „V takovém případě nás ubytovatelé informují, a pokud se nějaký zájemce ozve, nakontaktujeme ho přímo na ubytovatele," vysvětlila.

Zájem o silvestrovské pobyty ale překvapivě není jen v horských střediscích. Třeba čtyřhvězdičkový hotel Berg v Doksech u Máchova jezera je na Silvestra obsazen z 80 procent. „Polovina hostů jsou cizinci," řekl dnes ČTK majitel Tomáš Čermák. Hotel je poměrně hodně obsazený, přestože silvestrovskou nabídku příliš neinzeroval. „Stále ještě dostavujeme, některé služby nám zkolaudují až v únoru," vysvětlil majitel hotelu, který turistům slouží od letošního léta. Okolí Máchova jezera nabízí v zimě terény pro běžkaře, když jezero zamrzne využívají ho bruslaři a také vyznavači vozítek poháněných plachtou.

Liberecký kraj patří k nejnavštěvo­vanějším regionům v Česku. Hotely a penziony v kraji nabízejí hostům bezmála 38.000 lůžek. Podle průzkumu ministerstva pro místní rozvoj má kraj v zemi největší hustotu ubytovacích zařízení v přepočtu na obyvatele. Loni v zimě strávilo dovolenou či zimní prázdniny v Libereckém kraji téměř 229.000 lidí, o 30.000 víc než v zimě 2010/2011. Tak dobrou zimní sezonu zažila horská střediska v Libereckém kraji naposledy před pěti lety.