„Stavební úřad v Chrastavě proto na základě posudků od statiků vydal na konci loňského roku rozhodnutí o demolici Kováku," informoval starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). A jak správně předpokládal, majitel Kováku Radim Urban se proti tomuto rozhodnutí odvolal.

„Odvolání se podává prostřednictvím toho, kdo rozhodl v prvním stupni, tedy ke stavebnímu úřadu Chrastava. Pak musely proběhnout nějaké zákonné lhůty na vyjádření účastníků řízení, a tak teprve v těchto dnech předal stavební úřad celý spis i s odvoláním odvolacímu orgánu na Krajský úřad, odbor územního plánování a stavebního řádu k rozhodnutí," vysvětlil obstrukce Canov.

Sehnat majitele? Potřebujete notnou dávku štěstí

Proč se Urban odvolal? Deník chtěl znát jeho názor, ale majitel Kováku nekomunikuje. „Pobývá často v Rakousku a sehnat ho vyžaduje obrovskou dávku štěstí," uvedl starosta Chrastavy.

Už dříve ale Urban přes média vzkázal, že Kovák není žádná nebezpečná ruina a on tam chce vystavět byty. Pravděpodobně se chystá oprášit už osvědčený byznys na chudých. Deník o tomto celostátním problému pravidelně informuje.

Nekalým praktikám podnikavců ale dalo stopku vedení liberecké radnice. Chystá zřízení důstojné městské ubytovny.

„Není možné, aby si majitelé ubytoven diktovali nehorázné ceny za nájmy, přičemž peníze inkasují z větší části od státu. Lidem často nepustí ani teplou vodu a na malém prostoru jich žije třeba pět za dvacet tisíc měsíčně," řekl nedávno liberecký radní David Václavík (LO), jenž život na ubytovnách analyzoval.