Jablonečané a návštěvníci města aby se pořádně obrnili. V samotném městě evidujeme 53 větších či menších výkopových staveb na inženýrských sítích.

Nejhorší situace je zřejmě kolem bývalého obchodního domu Jabloň, který má jít k zemi. „Kvůli bourání Jabloně začínají postupně odpojovat inženýrské sítě, práce se dotknou dopravy v okolních ulicích Komenského, Generála Mrázka i Máchova," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

V mnoha částech města rekonstruují i plynové rozvody. „Radost" mají nejvíce v ulici Dlouhá, která byla loni rozkopaná kvůli vodě. Práce si vyžádají částečné či úplné uzavírky jednotlivých úseků. „Vloni nebylo možné sladit harmonogramy majitelů inženýrských sítí, a ani by se najednou do výkopů nevešli," vysvětlil Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací jabloneckého magistrátu. Letos na podzim už bude vše i s povrchem hotové.

Plynovod se také rekonstruuje v ulicích Puškinova a Panenská, práce potrvají do poloviny října. V říjnu skončí i rozsáhlá uzavírka v oblasti ulic Lesní, Raisova, Zelená, měnilo plynové potrubí, vodovod a kanalizace Plynaři budou ještě do konce září kopat v ulicích Fügnerova až k Sokolovně, malá Budovatelů i Poštovní.

Ulice Palackého, Mechová, Mšenská, Boženy Němcové a Mládí ve Mšeně, ale i oblast ulice Březová a Svatopluka Čecha na sídlišti Šumava tam všude zase ukládají do země rozvody tepla. „Do října vše stihneme," ujistil ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček.

V souvislosti s ukončenou rekonstrukcí tramvajové trati se dokončují opravy chodníků podél kolejí v Liberecké ulici a nový chodník se buduje i od okružní křižovatky směrem k teplárně. Hotovo by mělo být do konce září.

Město dá do oprav miliony

Opravy chodníků a komunikací jsou převážně placeny z městské pokladny. Na opravy komunikací bylo letos v rozpočtu rezervováno 12 milionů korun. Další 3 miliony si vyžádaly opravy mostních objektů.

V letošním roce už prošel opravou za 700 tisíc most v Luční ulici u autobusového nádraží a za 1,5 milionu silniční most přes železniční trať ve „staré" Pražské.

Téměř 800 tisíc korun letos radnice investovala do odvodnění a opravy povrchu parkoviště pro 40 vozidel mezi ulicemi Rybářská a Saskova. Padesát pět nově vyznačených parkovacích míst a odstranění kamenných květináčů také usnadnilo parkování návštěvníkům tržnice u autobusového nádraží.

Další opravený úsek ocenili chodci v Rýnovické u školy, v Mánesově i Vysoké. Opravy se dočkal i chodníku u zastávky MHD v Janovské ulici a chodníček v parku v ulici Pod Baštou. Kromě chodníků se letos podařilo opravit i schody v ulici I. Olbrachta ve Mšeně a v současné době se překládá horní část schodů od Eurocentra na autobusové nádraží.

Práce potrvají, dokud počasí dovolí. „Do podzimu se bude opravovat ještě chodník ke konečné tramvaje v úseku Tyršův park Budovatelů, počítáme s opravou dalšího úseku chodníku Palackého a také s velkoplošnou opravou v Budovatelů ulici před supermarketem Billa," prozrazuje vedoucí odd. správy komunikací Pavel Kozák.

Nátěry zábradlí u komunikací a na mostních objektech si letos vzali na starost pracovníci veřejně prospěšných prací pod taktovkou oddělení správy komunikací. Výsledky jsou vidět na mostě u Úřadu práce, na třech mostech v ulici Za Říčkou nebo na křižovatce U Zeleného stromu. Na nátěr zábradlí a odstranění plevelů čekají ještě mosty v Pivovarské, Pod Vodárnou, Mánesově nebo Palackého ulici.