„Žijeme z minima. Odešel od nás manžel, ještě neproběhlo soudní řízení a otec neplatí nic, a já, pokud nebudu mít svěřeno dítě do své péče, nemám nárok na jakýkoli sociální příspěvek. Pomáhá nám můj tatínek a Jablonecký Andílek," vypráví jedna z maminek, jimž pomohla skupina Jablonecký Andílek. Andílek? Kde? Na sociální síti Facebook. Skupinu Jablonecký Andílek najdete hned, musíte ale o členství požádat. Náplň? Nezištná pomoc dětem v nouzi.

Na začátku byly dvě Iveta a Pavlína, obě z Jablonce. „Nechtěla jsem zůstat lhostejná k osudu jedné jablonecké rodiny s osmnáctiměsíčním chlapečkem," vzpomíná Pavlína na vznik uzavřené skupiny.

Vracíme se na začátek našeho příběhu. Adámek chodil v chladném počasí jen v mikině a tepláčkách. „Rodina je chudá a nemá žádné návyky. Hodně lidí nad nimi zlomilo hůl, jak se říká a odsoudilo je," popsala Pavlína.

Sbírky

Obě ženy (a matky) začaly ihned konat. Pořádaly potravinovou sbírku, sehnaly pleny, což je velká finanční zátěž pro rodinu. Do rodiny docházely až třikrát týdně a postupně si získávaly jejich důvěru. Sehnaly nábytek a udělaly generální úklid bytu. Adámkovi tím vytvořily nový čistý prostor.

Jablonecký Andílek se rozhodl, že Adámkovi zajistí lepší pěkné dětství a start do života, což by bez pomoci neměl. Bez cizí pomoci by to rodina nezvládla.

A propó, název Jablonecký Andílek vznikl právě u Adámka. „Malý Adámek je naše první dítko, kterému pomáháme a jelikož vypadá, jako malý andílek, pojmenovaly jsme skupinu po něm," vysvětluje Iveta.

„Pomoc od neznámých lidí, kteří darují potřebné věci, je úžasná. Pocit, že na vás někomu záleží, a to dokonce cizím lidem, je nepopsatelný. Dostalo se nám nejen pomoci materiální, ale hlavně psychické," děkuje další z maminek, která se s dítětem dostala do svízelné situace.

Oheň a voda

Skupina Jablonecký Andílek se pozvolna rozrůstá, ale než si zájemce přiřadí, nejdříve se o dotyčném informují, byť na stejné sociální síti.

„Od maminek z naší skupiny jsme vše během neděle dopoledne vybrali a plné auto odvezli k nim. Tuto neděli jsme vezli novou várku pomoci včetně toho, že jsme vzali děti do hračkářství a nakoupili za větší hotovost hračky, jenž v tuhle dobu nemají žádné. Chceme také poděkovat skupině Solidarita a Dětskému klubíku Smržovka, protože tam zareagovali na výzvu a s její pomocí jsme mohli nakoupit spousty hraček," přiblížila Pavlína.

V současné době rodina potřebuje židle a jídelní stůl a úložné prostory jako skříně police, knihovnu na knížky. Stěžejní je ovšem hotovost.

Kupodivu, drtivou většinu členů skupiny Jablonecký Andílek tvoří opět maminky. Ukrajují svůj čas i peníze pro ty, kteří to potřebují. Bez nároku na cokoliv, jen chtějí pomoci a udělat radost. To ony jsou ti andělé, a to prosím, bez nějakého patosu.

Ostatně, malý Adámek z Jablonce není jediným, komu Jablonecký Andílek pomáhá. Jeho pomoc uvítala i rodina z Liberce, jíž vyhořel dům. Naštěstí v době, kdy nikdo nebyl doma. Rodina přišla vlastně o vše. Co nelehlo popelem, bylo znehodnoceno vodou.

Z celého domu zachránili jen sedací soupravu, pračku a lednici. Děti přišly o vše včetně hraček. „Město jim v ničem nepomohlo. Nebýt terénního pracovníka občanského sdružení Romodrom, neměli by ani bydlení," popsala Iveta.

Během večera zorganizoval Jablonecký Andílek potravinou sbírku, sbírku věcí do domácnosti, drogerie, úklidových prostředků.

Z vlastní zkušenosti

I Pavlína zažila, jaké to je, prožívat dětství ve stresu. „Jsem dcera alkoholičky a v osmi letech jsme jí byli s bratrem odebráni za ne moc pěkných okolností sociálkou," vzpomíná.

Je to sice už víc než třicet let, ale stále ještě pamatuje na dobu, kdy jí a bratrovi cizí lidé dávali najíst. „Pamatuji si, jak jsem byla vyřazena ze společnosti a lidé si na mě ukazovali prstem a zakazovali dětem si se mnou hrát. Dětská duše to nepochopí a já byla vděčná za každého člověka, který o nás tak nesmýšlel a nabídl pomocnou ruku. A proto nechci řešit, jestli maminka kouří či za svůj osud může sama. Chci řešit ty děti, které v tom jsou." Pavlína měla to štěstí, že ji nadále vychovával otec.

„Chceme s ostatními maminkami ohroženým dětem pomoci, zkusit je nasměrovat a umožnit právo na lepší život," doplnila svou kamarádku Iveta.