V okolí Stráže pod Ralskem už ale rok probíhají také likvidace zařízení, která se dříve využívala při takzvané hydrochemické těžbě uranu, díky níž se uran na Českolipsku „doloval" chemickou cestou.

V této souvislosti došlo během léta ve Stráži pod Ralskem zřejmě k celosvětovému unikátu. Zařízení někdejší chemické úpravny uranu tady na malé díly přesnými řezy oddělil přístroj, zajišťující řezání vodním paprskem.

„Unikát nespočívá v technologii, která se v Česku používá už od roku 1990, ale v tom, že nikde u nás, ani v Evropě a zřejmě ani jinde na světě se ještě vodním paprskem neřezaly takto velké plochy," řekl Ivan Wolf, jednatel firmy Net, která pracuje s vysokotlakou technikou.

Kvůli rozsáhlému řezání bylo nutné zajistit rekordní množství potřebného materiálu od různých dodavatelů. „Bylo nutné nadlimitně investovat a dokoupit vyhovující americké zařízení, hadice, trysky a brusivo, tedy nerost s vysokou tvrdostí, který se přidává do vodního paprsku a nárazem provádí řez," objasnil Ivan Wolf.

„Ve Stráži jsme používali australský granát. Bylo nutné ho v dostatečném množství dovézt z Austrálie a nakonec jsme ho spotřebovali patnáct tun."

Voda má při řezání nadzvukovou rychlost, strhává s sebou brusidlo, to je usměrňováno tryskou a nárazem se provádí řez. Ten musel být hluboký minimálně dva centimetry, což ale pro provádějící firmu nebyl problém, protože při obdobné likvidaci v Temelíně museli provádět i řez hluboký 40 centimetrů.

Bez nařezání by demolice byla velice náročná, protože se řezaly takzvané kolony, kruhové a oblé zařízení, do kterých by se bourací technika neměla jak dostat. Řezání vodním paprskem je sice dražší, ale pro specifické prostředí kontaminovaných materiálů bezpečná technologie.