Jenže její snímky zaujaly další fotografy i lidi z modelingové branže. Denise Švecové je dnes dvaadvacet. Lípu vyměnila za Prahu, má za sebou focení, přehlídky i soutěže krásy v mnoha zemích světa. Pořád je to ale milá a sympatická holka, která se na Českolipsko ráda vrací. „Stojí to za to, vidět zase známé tváře," říká o svých návratech.Jaký vlastně máte vztah k České Lípě?

Narodila jsem se tu a žila jsem tady až do chvíle, kdy jsem dokončila střední školu. Chodila jsem tu na základku na Slovanku, studovala jsem na Euroškole, obor hotelnictví a turismus. Po střední škole jsem odjela do Prahy na vyšší odbornou školu a tam jsem se dostala k modelingu.

Jak jste se dostala k modelingu? Jak to všechno začalo?

Víceméně náhodou. Udělala jsem si pár fotek pro sebe, chtěla jsem je mít i na památku. A pak se to začalo všechno postupně nabalovat. Přišly nabídky, zda bych nechtěla něco nafotit nebo na přehlídku. Kontaktů tak přibývalo a to mi pomohlo. Dneska je to hodně o známostech. Modelingové agentury jsou často vzájemně spřátelené, jedna vás pošle do druhé.

Z vašeho vyprávění to vypadá všechno jednoduše. Jak to ale bylo na tom úplném počátku? Nechala jste si udělat fotky sama pro sebe a co jste s nimi potom udělala?

Existují různé webové servery, jeden z nich se jmenuje Fotopátračka, a to je portál spřátelených modelek a fotografů. Tam je možné si domluvit focení a ty fotky jsou tam pak vystavené. A mohou si jich všimnout scouti z modelingových agentur, kteří si tam vybírají nové tváře.

Takže všechno začalo tím, že jste si dala fotky na web a díky nim se vám někdo ozval?

Ano, díky tomu mi tam pak chodily nabídky na různé práce.

Zpočátku jste ani nebyla v nějaké modelingové agentuře?

Byla, ale všechno to byly modelingové agentury v Praze. Říkala jsem si, že tady v regionu je ten trh hrozně maličký, že je lepší jít do Prahy. A teď už ani nekoukám po Praze, ale spíš po světě.

Není divu, když už jste se s modelingem podívala do zemí jako je Čína, Korea nebo Tajwan…

V Číně jsem reprezentovala Českou republiku na soutěži World Bikini Model International. Bylo to vlastně velké turné, které trvalo celý měsíc a tři týdny z toho jsme cestovali, skoro každý den jsme měnili hotely, navštěvovali jsme různá památná místa v Číně, dělaly se také různé show pro sponzory i charitativní akce. Po celou dobu pořadatelé sledovali, jak se chováme a jak vystupujeme, a potom na poslední týden jsme jeli na Tajwan, kde jsme také měli pár různých akcí a tam se pak také rozhodovalo o tom, kdo vyhraje. Jedna vedlejší soutěž proběhla ještě v Číně a v té se mi povedlo získat druhé místo, z toho jsem byla velmi překvapená, protože se mnou tam bylo sedmdesát nejkrásnějších holek z celého světa.

V Koreji jsem zase byla v rámci soutěže Miss World University. Tahle soutěž nebyla tolik o kráse, protože krása není všechno, je to jen obal a je potřeba mít také něco v hlavě, takže v rámci této soutěže jsme se hodně zaměřovali na mírová fóra či životní prostředí. Měla jsem tu výbornou možnost poznat různé mentality, různé zvyklosti jiných lidí. Hodně mě to obohatilo.

Co vlastně tvoří větší část vaší práce v rámci modelingu? Focení, nebo přehlídky?

Pro mě byl modeling především vždycky jen koníček, zpestření života. A pořád to takhle beru. Nicméně pokud dostanu nabídku na nějakou práci v modelingu, tak častěji je to focení, například do časopisů. Přehlídek se účastním také, ale přece jen nemám dva metry, takže spíše se soustředím na to focení a to mě i víc baví, protože mi poté v podobě těch fotek zůstanou i vzpomínky. Také při tom poznám spoustu nových lidí. Na přehlídce pro tohle zas tak velká příležitost není, protože tam všechno probíhá hrozně rychle.

Denisa Švecová reprezentovala ČR na World Bikini Model International v Číně i na Miss World University v Koreji.

Dostáváte nabídky na focení i do světa? Co kdybych si vás objednal na focení třeba do Turecka?

I to je možné. V Turecku jsem už také byla fotit. Může k tomu dojít například tak, že vyhrajete nějaký casting a jedete fotit do zahraničí. Ale já mám trochu jiné zkušenosti. U mě to probíhalo tak, že mi má mateřská agentura zařídila pobyt v konkrétním místě a státě a já jsem tam pak jela víceméně naslepo, zkusit štěstí. Během toho pobytu jsem každý den, šest dní v týdnu, absolvovala velké množství castingů, za jeden den třeba sedm nebo osm castingů, tam je už opravdu velká konkurence, různé agentury si tam vybírají různé typy holek, ale tohle je právě také cesta, jak se dostat k focení ve světě, například pro nějaké velké kampaně.

Ale dostat se k nějakému zajímavému focení je možné i v Čechách. Mně se třeba povedlo natočit reklamu pro Pantene, a to také není vůbec špatné. Nicméně větší možnosti jsou opravdu v cizině, tam se snadněji dostanete k větší práci, u nás je ten trh hodně malý.

Vážně musíte šest dní v týdnu obcházet třeba osm castingů denně? To bych nepřežil.

Když je sezona, tak opravdu strávíte celý den v autě. V takovém větším tranzitu, který převáží devět deset holek, někdy jsou tam i kluci, a jezdíte z jednoho castingu na druhý. A když si vezmete, že třeba Istanbul je opravdu obrovské město, tak než objedete všechna místa, tak jste vlastně celý den na cestách.

Jak vlastně vypadá takový casting?

Záleží, na co je ten casting zaměřený, co se má fotit. Když jde o oblečení, může casting probíhat například v obchodním domě, kde se daná značka oděvů prodává. Pokud jde reklamu, tak většinou probíhá už v nějakém studiu. Když jde o casting na oblečení, tak si agenti třeba z deseti zúčastněných holek vyberou dvě a na nich pak zkouší to oblečení. Ale je třeba počítat s tím, že takový casting není jen jeden, že budou probíhat i další, na který zase přijedou další holky. Někdy si nás vyfotí, vezmou si na nás kontakt a pak nás pozvou do užšího výběru. Takhle to probíhá ve světě, tady u nás je ta konkurence menší.

Velmi zajímavé je natáčení reklam, protože tam si na vás připraví různé nečekané perličky, třeba že bez jakéhokoliv pohnutí musíte očima „zabít" kameru a podobné věci, u kterých ani náhodou nevíte, jak to udělat.

Když berete modeling jen jako zpestření života, co byste tedy chtěla dělat v budoucnosti?

Za rok budu končit školu a říkala jsem si, že ještě tak rok nebo dva bych zkoušela cestovat s modelingem, využít toho, že už jsem nějaké schody vyšlapala. A díky tomu, že studuji školu zaměřenou na cestovní ruch, tak bych potom ráda pracovala v této oblasti. Přemýšlela jsem například o práci na letišti. A také se možná v budoucnu může stát, že bych chtěla mít svou cestovní kancelář, ale to je opravdu hudba budoucnosti. To bych během toho roku po skončení školy musela být v modelingu opravdu hodně úspěšná, abych mohla začít podnikat.

Co říkají na vaši modelingovou kariéru vaši rodiče?

Musím říct, že mamka mě podporuje. Mívá o mě strach, když úplně sama někam letím, ale vidí, že mě to baví a podporuje mě v tom.

A rodiče pořád bydlí tady v Lípě?

Taťka bydlí v Novém Boru. A mamka je teď momentálně v Praze. Pořád sem ale ráda jezdím. Strávila jsem tu celé dětství, ke každému místu mám nějakou vzpomínku. Je to vždycky pěkné sem přijet a vidět pár známých tváří.

Ještě se vrátím k té práci v zahraničí. Kde se vám líbilo nejvíc?

Nejvíc zajímavá pro mě asi byla Čína, protože to je opravdu jiný svět, jiná mentalita, tam pocítíte chuť té exotiky, Tam se mi líbilo hodně, stejně jako v Americe, v Miami. Pokud by to šlo a já bych si mohla vybrat, tak bych se teď chtěla soustředit na Ameriku. A také jsem dostala nabídku na Indii, to by mohlo být určitě také zajímavé, protože to je také úplně jiná kultura. Mě právě hodně baví poznávat odlišné zvyklosti a vidět, jak je ten okolní svět pestrý. Ráda také ochutnávám nezvyklá jídla, ačkoli ne vždycky mi to chutná. V Číně jsme skoro všechny holky nakonec jedly jen rýži, protože ty jejich pochoutky vypadaly opravdu zvláštně. Mezi největší delikatesy patří třeba kuřecí pařátky. A chutě jsou často opačné. To, co my máme na sladko, oni mají slané. Když jsem chtěla ovoce, tak mi ho posolili a zalili sojovou omáčkou. Ale i přesto jsem ráda, že i tohle jsem mohla ochutnat.

Denisa Švecová reprezentovala ČR na World Bikini Model Internationalv Číněina Miss World Universityv Koreji, natočila reklamupro značku Panthene, účastnila se fashion show pro značky Playboy , Victoria Secret, Replay, Kenvelo, Miss Sixty, Guru, Quelle, Litex, Desigual, Adidas Kappa, Exe, Wrangler, Lee, Harley Davidson

Michael Polák