Stejně se jmenuje i útlá knížka pamětí, která je od čtvrtka k prodeji v recepci hotelu. Jejím zakoupením mohou lidé přispět na další aktivity spolku Ještěd 73, který už pět let usiluje o záchranu interiéru unikátní Hubáčkovy stavby. Jeho zásluhou se už například podařilo obnovit salónky podle návrhu architekta Binara nebo vybavit replikami původního nábytku baru Avion. „Teď se snažíme získat peníze na obnovu dvou hotelových pokojů," doplnila tajemnice spolku Milena Lánská. Po sto tisících už na ně věnoval majitel Ještědu České radiokomunikace a Liberecký kraj, zbývající třetinu hodlá spolek získat stejně jako v předchozích případech od větších sponzorů i drobných dárců.

„Podívejte se, ten nábytek se po čtyřiceti letech Binarovi už ošoupal, ale naše obklady jsou jako nové," smála se při čtvrteční návštěvě Ještědu dnes dvaadevadesátiletá keramička Marie Rychlíková. Za trvanlivost podle ní mohl nedostatek. Dlaždice, které zdobí například halu s unikátními závěsnými křesílky ve tvaru vajíčka nebo hotelové schodiště, si nechali vyrobit v někdejším Elektroporcelánu. A podle Mileny Lánské jsou z materiálu, z něhož se vyráběly jističe. Vzpomínky pamětníků jsou podle ní nejen zajímavou četbou, ale i důležitým zdrojem informací při obnově původní podoby interiérů i technických prvků. Kvůli chystané rekonstrukci stavby se Spolek Ještěd 73 rozšířil o dva významné partnery, kterými jsou již zmíněné České radiokomunikace a Liberecký kraj.

Důvodem je snaha získat peníze na obnovu památky aspirující o zápis mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Práce na obnově pláště a technologií či vybudování bezbariérového přístupu přijde odhadem na 200 milionů. Žádosti musí předcházet zpracování projektové dokumentace včetně stavebně technického a geodetického průzkumu. Bez ní totiž není možné žádat o jakoukoliv dotaci ať už státu nebo Evropské unie. „Liberecký kraj se stal právoplatným členem spolku Ještěd 73 a na zpracování projektové dokumentace vložil dva miliony," potvrdila krajská radní Hana Maierová. „Bez dokumentace bychom se s žádostí dál nepohnuli," zdůraznila.

Věc má však jeden háček. Zatím jediný operační program, který byl na rekonstrukce památek tohoto typu vypsán, má podmínku, kterou je zákaz komerčního využití opravené stavby, což se vzhledem k využití Ještědu jako vysílače a horského hotelu vylučuje. Kraj se proto snaží vyjednávat výjimku, přímluvu slíbil při své poslední návštěvě opakovaně i prezident Zeman. „Jde o výjimečnou stavbu, která by si zasloužila výjimečný přístup. Vždyť je to jediná stavba v ČR, která získala prestižní Perretovu cenu. Slibů padlo už mnoho a stále nic. Ale musíme být optimističtí," tvrdí radní Hana Maierová. „Vnitřní prostory se zatím daří obnovit za vlastní, na stavbu se snad peníze podaří získat," dodává.